Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós adó-vevő modulok
Lapozás: OK   35 / 52
(#) suszitibi válasza foxi63 hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
A vevő már az elején stabilizálva volt, a dekóderrel együtt. Azóta már diódás, pufferkondis megoldás is volt. A kérdés az, mi köze a meghajtó tranzisztor bázis ellenállás értékének ahhoz, hogy milyen távolságon kezd el szaggatni?
A motoron rajta a 3 zajszűrő kondi. Amint átkötöm 5-ről 9,6 voltra, már nem jó. Amúgy már külön tápról, elemről is tápláltam a vevőt, de akkor is szaggat. Gondolom a 2800-as akkuk nem gyengék neki. Most, hogy minden 5,5 voltról megy, így a legjobb, ezért gondoltam a közös fesz emelésre.
(#) suszitibi hozzászólása Máj 1, 2015 /
 
Megoldódott a problémám, a HT12D kapcsolatjelző kivezetése miatt rendetlenkedett. Most kihagytam és tökéletes a dolog.
Segítséget kérnék, modell vezérléssel kapcsolatban. Ha modell autót szeretnék építeni, hány csatornás vevőt, adót vegyek. Egy csatorna tud előre és hátramenetet, mint a servo vezérlésnél?
Ha egy servot és egy 3 fázisú motort szeretnék, elég a két csatorna?
Az adó tudja a servo és motorvezérlő kitöltési kódját?
(#) zilahi hozzászólása Máj 2, 2015 /
 
Sziasztok!
Én egy olyan adót és hozzá vevőt szeretnék építeni ami 50Hz-es négyszögjelet tud sugározni és venni. A hatótávolsága elég, ha 10 méteren belül van. A jel nem hang, hanem digitális jel. Az adó lehet összetettebb, de a vevő a lehető legegyszerűbb legyen. Lehet az adó és a vevő PIC-es is!
Az ötleteket köszönöm.
(#) pucuka válasza zilahi hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Ha előállítasz egy 10 ms/10 ms 10101010 sorozatot, 50 Hz -et fogsz kapni, igaz az RF modul adatként fogja átvinni, de ez ne zavarjon. Hogy mivel állítod elő az 101010 bitmintát, az teljesen mindegy.
Az adót, és a vevőt legjobb, ha készen veszed, ha nincs szaktudásod, és műszereid hozzá.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2015
(#) zilahi válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Egy picit félre értetted a kérdést ( vagy én nem írtam le jól).
A jelet nem kell előállítani, mert az adott. Azt a jelet szeretném rádióhullámon továbbítani, ami majd (a vevő után) egy chip-et fog irányítani. A chip is adott, csak a jelet kell továbbítani.
(#) pucuka válasza zilahi hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Ha irányítani kell, akkor mi az az 50 Hz?
Az RF modulok adatokat tudnak átvinni, az adatsebességet az adott sávban használható sávszélesség, és a modul lehetőségei korlátozzák. 20 ms körüli jelsebesség nem számít gyorsnak, sőt, úgyhogy az nem lehet gond.
Az RF moduloknak az adónál DATA bemenetük, a vevőnél DATA kimenetük van, Tehát velük soros, asszinkron adatátvitel valósítható meg, az ehhez szükséges protokollokat a vezérlőnek kell tudnia.
(#) zilahi válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Ezt nem értem:
Idézet:
„Ha irányítani kell, ...”

A rádiózásban kezdő vagyok, ezért lehet, hogy nem 50Hz, hanem más, de azt tudom, hogy a jelsebességnek gyorsabbnak kell lennie, mint 20 ms. (mellékeltem a képet)
Tudnál mellékelni egy kész kapcsolást vagy IC-t?
(#) pucuka válasza zilahi hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Ez nem 50 Hz, és nem is négyszögjel. Ez egy korrekt jelcsomag, ezt egyszerűen betolod az RF modul adójának (persze megfelelő jelszinten, pl. 5 V, 3,3 V) DATA bemenetére, és ha minden jól megy a lényeges adatokat megkapod a vevő modul DATA kimenetén.
A preamble az az a bizonyos bevezető 101010, ami a vevő éledéséhez kell, ezt valószínűleg nem fogod megkapni, vagy csak egy részét, de a lényeges adatokat igen.
A HEStoréban találsz különböző sávokra RF modulokat, nézegesd az adatlapjaikat.
Bővebben: Link
(#) zilahi hozzászólása Máj 2, 2015 /
 
Köszönöm a helyesbítést.
Melyik az a frekvencia, ami a legjobban megfelel?
Pl.: ez megteszi Bővebben: Link
(#) zilahi válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
És ez egyben akkor adó is és vevő is?
(#) pucuka válasza zilahi hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Igen, megfelel, a modul adó, és vevő is, kétirányú, oda vissza kapcsolatot lehet vele létrehozni. Üzembiztos adatátvitelhez elengedhetetlen, valahogy tudnia kell az adónak, hogy az adatcsomag célba is ért, nemcsak elküldtük a nagy felhőbe.
Azt majd az adatlap tanulmányozásából is láthatod, hogy kifejetetten mikrovezérlők kapcsolatára tervezték, mind az adók, mind a vevők beállításait is a mikrovezérlődnek kell intéznie.
(#) zilahi hozzászólása Máj 2, 2015 /
 
Tehát erre így még nem lehet a jelet ráküldeni, még úgy sem hogy a feszültségét a jelnek a kellő szintre beállítom. Egyet nem tudnál ajánlani, amihez nem kell mikrovezérlő, önmagában jó?
(#) pucuka válasza zilahi hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Az adatcsomagod összeállításához, dekódolásához amúgy is szükséged lesz mikrovezérlőre.
De lehet kapni "butább" modulokat is, olcsóbbak is.
(#) zilahi hozzászólása Máj 2, 2015 /
 
Példát tudnál ezekre a "butább" modulokra.
(#) pucuka válasza zilahi hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Az oldalon az első négy pl. De nézegesd végig mindegyiket, adatlapokat, aztán guglival, HOPE termékek, de van jónéhány gyártó, vagy keresgélj, pl. ebay.
(#) zilahi válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Köszönöm a válaszokat.
(#) zenetom válasza zilahi hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Szia!
Például: Bővebben: Link
(#) dckiller hozzászólása Máj 13, 2015 /
 
Sziasztok!

Szeretném megkérdezni hogy több száz méter(akár 1 km) távolságra,
van-e valami rf adó vevő pár amivel tudnék vezérelni külső eszközt?

Köszönöm a válaszokat
(#) foxi63 válasza dckiller hozzászólására (») Máj 13, 2015 /
 
rfm12bp -> 500mW 3km min.

van itt ilyen topik rfm12bs néven komplett programokkal.
üdv.: Foxi
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2015
(#) viktoriaa2004 hozzászólása Jún 6, 2015 /
 
Sziasztok! Légvonalba kb.500méterről szeretnék kapcsolni valamit! Vezeték nélkül,hogy lehetne megoldani?
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2015
(#) nemgyuri válasza pucuka hozzászólására (») Jún 6, 2015 /
 
A téma nagy ismerőjétől kérdezem. Ezt ollóztam a csatolt pdf-ből:
Idézet:

Légimodell-irányítók:
34,995–35,225 MHz ERC/DEC/(01)11 Határozat

10.
Rádiómikrofon alkalmazások
(lásd a H48 lábjegyzetet)
Analóg szögmodulációs eljárást használó rádiómikrofonok:
34,9–38,5 MHz ERC/REC 70 - 03 Ajánlás 10. melléklete”

Eddig úgy tudtam, hogy a 35 MHz-es sáv kizárólag repülőmodell-irányításra használható!
( vagy mégsem? - jöhetnek balesetek továbbra is mint a kecskeméti néhány éve? )
(#) pucuka válasza nemgyuri hozzászólására (») Jún 7, 2015 /
 
Ha mindenki szabályosan használja a lehetőségeit, nincs gond.
A kecskeméti esetnél úgy tudom 27 MHz -es irányítás volt, az pedig egy nem bizonyítható "gyertyás" taxis küldte a nézők közé.
Szerény véleményem szerint a modell(ező) is hibás volt, nem lett volna szabad erre a célra ezt a sávot vélasztania, ill a modellnek pedig egyenesen tovább kellett volna szálnia. A 27 MHz -es sávban erős zavartatásra kell számítania (CB sáv, jóval nagyobb teljesítmények) ami egy földi modellnél nem annyira probléma, a kis antenna magasság miatt.
Levegőben egész más a helyzet a gyakorlatolag szabad téri terjedés miatt, de a vezeték nélküli mikrofonok kis kisugárzott teljesítménye miatt nem annyira problémás, biztos nem képes a légi modell vevőjét blokkolni.
De a frekvencia használatot most fogják rendezni, napirendi pont a WRC15 nemzetküzi értekezleten, biztos lesz határozat is. A kérdés az egyre terjedő UAV -k miatt vált fontossá.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2015
(#) Wind-Storm hozzászólása Jún 12, 2015 /
 
Helló!

Hátha valaki közületek találkozott már ezzel az olcsó RF modullal.
Bővebben: Link
Nem is tudom hogyan kérdezzem, milyen szakszóval, így leírom inkább részletesen:
Ha mondjuk adott ideig nyomom a "gombot" a "távirányítón" (tudom, data van, tehát mondjuk adott ideig VCC-re húzom vagy amit kell vele csinálni) ugyanannyi ideig fogja nyitni a receiver pl. a beépített FET-jét?
Egyelőre analóg felhasználásán gondolkodnék ha rendelnék egyet, ezért kérdem.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2015
(#) Bell válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jún 13, 2015 /
 
Az ASK moduláció így néz ki. Ezt digitális jelek továbbítására találták ki, de próbálkozni lehet vele.
Inkább logikai jelsorozatra alkalmas, amit a vevőoldalon vissza kell alakítani és értelmezni.
(#) zenetom válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jún 13, 2015 /
 
Szia!
Ha az adó bemenetére csak simán kapcsolsz tápfeszt, a vevő ebből semmit sem fog észrevenni. Sőt, még ha 1-2 impulzust kapcsolsz rá, az sem fog megjelenni a vevő kimenetén. Kell egy pár ms, amíg ráhangolja magát a vevő, ahogy itt láthatod is: Bővebben: Link. Továbbá az a baj, hogy ha nincs jel, akkor is mindenféle zaj fog megjelenni a kimeneten, ahogy azt a fenti linken láthatod is. Szóval valahogy meg kell állapítanod a vevő oldalon, hogy mikor jön értelmes adat. Erre alkalmazhatsz kódoló/dekódoló IC-t, pl. PT2262 és a párját.
(#) Wind-Storm hozzászólása Jún 13, 2015 /
 
Értem, köszi a válaszokat!
(#) k3gy3tl3n válasza viktoriaa2004 hozzászólására (») Jún 19, 2015 /
 
Szia, én EZT és EZT az adó/vevő párost használom. Kb 300m-re jó. Az adatlapjukban találsz kapcsolást és mintaprogramot is AVR-hez és PIC-hez egyaránt.
(#) k3gy3tl3n válasza viktoriaa2004 hozzászólására (») Jún 19, 2015 /
 
Ha a 300m kevés akkor pl. ILYEN adóvevőkkel 1km-re is küldhetsz/fogadhatsz adatot. Viszont ez nem 5V-ról megy mint az RFM modulok hanem 3-3.6V szóval valami ATMEGA8L vagy hasonló 3.3V -ról is működő mikrokontrollerről járatnám.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2015
(#) viktoriaa2004 válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jún 19, 2015 /
 
Köszönöm a segitséget!Igazából nem akarom túlbonyolitani.Ha a kertben megszólal a riasztó,ami kb 600méter,itthol jelezzen valami!Pl:zümmer.Van erre is ötleted?
(#) k3gy3tl3n válasza viktoriaa2004 hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Szia, ha 600m-t akarsz átlőni akkor azt az NRF24L01 adóvevő modult ajánlanám. Az adó a riasztónál lenne és a mikrokontrollerre a risztót is rá kell kötni, hogy észrevegye ha riaszt. Pl az ADC konverter vagy trigger lábon figyeli a riasztót (persze ehhez tudni kell hogy a riasztóról honnét lehet magas jelet levenni ami csak riasztáskor magas) és ha bekapcsol valamilyen jelet küld a vevőnek. A vevőt vezérlő mikrokontrollerről egy buzzer-t megszólaltatni már a legkisebb probléma. Nemtudom otthon vagy e mikrokontroller programozásban enélkül nem fog menni.
Következő: »»   35 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem