Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alternatív kapcsoló
 
Témaindító: Oneill, idő: Jún 11, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 8
(#) proba válasza masz962 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Tégy rá plusszba párhuzamos néhány 470nF-1µF kondit ,vagy egy 5-10W normál égőt.
(#) forgital hozzászólása Aug 2, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!
Alternatív kapcsolásban kérek segítséget.
Három helyről szeretnék 3 lámpát kapcsolgatni az alábbi módon:
Adott 3 kapcsoló: A, B, C és 3 izzó: 1, 2, 3.
"A" és "B" kapcsolóval kapcsolnám "1"-es, "2"-es lámpát, "B" és "C" kapcsolóval kapcsolnám "2"-es, "3"-as lámpát.
"B" kapcsolóval kapcsolnám "1"-es, "2"-es és/vagy "2"-es, "3"-as lámpákat.
Az eredeti elképzelésben "A" és "C" kapcsolók 106-os alternatívok, amíg "B" kapcsoló 106+6 kettős alternatív kapcsoló.
Jelen állapotban az az érzésem, hogy ez így nem lesz jó.
A "B" kapcsoló helyén már van elég szerelvény így újabbat nem szívesen tennék.
Minden ésszerű (nem túl drága) megoldás érdekel.
Előre is köszönöm.
(#) DkGrinder hozzászólása Jan 22, 2013 / 2
 
Készítettem egy kis scriptet a kapcsolókról, remélem hasznosnak találjátok.
Világítás kapcsolások
(#) DkGrinder válasza forgital hozzászólására (») Jan 22, 2013 /
 
Valóban jól látod, ezt így hagyományos kapcsolókkal nem tudod megoldani.
(#) ParadoxH hozzászólása Feb 16, 2013 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy szerintetek lehetséges-e annak a kivitelezése, hogy egy egyszerű lámpát ráköthessek valamilyen módszerrel két, külön helyen elérhető billentyűs kapcsolóra úgy, hogy az egyik a másik állapotától függetlenül is működjön? Tehát az lenne a célom, hogy két külön helyről tudjam fel- vagy lekapcsolni a lámpát. Rákerestem, de nem nagyon találtam olyan megoldást ami ebben segíthetne. Megjegyezném, hogy nem vagyok elektrotechnikus, minimális ismereteim vannak csak ilyen téren.

Köszönöm a türelmet

K Levi
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2013
(#) Petjaa válasza ParadoxH hozzászólására (») Feb 16, 2013 / 1
 
Helló!

Ha jól tudom alternatív kapcsolásnak hívják. Keress rá így a neten. Amúgy ennek szerintem van saját topicja. Célszerűbb lett volna oda írni.

Üdv Petjaa

Szerk.: Bővebben: Link itt találsz kapcsolást is.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2013
(#) kly válasza ParadoxH hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
google első találat


Bővebben: Link
(#) tiggersoft válasza ParadoxH hozzászólására (») Feb 16, 2013 / 1
 
Szia
Alternatív kapcsolásnak hívják.
egyébként a villanyszerelős vagy kezdő kérdésekben is elfért volna.
(#) Kastler válasza ParadoxH hozzászólására (») Feb 16, 2013 / 1
 
Hello. Ezt úgy hívják , hogy váltó vagy alternatív kapcsolás. De szerintem ezt a kérdést inkább a villanyszerelés topikban kellett volna inkább fel tenned, kár volt ezért új topikot nyitni.
(#) Ghoost válasza ParadoxH hozzászólására (») Feb 16, 2013 / 1
 
Ez a rajz talan segit.
(#) ParadoxH hozzászólása Feb 16, 2013 /
 
Köszönöm a válaszokat, most akartam épp írni, hogy találtam a fórumon egy ehhez hasonló témát. Bocs a figyelmetlenségért.
(#) gagarin70 hozzászólása Dec 13, 2015 /
 
Üdv!

Alternativ/váltókapcsolókat szeretnék bekötni (előszioba egyik és másik vége, lépcső alaja és teteje) de ha megfeszülök sem tudom elérni, hogy minden állásban mindkettő kapcsoljon.

Arra rájöttem, hogy az egyik látja el táppal valahogy a másikat, mert a fázis csak akkor van áram alatt B kapcsolónál, ha A kapcsoló adott állásban van, másik állásban nincs áram a túloldalon.

Most ott tartok, hogy ha A kapcsolóval kapcsolom le a villanytm akkor B kapcsolóval semmit bem tidok csinálni (és forditva).

Mindkét oldalon van 3 vezetékem, fázis, nulla, föld (legalábbis ezt hittem, mert fekete/kék/zöld-sárga)...

Minden ötletet nagyon köszönök!

Csatolva a kapcsoló háta (egyébként Obi-s, Ariadne névre hallgat és rá van irva öles betűkkel, hogy váltókapcsoló)

Köszi!

kapcsolo.jpg
    
(#) Gafly válasza gagarin70 hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
A két A-t kell összekötni két vezezékkel. Leírásod szerint most csak eggyel van, azért működik így.
(#) Tomi111 válasza gagarin70 hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Helló! Csatoltam egy leírást a kapcsolók bekötéséről. Még régebben írtam le valakinek, megtaláltam. Ez alapján ki tudod mérni az ismeretlen vezetékeket. Csak egy fázisceruza és egy próbalámpa kell.
Alulra a dokumentumba beírtam a te kapcsolód bekötését.
(#) Inhouse válasza gagarin70 hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Az biztos, hogy kapcsolónál nincs föld, legalábbis bekötve nincs, csak fut mögötte esetleg. Az más kérdés, hogy zöld/sárga vezetéket használt a villanyász az egyik kapcsolószálhoz, de az nem földelés.
Itt le vannak rajzolva a kapcsoló bekötések, neked az alternatív kell. Lényeges, hogy az izzó menetes része nullát kap és a kapcsolókon keresztül érkezik a fázis.
(#) proba válasza gagarin70 hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Pontosabban kellene kimérni. Mindkét oldalon a kapcsolók állásától függetlenül (de beszerelt kapcsolókkal) lennie kell egy vezetékben fázisnak. Ha ez csak az egyik oldalon teljesül, akkor vagy vezetékszakadás/elkötés van, vagy rossz azon oldali kapcsoló, ahol még létezik fázis. Egyébként létezik még egy szabályos bekötésű alternatív változat is. Bővebben: Link
(#) VIM válasza gagarin70 hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Szia! Ha nincs meg a két alternáló szál a kapcsolóknál, akkor nem fog működni.
Idézet:
„Arra rájöttem, hogy az egyik látja el táppal valahogy a másikat, mert a fázis csak akkor van áram alatt B kapcsolónál, ha A kapcsoló adott állásban van, másik állásban nincs áram a túloldalon.
Azt nézd meg, hogy a fázissal táplált kapcsolónál a fázis az feltétlenül az "L" pontra legyen bekötve. Ha így sem adja ki a másik oldalra valamelyik két szálra a fázist, akkor nem fog működni, mert nem jól lettek behúzva a vezetékek.
(#) proba válasza VIM hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Ez nem törvényszerű (lásd alternatív változat 2,3) csak általános. Bár lehet ez a hiba fő oka.
(#) gagarin70 hozzászólása Dec 13, 2015 /
 
Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszokat!
Holnap újra nekiesem.

A vezetékelés valószinűleg jó, mert a kapcsolók leszerelés előtt működtek rendesen (a csere oka lakásfelűjitás, mindenütt cseréltem a régi, megsárgult, elkoszolódott kapcsolókat).
Mindhárom vezeték be volt kötve (bármi is keringjen azokon)... még le is fotóztam mielőtt ksizedtem a falból őket. De ugye teljesen más a tipus, a bekötési helyek...

Köszi, ha sikerült, referálok!
(#) kaqkk válasza gagarin70 hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
A rajzon látható (A1-A2 vezetéket ) egy szál lengővezeték és egy multiméter segítségével könnyedén kimérheted a két bekötödoboz közt (áramtalanítás után!!! kapcsolók nélkül ) , innen már a bekötés gyerekjáték
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2015
(#) Gafly válasza gagarin70 hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
Akkor amit inhouse mondott.
Áldott legyen a 3 színű drótot használó villanyszerelő (használhatott ugyanolyat is mindenhova).
(#) bogumil13 hozzászólása Dec 30, 2016 /
 
Üdv mindenkinek!
Adott egy "hamis"alternativ kapcsolás..A kérdésem az lenne,impulzus relével meg lehet oldani hogy ne kelljen vezetéket behúzni?A békebeli kapcsolók még birták.
(#) Gafly válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Van kapcsoló alá szerelhető impulzus relé is.
Viszont neked egy szálad van csak.
Lerajzolnád, hogy hol van a lámpa(ák) és a kapcsoló(k), és hogy mennek a vezetékek és hol vannak a dobozok?
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2016
(#) bogumil13 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Bocsánat a tudatlanságomért,nem villanyszerelö vagyok htgszerelö a szakmám,esetleg egy ilyen relés kapcsolási rajz jól jönne.
(#) bogumil13 válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Igen egy szál van csak +1 még kellene kapcsolok közé,ezért volt a relés kérdés.
(#) bogumil13 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Nem egyszerü lekövetnem a dobozokat,ugyan is ügyesen fel rakták az álmenyezet fölé amihez hozzáférni nem lehet.Udvari világitásról van szó,1 lámpa,2 kapcsolo.Egyik a lakásban,másik az udvaron itt hozzáférek a dobozhoz.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2016
(#) Gafly válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Pedig ezt neked kell kibogoznod, hogy honnan él az az 1 lámpa. Oda kell tenni a relét. A másiktól meg azon az egy szálon a csengőnyomótól a pillanatnyi nullát.
Mindkét kapcsolót nyomógombra (csengőnyomó, vagy rugót belebarkácsolni ) lecserélni.

Itt az olvasnivaló hozzá: Impulzus relék bekötése

Sok sikert!
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2016
(#) bogumil13 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Ez igaz nekem kell bogozni.Tehát mindkét kapcs ott van a nulla/fázis és van 1 közös szál.Akkor ez sima billenökapcsoloval nem megoldható ezek szerint.
(#) Gafly válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Ha kapcsolás után visszabillented, akkor igen
Mert a relének "nyomógomb" kell. Az meg régebben: Kis rugó volt beleapplikálva a kapcsolóba.
(#) bogumil13 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
ÉrtemEgy kérdés még,kontaktorral egy nyitó,egy záró érintkezös nem megoldható?Ez van itthon
Következő: »»   6 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem