Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység LM317T-vel
Lapozás: OK   46 / 51
(#) ferci válasza robotech hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Akkor tegyél egyet még rá, szemben ezzel, "lapjával", közéjük pasztával.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2015
(#) robotech válasza ferci hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
E-he!

Akkor már értem! Ezt ki fogom probálni (talán lesz elég hely a dobozban...)

Közben elkezdtem átméretezni az ellenállásokat (ilyen felhúzók, meg LED előtét ellenállások),
és úgy néz ki 19mA-t tudok spórolni, ami ugye 100mA esetén majdnem 20% !

Azt jól gondolom ha szobahőn 25 fokon 60 fokra melegedett hűtővel, akkor delta T =35 fok,
és így majd ennek csak 80 százalékára fog melegedni hűtőzászlóval?

azaz 35 * 0.8 = 28fok a delta + 25fok szoba = 53 fok?
ezek az arányok így működnek?
(#) ferci válasza robotech hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Ez nem egyszerű téma, mert kellene egy elég jó adatlap a hűtőlemezkéhez is ( C°/W érték ), aztán lehetne számolgatni még a stab értékeivel is.. Egy biztos, hogy ha egy darabbal elég tűrhetően elmegy, akkor 2vel már tuti.
(#) jdani válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
R1 R2, ohmba kell számolni vagy Kohm?
Úgy tudom hogy ohm, de úgy nagy badarság jött ki..
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Ohm kell.. írd ide talán, hogyan számoltál.
Ne felejtsd el, hogy Iadj értékét amperben add meg.. pl. 50 uA = 50e-6
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2015
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Vo= Vref * (1+R2/R1) + Iadj * R2
R1= 330R
R2= 2780R
Iadj= 60uA
Vref= ,25
(közbe rájöttem hogy az Iadj nem uA számolják, hanem A-ban. (0,00006 helyett 60al számoltam)
Így az összeg 11,94. Így mondjuk reálisabb.
De utánaszámolnál?
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
11,8 V.
Vref-et elírtad. , 1,25 V
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2015
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
LM317et ahogy számoltam, ezekkel az értékellek, ugyanazt a feszültséget dobja. Akkor használható bele nem?
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Ugyanaz a képlet, ugyanaz a rendszer, persze.. - csak a 1117 kényes a bemenő feszre is, könnyebben meghal.. a 317 sokszor erősebb.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2015
(#) Kovidivi válasza robotech hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Inkább úgy működik, hogy ha a dobozon teljesen zárt, akkor az összes meleg bent marad, és megfő a stabilizátorod. Van szellőzés ott egyáltalán? 1.2W-tal nekem nagyon soknak tűnik a 90fokC. Ez már majdnem halálos az IC-nek. Miért spórolsz a hűtőbordával? Keress akkorát, amekkora csak befér, és tedd jól szellőző helyre. Örökélet+1napig nem lesz vele gondod! A környezetében levő elkók sem szeretik a forró dolgokat. 53fokC is még bőven sütős, azt már alig bírod fogni!
(#) ktamas66 válasza jdani hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Az LM317-nek kb. 3V-tal több kell a bemenetére, a 1117-nél ez kb 1V. Már tudod, hogy 12V-ot ad le, a bemenő feszültségtől függ, hogy helyettesíthető-e.
(#) xitibi hozzászólása Jan 24, 2016 /
 
Sziasztok.
Van valakinek tapasztalata a 0 voltra való lm317k leszabályzásával? Van valami hátránya?
köszönöm a válaszokat.
(#) sany válasza xitibi hozzászólására (») Jan 24, 2016 /
 
Miért akarod leszabályozni 0 voltra?
(#) proli007 válasza xitibi hozzászólására (») Jan 24, 2016 /
 
Hello! Mivel az LM317-nek belső refrenciája van a kimenetéhez képest, csakúgy lehet leszabályozni nullára, ha van a GND-hez képest negatív tápfesz is. Nyilván ennek akkorának kell lenni, mint a belső referencia. (1.2V) Viszont ennek instabilitása, hőegyütthatója ha nem jobb mint az LM317-é, akkor befolyásolja a kimenti feszültség stabilitását. (De van cikk ebben a témában ahol megnézhető hogyan van megoldva.)
(#) xitibi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 25, 2016 /
 
Köszönöm szépen. Láttam a cikket. Nekem viszont egyszerűbben kell. 1,4v zenert lehet kapni arra gondoltam hogy azzal adom meg a referencia értéket hiszen nekem 2-300 ma re van szükségem. Azt meg talán bírja a zener is (nem számoltam semmit csak tippelek).
(#) xitibi válasza sany hozzászólására (») Jan 25, 2016 /
 
Egy " Tranzisztor tesztert" szeretnék építeni
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2016
(#) proli007 válasza xitibi hozzászólására (») Jan 25, 2016 /
 
Ha egyszerűbb kell, akkor nem egy zénerrel, hanem egy LM337-el kell előállítani a negatív feszültséget. Egyébként a negatív oldalon mindössze 5mA áramra van szükség. (Pontosabban Out és ADj lábak között elhelyezett ellenállás értékkel kell elosztani a belső refrencia értékét. De 5mA a minimum terhelőáram az LM317-nek.)
(#) xitibi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 25, 2016 /
 
Úgy érzem itt az ideje konkretizálni dolgokat és úgy talán egyszerűbb lesz segítened
az elképzelés a kővetkező lenne:
készítenék kettő olyan tápot ami 0-30v ig szabályozható ( helikális potméterekkel hogy nagyon finoman állítható legyen) mindegyik egy digitális v mérőn két tizedesig ki tudja jelezni a leadott feszültséget.
ez adná a tranzisztor bázisa és cathodjára a feszültséget az emittere egy zűmmert szeretnék kötni és egy v. mérőt.
így elkészült a tranzisztor teszterem ami még zener teszter és szakadás vizsgáló is
(#) proli007 válasza xitibi hozzászólására (») Jan 25, 2016 /
 
A 317-nek beépített áramkorlátja van, az számodra nem lesz kedvező, mert az 1,5..2A körül van. Sokkal célszerűbb lenne egy labortápot építenél meg, amiben van változtatható áramkorlát is.
Hogy mit tesztelnél az emitterben egy zümmerrel, azt nem egészen látom át. Maximum szakadást a bázis-emitter között.
(#) xitibi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 25, 2016 /
 
lképzelésem a kővetkező adok a cathodra x voltot. a bázison pedig 0 tol indulva emelem a feszt,tranzisztor ki nyit és zummer visít (reményeim szerint az emiteren lévő feszmérő elárulja hogy teljesen nyitott e a tranzisztor) egyéb esetekben csend van (ha mégsem akkor kuka )
áram erősség pedig ha jól tudom csak a mosfetekhez kell. de ahoz kell 500 ma nél több?

Tiszteljük már meg a másikat azzal, hogy odafigyelünk a helyesírásra. (szam)
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2016
(#) proli007 válasza xitibi hozzászólására (») Jan 25, 2016 /
 
Ez itt már OFF!
Cseppet tanulmányozni kellene a tranyók lelki világát, mielőtt "tudományos műszerek" építésébe fogsz. A tranyónak kollektora van és nem katódja. Azt hagyjuk meg a diódáknak, zénereknek, tirisztoroknak.
Amit Te godolsz, az emitterkövető kapcsolás. De szinte semmit nem fogsz megtudni belőle. Mert akár kollektor feszültség nélkül is fog vinnyogni, mert az áram a bázis-emitter diódán keresztül is a zümmer felé fog folyni. Valamint ott egy nyitóirányú dióda van.
A tranyó áramerősítési tényezőjét szokták mérni. Vagy is fix kollektor feszültség mellett, addig növelik a bázisáram értékét (nem feszültséget, maximum feszültséggel) míg a teljesítményére jellemző kollektoráram nem folyik. Ekkor a kollektoráram és a bázisáram hányadosa adja az áramerősítési tényezőt. (h21 vagy Béta. De ez is csak a statikus áramerősítési tényező lesz, mert a dinamikus a dIc/dIb.)
Fet pedig más tészta, az feszültség vezérelt.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2016
(#) xitibi válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
Szia. Bocs mindenkitől a helyesírási hibákért. Kissé álmos voltam, vagyok.természetesen kollektor és természetesen nem tudományos műszer. Amit én szeretnék azt szerintem pont tudni fogja. ( ha mégsem, hát tévedtem)
(#) proli007 válasza xitibi hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
Oké, de ha az ember épít valamit (munkát fordít rá), akkor nem árt bele egy kis értelem sem.
(#) Kovabe hozzászólása Márc 8, 2016 /
 
Sziasztok

Egy olyan tápot szeretnék készíteni ami zavarmentes mert PIC-et szeretnék hajtani vele és nem szeretnék külső zajt. Valakinek van ilyen táptajza? LM317 vagy 350 lenne a meghajtó.
(#) elektroncso hozzászólása Dec 18, 2016 /
 
Sziasztok.
Szükségem van egy stabilizált 2,5V-os maximálisan 2A terhelhetőségű tápra. A transzformátor egy 6V-os szekunder feszültségű megfelelő teljesítményű trafó, egyenirányítani gyári diódahíddal lesz beépítve, így kb. 7V DC feszültség fog a rendelkezésemre állni. A táp kapcsolási rajza a mellékletben látható, KD606-al megfejelt LM317 az alapja. A szimuláció szerint működik, de valaki nálam tapasztaltabb a biztonság kedvéért ránézhetne. A kimeneten lévő 2,7V-os zéner diódának az a feladata, hogy ha valami miatt a táp megszaladna, akkor kiolvasztja a 2A-es biztosítékot.
Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2016
(#) Kovidivi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
A zenerrel bajban leszel, mert az nem pontosan 2.7V-nál kezd nyitni. Az LM317-et meg túlbonyolítod. Használj kettőt párhuzamosan, vagy egymagában 1.5A-ig, esetleg LM338-at, így megmarad minden védelmed.
(#) Kovabe válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Esetleg nézd meg az LM350-et ami 3A-ig terhelhető.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2016
(#) elektroncso válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Akkor teszek bele még sorba egy schottky-t. Vagy esetleg tudok beszerezni 3,3V-os transzil diódát, de nem tudom, hogy ez mennyire gyorsan avatkozna be.
Nem érzem, hogy túlbonyolítanám, az LM317 adatlapján van ez a kapcsolás. Jobban szeretek biztosra menni, főleg, hogy erről egy R326-os rádióvevő fog működni, mert az eredeti szovjet külső tápegysége (VSZ-2,5) minden, csak nem stabil, hajlamos az ámokfutásra, a rádió meg annál nagyobb érték, minthogy tönkre tegye egy ramaty tápegység. A rádió elektroncsöves, vagyis egy rövid ideig elviseli, hogy megnövekedik a betáp egy picit. Főleg az okozza a problémát, hogy belül egy soros ellenállással állítják elő a szubminiatűr csövek számára a fűtőfeszültséget, nem szeretném, ha kiégnének a csövek.
A gyári lúgos nikkel-vas akkumulátorainak felújítása folyamatban van, de jobb volna, ha szobai üzemben nem kéne akkukkal bajlódni.
(#) Kovidivi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Ott van az LM350, LM338, vagy párhuzamosan kapcsolt LM317. Ezeknek beépített védelme van. Ezután raknék egy relét, ami leválaszt, ha 2.7V-nál nagyobb a kimenő. Ennyit ki kell bírnia a csöveknek. Ezek a diódás rövidre zárom a tápot nekem nem szimpatikusak.
(#) elektroncso válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 19, 2016 /
 
Erről a relés védelemről kérhetnék egy rajzot? Csináltam már ilyet, de ott szintén egy zéner dióda plusz egy tranzisztor volt a vezérlő elem. Ennél pontosabb figyelést csak komparátorral tudok elképzelni, de kíváncsi vagyok, hogy milyen ötleted van.
Védelem alatt mit értesz? Az LM317 belső túláram védelmét?
Következő: »»   46 / 51
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem