Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   111 / 137
(#) korponaiz hozzászólása Márc 15, 2016 /
 
Sziasztok!
Otthoni építésre melyik a osztályú erősítőt ajánljátok? Mondjuk a Hiraga szimpi csak félek hogy elmászik a kimeneti dc szint, vagy ez hülyeség?
Gondolkoztam még egy szimpla egy Fet-es kapcsolásba, ahol az ellenállás helyett egy tranzisztoros áramgenerátor lenne. Például ez.?
(#) reloop válasza korponaiz hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
Szia! Mérleget vonva a költségekből, az utánépítés bonyolultságából és az elérhető hangminőségből, a 10W-os JLH-t ajánlom.
(#) CIROKL válasza korponaiz hozzászólására (») Márc 15, 2016 /
 
Idézet:
„csak félek hogy elmászik a kimeneti dc szint, vagy ez hülyeség?”

mmm mitől mászna el ?
2011 ben készitettem egy kicsi hiragát azóta megy és még ugyan ott van a beállítás ahol volt anno , nem mászik az el egyáltalán .Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2016
(#) gabyser hozzászólása Jún 12, 2016 /
 
Sziasztok!
köv.volna a problémám volna egy technics su wx620 erősítőm és fél hangtól feljebb veszem
nagyon melegszik is meg letilt a relé
ez lehet attól hogy valamelyik hangfal rossz(?) 3 db van rákötve
pontosabban egy házi mélyláda 2db 16cm es hangszóróval egyik 4 o(h)m másik 6 o(h)m ez összevan kötve +. + -. - al
másik kettő egy heco hangfalpár az egy oldalra kötve a 2
az lehet a baj hogy a hangváltóban a 5W kerámia (teljesítmény ellenállás) szét égett mindkettőben és átlett hidalva(.)
esetleg kérnék tanácsot milyen hangfalat volna jó hozzá venni hány o(h)m stb.max watt
előre is köszönöm a válaszokat


üdv:Gábor

A mondatokat nagybetűvel kezdjük, és használunk írásjeleket is.(sz)
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2016
(#) steelbird válasza CIROKL hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Szia.
Pedig ez visszatérő téma már több éve a Hiraga topicban. Nincs átfogó DC visszacsatolása az erősítőnek, a legelső fokozat önálló életet él. A DC offset pedig nagymértékben függ az első fokozat tranzisztorainak együttfutásától és hőfok függésétől. DC szervóval megszüntethető a probléma.
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2016
(#) Nagy Tamás hozzászólása Jún 13, 2016 /
 
Sziasztok! Már jó ideje csináltam egy DoZ erősítőt. Teszi a dolgát szépen.Viszont valamelyik alkatrész konkrétan zenél!! Kivehetően szól az erősítő dobozából a zene! Egyenlőre a kimenő kondira gyanakszom.Tapasztalt már valaki ilyet?
(#) hapro válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Erre kíváncsi vagyok én is, ugyanis szintén tapasztaltam már hasonlót. De úgy figyeltem mintha a végtranyókból jött volna a hang, azok fém kupakos MJ-k voltak.
(#) Nagy Tamás válasza hapro hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Lehet hogy neked van igazad. Nálam is To3 tranyók vannak .Lehet hogy az zenél??::
(#) gordonfreemN válasza steelbird hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Èn sem tapasztaltam ilyesmi "elmászást" tehát Lacit ebben megerősíteném.
(#) 6n8sz hozzászólása Szept 14, 2016 /
 
Sziasztok. Én a vagy három éve itt megemlített Morvai féle kapcsolást gondoltam át modern köntösbe. A kapcsi annyiban másabb, hogy logikai erősítő van előtte és nem nagy kapacitású becsatoló kondi. Nagyon kicsi nyugalmi áram (500mA) mellett tud 0,1% köröli THD-t 5-6V kimeneti jel mellett(tina szerint). Olcsón van a lomiban KB778 Tranyó(nem kell csillám se hozzá) ezért van PNP-re átdolgozva. Az opa lehet akármi, de 2*21V trafórol csak úgy járjon, hogy van előtte zéner.
(#) soos csaba hozzászólása Jan 8, 2017 /
 
Sziasztok!
Már rég óta szemezgetek egy nagy teljesítményű 60W-os A-osztályú erősítővel,ITT és ITT0 ami szerintem jó kis kihívás volna számomra a csöves erősítőm után!.
Az erősítőnek a nyugalmi aráma 3A-er, és +- 50V-ról megy az élőfok rész a végfok rész pedig +- 40V-ról üzemel.
Az erősítő kb 150W-ot fűtene el.
A kérdésem az volna hogy szerintetek érdemes volna e meg építeni ezt a szörnyet, és kb. mekkora hűtőbordara lenne szükségem?.
Amit még nem értek, az az hogy az alimentálásban miért szerepel egy +- 12V-os feszültség, ott írja hogy az előerősítő résznek, de az oldalon nem szerepel ilyesmi.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2017
(#) soos csaba hozzászólása Jan 8, 2017 /
 
Valakinek valami véleménye, esetleg?.
(#) Ge Lee válasza soos csaba hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Hogy legyen egy. A megépítésének pont annyi értelme lesz mint a csövesnek, az égvilágon semmi.
(#) CIROKL válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Na ne legyel mar ennyre negativ!
(#) soos csaba válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Szia!
Hu te aztán igencsak nem szeretheted ezeket a típusú erősítőket, ha ilyen negatívan állsz hozzá.
Egy A-osztályú nagyon szépen tud szólni, nem is beszelve egy csövesről.
Na de kinek milyen ízlése van, ez változó.
(#) soos csaba válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
CIROKL te mit szólsz ehhez a rajzhoz?, te meg építenéd?
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Szia!
Ha már erősködsz, nem tudom szó nélkül hagyni, hogy 3A*(40+40)V az 240W, mint a cikkben is szerepel és nem pedig 150W.
A tanácsom: a 15-30W teljesítményű kapcsolásokat tallózd! Azok is elég drágák és komoly kihívást jelent a kivitelezésük. Nem tudok hirtelen olyan műsoranyagot említeni aminek az élvezetéhez a 60W-is és az A-osztály nyújtotta hangzás egyszerre kellene.
Látom már 66. hozzászólásnál tartasz a témában, bizonyára foglalkoztat ez az erősítő osztály. Megépítetted már valamelyiket?
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2017
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Szia reloop!
Igen már meg építettem a 20W-os Dozt, de csak egy próba erejéig, és nagyon tetszett a hangja, csak a teljesítményével nem voltam meg elégedve, ezert gondoltam most egy nagyobb teljesítményűre.
A hűtőbordáim mar meg is lennének hozza, mármint úgy gondolom hogy talán elég lesz neki.
Van egy PDF változatom is, és abban ír ilyesmit hogy kb 150W-ot fut el a gépezet.
Itt ir olyasmit Biasing mode: Class A
Rated power: 60 W RMS into 8R (20 Hz to 20 kHz)
Transient delivery: 150 W into 8R
Harmonic and intermodulation distortion: less than 0.06% at rated power output (20Hz to 20 kHz),
decreasing monotonically with decrease in power. Distortion
is virtually unmeasurable at small signal levels.
Frequency response: 10 Hz -1dB 120kHz -6dB (ref 0 dB at 1 kHz)
Power bandwidth: 5 Hz to 60 kHz
Hum and Noise: 100 dB below 24 V RMS output (CCIR)
Sensitivity: 700 mV RMS for 60 W into 8R
Negative feedback: the open loop gain is reduced by 22 dB by the application of
overall negative feedback
Transient intermodulation distortion: zero

curtis60w.pdf
    
(#) CIROKL válasza soos csaba hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Osztom reloop velemenyet...
A- osztalybol ez nagyon nagy falat lenne es nagyot buknal vele.
Javaslom en is egy picike A-osztaly epiteset JLH. Hiraga DoZ
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2017
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Maga a kapcsolás korrektnek néz ki. Kicsit megszenved a szerző, hogy invertáló legyen az áramkör, de nem ő az egyetlen akinek Matti Otala bogarat tett a fülébe.
Ennek velejárója, hogy egy alacsony kimeneti impedanciájú fokozatot kell építeni az erősítő bemenete elé - erre kérdeztél rá egy korábbi hozzászólásodban.
Kérdezted a hűtőbordát. Egy végtranzisztor 40V*1A=40W-ot disszipál. A 40W teljesítmény egy szép nagy 1,2K/W-os bordát 48°C-kal melegít a környezeti hőmérséklet fölé. Így lesz cirka 70°C, amit tapintva már rendkívül forrónak érzünk. No ebből kell 6db csatornánként.
Az általad kinézett kapcsolás alacsony harmonikus torzítását el sem lehetne vitatni, de az intermodulációs torzításáról írtakat fenntartással fogadom az eddigi tapasztalataimra hagyatkozva. Félek komoly csalódást okozna egy csöves erősítő után.
Mindehhez hozzátenném a 60W-ot a fül nem érzi döbbenetesen erősebbnek mint a 20W-ot. A 20W-hoz képest a 40W az a legkisebb teljesítmény amit egyértelműen meg tudunk különböztetni és 80W az amit szubjektív módon kétszer olyan hangosnak ítélünk.
A helyedben azt 20W-os DoZ-t munkálnám véglegesre.
(#) Ge Lee válasza soos csaba hozzászólására (») Jan 9, 2017 / 2
 
Ha a pénzed megspórolására, vagy értelmesebb elköltésére tett megjegyzésem negatívnak tűnik akkor legyen az, de véleményt kértél.
Ugyan nem vagyok az élbolyban mert nem építettem meg ész nélkül minden a neten fellelhető kapcsolást, de elég sokat építettem már, köztük A osztályút is. Csöveset nem, azt nem is fogok, mert alapból sem tetszik, illetve az a néhány gyári, meg néhány épített amiket hallottam az bőven elég volt ahhoz hogy el tudjam dönteni hogy nekem nem kell olyan.
Nem tudom hogy kinek mit jelent a "minőségi zenehallgatás", vagy hiend, vagy audiofil vagy akárhogy hívják. Nekem azt, hogy szól valami egy lágy, élvezhető hangerőn. Mivel nálam van rendesen membránfelület (8db 25 centis vegyes kötésben) és az érzékenységük sem rossz, ezért ennek a fajta "minőségi zenehallgatásnak" a teljesítményszintje 1W alatt van. Azért, mert a szobában ezeken a 2 x 2-3W teljesítmény az már olyan hogy meg kell emelnie az embernek a hangját ha a másikkal beszélni akar. Tehát ahol "kihallom" vagy élvezni tudom hogy számomra szépen vagy nem szépen szól valami, az néhány tized W. Kipróbáltuk egyszer a szomszédommal, a 2 x 6W volt az a határ ami még nem zavarta őt, de az már áthallatszott hozzá ha csend volt nála, nem ment a TV-je stb.
Ezzel csak azt akartam elmondani hogy ha ebben gondolkodik az ember akkor nem kell 60W, főleg nem A osztályban. Jókat szoktam kuncogni amikor látok egy ilyen "audiofil" találkozót, és ott bömböltetik az emberek a cuccaikat. Azon a hangnyomáson a fül is teljesen máshogy viselkedik, és már csak egy lármafolyam lesz az egész, vagy éppen dübörgés meg visítás, de semmiképpen nem egy olyan élmény, ahol el tudná az ember dönteni hogy most akkor tulajdonképpen hogyan is szól egyik vagy másik szerkezet.
(#) keszeg01 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Jó napot.
Végül-is akkor minek kérdezted a fórumozók véleményét ?
(#) granpa válasza keszeg01 hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Ez mellément.
(#) Ge Lee válasza keszeg01 hozzászólására (») Jan 9, 2017 / 1
 
Én nem kérdeztem. Egyébként meg ahogy megfigyeltem itt általában az a jellemző hogy a vélemény az nagyon kell, mert tanácstalanok a kérdezők. Aztán ha írsz egy korrekt véleményt az olyan lesz mintha le sem írtad volna, de ha ír valaki egy jó nagy marhaságot annak meg egyből lesznek követői. Ezért egyre ritkábban írok véleményt, már ezt is megbántam.
(#) keszeg01 válasza granpa hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Igen mellé !
(#) soos csaba hozzászólása Jan 10, 2017 /
 
Sziasztok!
Köszönöm szépen mindenkinek a hozászolásokat!
Maradok akkor a 30W-os Hiraganál, remélem szól majd olyan szépen mint a Doz.
Azért kíváncsi lettem volna erre a 60W-os változatra is hogy mire tud, és igazat reloop-nak mert a fűl kb 3dB különbséget érez kétszer olyan hangosnak.
(#) CIROKL válasza soos csaba hozzászólására (») Jan 10, 2017 / 1
 
Ne haragudj már mire kell 60 WATT ?
Egy átlagos zenehallgatáshoz a MAX 20WATT bőven elég főleg ha rendes hangsugárzód van ami még netán megfelelő érzékenységü is !
(#) szamóca hozzászólása Jan 10, 2017 / 1
 
'Mivel nem diszkrét szinusz jeleket hallgatunk egymás után, hanem egy rendkívül széles spektrumú hangfrekvenciás jelet folyamatosan. A spektrális összetevők aránya pedig messze meghaladja az 50 dB-t. Ha valóban hallani akarunk minden zenei részletet, vagyis a zenei jel teljes spektrumát, akkor minimum 30-40 dB-el nagyobb hallható dinamika tartománnyal kell rendelkeznie a rendszernek, mint az 50 dB. És ez teljességgel független attól, hogy a felvételeinken mi a "leghangosabb és leghalkabb" zenei események aránya. Egy folyamatosan hangos nagyzenekari mű spektruma is tartalmaz 60-80dB-vel alacsonyabb összetevőket, ami sajnos a rendszerek nagy részénél a semmibe vész, vagyis eltűnik, hallhatatlanná válik. Vagy egy nagyon halk zenei részlet is tartalmaz spektrális komponenseket, amik az adott (-50dB) aktuális szint alatt vannak jóval. A gyengébb rendszerek csak a zenei események felületét karcolják, a mélységét nem. A legfinomabb rezdüléseket, felharmonikusokat egy az egyben lenyelik.

Hogy ezek is felszínre kerüljenek, bizony hatalmas teljesítmény kell. Pontosabban ahhoz, ha hallani akarunk minden apró finomságot, akkor a dinamika csúcsokat is képes legyen hűen tolmácsolni a rendszer. Kis teljesítményű rendszer erre képtelen, ezért visszavesszük a hangerőt, amivel együtt jár a kis szintű spektrális összetevők háttérzajba, elektronika zajba veszése."
(#) pucuka válasza szamóca hozzászólására (») Jan 10, 2017 /
 
Nem is tudom, mi a probléma. A 60 W, és a 20 W között mindössze 4,7 dB különbség van, a szükséges dinamika pedig 60 - 80 dB (esetleg még több). Akkor az már tökmindegy, hogy 20, vagy 60 W, lényeges hallható különbség nemigen lesz közöttük. (árban viszont igen)
Ennyit a teljesítmény mániásokról. Sokkal több dinamikát lehet nyerni, jól megtervezett feszültségszintekkel, kiszajú, nagy erősítésű fokozatokkal.
(#) Ge Lee válasza szamóca hozzászólására (») Jan 10, 2017 /
 
Tetszik ez a szösszenet, kár hogy az ellenkezője igaz. Ezt is úgy írta meg valaki hogy közben zenét azt sosem hallgatott. Ha nagyobb a hangnyomás ahhoz idomul a fül, a kisebb dinamikájú részeket egyáltalán meg sem fogja utána hallani (egyszerű bijológija) . És ezt úgy írtam hogy néhányszor már kipróbáltam. Azok a részek, finomságok, amik fél W-on még ott vannak és hallhatók, 20W-nál a semmibe vesznek. És ez kb. akkor is így van ha süketszobában vagyunk, és nem keni, torzítja szét a helyiség akusztikája a hangerő növekedésével a spektrumot.
Következő: »»   111 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem