Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   109 / 152
(#) Gyantáscin válasza Peet19 hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Jól gondolom, hogy ezt a kapcsolást valami programmal tervezted?
Egyébiránt nem igazán értem, hogy ez a 70 mikroszekundumos időállandó hogy jön ide?
A 9 kHz-es csatornatávolság miatt az AM sávban nemhogy előkiemelést nem alkalmaznak, hanem a moduláló hangfrekvenciát korlátozzák 4,5 kHz-re.
Egyetértek Pucuka kollégával, a bemenőellenállás tekintetében. Gyenge jelnél a detektor impedaciája akár Mohm nagyágrendű lehet, ezért jobb a minél nagyobb ellenállással terhelni azt.
Tapasztalatból tudom, hogy erős jelnél viszont a nagy terhelőellenállás randa torzítást okoz.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 5, 2016 / 1
 
Előző "zanzásított" AM demodulátor méretezésemet a csatolt irodalomban olvashatod részletesen.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 5, 2016 / 1
 
Még egyszer az AM demodulálásról:
(#) 6n8sz hozzászólása Dec 5, 2016 / 1
 
Kísérletezésnek ezt csináltam meg annó és két külön csatornát(a kettő Kossuth + nemzetiségi adások) tudtam jól fogni vele a 18. kerületben. karikába tekert, iternetkábelből kinyert sima műanyagszigetelt vékony sodronyt használtam és 2*30menetes között helyezten el a 30me rezgőköri tekercset. A középső "rezgőköri" tekercs kicsúsztatásával lehet hangolni. A minihifimmel is csak ezt a két hazai csatornát tudom venni(nyilván az már a környező országokból is vesz adókat).
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2016
(#) Peet19 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Köszi, mindenkinek a segítséget, akkor még olvasgatok meg számolgatok.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Én nem előkiemelésről beszéltem, (ami egyébként is pontosan 75 us), hanem a dióda utáni párhuzamos RC körről, és nem is pontos, hanem körüli értékről. A minél nagyobb ellenállást a terhelő ellenállás, (impedancia) amúgy is korlátozza. Ehhez kell választani "pufferkondit" úgy hogy a demodulálás időállandója ne torzítsa a burkoló görbét.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2016
(#) bigrobi hozzászólása Dec 7, 2016 / 2
 
Egy saját vélemény vagy tapasztalat. Újra épitettem a keretantenás detektoros rádióm, sokkal szebb lett. De kevesebb álmást fog es a + 2 menet tekercs nem erősíti fel megfeleleően a jelet inkabb zúgást okoz. Ilyen a mostani és ilyen a régi mely azzal küzdött hogy 1000hkz felé nem igen akart menni de 4- 5 álmást fogott. Az egészet újra kell terveznem a lécek 1m arra jott a +3-5cm vastag tartó ami okozhatta a frekvenciacsúszást de bár ment a + 2 tekercs melyre mehetett foldelés és antena több állmás es hangosabb reményében. Na azt majd le kell eresztgetnek meg jaja sok kis bevagas fűrésszell.... Na 1 tapasztalat. Kérdés megyeka városba jovő héten milyen kéblet vegyek újra tekercselném másként hangszorokábél jó, az olcsó és több eres vagy regi porszívóból lakozott drót? Ja mind a 2 rádiónál 13 +2 menet volt. Szóval jóa pókhálóantenna de nekem jobb volt a nem pókháló formátumú.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 7, 2016 / 1
 
Idézet:
„milyen kéblet vegyek újra tekercselném másként hangszorokábél jó, az olcsó és több eres vagy regi porszívóból lakozott drót?”

Litze 20-40 * 0,05-0,03 huzalt kellene feltekerni, persze azt már nem nagyon kapsz, ha meg van akkor fiók mélyén és aranyáron ... akinél láttam kb.:15-50 Ft közt adja a méterét !!!
Ezért érd be közepes vastag zománc Cu huzallal, amit a motorból fejtesz ki.
Hangszóró kábel kevésbé jó , mert a szigetelése sok saját kapacitást vinne bele.
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 7, 2016 /
 
Köszönöma választ, akkor majd valami régi bontott gépből veszek ki kábelt(drótot). Ezt sok helyen volt már elszakadva, sokat kellet cinezni ezért majd lecserélem, más lessz a tekercseles meg a méretek is. Különben ez is egy rossz porszívómotorból való amit használtam. Majd kondikat is akarok sajátot csinálni ha lessz rá időm.
(#) Stewe válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 8, 2016 / 1
 
Lehet, hogy mégis lehet szerezni, ebben a webáruházban.
A lényeg, hogy inkább egy méterrel többet vegyél, mit 5 centivel kevesebbet, mert a toldás nagyon sokat ront...
A beforrasztásnál pedig nagyon körültekintően kell lejárni, tényleg minden egyes szálat le kell ónozni.
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 8, 2016 / 1
 
Azért meggondolandó a litze alkalmazása keretantennán.
0,05 mm szkinmélységgel számolva egy 0,5 mm átmérőjű rézhuzal hasznos keresztmetszete 0,0706 mm2. A webshopban kapható 9x0,05mm-es litze keresztmetszete viszont csupán 0,017 mm2.
Valahol a neten láttam egy "litzés" keretantennát abban - ha jól emlékszem - 50x0,05mm2-es litzét alkalmaztak 60 cm körüli tekercsátmérő mellett.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2016
(#) bigrobi válasza Stewe hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Ez nem drága, csak szerbiában élek, de nem baj majd megkerdem hétfőn az üzletben bár van egy nagy trafóm ami már nem túl jó azt is szétszedhetem.
(#) bigrobi hozzászólása Dec 9, 2016 /
 
Még egy kérdés elmélkedés, ez a számláló a négyzet oldalait kéri vagy a négyzet 2 atmérőjét? http://www.angelfire.com/mb/amandx/loop.html nekem 2dbv 1 méteres léc van ami oldalankénnt csak 70cm. Plusz egy általam csinált hiba, az antena tekercs nálam belüről van még amit néztem azon a rajzon kivül, bár akkor is agasztó hogy külső antenna nélkül is csak általában 1, néha 2 álmást fogok még régen az én rendszeremmel 5 álmást fogtam, de lehet 3 év alat többet le is kapcsoltak. http://makearadio.com/crystal/30.php Ezt nézegettem nálam nincs is kistekercs, kicsit olyan volt az enyém mint a szovjet tehnológia ronda, egyszerű de működött.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2016
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Merőleges másik irányban is figyeltél?
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 9, 2016 / 1
 
Idézet:
„Még egy kérdés elmélkedés, ez a számláló a négyzet oldalait kéri vagy a négyzet 2 atmérőjét?”


Loop Width (inches): hurok szélessége
Loop Height (inches): hurok magassága
Winding Spacing (inches): menetek közti távolság
Number of Turns: menetek száma
Enter highest capacitance (pF) : vég kapacitás
Enter lowest capacitance (pF) : Kezdő kapacitás
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 9, 2016 / 1
 
Hasonlóval 5 6 állomás jött nekem napközben kb 1 éve .
Nem sokkal messzebb mint a Te QRA-d.
Kossuth mellett 4 5 KH állomás.
Ez az

kivitele
Ki/be csatoló illesztő meneteket nem alkalmaztam.Direktbe 2 szélső menetre kötöttem párhuzamosan rezgőkörre a didódát fejhallgatót.
Lehetne éppen keresgélni hogy melyiknél növekszik meg jobban a hangerő.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2016
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 9, 2016 / 1
 
Ez nagyon jó lett, szépen emgcsináltad. Nekem is 4 -5 álmást fogott a régi rádióm, megpróbálom újra tekercselni, most szedek szét egy régi trafót. En mindig szogtam még 2 menetet adni külön hogy lehessen külső antenat is rákapcsolni a régi verzió így nézett ki...Bővebben: Link ezt nem találom olyan szépnek Lehet az is hiba hogy nekem keresztbe áll a négyzet?

Használd a LINK gombot,és figyelj a helyesírásodra!
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2016
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 9, 2016 /
 
Szia!
Ezek amiket feltettél melyik könyvből vannak? Mi a címe?
Előre is köszönöm.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 10, 2016 / 1
 
Rádió és televízió műszaki alapismeretek kézikönyve S. Tóth Ferenc Műszaki Könyvkiadó 1986
Jó kis összefoglaló mű... több mint 800 oldal .
(Az ismertebb források közt hasonló néven találhatod ... )
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 10, 2016 /
 
Azért volt ismerős, régebben már olvastam ezt a könyvet (2 éve talán), megvan a helyi könyvtárban. Ki fogom venni megint, mert akkor még nem sok mindent értettem belőle, most már biztosan jobban boldogulnék vele.
(#) Gafly hozzászólása Dec 25, 2016 / 3
 
Ez ugyan nem annak néz ki, de rádió. Majd ha melegebb lesz, folytatom
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2016
(#) tdi75 hozzászólása Jan 2, 2017 / 3
 
Mindenkinek amplitúdómodulációban és frekvenciavadászatban gazdag boldog új évet kívánok!
(#) bigrobi válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 2, 2017 /
 
koszi viszont
(#) Gyantáscin hozzászólása Jan 3, 2017 / 1
 
Hasonló jókat kívánok én is minden fórumtársnak.

Merjünk nagyokat álmodni
(#) Gyantáscin válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Hogy- hogy nem, nekem megvan ez a könyv djvu formátumban. Úgy 2007 környékén az oldradio.tesla.hu oldalról töltöttem le számos társával együtt. Sajnos azonban szerzői jogi okok miatt ez a lehetőség megszűnt.
(#) Gyantáscin hozzászólása Jan 9, 2017 / 1
 
Nemrég elpusztítottam öreg METEX műszeremet és beruháztam egy HolPeak HP-760 műszerre. Ez frekvenciát is mér 9MHz-ig. Sehol nem találtam olyan univerzális műszert elfogadható árban, ami induktivitást is mér, ez sem. De hát egy rádiónál jobban izgat minket a frekvencia Ilyenformán gyártottam hozzá egy oszcillátor-előtétet, aminek segítségével közvetlenül a rezgőkör rezonancia frekvenciája mérhető. Pár alkatrészből elsőre sikerült. Egyedül a BF246 source ellenállás értékét kellett egy kicsit kiigazítani. Akit érdekel itt egy kép működés közben+ a kapcsolási rajz. (Látszik, hogy a ferritre kellett volna még pár menet )
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 10, 2017 / 1
 
Sokkal jobb ha Franklin oszcit csinálsz.
Miért?
Mert ott nem szól bele a rezgőkör L és C tagjába a visszacsatoló hálózat.
Az amplitudó és fázis feltételt a 2 db erősítő elem és a köztük lévő csatoló kondik megoldják.
Az LC rezgő kört pedig nagyon lazán soros pár pF kondin lehet becsatolni .
pl.: franklin oszci cső / FET
CMOS inverteres Franklin
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 10, 2017 /
 
Biztos, hogy elegánsabb megoldás, amit javasolsz, de ennek a kapcsolásnak az előnye:
1. 270Hz és 3,5 MHz között a mérendő rezgőkörön kívül nem kel az alkatrészek értékén változtatni
2. detektoros szinten megfelel a pontossága
3. hangfrekvenciás áramkörökben pláne
4 ez a lefontosabb: Teljes egészében én találtam ki

3,5 mHz volt a legnagyobb ferekvencia és 270Hz a legalacsonyabb, amit előállítottam vele. Ez utóbbi esetben a rezgőkör egy 220/9V-os adapter primer tekercse volt 22nF-al áthidalva. A Thomson-képlettel azután számolható az induktivitás.
Mértem a magamtekerte fejhallgató induktivitását - 55H! Egészen jól összejött a más módszerrel - 50 Hz-en mért impedancia meghatározásával - mért értékkel.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2017
(#) papus51 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Szia!
Néztem az adatlapod. Az ott említett Boriszov könyv címe nem inkább "Rádióamatőrök iskolája"?
(#) _BiG_ válasza papus51 hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Volt ilyen című könyv is: Bővebben: Link
Következő: »»   109 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem