Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   110 / 152
(#) papus51 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Ez meg nekem nincs meg.
Mi nagyjából egy korosztály vagyunk. Én is egy katonai fülhallgatóval és egy germánium diódával kezdtem, esőcsatorna antennával.
(#) zolika60 válasza papus51 hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Nekem megvan.
(#) papus51 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Bocs, elnéztem, Gyantáscinnek szántam. Veled lehet, hogy nem vagyok egy korosztályban.
(#) _BiG_ válasza papus51 hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Némileg ifjabb vagyok, igen De nekem is volt nagyohmos fejhallgatóm meg diódám
(#) papus51 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Én most próbálom átadni amit felszívtam a fiatal (most inkább kölyök) korosztálynak, szakkör keretében. Az utolsó projekt egy ferritantennás egyenes vevő volt a 6-8 évesek nagy örömére.
(#) _BiG_ válasza papus51 hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Helyes Gondolom volt nagy pislogás, amikor a drótkupac megszólalt
(#) Gyantáscin válasza papus51 hozzászólására (») Jan 11, 2017 /
 
Valószínűleg egy korosztály vagyunk sőt tovább megyek, én is a Guszev utcában szereztem szakpapírt
(#) papus51 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 12, 2017 /
 
Én 1980-ban, de honnan tudtad? Már jó ideje a Műegyetemen folyik a képzés.
(#) ELKO26 hozzászólása Jan 20, 2017 / 1
 
Sziasztok. Kíváncsiságból rendeltem egy kittet az ebayról. Nagyon kíváncsi voltam hogy tényleg működik e tekercs nélkül egy kristály rádió. És működik. Valaki el tudná magyarázni hogy hogyan?
És hogy mi az az induktor?(470μH-úgy néz ki mint egy ellenállás)
Küldök képet is ha sikerül
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2017
(#) zolika60 válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
No az a tekercs.
(#) ELKO26 válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
Tessék?
(#) Kera_Will válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 20, 2017 / 1
 
Ezért kár volt rendelned ...
Ha elég hosszú az antennád (20-40 vagy több méter) akkor elég a diódán keresztül földeled és a hallgatót párhuzamosan kötöd a diódával akkor is megszólal benne a rádióadás.
Némi önkapacitása és ön induktivitással az antenna is rendelkezik.
(#) zolika60 válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 20, 2017 / 1
 
Az egy induktivitás. Ami egy kicsike tekercs.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2017
(#) ELKO26 válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
Értem. Köszönöm
(#) ELKO26 válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 20, 2017 /
 
Nem értek egyet veled. Úgysem fogtam semmit egy germánium diódával,hogy több száz méter antennám volt. Számtalan kristály rádiót építettem már. Persze tekerccsel jóval gazadagabb a vétel,csak én a miniatürizálásra megyek. Mindig is szerettem volna "kihagyni" a tekercset. Ezzel az induktorral lehetséges,így a miniatürizálás is,és mégcsak táp se kell neki meg tranyós erősítés se.
(#) Kera_Will válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 20, 2017 / 1
 
Persze mindez adótól való távolság függő , nekem volt szerencsém ilyen módon is detektoros rádiót csinálni. (és nem solti torony árnyékában próbáltam ki)
(#) pucuka válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 20, 2017 / 2
 
Detektoros vevőt nagyon könnyű beépíteni szándékolatlanul is pl. egy erősítőbe. Ott az induktivitást egy földhurok keretében építed be. Biztos ismerős a jelenség, mikor a mobiltelefon belekerreg egy hangrendszerbe. Régen, amikor még a lakitelki adó működött Budapest közelében, bizony előfordult, hogy a lemezjátszóból is szólt.
Azonban ezek szélessávban veszik a "zavart", ha szelektíven szeretnél hallgatózni, akkor szükséged lesz konkrét induktivitásra, (jóval nagyobbra, mint a parazita induktivitás) hogy a hangolt rezgőköröddel szelektivitást tudjál biztosítani.
(#) Gafly válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 20, 2017 / 2
 
Idézet:
„Úgysem fogtam semmit egy germánium diódával,hogy több száz méter antennám volt.”

Ne haragudj meg, de ezt eddigi tapasztalataim alapján egyszerűen nem hiszem el.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2017
(#) ELKO26 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2017 /
 
Akkor nem
(#) Stewe válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 21, 2017 /
 
Az a germánium dióda egyetlen alkatrész, a demodulátor, az mindenképpen kevés.
Kell mellé legalább egy hangolt elem, és a jó sokszáz ohmos hallgató.
A "tranyós erősítés" pedig kizárja, hogy detektoros vevőről beszéljünk, itt az a lényeg, hogy csak az antennával levett energiát használhatjuk.
Mindenféle nagy impedanciás erősítés csökkenti a hangolt kör terhelését, javítja a szelektivitást.... úgy könnyű!
(#) ELKO26 válasza Stewe hozzászólására (») Jan 21, 2017 /
 
Egy aktív elem megengedett még versenyeken is,azt mondták itt
(#) pucuka válasza Stewe hozzászólására (») Jan 21, 2017 / 2
 
Dióda (demodulátor) nélkül nem lehet detektorost csinálni, de rezgőkör nélkül lehet. Legfeljebb szélessávú lesz. Mondjuk annak az egyszem vehető nagytérerejű adónál mindegy.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Jan 21, 2017 / 3
 
Budapesten (bár szerintem sokfelé másutt is, picike országunkban) a Kossuth rádió szerintem bárhol, bármikor vehető (már ugye ha éppen van adás Solton) egy diódával, földeléssel, antennával és nagyohmos hallgatóval...
Közelében hangszóróval is
(#) bigrobi hozzászólása Jan 21, 2017 /
 
Különben aki Magyarország déli részén él, de akár másutt hány rádióálmást tud megfogni középhullámon? Kosuth az van, de regen volt kb 5 álmásom, Temesvaár, Kosuth, Pécs és meg valami román az 2 szer. De valahogy hiányoznak, vagy nálam romlott el valami.
(#) Gafly válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 22, 2017 / 1
 
Ez egy nagyon jó kérdés.

Szerintem a hiba nem a készülékedben van, hanem inkább rájönnek a gazdák, hogy nem éri meg a középhullámú műsorszórás és sorra szüntetik meg az sugárzást.
Akkor volt ez nagyon fontos, amikor ezt és csakis csak ezt tudták hallgatni az egyszerű emberek, meg át lehetett vele "szólni a szomszédba" is.
Az internet korában ez meg már felesleges. A propaganda ott terjed (és sokkal olcsóbb).

Jó lenne egy lista a környező meglévő adásokról.
Amit lehet netről is összeszedni, meg saját tapasztalatból. Én örülnék egy ilyen táblázatnak (csak lusta vagyok ).
(#) Stewe válasza ELKO26 hozzászólására (») Jan 22, 2017 /
 
Megengedett persze...
De ami majdnem az, az nem az.
(#) Gyantáscin hozzászólása Jan 22, 2017 / 1
 
Első munkahelyem telephelye a miskolci kh adótoronytól pár száz méterre volt, ott a telefonon lehetett hallgatni az adást, sőt, a hívott fél is élvezhette a műsort
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 22, 2017 /
 
Mert a túlfeszültség védőben ott volt a dióda, az antenna pedig a rövidebb hosszabb készülék zsinór.
(#) kristikoma válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 22, 2017 / 1
 
A következőket tudom Békésben hallgatni középhullámon: Kossuth, sok román adó, köztük Temesvár is, MR4 Lakihegyről és Szolnokról, Dankó Miskolcról és Nyíregyházáról, valamint még néhány román adó. De már egyre kevesebb adó van KH-n, azok se nagy teljesítményűek. A Kossuth kivételével egyik se szól nálam detektoroson.
(#) bigrobi hozzászólása Jan 23, 2017 / 2
 
Pedig nem kell lenézni a küzéphullámot. A 90-es évek embargója alatt sokat voltunk áram nélkül, ekkor jó jött a középhullám és a detektoros rádió a tőlem 25Km-re lévo Szabadkai rádió 800ohmos hangszórón is szólt még 99-ben le nem bombázták. Mivel nehéz volt elemhez jutni és minden drága volt nekem nagyon jó volt a középhullámú detektoros rádió, sőt 99-ben sok adó elhalgatott vajdaságban akkor jó hogy lehetett a sok határon túli adókat fogni. Most egy háborús helyzetben nem tudom mi lenne,a wifi, mobil meg fm nagyon korlatolt akár az internet, Ez mind sokat nyújt de könnyű a kommunikáció lefékezése. Tudom többet nem lessz haború, de ezt hamarább is így gondoltuk. Vagy csak ne agy isten legyen valami katasztrófa helyezet :-/ a közép, hosszú és rövid hullám a megmentő.
Következő: »»   110 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem