Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1905 / 2208
(#) Rahed Lee válasza Gafly hozzászólására (») Jan 13, 2017
Én sem nagyon. De ha még te is élsz, meg az erősítőd is, akkor biztos működik
(#) Rahed Lee válasza mohinger hozzászólására (») Jan 13, 2017
És milyen egy kifinomultabb kisütés? Nem akarnám kivégezni a régieket sem, elvileg semmi bajuk, csak megöregedtek.
(#) mohinger válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 13, 2017
Megfelelő teljesítményű és értékű ellenállás a kivezetésekre. Gyárilag nincs kisütő ellenállás rajtuk? Mert akkor felesleges a procedúra.
(#) pucuka válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 13, 2017
Azért ennyire félni nem kell. Ha kikapcsolod, áramtalanítod a készüléked, félóra múlva kisül magától. Egyébként sem fog megrázni, csak ha egyidejűleg tapizod mindkét pólusát. Kiforrasztást pedig anélkül is meg lehet ejteni.
(#) Rahed Lee hozzászólása Jan 13, 2017
Akkor jó
Egyébként, ahogy említettétek, valóban van ellenállás a kondi két pólusa között, ergo kisüti magát, nem kell csavarhózózni
(#) FordPrefect válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 13, 2017
Bocs. CHZ-nek igaza van. Az egyszerű végcső meghajtásnak vannak előnyei is. Pláne 3Xszorozott EL84 esetén. Mea Culpa...És a BEARD nagyon elegánsan oldotta meg
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2017
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Jan 13, 2017
Én eddig sem haragudtam
(#) Andrei1181 hozzászólása Jan 14, 2017
Sziasztok

Minimális elméleti hiányosságom van. Ha egy dupla szekunderes halótrafót szeretnék egyenirányítani, akkor lehetőségem van elektroncsövet használni, ezzel mindkét szekundert elhasználni. A középleágazás a test.
Mi történik, ha ilyen trafóm van, viszont graetz hidat szeretnék beüzemelni? Az egyik szekundert egyszerűen lekötöm? Ilyen egyszerű?
(#) ferci válasza Andrei1181 hozzászólására (») Jan 14, 2017
Szia!
Két lehetőséged van:
- beteszel 2 x 2 1N4007 diódát a cső helyére. Azért kell 2 sorban, mert kétutasban dupla zárófesz jut a két tekercsvégre;
- vagy lekötöd az egyik tekercset, a középkivezetést felveszed a testről és 4 db 1N4007-tel csinálsz egy graetz kapcsolást, arról mehetsz tovább.
A gond csupán az, hogy diódákkal csúcsfeszre fog töltődni a pufferelkó és nagyobb lesz a tápfesz, mint csöves egyenrángató esetében. Természetesen ezt is le lehetne küzdeni egy plusz csővel, de ez külön fejezet..
Az előfoknál nem gond leejteni a feszt RC szűrőkkel, de a végfok nagyobb áramigénye miatt már más munkapontba kell állítanod a csövet, ha szereti egyáltalán a pl. 270 V helyett a 350-et...
(#) CHZ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 14, 2017
Ezt sem vedd komolyan, irónia.
(#) CHZ válasza FordPrefect hozzászólására (») Jan 14, 2017
EL84 könnyen hajtható cső, ECC81 megbirkózik vele. Rácsáramos meghajtáshoz valóban kevés.
(#) Rahed Lee válasza pucuka hozzászólására (») Jan 14, 2017
Most jöttem a postáról. Sajnos nem a tápkondik jöttek meg, hanem a spéci aranyozott hálózati Oyaide csatlakozók kínából. Úgy hogy ma nem lesz kondicsere.
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Jan 14, 2017
Nem nagyon érdekelnek ám a beszólások. Baromi jól szól és elbír bármilyen hangsugárzóval. Volt már rajta egy hatalmas T+A Criterion, Von Schweikert monitor, ezelőtt egy nem éppen könnyen hajtható Dynaudio Contour 2, most egy JM Lab Cobalt 806 S duruzsol.

Sokal jobb, dinamikusabb, részletezőbb az előző erősítőimnél. Volt már Primare, Godina csöves monoblokkok, Pointe csöves, Musical Fidelity A300, de az összeset leveri. Nem véletlenül van már meg 10 éve. A fikázás meg nem érdekel, különösen azok véleménye nem, aki csak a Google és egy kapcsolási rajz alapján mondanak ítéletet. Ami rajz nem is az én MK1-es cucomé. Én nem nagyon értek hozzá, csak hallgatom.

Volt amikor a francia tudományos akadémia kijelentette, hogy márpedig egy levegőnél nehezebb tárgy nem képes repülni. Aztán a láss csodát, a Wright fivérek nem sokkal később már vígan repkedtek. Az elmélet és a gyakorlati tapasztalat nem mindig jár párban
(#) CHZ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 14, 2017
Elhiszem, hogy jól szól, pláne ha több neves gyártók erősítői mellet is bizonyított.
Persze ennek megítélése is erősen szubjektív, de ez benne a jó.
(#) Peter_S válasza Andrei1181 hozzászólására (») Jan 14, 2017
Milyen feszültséget szeretnél kapni a végén?
Illetve ha nem akarsz csővel egyenirányítani, akkor a csöves mintájára használhatsz szilícium diódát is.
Ha pedig a két szekunder független - tehát nem középleágazásról van szó - egyéb lehetőségeid is vannak.

ketutas.jpg
    
(#) Andrei1181 válasza Peter_S hozzászólására (») Jan 14, 2017
EL84 SE gitárerősítőről van szó, 2x250-es a trafó most. Jelenleg EZ80-nal megyünk.
Nincs kedvem a sasszit átszabni, de a harmadik csőfoglalat, amiben most az EZ van, azt szeretném egy második ECC83-ra elhasználni, ezért gondolkodok a diódákon.
(#) Peter_S válasza Andrei1181 hozzászólására (») Jan 14, 2017
A fentebb csatolt ábrából a (c) megfejtés a barátod.
Ugyanakkor ha az egyenirányító csövet diódákra cseréled, meg fog növekedni a tápfeszültséged, mivel az egyenirányító csövön sokkal több feszültség esik mint a diódákon.
Úgy saccperkébé 10-20V-tal több lesz diódás egyenirányítás esetén, erre figyelj!
A diódák ferci olvtárs hozzászólása szerint méretezendők.
(#) FordPrefect válasza CHZ hozzászólására (») Jan 14, 2017
Nem irónia. Komolyan mondtam. Gondolj bele: Amíg nincs rácsáram, a meghajtásnál első közelítésben mindegy, hogy 1, 2, vagy 3 csövet hajt a katodin. Viszont azonos 3 csőnél sokkal nagyobb hangerőnél jelentkezik a katodinra jellemző durva torzítás, mikor is megindul a rácsáram, kisöntölődik a katódellenállás, és durván felborul a fázisfordító szimmetriája. Mivelhogy azonos hangerőhöz/teljesítményhez 3 cső esetén sokkal kisebb meghajtófeszülség tartozik. Ergó jóval nagyobb teljesítményen indul a rácsáram, mintha 1 végcső lenne.
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Jan 14, 2017
Úgy van, ahogy mondod. Erősen szubjektív, éppen ezért az a fontos, hogy nekem tetsszen
(#) Andrei1181 válasza Peter_S hozzászólására (») Jan 14, 2017
Köszönöm

A két dióda sorbakötéséről mit kell tudni? Ezek 1000 V-os diódák.
(#) CHZ válasza FordPrefect hozzászólására (») Jan 14, 2017
Félreértettem, elnézésed kérem.
ECC83 csővel is meghajtanak sokszor 2db EL84 csövet, ECC81 kisebb belső ellenállása miatt szerintem megfelelő lehet. Katódinból kihozták amit lehet, katód oldalt is próbálták kompenzálni.
(#) Peter_S válasza Andrei1181 hozzászólására (») Jan 14, 2017
Kétutas egyenirányirányítás esetén az egy diódára jutó zárófeszültség értéke 2*√2*Uszek.
Ez a te trafódnál (250V) 700V fölött van egy kicsivel - terhelten.
Viszont a trafó terheletlen szekunder feszültsége magasabb, és ha még nem fűtöttek fel a csövék és ráengeded a feszültséget, akkor azt kell figyelembe venni.
Valamint nem szokás határértékre méretezni, tartalékot is illik hagyni, ráadásul plusz két dióda nem egy ökör ára, vagy 10 forintot is spórolhatsz ha kihagyod.
(#) Andrei1181 válasza Peter_S hozzászólására (») Jan 14, 2017
Nem terveztem kihagyni, csak tudni akartam a miértet
Köszi
(#) Rahed Lee hozzászólása Jan 16, 2017
Ma megérkeztek a Vishay tápkondik. Nem bírtam magammal, most este be is építettem. Még csak egy órája hallgatom, de teljesen odavagyok a gyönyörtől )

Nagyon sokat dobott a hangzáson. Csodálatos dinamika, térérzet, eddig nem hallott részletek. Nem hittem volna, hogy ennyit hoz a konyhára. És még nagyon nyers, gondolom még finomodik ahogy bejáródik.

Amit kivettem belőle, eredendően jó cucc volt, egy angol BHC. De szerintem eljárt felette az idő. A tetején fel volt hólyagosodva a fólia, amikor kiforrasztottam, akkor láttam, hogy a talprészén mindkettő kormos volt, az egyiknél a fólia is meg volt kicsit égve. Ezeket megnyalintotta a pokol tüze valamikor.
Most már bánom, hogy csere előtt nem mértem meg lázát üzem közben, így lett volna összahasonlítási alapom. A tápszűrőket még nem cseréltem, mert az efféle tuningnál szeretem tudni, hogy mi mit eredményez, ezért egyszerre nem cserélek többféle alkatrészt. Azok a jövő héten jönnek, akkor burkolat nélkül is bekötöm és megmérem, hogy az új Vishay mennyire izzad. Ezek nagyobb feszt bírnak.
(#) rockerjimmy hozzászólása Jan 21, 2017
Üdv Szakik!
A mai napon hozzám került 3db transzformátor.
Azon gondolkozom, hogy esetleg át tekernék 2db ot kimenőnek 1et pedig hálózatinak egy csöves erősítőhöz.
Ez lenne az első kimenő tekerésem, de nem tudom mit lehetne belőle tekerni vagy, hogy egyentalán érdemes lenne.
Az lenne a kérdésem, hogy kép alapján mit lehetne kihozni belőle?
(#) gcsabee válasza rockerjimmy hozzászólására (») Jan 21, 2017
Ez egy EAG EA 026 hálózati trafója lehetett. Itt van néhány kép az erősítőről, amiben volt. (Bár ott TH -126 van nem 026). A képről úgy nézem hogy a TK782-es kimenővel azonos méretűnek tűnik, ami M85B volt ha jól tudom, és EL84 PP hajtott.
(#) rockerjimmy válasza gcsabee hozzászólására (») Jan 21, 2017
Szia!
Köszönöm!
Akkor jó lehetne egy EL84pp-hez?
Egyébként 5kilósak, esetleg nem lehetne belelő valamilyen el34 is csinálni?
Maga a vasmag jó minőségű lehet?
(#) gcsabee válasza rockerjimmy hozzászólására (») Jan 22, 2017
Mérd meg a pontos méreteit. Szé x Ma x Mé. Mert én csak ránázésre mondtam a vas méretét. Ha nem tévedtem akkor 85x85x55-öt fogsz kapni.
Ezek alapján itt a többiek biztos meg tudják mondai, hogy EL34PP-hez elegendő-e a vasmag.
A BEAG vasak nem rosszak. Kérdés hogy a tiéd mivel hálózati transzformátor volt milyen vastag lemezekből van. Kimenőhöz 0,35 vagy vékonyabb lemez a jó. De hálózatit csinálták 0,5-ös lemezből is.
(#) rockerjimmy válasza gcsabee hozzászólására (») Jan 22, 2017
Szia!
100x100x55 a vasmag és 0,20 as lapokból van.
Hálózati volt aaz biztos, mert 60 vol ac van rajta meg 2x12.
(#) granpa válasza rockerjimmy hozzászólására (») Jan 22, 2017
E téma képei közt, a 151. oldalra lapozva, választ kapsz a kérdéseidre. A 0.2 mm-es lemezvastagság alkalmas kimenőtrafónak.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2017
Következő: »»   1905 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem