Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2921 / 3940
(#) proli007 válasza gazspe hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
Vélhetően azért, mert a 1183 zárófeszültség maximuma 50V.
(#) gazspe válasza proli007 hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
Próbáltam mechanikusan átírni az értéket, keresni a TINA könyvtárban nagyobbakat sikertelenül, egységesen 50V.
(#) proli007 válasza gazspe hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
Más ötletem nincs (ha jól emlékszemm nekem nincs ilyen a demóban) de próbáld ki egy 1N4007-el, hogy azzal mit tesz.
(#) Stewe válasza Gafly hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
A teljesítmény LED-ek táplálása gyakorlatilag mindig áramgenerátoros.
(#) gazspe válasza proli007 hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
Köszönöm, úgy látszik valami könyvtár probléma lehet, mert az említett dióda sincs. Keresek egy aktualizáltabb verziót.
(#) Letiodj hozzászólása Jan 15, 2017 /
 
Üdvözlök mindenkit. Az lenne a kérdésem, hogy mit ajánlotok első nagy bevásárlásra? Milyen alap alkatrészeket tudtok ami mindig elszokott fogyni otthon? Beleértve tranzisztorok, ellenállások, kondik stb. Lehet, hogy már valaki feltette ezt a kérdést de sajnos én nem találtam azt a topicot. Ezért elnézést kérek ha rossz helyre került kérdésem.Válaszokat előre is köszönöm! További szép estét.
(#) zoka válasza Bakman hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Hát akkor ha 64W ot fogyaszt 90 helyett és az után fizetünk, az jó.
Ekkora eltérés nem lehet a műszerben.
De majd multiméterrel lemérem simán az áramot.
(#) RoliNyh válasza zoka hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Nekem nem egészen tiszta ez a táblázat amit készítettél. Először is, a fényerőt nem amperben szokták kifejezni, hanem lumenben, és mivel ilyen adat nincs benne, gondolom ezt nem is mérted.

Amperben az áramerősséget szokták mérni, és pont ez amit nem értek a táblázatodban.
Mivel a bemeneti feszültség 230V, ha igazak a "mérhető fényerő" oszlopba írt adatok, akkor akárhogy számolok, a teljesítményadatok helytelenek. (Ugyanis P=U*I, tehát 230V*1A=230W).
Gondolom a teljesítmény értékeket és a kapocsfeszültséget a műszerről olvastad le.

Szóval ha azt vesszük, hogy ebből a két adatból számolunk áramerősséget
(I=P/U, akkor 15.4W/230V=0.0669A). Akkor hogy is jött ki neked 1A?

És ez a táblázatod minden sorára érvényes.

(Szerintem már itt valami mérési hiba van a dologban...)
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2017
(#) Bakman válasza Letiodj hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Első lépésként a célt tisztázd előttünk, így nem olyan egyszerű tanácsot adni. Azonban, hogy legyen valami ajánlat is, íme az, ami nekem most eszembe jut:
BC548, BD139, 1N4007, 1kOhm, 10 kOhm, 10 uF, 2200 uF.
(#) nedudgi válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Szerintem a kolléga az A, 2*A, stb kifejezéssel azt próbálta érzékeltetni, hogy az eredő fényerősség az alap A-nyi érték (itt az A egyszerűen egységnyi fényt jelent) hányszorosa. Írhatott volna x Candelát is helyette.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2017
(#) kendre256 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Szerintem teljesen félreértetted a táblázatát... 1 led által adott fényt A-val jelölte. Jelölhette volna X-el is, de neki az A jutott eszébe.
Szerk: Közben nedudgi is leírta. Valószínűleg valami fényelemmel mért valamit, ami nem egy pontos mérés, de összehasonlításként jó lehet.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2017
(#) RoliNyh válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Az lehet, de nekem ez eszembe se jutott, csak pont az áramerősség mértékegysége ugrott be rögtön az "A" betűről...
(#) Csupasz válasza Letiodj hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Szia! Én fordítva kezdtem, valahogy úgy, ahogy Bakman kolléga mondta. Elkezdtem foglalkozni az elektronikával, és amikor csináltam valamit, mindig több alkatrészt vettem, mint ami kellett hozzá. Így a maradékból összegyűlt egy jelentős mennyiség.
De ahhoz tudni kell, hogy konkrétan mivel akarsz foglalkozni ( erősítő, hajtások, táp,....)
(#) csbaba hozzászólása Jan 15, 2017 /
 
Sziasztok! Egy motor sebesség szabályozót kötöttem be a lemezjátszó áramkörébe, ami tökéletesen állítja a motor sebességét 0-100%-ig, de nagyon nagy zajt csinál a hangszóróba. Mivel lehet ez kiküszöbölni? A bemeneti feszültség 1.8 és 7.5V között van. Köszönöm!
(#) Stewe válasza csbaba hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Az biztos megoldás a motorszabályzó, a motor vezeték,
és a teljes motor leárnyékolása.
Ha a motor egyenáramú, akkor egy pufferelés is sokat segít.
(#) zoka válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 15, 2017 / 1
 
Nem gondoltam volna hogy valaki ekkora madárnak néz.
Az nem Amper akart lenni de írhattam volna X-et is, az igaz, úgy nem téveszt meg.
Tessék, ha úgy jobban tetszik, 1m távolságból:
1: 565 lx
2: 1130 lx
3: 1695 lx
4: 2260 lx
5: 2825 lx
6: 3390 lx
Persze némi kerekítés van benn +/- 50 lx
(#) RoliNyh válasza zoka hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Jól van, közben rájöttünk, én néztem be...
(#) Stewe válasza csbaba hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Nem tudom hogy impulzusüzemű-e a szabályozás, mekkora a lemeztálca tömege, motor nyomatéka, de ha a szabályozás hangfrekvenciás tartományban van, akkor nem kizárt, hogy az is megjelenik a hangszedőn, a sebességingadozás miatt.
(#) csbaba válasza Stewe hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Ez a szábályozó: DC Motor speed controller
Ez pedig a zaj ami keletkezik a hangszóróban: Zaj hangfájl
(#) kendre256 válasza csbaba hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Az ilyen fajta szabályzók termelik a zajokat. Audio áramkörök közelében nem használnék ilyet, mert nagyon macerás kiszűrni a zavarokat. Valami egyszerű áteresztő stabilizátoros szabályzó kellene, például mondjuk LM317-tel, vagy valami hasonlóval.
(#) Stewe válasza csbaba hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Ez biztosan impulzus hiszen PWM.
A kimenet szűrése egy néhány tíz mikrós, és egy 47-220nF os kondival kelleni fog, hogy ne ilyen lórúgás-szerű jelek legyenek, az árnyékolás pedig elengedhetetlen.
Egy sorol ellenállás, vagy durva fojtó tovább javíthatja...
(#) rollikarol válasza Bakman hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Szia ! leírnád nekem hogy jó lesz így a bekötés alul a rajz . nekem ilyen a trafóm elnézést a csunya rajzért

rond.png
    
(#) Bakman válasza rollikarol hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Lásd melléklet. A rajzon nem szerepelnek a hidegítő 330n és 100 nF-os kondenzátorok. A 7912 kimenetére kell egy kis terhelés mindig, különben felkúszik a feszültsége. Egy LED már elég.

12V.jpg
    
(#) rollikarol válasza Bakman hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Szia! Ahogy nálam a 18v os trafo virtuális gnd a megoldás a 7812 és a 7912 is kell a folytatáshoz. akkor fogja birni a tda és az előerősítőt is? azt hittem elég lesz a 7812 de a 7912 most már venni kell vagy keresek egy régi tv-ben
(#) Bakman válasza rollikarol hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Milyen terheletőségű a trafó és a kapcsolások mennyit vesznek fel? Ha ezeket tudod, tudod a választ is.
(#) kenikl válasza kenikl hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Sziasztok,

most megint volt időm foglalkozni a kapcsolással és mivel azóta nem érkezett válasz a kérdéseimre ezért frissíteném őket.

Tehát EZT a kapcsolást szeretném megépíteni 12V-os asszimetrikus tápegységgel.

A számításaim:
Egyenirányítás után a tápfeszültség:
U=12V*1,41=16.97V=>Legyen 17 a könnyebb számolás miatt.

Tehát van 17v tápfeszültségem, ha megnézem az TDA2030 adatlapjának 1. táblázatát akkor ez 6 Ohm-os hangfal esetében kb. 3.5W teljesítményre képes. Tudom a diagrammba nincs 6 Ohm-os lehetőség ezért kb félúton a kettő közé lőttem be.

Innen továbbszámolva P=U*I=> ahonnan I=P/U => 3.5/17=0,205A

És itt merül fel az első kétely bennem, hogy egy ilyen kis erősítőnek elég lenne egy 0,2-0,3A-es trafó?
Mert én eredetileg erre a toroidra gondoltam de ide akkor ez erősen túlméretezett lenne.

Köszönöm a segítséget.
(#) Bakman válasza kenikl hozzászólására (») Jan 15, 2017 / 1
 
Ettől valamennyivel többet fogyaszt az erősítő, lévén a TDA IC-nek is van saját fogyasztása. Azt is vedd számításba, hogy nem baj az (sőt), ha a tápegység többet tud, mint amennyit elvárnak tőle. Kis erősítő, kis trafó. 0,5 - 0,7 A terhelhetőségű már biztosan elég lesz.

12 x 1,41 = ~ 17 V, de ebből még lejön az egyenirányítás vesztesége, amit a diódák nyelnek le, kétutas esetén kb. 2 x 0,5 V-tal kell számolni, marad 16 V. Azon ne lepődj meg, ha a megvásárolt trafó kimeneti feszültsége valamennyivel nagyobb, mint amennyi rá van írva. A kimeneti feszültség általában akkor anyi, mint a névleges, ha terhelve is van a megengedett árammal.
(#) erdgab hozzászólása Jan 15, 2017 /
 
Sziasztok!
Legyen kedves valaki okítson ki,hogy mi a különbség a TLC555 és a TLC551 ic-k között.A lényeges dolgokra gondoltam,mert nekem a PDF kicsit "magas".Használhatnám őket egymás helyettesítése?
(#) RoliNyh válasza erdgab hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Ott van a lényeg a nyolcadik felsorolási pontban miszerint:

Idézet:
„Functionally interchangeable with the NE555; has same pinout”

Magyarul funkcionálisan helyettesíthető az NE555 IC -vel, a lábkivezetése azonos.

Mindkét adatlapban ott van...
(Egyébként paraméterbeli különbségek vannak.)
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2017
(#) erdgab válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 15, 2017 /
 
Köszönöm! Kár,hogy nem tudok külföldiül és a gugli fordítót is elfeledtem.
Következő: »»   2921 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem