Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   698 / 778
(#) p_kowa válasza eSDi hozzászólására (») Nov 10, 2017 / 1
 
Elsőre a C9 es kondit én kicserélném. Ha nem, akkor marad a tl431.
Jártam egyszer úgy egy optóval, hogy amikor rámértem a ledjére, a műszer mutatta a nyitót, de működni nem akart. Aztán megismételtem a mérést, de már a mérőcsúcsokat nem közvetlen lábra, hanem kicsit arréb a fóliára szúrtam, na úgy már meglett a bibi
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2017
(#) eSDi válasza p_kowa hozzászólására (») Nov 10, 2017 /
 
Kösz!

A kondi volt a ludas, bár nem tudom mi baja. Kiszedve megmértem és 115nF, a voltageloss 0.1%. Ugyan olyan, illetve fizikai méretben egyel nagyobb került a helyére.
(#) gerleimarci hozzászólása Nov 10, 2017 /
 
Ez a fajta túláramvédelem volt már tárgyalva? Péter is valami hasonlót csinált régebben, csak áramváltóval.

IR2153.png
    
(#) p_kowa válasza eSDi hozzászólására (») Nov 10, 2017 /
 
Kerámiakondiknál ha vloss-t mérek már hajítom is ki a fenébe. Mondjuk ez nyilván csak egy egzakt vélemény, az én műszerem által szerzett tapasztalat. A tiédet nem ismerem.
(#) Skori válasza eSDi hozzászólására (») Nov 10, 2017 /
 
A csatolt kapcsolási rajzot elnézve nekem feltűnik valami. A TL431 működése ha jól emlékszem 1mA áram felett garantált, ezért az optocsatoló ledjével kellene párhuzamosan lennie egy akkora ellenállásnak amin legalább 1mA folyik a led nyitófeszültségétől, azaz kb 1k-nak kellene párhuzamosan kötve lenni. Persze ha a kondicsere megoldotta a tapasztalt hibát, akkor nyilván az volt a baj, de az az ellenállás akkor is hiányzik erről a kapcsolási rajzról.
(#) egyember hozzászólása Nov 11, 2017 /
 
Nem egészen ideillő kérdés: ATX (vagy más) táp azonos (színű) vezetékei összeköthetők (párhuzamosíthatók)-e?
(#) eSDi válasza Skori hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
Igen, az feltűnt nekem is, hogy más kapcsolásokon ott van ellenállás. Egyenlőre most működik, úgyhogy nem bántom.
(#) gerleimarci válasza egyember hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
ATX tápnál igen, mert ott egy helyről jönnek. Az újabb nagyobb teljesítményű ATX tápok, amikben a 12V több ágra van osztva, vagyis több söntön méri az áramot, azoknál össze adódik az áramkorlát, ha a sönt után kötöd össze.
Más tápnál, aminél nem tudod biztosan, hogy egy helyről ágaznak el, annál nem szerencsés.
(#) egyember hozzászólása Nov 12, 2017 /
 
Köszönöm!
(#) p_kowa válasza Skori hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Egy érdekességet ehhez hozzátennék. Kollégám ma egy plazma tv tápegységét javította, ami bár felépítésben más, de a táp visszacsatoló köre ugyanígy Tl431-el van megoldva. A táp hasonló, már már ugyanezt a hibajelenséget produkálta, viszont ott benn van az általad említett ellenállás, igaz nem 1k, hanem 4,7k értékű. A problémát itt is a fent említett kerámia kondi cseréje oldotta meg.
Érdekes, de itt sem volt mérhető komponens teszterrel sem hiba a kondin, kivéve a 0,2% vlosst.
Szerintünk oda a kerámiakondi rossz választás a nemigazán jó impulzus tűrő képességéből kifolyólag. Persze elmegy vele sokáig, de egy fóliakondival lehet örökké is
(#) p_kowa válasza p_kowa hozzászólására (») Nov 13, 2017 / 1
 
(#) eSDi válasza p_kowa hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Érdekes jelenség ez. Az én tápom elvileg nulla kilóméteres volt, mégis produkálta. Kíváncsian várom meddig bírja majd.
(#) p_kowa válasza eSDi hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Jó sokáig fogja, legalábbis ezen a téren.
A tv sem mai darab már, meg az a táp ment egyfolytában, mivel standby.
(#) Skori válasza p_kowa hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Ebben a pozícióban nincs jelentős terhelés a kondin, szerintem egyszerűen selejtes darabról lehet szó. Amúgy régebben én is megmértem mennyit változik egy kerámia kondi kapacitása a feszültségtől függően, és azt tapasztaltam, hogy a névleges feszültségen 50% körüli a kapacitása. Ez nem probléma, csak tudni kell róla és figyelembe kell venni a tervezéskor.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2017
(#) p_kowa válasza Skori hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Nincs, de mégiscsak az lehet a magyarázat a tv-táp esetében. eSDi tápja viszont ahogy írod, alapból hulladék kondit kapott. De fogadok betennéd valami más alkalmazási körbe, semmi probléma nem lenne vele. Az ic sem lehet egy stabil konstrukció.
(#) ztsoft hozzászólása Nov 13, 2017 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, egy LG monitor TV tápja megállt (egyik napról a másikra), zárlatot nem találtam, púpos kondenzátor nincs. Egyszer már cseréltem benne egy zéner diódát, meg a vezérlő IC-t (akkor zárlatos volt az IC). Az lenne a kérdésem, hogy terheletlenül lehet-e feszültség alá helyezni? Sajnos méregetni csak így tudok, mivel egy fém kalitkába van építve és így nem férek hozzá. Sajnos rajzot nem találtam hozzá a neten (a TV szerviz rajza megvan, de a táp nincs benne), csak képeket. Esetleg egyéb ötleteket is szívesen fogadok.

Előre is köszönöm!
(#) eSDi válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 13, 2017 / 1
 
Üdv!

Hogy nincs púpos kondi, az nem jelent semmit. Attól még lehetnek döglöttek. Az összes elkót cseréld ki újra, a primer oldalit is. Én már jártam úgy, hogy nem cseréltem a primer oldali kondit (ekkor még nem volt megfelelő műszerm hozzá), aztán javíthattam kétszer, mert vitt magával egy marék aktív alkatrészt is. A lába rohadt ki a kondi testéből és nem látszott.

Mehet üresen is nyugodtan, nem lesz baja.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2017
(#) ztsoft válasza eSDi hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Köszönöm a választ!

Jól sejtem, hogy LOW ESR típusú kell puffer kondinak?
(#) eSDi válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 13, 2017 / 1
 
Igen, szekunder oldalon mindenképp. A primer oldalon elég, ha tudja a 105°C-ot, mint ahogy a képen is látszik.
(#) ztsoft válasza eSDi hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Ok. Köszönöm.
(#) eSDi válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 13, 2017 / 1
 
Bővebben: Link

Esetleg ez mintha az lenne.
(#) ztsoft válasza eSDi hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Köszönöm!

Nagyon hasonló az enyémhez. Már csak a rendelés van hátra, majd írok a fejleményekről.
(#) ztsoft válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Úgy néz ki megvan a bűnös a tápban, a szekunder oldalon az egyik kondi alja jó 2 mm-t kijött a házból, a többi sincs sokkal jobb állapotban. Ki is cserélem mindet.

Még egyszer köszönöm a segítséget.
(#) ztsoft hozzászólása Nov 14, 2017 /
 
Lenne még egy kérdésem. Nagy gond lenne ha a primer oldalon eltérek a puffer kondi kapacitás értékével, sajnos 68µF/450V-os nincs a 18*31 mm-es méretben (nagyobb nem fér be, max 32 mm hossz)?
(#) gerleimarci válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Lefelé semmiképp nem térnék el az eredetitől.
(#) ztsoft válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Esetleg tudtok olyan helyet, ahonnan lehet rendelni ilyen kondit (TME-nél brutális szállítási költség van, nettó 1200 Ft, Hestore, HQ elektronika nincs)?
(#) cimopata válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Mekkora van?
(#) ztsoft válasza gerleimarci hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Az a gond, hogy lemértem a táp és az alap lap közt pont 2,5 cm van (pont a puffer kondi van ott), oda a táp panel széléig csak 20 mm átmérő fér be. Már néztem a HE store-ban 82/450-est, 16*40-es mérettel, hogy oldalra fordítom egy kicsit. Vagy a HQ-nál 82/450-es 18*32-es, pont jó lenne, de az ára (1307 Ft/db) egy kicsit sokallom.
(#) cimopata válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 14, 2017 / 1
 
Mivel ez egy flyback üzemű táp ami képes 100-220V feszről üzemelni így kisebb kondival maximum nagyobbat zuhan a tápfesz 10msec alatt de kétlem hogy ez kritikus érték alá menne mivel alacsonyabb feszből is képes kiszabályozni a kimenetet. Ha találsz 47µF-ot az is jó lesz.
(#) cimopata válasza ztsoft hozzászólására (») Nov 14, 2017 / 1
 
Feleslegesen senki ne terhelje a pénztárcáját:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2017
Következő: »»   698 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem