Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítők tápegységei
 
Témaindító: seedz, idő: Nov 24, 2005
Lapozás: OK   2 / 13
(#) roland0327 válasza Pafi hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
oké. kössz szépen
(#) szamóca válasza roland0327 hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
A cikk második oldala.

rotya 2.jpg
    
(#) roland0327 válasza szamóca hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
köszike
(#) adorjan81 hozzászólása Feb 29, 2008 /
 
Olyan kérdésem lenne ha esetleg építenék 1 erősítőt, most mindegy hány wattos, akkor honnan tudom hogy az adott kreálmányom hány ampert fog felvenni, mekkora trafót és milyet kell hozzá szereznem/vennem. Vannak e ezekre valamiféle képletek, vagy hol találom ezeket, milyen értékeket kell figyelembe venni? A válaszokat előre is köszönöm.
(#) adorjan81 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 29, 2008 /
 
A válaszokat köszönöm.

A 24,8Watt az csak 1 csatornára vonatkozik nem?
Ha pl 50 voltról megy az erősítő, akkor I=U/R=50/8=6,25A és ha 4 ohmos hangszóróra akarom, akkor 12,5A ha jól értem? Ezek nem túl magas értékek, és ha biztosítékot akarok belerakni, akkor azt ezek az értékek alapján állapítsam meg?
(#) kanoc86 hozzászólása Máj 20, 2008 /
 
Helló mindenkinek!
Egy kérdésem lenne csak.
Akarok rendelni egy KIT-et, de mivel ezekhez nincs kapcsrajzom és elég csekéj leirást nyújtanak a megrendelés előtt és ott a táphpz csak ennyi van leirva:
+25V/-25V - ez miért igy van irva?
Nem kell neki test?
És kb. milyen teljesitményű trafó kéne egy 2*100 W-os erősitőhöz +25V/-25V-al.
Egyébként az erősitő TDA 7250-nel és BDX33, BDX34 tranzisztor parral van megoldva.
Előre is köszönöm!
(#) maTaKee válasza kanoc86 hozzászólására (») Máj 20, 2008 /
 
Üdv!
Ennek az erősítőnek szimmetrikus transzformátor(középkivezetéses transzformátor) kell ami rendelkezik 2(feszültség)+1(GND) kivezetésekkel. 2*100W-hoz én egy 250W körüli transzformátort ajánlanék.
(#) Stiler hozzászólása Jún 26, 2008 /
 
Sziasztok!
Mielőtt bárki is le b@szn@ mer nem kerestem elmondom hogy kerestem a fórumban, de ilyen áramkört nem találtam. (OLVASS TOVÁBB!)

A problémám az lenne hogy építek egy erősítőt TDA 1557Q IC ből. Az erősítő 6-18V között működik. Nekem van egy trafóm (szoba párológtatóból) és ez 40VA-t tud 12V mellett. De én ezt az erősítőt a lehető legjobb minőségű hang előállításához szeretném használni tehát nekem valahogy símítanom kéne ez egyenáramot [elősszőr egyenirányítíni is kéne (de hogy???)].

Végül nekem egy nagyon sima egyenáram kéne 230V AC ról!

Csak szeretném megjegyezni hogy nem nagyon ismerem a módszereket az egyenirányításra mivel még csak egy éve tanulom az elktrotechnikát heti 4 órában. Gondolom az első javaslat a Grace-híd lesz de ezzel két baj is van 1. Nem tudom mi az ( )se azt hogy lehet készen venni vagy építeni kell-e. 2. Azzal is csak nagyon darabos (lüktető) egyenáramot kapok.

SRY ha valami hülyeséget írtam nem tudom!
(#) loky93 válasza Stiler hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
lehet hogy félreértem a kérdésedet,de egyenirányítani kész egyenirányítóval,vagy egyenirányító diódákkal lehet

Ezt bármilyen rádiósboltban megkapod!

a lüktetésre a megoldás: az egyenirányító után bekötsz egy 1000µF-os kondit
(#) kyrk válasza Stiler hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
Google: graetz
En a kepeket is at szoktam bongeszni hatha hasznos oldalra vezet.
(#) loky93 hozzászólása Jún 26, 2008 /
 
itt van egyy igecsak vázlatos,hírtelenjében összedobott rajz egy egyszerű táphoz.Nekem ez tökéltesen műxik.

(és tudom az egyenirányító rajzát csak paint-tel bonyi lett volna lerajzolni)

És azt is tudom hogy az a dc nem kellett volna oda a trafóhoz,VÉLETLEN VOLT)

rajz.JPG
    
(#) pista91 válasza Stiler hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
Egy ki olvasnivaló, itt minden számodra érdekes le van írva: Link

(#) kobold válasza Stiler hozzászólására (») Jún 26, 2008 /
 
Szinte bármelyik tápegységes témában találtál volna ilyet, nem is beszélve a "Kezdő kérdések" c. részről, ahová talán jobban illett volna ez.
Az a bizonyos híd nem Grace (az a klinika), hanem Graetz. Négy dióda van benne összekapcsolva, négy ponton csatlakozik a "külvilág" felé: kettő a trafó szekunder tekercsére (~ vagy AC jel), kettő pedig a kimenet (+, -). Ilyen hidat sokféle teljesítményben vehetsz, vagy elkészítheted megfelelő terhelhetőségű diódákból is (a gyári híd többnyire kisebb helyen elfér).
A kapott kimenet még valóban lüktető egyenfeszültség, ezért közéjük egy jó nagy értékű pufferkondenzátor kerül (A-enként 2200 uF, ha jól rémlik), ezzel párhuzamosan mehet egy kisebb (100 nF) kondi, a kapcsolási tranziensek vágására. Általában ezután jön a stabilizátor, ami a 12 V-ról gondoskodik, kimenetén a bemenő oldali puffer tizedének megfelelő kondi, illetve itt is lehet még egy kisértékű kerámia. Megszállottak a + ágba köthetnek még egy soros fojtótekercset, nagy impedanciával, kis ellenállással.
Mindezen túl szinte kötelező az IC tápvonalának szűrése, közvetlenül a Vcc láb melletti (többnyire 100 nF-os) kondival, ha több Vcc van, akkor mindnél. Erősítőknél a kimenet pufferelése is szükséges, de ezt már egy hangtechnikás kolléga jobban el tudja mondani (meg valószínűleg azt is, amit én leírtam).
(#) Stiler hozzászólása Jún 27, 2008 /
 
(A-enként 2200 uF, ha jól rémlik) tehét 6A re kell egy 13,2mF os kondi (van ekkora???)
ezzel párhuzamosan mehet egy kisebb (100 nF) kondi, -> minek ez a kondi és pontosan hova kell rakni?( )

Általában ezután jön a stabilizátor, ami a 12 V-ról gondoskodik, kimenetén a bemenő oldali puffer tizedének megfelelő kondi, illetve itt is lehet még egy kisértékű kerámia. Ezt egyáltalán nem értem főleg hogy lehet e kapni a stabilizátort vagy azt már korábban leírtad?

Vcc láb -> NA EZ MI???

MI az a puffer???
(#) uli válasza Stiler hozzászólására (») Jún 28, 2008 /
 
No kezdjünk hozzá.
Gondolom elolvastad az egyenirányításról szóló cikket ami az oldalon van?
Olvasd el. Abban le van írva egy két okosság.
A 100 nF zavarszűrő kondenzátor, lehetőleg kerámia legyen.
Stabilizálásról annyit, lehet Zénerrel illetve stabkockákkal. ha 12 V kell, akkor neked egy 7812 jóljönne. De 6 amperhoz nem egy darabra lesz majd szükséged.

Vcc lábán kapja meg egy IC a tápfeszt
És tényleg olvasd el az egyenirányításról szóló cikket
puli
(#) Stiler hozzászólása Jún 30, 2008 /
 
Kössz mindent szakítottam időt és elolvastam a cikket (THANK YOU!) Na szóval nekem a lehető legegyszerűbb kapcsolás kéne kb 6A ra nem lehetne Pl. egy nagy kondit berakni a Grartz-híd mögé? Nem tudok még egy stabilizáló IC-t berakni mert nekem már túl bonyolult lenne...
(#) Stiler válasza uli hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Zénerrel hogy lehetne megoldani?
(#) SzervízMacska válasza Stiler hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Egyébként hogy tervezed, hogy a 40VA-es trafódból 6A-t kiveszel 12V feszültség mellett?
(#) nagygyeviz hozzászólása Júl 1, 2008 /
 
Sziasztok. a soros izzólámpás módszer kiváló.viszont sokszor nincs kéznél megfelelő feszültségű,teljesítményű izzó. egy másik +oldás,h.egészen kis teljesítményű(15-20VA)trafóból,kis értékű pufferrel(2-300uF)összerakunk egy "élesztő"-tápot.erre a célra tökéletesen jók a régebben forgalmazott Puskás-féle nyák-trafók.főleg azért,mert középleágazásosak.nem tudom,lehet-e még kapni.ha gáz van,a trafó nagy szekunder ellenállása leejti a feszültséget,ez szinte mindig megvédi a meghibásodástól az ominózus alkatrészeket,viszont az erősítő"elindul"róla,ha ninden OK.nálam bevált. :yes:
(#) Stiler válasza SzervízMacska hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Vágom hogy 40VA kevés lesz mer 12*6=72 tehát 72W teljesítmény kell neki, de ha mégis azt a trafót használnám hamar rájönnék a hibára amikor elfüstöl a trafó amint kicsit többet vesz fel az erősítő Azért TY!

A VA az nem egyenlő a Wattal? (Tudom hogy nem csak a különbséget nem vágom)
(#) Stiler válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Szia!

Kössz a hozzászólást szerintem ezt fogom alkalmazni (mármint a te ötleted) De hogy lesz nekem 16,5V feszültségem (mért?)?
Ja és hol tudok olyan trafót venni 230V~ -> 12V~ 6A ?
És mennyi a trafó és mennyi be kerül a diódahíd?

És végül ha én potit akarok kötni az erősítő bemenetére érdemes vagy a kimenetére és hogy kell bekötni mert három kivezetése van?

Ja és a hidegítést nem értem (nem volt a cikkben sem amit linkelt a kedves pista91 nevű kolléga).
(#) Stiler válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Köszi mostmár mindent értek!
(#) rhesus23 hozzászólása Dec 19, 2008 /
 
Van egy előerősítőm amihez tápegységet kell építenem.
A cél 37 volt egyenáram.
Nem vagyok elektronikai szakember, de úgy gondolom némi segítséggel meg tudnám csinálni.
A tápegységek rajzát nézegetve nem tűnnek bonyolultnak: trafó, diódák meg egy két kondi, ellenállás és asszem ennyi.
Ha valaki tudna egy jó kapcsolást és elmagyarázná, hogy hogy tudok ehhez trafót készíteni azt nagyon megköszönném. Mennyi lehet a primer és szekunder menetszám? 12 voltos trafót át tudok alakítani?
Akkumlátor töltő volt még valamikor.
(#) Marty McFly válasza rhesus23 hozzászólására (») Dec 19, 2008 /
 
35V-os trafót kapsz a boltba, bár ha az puffereled meglesz 40V felett! Fontos hogy pont 37V legyen? Nincs tűrés?
(#) rhesus23 válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 19, 2008 /
 
Ami a tűrést illeti nem tudok róla.
Egy MM előerősítő lenne, 4558DX JRC 9457 IC-vel.
Az lesz a legegyszerűbb, ha megveszem a trafót.
Mellékelek egy képet róla (elnézést a minőségért). Csak a méretét akarom érzékeltetni. Esetleg ráismer valaki?
miből származhat?

Fotó0511.jpg
    
(#) cseffo hozzászólása Feb 7, 2009 /
 
Sziasztok!

Végfok elé, hogyan lehet feszűltség stabilizálást csinálni?2X40W-os és 15V-os lenne!

Előre is köszi!
(#) Doncso válasza cseffo hozzászólására (») Feb 7, 2009 /
 
Végfok elé nem szoktak stabilizálást tenni, TDA-s végfokról van szó? Vagy pontosan miről?
Üdv.
(#) cseffo válasza Doncso hozzászólására (») Feb 7, 2009 /
 
tda 2030 és bd249s250 tranyo párral lenne
(#) Doncso válasza cseffo hozzászólására (») Feb 7, 2009 /
 
Nem kimondottan kell stabil táp, elég neki a trafó, graetz, puffer, esetleg hidegítés.
(#) Insomnia hozzászólása Ápr 1, 2009 /
 
Hello
Nemtudom h kezdjek hozzá a kéréshez ezért csak írom.
Csináltam két 30Wos végerősítőt.
+- 30V kell neki fejenként és elvileg középmegcsapolásos trafó.
Ebben kérném a segítséget, h találnék-e ilyen trafót, ami 230V-ból csinál +-30V-ot és középmegcsapolásos.
Elvileg 130VA-es elég lenne, mivel két végfokot kell meghajtania.
Következő: »»   2 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem