Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Karácsonyi fényfüzérek
Lapozás: OK   1 / 29
(#) onorbert hozzászólása Dec 14, 2005 /
 
Sziasztok!

Gondolom mindenki ismeri és látott már (kis zöld dobozba csomagolt vezérlésű) egynyomógombos 220v -os karácsonyi fényfüzért(Made in China felirat is ismerős lehet . Ezekből is van több fajta, olyan amiből 3 vagy 5 kijövő kábelen vannak az izzók és más más kombinációkban variálhatók a villogások.

A probléma is ismerős lehet: egy idő után nem villog egy bizonyos szín, egy izzó kiég és vége.
Ebben kérnék tőletek segítséget, én már próbáltam kicserélni a hibás izzót, de még nem találtam olyat ami nem ment volna ugyanúgy tönkre. A ledet sajnos nem szereti ez a kapcsolás.

Esetleg valami teljesen új kapcsolást is szívesen fogadnék, amibe ledeket lehet pakolni(bár tudom nem olcsó ennyi led de még mindig tartósabb mint ezek a pici izzók)??

Előre is Köszi a segítséget!
(#) _JANI_ válasza onorbert hozzászólására (») Dec 14, 2005 /
 
Pontosan mennyi ledel akarsz sorbakötni?
Na+ 2; 3; vagy 4 sorból lenne a teljes füzér?:heureka:
(#) deguss válasza onorbert hozzászólására (») Dec 14, 2005 / 4
 
A kis égők igen is égnek sokáig, ha nincsenek folyamatosan túlterhelve. Hány égő van sorbakötve? Lehetséges lenne egy izzóról valami adat? pl. fesz, és esetleg p, vagy I. Tudom nem mindig van rajta.

Hogy néz ki az az egy nyomógombos?
Közvetlen csatlakozik a hálózatra? Vagy van egy leválasztó trafója?
(#) Topi válasza onorbert hozzászólására (») Dec 14, 2005 / 4
 
Hát én aszondom, hogy nem fog sikerülni. Hiába a "jó" kis made in chinás cucc, semmi infót nem fog megtudni és izzót sem lehet hozzá kapni.
Elmondok neked egy gyakorlati tanácsot Ha veszel ilyen füzért pl 1000 forintért, akkor egyből kettőt kell venni, mert biztos hogy ki fog égni (mert direkt úgy számolják a feszt). És mivel pótégőt 100% hogy nem fogsz kapni, így a másikból kell kiszedni. Akkor elég sokáig elég lesz.

Ha meg nagyon nagyon sokáig akarod használni, akkor 3-at kell venni. Megmondom miért.
Van egy, amit meghagysz egészében, egy kis módosítással. A második csomagból minden vezérelt (kapcsolt) körbe sorosan bekötöd az izzókat. Azaz végül is egy hosszabb füzért kapsz. Ami nem csak azért jó, mert hoszabb, hanem megoszlik a fesz az izzókon, és ugyan halványabban világít, de viszont jóformán örökéletű.
Mert mintahogy deguss is mondta maga az izzó jó pár 1000 órát tud világítani. Csa a chinaiak direkt hajtják túl az izzót, hogy jövőre is megvedd! Ez a nagy büdös helyzet.

Szóval két füzérből kell egyet csinálni, és a +1 meg csereizzónak kell

Üdv. Topi.
(#) _JANI_ válasza onorbert hozzászólására (») Dec 14, 2005 /
 
:heureka: Ha a kinai vezérlőd műlödik! És csak az izzóktó akarsz megválni, akkor ezt mindenképpen kikell próbálnod:

:felkialtas: (Figyussz! 230Volt! Fokozott figyelmet!!!):felkialtas:

Van kettő leded színük most nemszámit. Ezeket kösd párhuzamojan úgy, hogy az eggyik led KATÓD-ja a másik led ANÓD-jával lessz összeforrastva. Persze a másik lábakat is össze kell forrasztani.
Ezzel a paralell ledekkel még nincsen kész a kapcsolás, mert hiányzik még a vele sorbakötött áramkorlátozó ellenállás, melynek értéke 47Kohm és legalább 1W-os!!! Nagyobb lehet a teljesítménye de kissebet NEM!lyavaslok. Ez az elrendezés 7-10mA-rel terheli majd meg a vezérlőt.

Ezt a kapcsolást mindjárt kiis lehet próbálni a hálózati feszültséggel. Ha nincs gond mind a kettő lednek világítania kell közel azonos fényerövel.
A még működő lámpák árammfelvételét feltétlen ellenörizd! Nehogy 7-10mA is soklegyen. /Sztem nemlessz gond vle./
Ezután lehet kipróbálni a karácsonyi fényfüzér vezérlőegységével...
(#) onorbert válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 15, 2005 /
 
Nos köszönöm a gyors válaszokat, megpróbálok a kérdésekre is válaszolni némi +infóval, hátha előrébb jutunk valamivel.
JANI: -a mostani vezérlésen 2 sorban 180 izzó van vagyis 90-90db így egy sorban két szín van.
Deguss, Topi: valóban az izzókról semmit nem tudok mondani, az egy nyomógomb csak annyit jelent, hogy egy gombot kell nyomkodni hogy egy másik variációra lépjen a vezérlés. Közvetlen a 220-ra csatlakozik. Magán a panelen nemsok minden van, az integrált kis fekete leöntésen kívül van még 2 kondi, 2 ellenálás, 1 bitosíték, a 4 egyenirányító dióda és 2 tranyó "PCR 406J" jelzéssel.
Tranyó leírása

JANI: a kétledes megoldás nemegészen világos. Az addig stimmel, hogy két led párhuzamosan kötve és előtte sorban egy 47kohm -os ellenálás, de akkor erre most azt írtad rá lehet kötni a 220v -ra ha jólértem? És aztán az egész izzósorban mérjek a műszerrel, mert most igazából nem megy egy szín se, bár ha kicsit megkocogtatok egy két izzót akkor beindul. A másik dolog, így akkor minden izzót két ledre kell cseréljek, ez pedig már télleg nemolcsó, lehet a Topi féle két füzérrből egyet csinálni a legjobb megoldás, vagy csak azt cseréljem ami rossz és akkor ezzel a két leddel már az izzónkénti terhelésem is kissebb lesz??

..nos mindenesetre várom még a válaszokat és aztán nekiesek.. már ideje lenne kint lennie a fényeknek
(#) _JANI_ válasza onorbert hozzászólására (») Dec 15, 2005 / 4
 
Ja! Teljesen +halt mind a két sor.:buck:
Akkor az eredeti kapcsolás nagyvonalakban alahogy igy néz ki:
[pic]http://img.tar.hu/hegedujanos/size2/18252365.jpg[/pic]
És ez lenne a ledes kapcsolás:
[pic]http://img.tar.hu/hegedujanos/size2/18252366.jpg[/pic]

A
Idézet:
„Fájlmelléklet”
-ben megtalálod a ledes kapcsolásomat.

Szerinten izzó paraméterei a következők lehetnek:
  1. U= 2,5Volt; I= >0.5A; P= >1,25Watt

/// Csak elméletben: Ha 100Db LED-et sorbakötsz, még ellenállás sem kell. ///
(#) Pulyka hozzászólása Dec 3, 2006 /
 
Sziasztok

Van 1 "rizsizzó" fényfüzérem
(rizsizzó=az izzó kb akkora,mint egy rizsszem)
Én ezt szét fogom szedni,amugy semmi baja nincs,csak én egy karácsonyforma körvonalait szeretném kirakni vele!
Amiért irok,az az,hogy biztos kifog esni kb 20 darab izzó,és ehezz le is kéne vinnem a feszt,különben nem sokáig müködnének!

Ez egy 4 szinű fényfűzér,és én arra gondoltam,hogy mind a 4 szín elé beraknék egy-egy ellenállást!
Kiszámoltam,hogy kb 30 W-os 300 ohm-os kéne egy színhez!
60 mA-es egy színsor,és 200 V-ot kapnak a sorbakötött izzók!
én úgy számoltam,hogy 170 V-ra kéne levinni a feszültséget egy színhez,de ez csak tipp!
Később megszámolom hány izzó lesz átalakitás után,és beszorzom egy izzó feszültségével!
/mivel cseppIC müködteti az áramkört,igy egyenáramot kapnak az izzók,és tranzisztor kapcsolja őket/

Megoldható az ellenállás "gondolata"?
(#) Travolta válasza onorbert hozzászólására (») Dec 3, 2006 /
 
Hi People!

Mi lenne, ha a greatz hidat kicserélnétek 1 sima 1utas egyenirányítóra.Ezálltal a tirisztor nem engedne át csak fél hullámot, ami kb.150V, és máris csökkenne a fényerő, lehet pont ez lenne az optimális, és nőne az élettartam.
Szval mi a vélemény?
1ébként én is most szándékozom ilyen fényfüzért venni, de nekem csak a füzérek kellenének belőle, és rögtön 8db.Uis 1 triakos kártyával PC-re kötöm, és LPT-portrol mehet is a villódzás.

Üdv.:Travolta
(#) hgyuri hozzászólása Dec 3, 2006 /
 
Nem lenne olcsóbb(és persze könnyebb) ha vennél 1 vatta újat?
Manapság már annyi félét lehet kapni...
(#) Georgee hozzászólása Dec 3, 2006 /
 
Azok a fényfüzérek amik "mikrodiódás" néven futnak sztem semmi köze a diódához... ami nekem van arra is kivan irva ez a szöveg és sima izzó van rajta színes üveggel de hasonlít a diódára
(#) PCB válasza onorbert hozzászólására (») Dec 3, 2006 /
 
Szia !

Vegyél egy másikat és tegyél bele + 1 -2 izzót.
Ugyan is a kinai csodák nem 230V feszre készülnek, ezért mennek tönkre olyan hamar !

Üdv !
(#) MaSTeRFoXX hozzászólása Dec 3, 2006 /
 
Én azt találtam ki, hogy még a nyáron rádióamatőr találkozóm vettem 300 darab glimmlámpát. Veszek hozzá 10-15m (vagy 30m ) vékony hangszórókábelt, 10cm-enként elvagdosom, beforrasztok 1 db 100k-s ellenállást meg glimmlámpát sorba, majd ezt ismétlem n-szer (150 db körül ) majd zsugorcsőt húzok az ellenállásra meg a forrasztásra, és kész a világítás
Az udvaron lévő fenyőfára akarom majd felfuttani
(#) _JANI_ válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Még lakáson belül csak csak elmenne.
De kint, ahol az eső és hó éri, ...
Gondolod vizmentesen eltudnád készíteni? (IP65)
Vagy egy biztonsági 230/230V AC-s leválasztótrafóra lesz szükséged.
De a beázásnál ugyanúgy szétégeti a bekötést...


(#) Georgee hozzászólása Dec 4, 2006 /
 
Amerika oroszország mindegyik MADE IN CHINA. Láttam már beltéri izzósort a házon kívül működött( vajon meddig)
(#) MaSTeRFoXX válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Gondoltam ere az eshetpségre, a vacak kínainak sem lesz igazából baja, De a zsugorcső szerintem eleget szigetel, vagy jön a leválasztó trafó....
(#) Slope válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
A ledes kapcsolással csak annyi a gond, hogy még azonos ledek esetében sem egyformák teljesen a nyitófeszültségek, hátmég különböző szinűeknél.
(#) Pulyka válasza Pulyka hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
majd kitalálok vmi mást...
(#) _JANI_ válasza Slope hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
Hát igen! De úgysem az effektív hálózatifeszültségre kell méretezni a sorbakatcsolt ledeket, de lehet arra is. AC 230V-nál az Ueff=325V lüktető egyenfesz, ha tirisztorral kapcsolod.
S Így, a szükséges led menyisége és az ellenállás értéke már kiszámolható...
(#) _JANI_ válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
A sorbakapcsolt izzók, mint feszültségosztó ellenállások működnek a hálózatban, és ezért a sorosan kapcsolt izzólnál, a hálózati potenciál viszonylag messze van egymástól. Kivételt képez ez alól a kiégett izzó esete! Mert azon a ponton, a teljes 230V jelen lesz! Ugyanez érvényes a fázishoz közeli izzóknál is . Ha valahol beázik, és testzárlat lesz. Legfeljebb az elötte levő izzókat is kicsapja!

A párhuzamos kapcsolásnál viszont minden csatlakozásnál, hálózati potenciálkülönbség van jelen. Ha gond van! Akkor nem csak egy két izzó fog kiégni...

Mondtad h. ezekben a glimekben nincs előtétellenállás! S ezeket neked kell beforrasztani.
Mivel a glimmek 60-80Voltal is képesek üzemelni! Miért ne lehetne a tápfeszültségüket lecsökkenteni, a biztonságosabb 50V közelébe. Úgy nem lesz anyira veszélyes a fűzéred. És még nagyteljesítményű leválasztótrafó sem kell, mivel a glimmek alig vesznek fel áramot...

Biztonságos fényfüzérépítést kivánok mindanyiótoknak! _jani_
(#) andra_s hozzászólása Dec 5, 2006 /
 
Engem tavaly előtt megrázott egy ilyen szemét kína cucc ,ikorfelemeltem akkor éles szikrával áthúzott eléggé a falhozvágott. Uténa bemérgeltem amagamat és csináltam LED-el. 90db LED számítógép táp annak is az 5V része simán párhuzamosan volt kötva illet csoortokbba voltak kötve 3 színű 3 csoportra volt osztva.
A csoportok is úgy kombináltam hogy 5V adok neki és nem kell semmi ellenállásos téma. egy ki vezérlő amit a netről szedtem az a lényeg hogy össze vissza ment kindinak az egyenlőtlen kisülését alkalmazta elég kaotikus állapotban villogot ennyi. Ja és igen nem épp kicsi volt de biztonségos ami fontos nem gyujt ki semmit mert a LED ha melegszik az gáz. 5-6e ből jött ki mindennel együt nem olcsó de nem bassz meg senkit az áram
(#) Frankye válasza andra_s hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
Igaz, nem fényfüzér, de nagyon jól néz ki megépítve.
A tranyók helyére mehet bármilyen NPN, ami bír 800mA-t. A javasolt összeállítás is a rajzon van.
5V-ról táplálható, nem kell nagy faxni neki.
Akkor néz ki jól, ha az:
A sor = piros
B sor = sárga
C sor = zöld
D sor = felváltva kék és fehér (a sorok egy-egy színből, de azon belül szabad a vásár).
Nem kell nagy fényerejű LED, nem az a cél, hogy a karácsonyozni érkező rokonságot megvakítsuk, mint egyszeri hegesztő az anyósát, mikor így szólt: "Ide nézzen Mama!"
(Deguss lapjára is feltettem, Bence kérésére, u. ezt a kapcsolást.)

A NYÁK rajzot csak összedobtam, nem volt időm egyoldalasra áttervezni, bocs! Akinek van ideje/kedve, annak hajrá!

karifa.zip
    
(#) watt hozzászólása Dec 5, 2006 /
 
Ünnepek alkalmából esetleg érdekel valakit:
Fényfüggöny
(#) _JANI_ válasza watt hozzászólására (») Dec 6, 2006 /
 
Jó kis projekt!
(#) watt válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 6, 2006 /
 
Köszönöm! Szívesen adom!
(#) m.joco hozzászólása Nov 25, 2007 /
 
Hello
Adott egy fényfüzér karácsonyfára, ami 12 sorbakötött különböző színű izzóból áll. Át szeretném ezt alakítani úgy, hullámszerűen változzon a fényerejük az idő függvényében, pl. szinuszosan. Szóval világítanak, majd lassacskán elhalványodnak, teljesen kialusznak, majd újra kivilágosodnak, majd felerősödnak a max fényerőre, majd újra kezdenek halványodni és kialudni. És jó volna, ha lehetne állítani a fényerősség-változás sebességét is.

Én valami olyasmire gondoltam, hogy sorbakötném egy teljesítménytranyó emitterét és a kollektorát az izzókkal, majd a bázisra egy szinuszgenerátort tennék, amit egyenirányítanék. De gondolom jobb volna talán két tranzisztort használni (hogy a hálózati fesz mindkét félperiódusában tudjon folyni az áram), amiket fordítva kötnék be egymáshoz képest, de őket ugyanaz a szinuszgenerátor kapcsolna.
Mit szóltok az ötlethez? Esetleg valamilyen kapcsolást nem ismertek??
Üdv.
(#) Kera_Will válasza m.joco hozzászólására (») Nov 26, 2007 /
 
Azt nem így illik csinálni !

Triackot vezéreljél változó kitöltési tényezőjű négyszöggel.
Aminek lassan változik a kitöltési tényezője.

Ahogy változik a kitöltés úgy nő csökken a fényerő.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 26, 2007 /
 
Legegyszerűbben talán 1 dimmerből tudsz ilyet csinálni ami potival tekerve változtatja fényerőt.

Poti értékének megfelelő ellenállást berakni a ptienció méter helyére.
Ekkor az egyik végértékben lesznek a lámpák.(sötét/világos)

Ezzel az ellenállással párhuzamosan kötsz 1 fény ellenállást .

Ezt berakod 1 csőbe 1 - 2 leddel ezekre a ledekre pedig lassú ( 0.05-1Hz 0-2 Volt) háromszög jelet vezetsz ekkor ahogy változik a ledek fényereje úgy változik a izzóké is.
Kis izzót is tehetsz csak akkor combosabb meghajtó áramkör kell ... .

Nagyfesz leválasztás és egyéb életvédelmi előírásokat betartani szükséges!!!
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2012
(#) _JANI_ válasza m.joco hozzászólására (») Nov 26, 2007 /
 
Hálózatról megy a fényfüzér? Vagy törpefeszről?
(#) m.joco hozzászólása Nov 26, 2007 /
 
Hálózatról megy, de mivel vezéreljem a triac-ot, ami változó kitöltést ad neki???

De nem fogom nagyon észrevenni a villogást? És olvastam már valamilyen tirisztoros teljesítményszabályzóról is, olyasfélével nem lehetne megoldani?
Üdv.
Következő: »»   1 / 29
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem