Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   71 / 163
(#) Robi85 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Köszönöm a kimeritő válaszokat.
(#) Sa_fi hozzászólása Nov 16, 2010 /
 
Sziasztok!

Szerintetek 2x25V AC 300VA-es ( egyenirányítva, szűrve kb. 35V ) toroid 8 Ωos terheléssel elbírná a 30V -os verzió? Ja és megközelítőleg hány wattot lehetne így kiszedni az erölködőből?
(#) (Felhasználó 46585) válasza Sa_fi hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
Elbírja.
Kb. 43...48W lehet szinuszosan, 65W körül lehet, amíg le nem esik a tápfesz, csatornánként.
(#) Sanyikka hozzászólása Nov 26, 2010 /
 
Üdvözletem!
Megtaláltam én is ezt az erősítőt, szeretnék építgetni valamiféle nagy jelű erősítőt, érdekelne mennyi nehéz ezt feléleszteni, mennyire nehéz megindítani ???
Válaszokat előre is köszönettel Sancikka
(#) szamóca válasza Sa_fi hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Kukucs! Készítettem grafikont.
(#) Ge Lee válasza Sanyikka hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Egyáltalán nem nehéz. Nekem a 400 wattosat kb. 1 percig tartott a nyugalmi áram beállításával együtt.
(#) Alkotó válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Ez túlzás, és elég ideális eset. Ha lett volna benne két rossz értékű ellenállás és egy rossz félvezető, vagy mondjuk egy nyákhiba valahol, akkor nem végeztél volna 1 perc alatt.
(#) Ge Lee válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Miért lenne túlzás? Lehet hogy velem van baj, de beültetés után mindig újra mérem amit csak lehet, mielőtt feszültséget adnék neki. Nekem ez egyértelmű, ezért elég ritkán ér meglepetés.
(#) Alkotó válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Kívánom, maradjon mindig 1 perc az élesztés, mert az azt jelenti, elkerülnek majd a problémák. Nekem néha kell a fejemet törni, miért nem jó valami, és ha sikerül megoldanom a dolgot, annak örülök, mégha jóval több időt is kell ráfordítanom.
(#) Martin88 válasza vzoole hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
hali remélem a tijed az az az erősítő majd nekem küld már át pls hogy hogy csináltad

A tatárok már kivonultak, nem kell sietned, kapkodnod az írással. Ráérsz visszaolvasni, és használni a shift gombot, és az írásjeleket.
szamóca
(#) Zosi hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!
Az általam csatolt beültetési rajzon hol van a kimenet?
A FETeknél a vezető sávot össze kell kötni ugye?
És működő képes csinálta már valaki birja a 8ohm-ot?
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Üdv.: Zosi
(#) banyaiakos válasza Zosi hozzászólására (») Dec 5, 2010 / 1
 
Ne haragudj, de ha a kapcsolási rajz alapján nem találod meg a kimenetet, akkor meg se építsd.
(#) Ge Lee válasza Zosi hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Igen a fetek közösített drain-je a kimenet. Létezik ennél sokkal jobb nyákterv is, ráadásul ebben áramkorlát sincs.
(#) mrex válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
El nem hiszed mennyire szeretnénk már egy áramkorlátosat látni mi hobbisták nem tudunk ilyet tervezni. Én legalábbis nem.De sajnos úgy tűnik ez olyan mint a Yeti mindenki beszél róla de senki se mutatja meg. Pedig e z a fórum állítólag erről is szól.
(#) (Felhasználó 46585) válasza mrex hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
A kimeneti FET-ek source, meg a tápfeszültségek közé tegyél be egy ellenállást.( néhány tized ohm ) A source-ról elmész egy 100 ohmos ellenállással egy PNP, mondjuk BC212-es tranyó bázisára. Az emmitterét rákötöd a pozitív tápfeszre, a kollektorát meg a felső FET gate-re. Ha elkezd nőni az áram a FET-en, akkor egyre nagyobb feszültség fog esni a source-ba betett ellenálláson, ha ez eléri a kb 0,8 V-ot, akkor a PNP tranyó elkezd nyitni és kezdi a FET gate-source elektródáját rövidrezárni. Erre a FET csatornaellenállása kezd nőni, vagyis a FET kezd lezárni, vagyis nem fog tudni több áram folyni. ( Ugyanúgy fog működni, mint azokban a kapcsolásokban, ahol a FET-ek source van összekötve, vagy bipoláris tranyók emmittere ) és ez adja a kimenetet. Az alsó FET-re ugyanilyet kell építeni, csak NPN kis tranyóval, mondjuk BC182-vel.
Arra ügyelni kell, hogy totál zárlatban nagyon nagy teljesítmény lesz a FET-eken, mert a teljes tápfesz és a teljes kimeneti áram szorzata, ami akkora teljesítmény lehet, hogy hosszabb távon nem bírja ki a tranyó. Azt lehet még csinálni, hogy a kis tranyó kollektorával sorba kell kötni egy optocsatolót, aminek a kimenetén levő tranyó már potenciálfüggetlen és ha van a hagszóróvédelemhez valami elektronika, akkor oda be tud avatkozni és mondjuk kikapcsolja a relét. Aztán néhány másodperc múlva visszakapcsolja. Ha a zárlat megszűnt, akkor megy tovább az egész, ha nem, akkor újra lezajlik az előbbi folyamat.
(#) fleta válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
A rövidzárnál jobb lenne ha a tápról választaná le a végfokot. Nem?A DC védelem már kikapcsolná a hangszórókat.
Kapcsolásirajzba tudnád önteni az elképzelésed?
Komolyan érdekelne a dolog
(#) szamóca válasza fleta hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Szinte mindegyik így üzemel. pl.ez is.
(#) (Felhasználó 46585) válasza szamóca hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Igen, erre utaltam is.
(#) (Felhasználó 46585) válasza fleta hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Lehet a DC-ről is leválasztani. Akkor már minek kell a DC védelemnek megszólalnia? Hiszen már nincs tápfeszültség... De lehet a vezérlést is a végfok bemenetén leállítani ( mondjuk rövidrezárni, vagy megszakítani ). Azt azért tudni kell, hogy a relék 30 V felett nem szeretik az egyenfeszt. Nincsenek is erre specifikálva, ugyanis nincs ívoltó szerkezetük. Egy zárlat megszakításakor esetleg égve marad az ív és a környezetében elég nagy károkat okozhat. Ez valójában az összes végfoknak egy olyan problémája, ami nincs korrektül megoldva.

Leírtam hogyan kell megcsinálni, szerintem elég szemléletes. Ha megnézed szamóca hozzászólásába linkelt rajzot, az még plusz segítség lehet ahhoz, hogy le is rajzold..
(#) Ge Lee válasza mrex hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Óhajod számomra parancs
Ezt a modot water ötleteiből merítettem, a hőfokstabilitása nem olyan jó mint a KD-s verziónak, de a célnak tökéletesen megfelel és jóval egyszerűbb. Ha jól van hűtve 400-450W-ig használható, ki lett próbálva. Két példány már használatban van, a harmadikat most csinálom ez már az enyém lesz .
A 4db 1N dióda a bordára van ragasztva. A 18k a nyákon 2db-ból van hogy könnyebb legyen az igényekhez igazítani. A biztik 5A-sek. A tápfeszt és a védelmet a saját igényekhez (korlátokhoz) kell igazítani.
(#) saraha válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Üdv.
Azokat a 4001 diódákat nem lehet kiváltani valamilyen csavarozható tokozású tranzisztor diódáival?
(#) Ge Lee válasza saraha hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
De igen csak nem fér ott el, és a hőfokfüggés sem lesz sokkal jobb, azaz nem sok értelmét láttam.
(#) saraha válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Jó,az csak tervezés kérdése de én meghallom azt,hogy diódaragasztás és égnek áll a szőr a hátamon.
Valószínű kipróbálom ezt a mod.-ot is..
(#) Ge Lee válasza saraha hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Ahogy érzed. A rajzot csak az áramkorlát miatt tettem fel mrex kérésére.
(#) saraha válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Tudom és köszi.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Igen, ilyesmi áramkorlátot gondoltam. A 18k-s ellenállások mit csinálnak benne? Visszahajló áramkorlát?

A te verziódban minek kell bele a 2 db 1N4148?

Nem túl kicsi az árama az MJE340/350-nek? Kicsit sok a FET-ek áramigénye a nagy frekvenciás működéshez. Nem túl kicsi így a sávszélesség?

Én inkább a "hagyományos" módon csinálnám meg a nyugalmi áram előállítását. ( csatolmány) A középen levő tranyó emmitterellenállásával, meg a bázisosztóval lehet beállítani nullára a hőfokfüggést. A Q16-ot természetesen a FET-ek közé kell felcsavarozni a hűtőbordára.

Ampegmod1.pdf
    
(#) mrex válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Köszönöm is nagyon csak ne lennék ennyire leterhelve más melóval és ne lenne hideg a műhelyben.
Talán tavasz felé de azért figyelgetlek benneteket
Saraha működik még? gondolom a szilveszteri hujjogatást is ki fogja bírni hehehe
(#) saraha válasza mrex hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Naná.Csináltam belőle 4-et a négy sarokba.. Most már jöhet a karaokeparty.
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Igen, visszahajló. A diódák csak megszokásból maradtak benne, igazából nem kell. A tranyók áramát növeltem de nem hozott már javulást ezért is maradt ennyi, és így még nem kell hűteni sem őket. A sávszél 20kHz-en kb. 2dB-t csökken teljes kivezérlés esetén, ez hifire is jó bulizni meg pláne.
Ezt a tranyós megoldást is kipróbáltam de valamiért nem lett jó, (talán a P és N típus eltérő tulajdonságai miatt de már nem emlékszem) ezért maradtam a diódáknál.
(#) V L válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Igen ez a klasszikus megoldás, de okozhat azért meglepetést. Egy hasonló kollektoros kimenetű kapcsolás az ilyen védelem miatt vált bizonyos munkapontokban gerjadékennyé. Amitől meg könnyeben elszállt a végfok.
Ami a legegyszerűbb az az olvadó biztosíték jól méretezve, és a kellően túlméretezett végtranyók amik a bizti kiolvadási idejére elviselik a kialakuló zárlati teljesítményt.( Mellesleg a védelmek hang minőségét is ronthatják. Gagyit meg boltban olcson kapsz.)Tudom ez többe kerül, ...de csak egyszer. Sikeres építés kívánok .
Üdv: V L
Következő: »»   71 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem