Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Forrasztóállomás II
Forrasztóállomás II
Szerző: Attila86, idő: Máj 7, 2008, Olvasva: 59653, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   4 / 4

Az áramkör élesztése:

A Forrasztóállomás II nyomtatott áramkörét helyezzük a távtartókra és a transzformátor szekunder-kivezetéseit csatlakoztassuk a sorkapcsokhoz. Forrasszunk 4db vezetéket az 5 pólusú tuchel csatlakozóra, a másik végüket pedig csatlakoztassuk a nyákhoz. A hálózati csatlakozóba ne felejtsük el a 250mA-es olvadóbiztosítót betenni. Ez után csatlakoztassuk a készüléket a hálózathoz és kapcsoljuk be!

Bekapcsolás után a kijelzőn valamekkora érték jelenik meg, a fűtést jelző lednek pedig nem szabad világítania. Csatlakoztassunk feszültség-mérőt az ICL7107 35-ös és 36-os lábaira! Ez után az R30 helitrimmert állítsuk be úgy hogy a két láb közt kb. 900mV legyen. Ha az alkatrészlistához hűen 1%-os tűrésű ellenállásokat használtunk, akkor ezzel most nagyjából be is állítottuk a hőmérséklet-kijelzést. Ez azért jó, mert ha valakinek nincs hőmérős multimétere, akkor is be tudja állítani a nagyjából pontos hőmérsékletet. A pontos beállításhoz azonban már hőmérőre lesz szükségünk, erről részletesebben a következő bekezdésben... Az áramkör "HOELEM" nevezetű bemenetét zárjuk rövidre! Így a kijelzőknek "000"-át kell mutatniuk és a fűtést jelző lednek ki kell gyulladnia. Ha ezzel megvagyunk, akkor nyomjuk meg a K1 nyomógombot! Ekkor a legkisebb helyértékű digit tizedespontjának világítania kell a gomb nyomva tartásának idejére és utána pár másodpercig. Amíg a tizedespont világít, addig a kijelzőn más értéket kell látnunk. Tekerjük el bátran a P1 potmétert és a tizedespontnak ugyan úgy világítania kell. Győződjünk meg róla, hogy a potméter tekergetésével a kijelzőn lévő érték is változik. A tekerés leállta után pár másodperccel a tizedespontnak el kell aludnia.

Az áramkör további beállításához hőmérős multiméterre lesz szükségünk. A forrasztópáka hegyéhez rögzítsük a multiméter hőelemét, igyekezzünk elérni a lehető legjobb termikus kapcsolatot! Például használhatunk krokodilcsipeszt (amin nincs műanyag), vagy egy vezetékdarabot amit a páka hegyére tudunk tekerni, így rögzítve a hőelemet.  A P1 potmétert tekerjük le teljesen, P2 és P3 trimmerek pedig legyenek középállásban. Ha ezzel megvagyunk, akkor csatlakoztassuk a pákát a Forrasztóállomás II-höz! Fontos megjegyeznem, hogy a forrasztópáka belső hőeleme sokkal jobb termikus kapcsolatban van a páka hegyével mint az a hőelem, amit mi rögzítettünk a végére. Emiatt a hőmérő modul és a digimulti kijelzése messze nem egyenesen arányos, a felfűtés során nagy eltérés lehet köztük. Ezért legalább egy percet várnunk kell egy adott hőmérséklet elérése (és stabil tartása) után, hogy a páka hegyére rögzített hőelem megfelelően átmelegedjen. Ezt onnan tudjuk, hogy a hőmérő modul ekkor mutatja a legközelebbi értéket a digimulti által kijelzett értékhez. Ekkor tudjuk hitelesíteni a hőmérő modult, az R30-as (20k) helitrimmer tekergetésével. Addig tekergessük, míg ugyan azt az értéket nem mutatja, mint a digimulti. Ezután még pár alkalommal, más-más hőmérsékleten ellenőrizzük ugyan ilyen módszerrel hogy tényleg ugyan azt mutatja-e a két kijelző.

Ha a hőmérséklet-mérést beállítottuk, akkor tartsuk nyomva K1 nyomógombot, P1-et tekerjük teljesen le (balra) és P2 trimmert állítsuk be úgy, hogy a kijelző "150"-et mutasson. Ez után P1-et tekerjük teljesen fel (jobbra) és P3 trimmert állítsuk be úgy, hogy a kijelző "450"-et mutasson. Ezzel a Forrasztóállomás II-t beállítottuk.

A weboldalamon néhány fénykép is megtekinthető a Forrasztóállomás II-ről, illetve több más projektem leírásai is megtalálhatóak:

http://pa-elektronika.fw.hu/

Sikeres utánépítést kívánok!

Üdv.: Attila

Következő: »»   4 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem