Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » JAXTECH
JAXTECH
Szerző: Jax, idő: Máj 8, 2012, Olvasva: 14937, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 6

Biztos felmerült bennetek az a kérdés is, hogy minek írok új cikket, ha már van fent egy, erről az erősítőről?
Nos, az építés során, kiderült, hogy az az áramkör, nem teljesen az igazi!
Néhány alkatrész paramétere nem megfelelő ahhoz, hogy tényleg aránylag többet lehessen kihozni belőle.
Mikor össze építettem, nem tudtam miért, de alig jött hang, hiába csavartam fel az egekbe a potmétert. (Főleg, a magamfajta kezdők miatt, össze is hasonlítok 3 egyforma kapcsolást, más paraméterekkel.)

Nos, először, ezt az áramkört építettem meg:


Ez volt az, ami nem volt elég megfelelő, nagyon halk volt.

Ez után, néhány kedves fórumozó hívta fel a figyelmemet arra, hogy az R1, 150K visszacsatoló ellenállást növeljem meg, ezzel nőni fog az erősítés! Így is tettem, kísérletezgettem, apránként egészen 320KOhm-ig emeltem az ellenállást, így értem el azt az optimális erősítést, hogy hiába csavarom hülyére a potmétert, a hangszórókat nem égethetem le!
Az alábbi képen, látszik is:


  Először csak az R1 értékén változtattam, vastagon ki is jelöltem! Nekem így tökéletesen működik, ahogy mondtam, csak addig erősít, hogy a hangszórókat biztos ne hajthassam túl, elvégre, csak a hangszórók kerültek 14e Huf-ba... (A hangjukon is meglátszik.) Figyelem! Ha így rakod össze, ne ijedj meg, hogy ha lesz egy kis alapzaja! Nem zavaró tényező, de ez az ára a nagyobb erősítésnek! Ezt az alapzajt, még aztán korrigáltam azzal, hogy a kimeneti 1000µF-os kondenzátort megnöveltem, 4400µF-ra, így leszűrtem az alapzajt annyira, hogy szinte fel sem tűnik, zene mellett pedig teljesen el is veszik. ( Ezt elfelejtettem jelölni a képen, ne haragudjatok!)

Töltök még fel egy harmadik képet is, a teljes változtatásról!



Ezeket a módosításokat végül nem próbáltam, de azt mondták, ez a legjobb, elméletileg kisebb az alapzaj. Legközelebb ezt építem meg, de az az erősítőm, már egy jobb fajta, 5.1-es végfokozat lesz, egyéb tuningokkal (Pl.: Basszusra villogó LED-ek, Kivezérlésjelző, rádió frekvenciás távirányító, FM rádió vevő, Lehallgató készülék az utasszállítógépekhez , hangszínszabályzó, hangszóróvédelmek, beépített DVD lejátszó scart, és monitor VGA kimenettel, valamint egy általam tervezett energia takarékos tápegységgel, ami az erősítő bemeneteit figyeli, és ha nem érkezik jel sehova, kb 2 perc után egy relével lekapcsolja a nagy trafót. Amolyan készenléti állapotba kerül, 250W helyett, csak 1,5W-ot fogyaszt.) Na de egy cseppet eltértem a témától, térjünk is vissza!
Az erősítőről sokkal többet nem tudok elmondani, csak ami még fontos!

Az erősítő áramfelvétele, üresjáratba, 0,05A, azaz 50mA, ahogy emeljük a hangerőt, ez egészen felmegy 100-150mA-ig is, de itt már néha élvezhetetlen a zene, mert az erősítő túl van vezérelve!
Az összeépítés után, mielőtt feszültséget kapcsolunk az erősítőre, ajánlott  egy multiméterrel jó alaposan végig mérni, nincs-e valahol zárlat! Ha ezt megtettük, még mérjük meg az IC 4. lábát, ahogy a másik cikkben is leírta az író! Itt a tápfeszültség felének kell megjelennie, ha nem ezt kapjuk, akkor vissza az egész, valamit elrontottunk!
Én egyszer egy rossz szűrőkondi miatt cupákoltam pár napot, mire megtaláltam, hogy vezetővé vált.. Sajnos zárlatot csinált, ezért hazavágta az IC-t. De végül korrigáltam a dolgot, és most már jó!
A forrasztásokra is ügyeljünk, egyszer valahogy a kimeneti szűrő kondim elszabadult, és a doboz mozgatására el-el ment a hang! Ez is sok időbe telt, de miután végig dúrtam meg találtam a hibát, így azt is kijavítottam.

Az erősítőről ennyit, jöhet a villogó!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem