Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Nulláról a robotokig - PIC Mikrovezérlők II rész Nulláról a robotokig - PIC Mikrovezérlők II rész
Szerző: Topi, idő: Júl 3, 2007, Olvasva: 64148, Oldal olvasási idő: kb. 4 perc
Olyan helyen ajánlatos normál reléket használni, ahol nem zavaró a kattogásuk be- és kikapcsolásnál, továbbá nem probléma egy tranzisztoros erősítő fokozat építése. Reléknél figyeljünk oda, hogy a tekercs tulajdonságából eredendően, kikapcsoláskor nagy feszültséglökések keletkeznek, mindig az áram folyásával ellentétes irányban. Ezért szoktunk használni párhuzamosan áram iránnyal ellentétesen egy diódát, ami az ilyenkor keletkező áramot rövidre zárja. Ám ez még ha nem elég, akkor van egy nagyon csúnya tulajdonsága a reléknek. Ez mégpedig nem más, mint ki és bekapcsoláskor a pogácsák szikráznak. Ezek egy statikusan és elektromosan is érzékeny processzoros rendszernél nagy odafigyelést igényelnek. A relék használata ugyanakkor nagyon egyszerű és használható mind AC-n mind DC-n. Minden max áramra és max. feszültségre fogunk magunknak relét találni, sőt még a kapcsoló tekercs feszültségét is széles határok között választhatjuk. (3/5/6/12/24V)
230VAC-s (230V váltóáram - jelenlegi normál áramhálózati rendszer) eszköz kapcsolása esetén, főleg már 50W fölött találkozhatunk olyan jelenséggel, hogy bekapcsolásnál nagyon nagyot rúg a hálózaton egy eszköz. Lámpa vagy TV megvillan stb. Ez amiatt van, mert lehet hogy épp fázis végértéknél kaptuk el a színusz jelet. Ennek elkerülésére találták ki az SSR-eket, vagyis Solid State Relay-t - magyarul szilárdtest relé -, ami felépítésében és működésében egyáltalán nem hasonlít a relékre, de megvan az az előnyük, hogy null átmenetnél kapcsolnak. Vagyis mikor épp meg akar fordulni az áram, így elkerülhető nagy hálózati rúgás. Hagyományos relék bekötéseA hagyományos reléknél sok dolgunk nincs, mivel általában egy megfelelő áramú tranzisztorral ez megoldható. Mivel a relének mindegy, hogy a pozitív vagy negatív ágát kapcsoljuk, így használhatunk NPN és PNP tranzisztorokat is. Ám figyelni kell arra, hogy a PNP akkor kapcsol, mikor a bázisán nulla szint van, vagyis PNP esetén invertálni kell. De mivel tök mindegy milyen tranyót használunk ezért általában NPN tranzisztorokat szokás használni, mivel nem kell invertálni. Mi a példánkban egy BC337-es NPN tranzisztort fogunk használni (Ez úgymond nagytestvére TO-92 tokozásban a régi elég kommersz BC182-nek. Árban és elődjénél majdnem tízszeres bétával (áram erősítés) rendelkezése miatt, nem nagy dolog váltani. Tranzisztoros relé kapcsolásnál a kapcsolt körnél nem kell használni áram korlátozó ellenállást. De ennek ellenére a kapcsoló tranzisztor bázis áramát megfelelően kell választani. Amihez tudnunk kell a tranzisztor béta tényezőjét. Nézzünk egy egyszerű 12V-os relé PIC kimenetről való kapcsolását. Az nagy általánosságban igaz, hogy majdnem mindegy milyen kisáramú relét és megfelelő tranzisztort használunk, a 10K-s ellenállás elegendőnek szokott bizonyulni. De lássuk hogy lehet kiszámolni.
A BC337 adatlapja szerint 1V-on és 100mA-en 100-630 szoros a bétája (DC Gain current) vagyis áram erősítési tényezője. Hogy adott feszültségen mekkora az áram erősítési tényezője, az adatlapból kiolvasható. A tranzisztort ugye a FET-ekkel ellenétben árammal vezéreljük. Tranzisztor bázis ellenállás számolásBázis ellenállás és tranzisztor választásnál vegyük figyelembe a következő pontokat.
Ennyit érdemes tudni a szabályokról, és a számolásról. Ezt a kis kapcsolást megépítheted bármelyik olyan kimenetre, mely földre és tápra is képes húzni. Kimenete egy komplementer FET vagy tranzisztor. A VEZ_TAP a vezérlő egység tápja. PIC esetében ez a PIC saját tápja. A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |