Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » PIC-ador: gyakorló panel a 28 lábú PIC24 mikrovezérlőkhöz
PIC-ador: gyakorló panel a 28 lábú PIC24 mikrovezérlőkhöz
Szerző: icserny, idő: Máj 24, 2012, Olvasva: 22435, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   5 / 6

A PIC-ador kártyát bootloaderrel való használatra szántam, ehhez azonban a kártya mindkét mikrovezérlőjét el kell látni a bootloader használatát lehetővé tevő programmal (a PIC24 mikrovezérlőt a betöltőprogrammal, a PIC18-at pedig az USB-UART protokol konverter programmal). Az USB-TTL soros átalakítónak használt PIC18F14K50 felprogramozását megnehezíti, hogy A PIC18 mikrovezérlő lábai nincsenek kivezetve a kártyáról. Lehetőleg még beépítés előtt programozzuk fel ezt az IC-t egy dugaszolós próbapanel, vagy speciális programozói kártya segítségével.

Az USB-UART átalakító felprogramozása

A PIC18F14K50 mikrovezérlőbe a kibontott picador.zip állomány firmware mappájában található picador_pic18f14k50.hex állományt kell beégetni. Ez tulajdonképpen a Microchip Application Libraries két USB eszköz mintapéldájának (HID bootloader és CDC Serial Emulator) összevonásával keletkezett, ám a gyári mintapéldákon apró változtatásokat hajtottam végre:

  • A HID bootloader esetében megváltoztattam a konfigurációs bitek beállítását, mert az eredeti beállítással gyakran előfordult, hogy kikapcsoláskor a PIC18 firmware felülírta önmagát. Amióta a Brown-out-detect opciót engedélyeztem, azóta nem fordult elő ilyen probléma.
  • A soros kommunikációhoz a CDC Serial Emulator program eredeti formájában is használható volna, de a kényelmesebb programletöltés érdekében (a PIC24 mikrovezérlő számítógépről történő újraindításához az RTS adatfolyam-vezérlő jel segítségével) módosítani kellett a programot ennek a funkciónak a biztosításához.

A soros kommunikáció működésének ellenőrzése

A PIC18 firmware beégetése után az USB-UART kommunikáció kipróbálható. Ekkor csak a PIC18 mikrovezérlő legyen beültetve a kártyán, a PIC24 mikrovezérlőt vegyük ki. Ezen kívül ideiglenesen kössük össze a kártya RB10/RX és RB11/TX kivezetéseit, a 6. ábra szerint. Ezzel az összekötéssel tulajdonképpen visszahurkoljuk a számítógép felől érkező kommunikációt (loopback test).

  • Csatlakoztassa a PIC-ador kártyát a PC-hez egy USB kábellel! Első csatlakozáskor szükség lesz a kibontott picador.zip állomány inf almappájában található állományokra (meghajtó telepítésekor ezt a mappát kell a Windows-nak megadni).
  • A kártya sikeres felismertetése után indítsuk el a Bully Bootloader programot (a kibontott picador.zip állomány bin mappájában található winbootldr.exe), válasszuk ki a felismert USB eszközhöz tartozó virtuális soros portot (pl. COM10), állítsunk be valamilyen sebességet (most még nem kritikus ennek értéke, hiszen a visszahurkolás miatt a vétel és a küldés sebessége mindig ugyanannyi lesz), s kattintsunk (tegyünk pipát) az OpenCom felirat elé! Ezután a program terminál (szövegmező) ablakába begépelt, vagy a Send gombbal kiküldött karaktereket visszatükrözve látni kell a képernyőn.
  • Sikeres tesztelés esetén szüntessük meg az RX és TX kivezetések összekötését, s folytassuk a kártya élesztését a PIC24 mikrovezérlő felprogramozásával és beépítésével!

6. ábra: A soros port RX és TX lábainak összekötése a hurokteszthez

Az MSU bootloader beégetése

A PIC24 mikrovezérlőhöz használni kívánt MSU bootloadert a Mississipi State University oktatói a Microchip AN1094 alkalmazási mintapéldájából kiindulva fejlesztették ki, s ez az a betöltőprogram, amelyik maximálisan kihasználja az általuk összeállított PIC24 támogatói programkönyvtár nyújtotta kommunikációs és hibakeresési lehetőségeit. A bootloader használata lehetővé teszi, hogy a PIC-ador kártyát a mikrovezérlők első felprogramozása után a továbbiakban már programozó készülék nélkül használhassuk.

Ha nem rendelkezünk programozó készülékkel, akkor kérjünk meg valakit az első felprogramozás elvégezésére! A korábbi években volt már rá példa, hogy a hazai forgalmazó (ChipCAD Kft.) minimális felárért bootlodert is égetett a náluk vásárolt PIC16F877 mikrovezérlőkbe. Miért ne újíthatnánk fel ezt a szolgáltatást a kispénzű hobbisták megsegítésére? Arra azonban ügyeljünk, hogy rendeléskor pontosan specifikáljuk, hogy mire van szükségünk! A PIC-ador kártya élesztéséhez az alábbi állományok beégetését kell kérni. Ezek az MSU bootloader mellett már a reset.c mintaalkalmazást is tartalmazzák, így bekapcsoláskor már valami életjelet is mutat a kártya.

A PIC24 mikrovezérlő felprogramozásához használható állományok is a kibontott picador.zip állomány firmware mappájában találhatók. Háromféle mikrovezérlőhöz mellékeltem firmware-t, de a PIC-kwik projekthez elsősorban a PIC24HJ128GP502 mikrovezérlő beszerzését javaslom (a példaprogramok projektjei ehhez a típushoz vannak beállítva).

Firmware-ek a PIC-ador kártyában  használt mikrovezérlőkhöz:

Mikrovezérlő A beégetésre javasolt állomány
PIC24HJ128GP502-I/SP picador_firmware_p24HJ128GP502.hex
MSU bootloader + reset.c mintapélda
PIC24HJ64GP502-I/SP picador_firmware_p24HJ64GP502.hex
MSU bootloader + reset.c mintapélda
dsPIC33FJ128GP802-I/SP picador_firmware_p33FJ128GP802.hex
MSU bootloader + reset.c mintapélda

Megjegyzések:

  • A dsPIC33FJ128GP802-I/P mikrovezérlőre és a beleégetett programra csak akkor lesz szükség, ha a digitális jelfeldolgozók többletszolgáltatásaira is kíváncsiak vagyunk, azokkal is meg akarunk ismerkedni (jelenleg még nincs olyan mintaprogram a PIC-kwik projektben, ami ezzel foglalkozna, de reményeink szerint egyszer majd lesz...).
  • A PIC24HJ64GP502 mikrovezérlőhöz is mellékeltem firmware-t, mert előfordulhat, hogy ilyen mikrovezérlővel rendelkezünk (pl. Microstickből kimaradt), vagy ilyet sikerül beszerezni.
  • Az I/P (vagy I/SP) jelzés "ipari" (industrial) követelményeknek megfelelő, és DIP (vagy keskeny DIP) tokozású kivitelt jelez. Az E/P (vagy E/SP) jelzés ettől csak néhány, számunkra lényegtelen paraméterben eltérő (pl. kiterjesztett működési hőmérséklet-tartomány) kivitelt jelent,tehát az "I" és "E" jelűek közül bármelyiket vehetjük, ami éppen kapható.

A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   5 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem