Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 28, 2020
Ehhez a kapcsoláshoz, ami a csúcsértéket ott tartja egy kis ideig, készítettem egy lényegesen kisebb helyigényű változatot is. Most már ki is van próbálva, és jól működik.
Mellékeltem képeket a tervezett kivitelről.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 19, 2020
A videón lévő példányt elkérték, ezért összeraktam egy másikat. Ez is elsőre indult, nem volt vele semmilyen élesztési nehézség.
Annyi módosítást engedtem meg magamnak, hogy a sor utolsó zöld LED-jét sárgára cseréltem, azaz a zöld és piros közé beékeltem egy elválasztó színt.
A sárga LED is fényesebb mint a zöld, ezért ennek is csökkenteni kell a fényerejét a párhuzamos ellenállással (ezt még nem tettem meg, de rajta van a bakancslistámon).
A látvány nem lett rossz egyáltalán. Inkább ízlés mint műszaki megfontolás alapján lehet mellette vagy ellene érvelni.
A mellékletekkel a sárga LED-et próbáltam láttatni.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2020
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 17, 2020
Kipróbáltam a javasolt módosítást (10µF-ot visszatettem és 100 kR helyett 220 kR lett a kisütő ellenállás.
Az eredmény messze a legjobb az eddig kipróbált időzítési kombinációk közül.
Ezt a változatot javaslom "késznek" tekinteni.
Most ilyen a működés. (A korábbi próbálkozásokat töröltem.)
A hátoldal nem látszik, ezért arról is csináltam egy külön fotót.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2020

hátoldal.jpg
    
(#) Alkotó válasza proli007 hozzászólására (») Szept 15, 2020
Mellékeltem az eredeti rajzot, és azt is amit én rajzoltam, valamint a paneltervemet egy iker változathoz (ebből a panelból tudok adni).
Az áramkör működéséről talán a szerző saját szavaiból egy rövid részlet a legjobb választás:
Idézet:
„...A lényeg, hogy van benne egy csúcsegyenirányító, 4,7µF-os kondival, amit egy 20uA-es áramtükör süt ki, így a visszaesés meredeksége 0,235sec/V. A referencia 2.56V, így maximumról nullára 0,6sec idő alatt esik vissza az oszlop kijelzés. És van utána kötve egy csúcsérték tartó, aminek kondija 10µF és kisütője egy 100k. Ennek időállandója 1sec (37%-ra) és mint tudjuk, 1%-ra ötszörös idő alatt esik vissza.
Az oszlop és a Dot kijelzés között, egy analóg kapcsoló kapcsolgat. Szó szerint, mert vagy oszlop, vagy Dot, vagy alternáló kijelzés van. Avagy az analóg kapcsoló maradéka egy astabil, ami 16ms-onként váltogathatja a kijelzés formátumát. Így a két kijelzés egyszerre is látható a Led-eken...”

Az említett 100 kR-os kisütő ellenállást kb. duplázni érdemes, mert így látványosabb az eredmény.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 1, 2020
Készítettem egy rövid mozgóképet a működésről: itt látható, és a feliratozást javaslom bekapcsolni.
Ez a "feliratozósdi" nekem mint kívülállónak gondot okozott. Most is csak olyan megoldást találtam (maga a megosztó oldal ajánlotta a lehetőséget a feltöltés után), ami nem vált a képi anyag elválaszthatatlan részévé, hanem csak akkor látszik ha azt kifejezetten bekapcsolja valaki.
Mivel érdemes már a feltöltés előtt feliratozni?

Mellékeltem hol kell a feliratot bekapcsolni.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2020

felirat.jpg
    
(#) Alkotó válasza Monster02 hozzászólására (») Aug 7, 2020
Ezt találtam. Itt már minden SMD bent van, de a LED-ek még nincsenek.
Ha nem jó így, akkor lefotózom a mostani állapotot is.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 1, 2020
A másik csatornát is összeraktam.
Ezzel sem volt olyan gond, ami a kapcsolást vagy a paneltervet érintette volna. De felbátorodva az első csatorna 100%-ban hibátlan LEd-jein, lustaságból nem ellenőriztem a most építetteket. Volt köztük egy szakadt példány, így az a szegmens nem működött. Csere után hibátlan minden. Egy ilyen csere ónszippantó nélkül (nekem nincs ilyenem) macerás feladat. Meg tudom csinálni, de elmegy vagy 10 perc vele, mire ónszívó harisnyával felitatgatom a furatból az ónt. Tehát javaslom ellenőrizni a beépítés előtt a LED-eket.
A teljes egység áramfelvétele 418 mA, 12V-os stabilizált feszültség, és az összes LED világítása mellett.
Zenével még nem próbáltam ki, de függvénygenerátorról vezérelve is nagyon látványos a két világító ív.
A két csatorna együttfutása rendkívül precíz, mintha közös kapcsoló kapcsolná a LED-eket. Ez a 3915+3916 IC-k belső osztóinak jóságát demonstrálja.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2020
(#) Alkotó válasza Monster02 hozzászólására (») Júl 26, 2020
Így néz ki (most fotóztam). A két egyforma méretű panel egymás mögé hajtható. Ilyen panelom is van felesleges.
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2020
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 25, 2020
Tettem egy kísérletet a piros LED-ek fényerejének csökkentésére.
Nálam a kimeneteken 2 db sorba kötött LED van minden lábon. Ezeken páronként 4,2 V/zöld és 3,8 V/piros feszültség mérhető. Tehát 2 db piroson kisebb feszültség esik mint 2 db zöldön.
A duplázott piros LED-ek lábaira párhuzamosan kötöttem ellenállásokat. Bizonytalan voltam abban, mekkora osztásra lehet szükség, de néhány próba után 470 R-os párhuzamos ellenállással láttam közel azonosnak a fényerőket.
Összeraktam egy képre az eredményt, mert így jobban értékelhető a változás. A fotók erős megvilágításban készültek, mert egyébként a kép durván eltér a valós látványtól, és félreérthető a fényerő változása.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 25, 2020
Megmértem a szinteket. Jól együtt fut az elvárással. A mérés nem hajszálpontos, mert a LED-ekhez egy feszültségtartomány tartozik.
A tápági áramot is leolvastam, beraktam azt is a táblázatba.
(#) Alkotó válasza Massawa hozzászólására (») Júl 24, 2020
Kötöttem generátort a kijelzőre, így tetszőleges szintig tudtam kivezérelni.
A fotózás már kevésbé volt egyértelmű. A csak zöld fény még racionálisan megjeleníthető, de a pirosból már 1 db is elbillenti a fotót mert azon fehérnek látszik, és a teljes 4 db-nál is ugyanez a helyzet. Tehát nem tudom ebből mi mérhető le, de a kép nem tükrözi a valós látványt. Valójában a piros LED-ek egyértelműen pirosak, semmilyen fehérség nem látszik rajtuk.
Végül szemből erősen megvilágítottam a teljesen kivezérelt skálát, és így is lefotóztam.
Milyen következtetést tudsz levonni a képekből? Mennyire lehet helytálló az adatlapi fényerősség?
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 23, 2020
Néhány napja itt vannak a panelek, és mivel az idő beleszólt a szabadtéri sportomba, ezért összeraktam egy csatornát demonstrációs célból.
Elsőre indult, semmilyen hibát nem tapasztaltam. A LED-ek beforrasztása sokkal egyszerűbb ha a tápfeszültég csatlakozót és a 2W-os ellenállásokat csak később ültetjük be. Én nem gondoltam erre, ezért nekem ki kellett venni, és később visszatenni.
A működés nagyon tetszik nekem. Voltak fenntartásaim a pont mód bizonytalanságai miatt, ezért ezen a panelon egyáltalán nincs is ilyen opció. Csak vonal mód van, de az ebben az elrendezésben minden várakozásomat túlszárnyalja. Semmi szükségem nem volt egy ilyen indikátorra, de látva a működést most már töröm a fejem mibe építsem be.
Egyetlen dolog van, ami lehetne jobb is. A zöld LED-ek fényereje nekem éppen jónak tűnik, de ehhez képest a piros látszólag kb. 50 %-al fényesebb. Azért furcsállom ezt, mert az adatok alapján a zöldnek 2-8 mCd, a pirosnak viszont csak 0,5-1 mCd a megadott fényereje, tehát éppen fordított hatásra számítanék. Így sem zavaró a különbség, de egyértelműen észrevehető.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2020
(#) Alkotó hozzászólása Júl 22, 2020
Proli007 kigondolt egy olyan megoldást, ahol az LM3915 PONT és VONAL üzemmódja látszólag egyszerre dolgozik, és mivel a pont lassabban alszik ki mint a vonal, ezért megőrzi a VONAL legmagasabb pozícióját egy rövid időre.
Rajzoltam egy panelt a kapcsoláshoz, ami egy régi kettős mutatós műszer skáláját imitálja. Szokatlan módon, a két csatorna IC-i ellentétes oldalon vannak. Ez a megoldás azért tűnt kézenfekvőnek, mert a tükrözés miatt az egyik csatornán nagyon elbonyolódott volna a panelterv rajzolata, ha egy oldalra kerültek volna az alkatrészek. Ez a 3 IC nincs útban a beépítésnél, ezért csak a szokatlanság az egyedüli hátránya a dolognak.
Szívesen olvasnék véleményeket az áramköri megoldásról és a paneltervről is.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 6, 2020
Virtuálisan kipróbáltam milyen lenne ha alul-felül lennének az alkatrészek.
(#) Alkotó hozzászólása Júl 5, 2020
A 19 LED-es LM3915+LM3916 kombinációval készült kapcsoláshoz én is készítettem egy paneltervet.
Ez megpróbál egy mutatót szimulálni, de nem tudom elképzelni mennyire lesz majd látványos. Egyenlőre a teljes sáv világít, de a "pont-mód" is racionális lehet.
Próbáltam olyan nézeteket beállítani, amik mutatják hogyan képzeltem el a panelt.
Aki már készített vagy látott ilyet, és van tapasztalata, azt szívesen olvasnám. Esetleg egy ilyen megoldást láttató videót is szívesen megnéznék (én nem találtam).
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2020
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 3, 2020
A panelt is "szimuláltam", milyen lenne ha létezne. Ilyen.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 3, 2020
Felmerült bennem a kérdés, miként lehet a LED-eket úgy beforrasztani, hogy azok éppen illeszkedjenek az elvárt pozíciójukhoz? Segédlet nélkül ez határozottan komplikált, szinte lehetetlen hatékonyan megcsinálni. Mivel ez a panel már alaphelyzetében is nagyobb mint az "óccó" kategória, ezért még egy szeletet hozzáképzeltem, amit hívhatunk előlapnak. Ez egyértelműen segíti a LED pozícióban tartását a forrasztás idejére, és ha dobozba kerülne a kijelző, akkor fúrósablonná is alakulhat.
A panelnél talán a fények érvényesülése miatt a fekete lakkozás lenne a leginkább célszerű.
Nekem tetszik ez a megközelítés, de szívesen fogadom a véleményeket, javaslatokat vele kapcsolatban.
Próbáltam rajzokkal érzékeltetni hogyan képzelem el a valóságban ezt a dolgot.
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jún 1, 2020
Igen, igazad van. A két ellenállás pozíciószáma fel van cserélve.
Remélem a működést befolyásoló hibákat nem követtem el, de a próba majd rávilágít ha mégis.
Köszönöm az észrevételt, ki fogom javítani a rend kedvéért.
(#) Alkotó válasza Monster02 hozzászólására (») Máj 31, 2020
R11-et növeld 10 kR-ra.
Azt nem tudom még miben lesz más, mert még várom a panelokat, amik érkezése után tudok majd próbálni. Proli007 új rajzán, az eredetiben lévő furcsaságokat igyekezett orvosolni.
Az 50 V szándékos, mert sok végerősítőben éppen ez a feszültség áll rendelkezésre.
Mellékeltem a módosított rajzot, amin van két további LED is, a bekapcsolt állapot jelzésére.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 25, 2020
A másik változat hagyományosabb, abban a LED-panelon a diódák kivétel huzallábas alkatrészek vannak. E miatt kicsit nagyobb a magasság, de akinek ilyen van a fiókban felhalmozva, annak ez lehet a jó választás.
Szívesen olvasnék véleményeket, jobbító javaslatokat, amiket érdemes lenne megfontolni.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2020
(#) Alkotó válasza Monster02 hozzászólására (») Máj 25, 2020
Megfogadva Proli007 javaslatát, az általa módosított "meghajtással" is rajzoltam kétféle paneltervet.
Ez kicsit eltér a korábbitól, de véleményem szerint praktikusabb, könnyebben integrálható sok erősítőbe. +50V tápfeszültséget igényel, ami sok erősítő alapfeszültsége.
Van egy olyan változat, ahol a LED-panelen felületszerelt alkatrészek vannak, ezért a két panel minimális távolsággal tehető egymás alá.
(#) Alkotó válasza Monster02 hozzászólására (») Ápr 20, 2020
Vasaláshoz tükröztem az oldalakat, és a rézoldal furatait kisebbre vettem, mert a fúró megvezetéséhez ez is elég, és így pontosabban tájol.
Azt biztosan észre vetted, hogy a LED panelból két fajta is van, az egyiket élére kell állítani, és így a két sor közti távolság akár egészen kicsi is lehet, a másikon egy panelon van mind a két sor LED-je.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2020
(#) Alkotó válasza Monster02 hozzászólására (») Ápr 19, 2020
Találtam egy félkész tervet, amit próbáltam aktualizálni. A kapcsolási rajzot is átpiszkáltam, hogy jobban illeszkedjen az én építésemhez. Mellékeltem ennek eredményeit.
FONTOS! Ellenőrizd le a tervet. Ha találsz valami javítani valót azt ki fogom javítani. Ha van más módosítási igényed azt is próbálom megcsinálni, és utána felteszem a vasalható méretarányos tervet.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 8, 2017
Kérésre készítettem egy olyan változatot, ahol a LED-ek nem a panel részei, hanem külön panelon vannak, ami egy tüskesor segítségével csatlakoztatható.
Nekem az eredeti megoldás praktikusabbnak tűnik, de el tudom képzelni azt a speciális helyzetet, amikor ez a megközelítés adja a jobb eredményt.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 15, 2016
Néhány apró finomítás történt, aminek célja a környezeti zavarok elleni védekezés. Én nem tapasztaltam, de esetenként néha akkor is be-be villant amikor nem volt vezérelve. Ezen kívül a tápelkó is ideálisabb helyre került a láncban.
(#) Alkotó válasza csabii hozzászólására (») Dec 1, 2013
Vagy kösd a végfok elé, vagy a hangszóró jelét oszd le a kívánt mértékben. Ha nem tudod mekkora a kívánt érték, akkor indulj ki egy kb. 11:1 arányú osztásból, és annak kipróbálása után már tudni fogod merre kell az arányt változtatni.

osztó.jpg
    
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Jún 22, 2012
Értem a célzást, valóban adós vagyok a módosított paneltervvel.
Ehhez a kapcsoláshoz, illeszkedő paneltervet mellékeltem.
Minden szempontból célszerűbb ezt megépíteni, mert méretileg azonos az előzővel, de a melegedést óriási mértékben képes csökkenteni a két soros ellenállás.
A terv duplájára van nagyítva (mert így jobban látszik), a panel, és a felirat pedig vasaláshoz alkalmas nézetben látható.
FONTOS!
A rajzon lévő 10µF nekem túl lomha jelzést eredményezett, ezért 1µF-ot használtam helyette, ami sokkal "virgoncabb".
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Jún 2, 2012
Kipróbáltam. Várakozás szerint hibátlan.
Csak 1db 68R/2W-om volt kéznél, ezért 47R2W-al is kipróbáltam. Mindkét értékkel elértem a kívánt hatást. Az IC melegedése alig érezhető, és az ellenállás is csak mérsékelten meleg (mindez folyamatos 10 LED-es kigyujtás mellett).
A panel éppen alkalmas a módosítás könnyű fogadására. Két helyen kell megszakítani a rézréteget, és ezt áthidalni az ellenállással. Erre most csak alul van hely, de mivel tökéletes a gondolat, ezért fogom módosítani a paneltervet.
Mellékeltem a rajzot, a LED-ek közös anódfeszültségének alakulását, és képeket az átalakításról.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 31, 2012
Elkészült nálam is egy példány a kivezérlésjelzőből. Hibátlanul működik, nagyon jó a kijelzési karakterisztika (ezt is megmértem). Mivel nem volt tirmmerem, ezért fixen bekötöttem egy ellenállást, ami a legérzékenyebb állapotot szimulálja (a mérés is így történt).
Ha tartósan világít minden LED (ekkor 340mA a tápáram), mindkét IC melegszik (ha az ujjam ráteszem kb. 50°C, de az ujjam azonnal lehűti). Zenével történő vezérlésnél ezt nem tudom érzékelni.
(#) Alkotó hozzászólása Okt 30, 2011
Az itteni téma folytatásaként, terveztem egy panelt is a jól működő kapcsoláshoz.
Bárki aki ilyet kíván építeni, azt lebeszélem a HEStores kapcsolásról, és a helyett ezt ajánlom. Teljesen hasonló ahhoz, csak egyoldalas a panel, és egy "értelmes" logaritmikus skála szerint történik a kijelzés.
(Akkor igazán megdöbbentő a különbség, mikor az "eredeti" és a "megvariált" együtt működik.)
A rajzot már korábban is feltettem, de most kiegészítettem egy kis matekkal is, ezért az újabb publikáció, és most már van panelterv is.
Ha szabad ilyet javasolni a HEStore-nak, akkor a HEKIT-188 számú egységcsomagját célszerű lenne lecserélni erre.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem