Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 5
(#) Directors hozzászólása Feb 28, 2024
Sziasztok!

Ebbe a kapcsolásba bele lehet tenni 2N3772-es tranzisztort is ?
(#) roland9 válasza benjami hozzászólására (») Jan 5, 2024
CH340G van rajta ezt a PC fel ismeri COM portként.
Közben találtam egy kapcs rajzot is a panelhez.
(#) Monster02 válasza tufatofu hozzászólására (») Feb 19, 2023
2.7.4-hez nézted ?? Mert ott nem engedi ki a kimenetre a teljes tápfeszültséget.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2023
(#) Alkotó hozzászólása Jan 11, 2023
Leragadt itt a csevegés egy régi rajzváltozatnál, de van ebből egy újabb változat is (ami szintén kb. 10 éves). Javaslatom szerint ebből kellene kiindulni ha a további jobbítás a cél.
Nekem nincs ilyenem, de tudok több utánépítésről.
(#) Electricboy hozzászólása Júl 28, 2021
Sziasztok!
Kicsit elakadtam a Pioneer-féle Proli007-es Alkotó-s 2.7.4-v2 LM324 Labortáp javításával.
A képen láthatóak a mért értékek (lila) ezek alapján kéne valahogy elindulni. A probléma szerintem az IC1/1 nél lehet mert valamiért nem akar felépülni a 9.9V (referencia?) A negatív táp is gyanús mert nem egészen jön össze a -5V. Tudnátok segíteni, hogy merre érdemes indulni. Az IC-t cseréltem már.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2021
(#) Skori válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 20, 2021
Egyelőre pár mérési eredmény, a vas doboztető nélkül.
A tranziensekhez annyit fűznék hozzá, hogy sok más táptól eltérően itt (a ms-os helyett) µs-os tartományban vannak a tranziensek, azaz a huzalok induktivitása miatti tranziensekkel összemérhető szinten. Gyakorlatilag néhány µsec alatt áll be a kimenet.
A zavar tüskék is igen rövid idejűek, 50...100MHz-es tartományba esnek, reményeim szerint ezen még tudunk majd javítani. Effektív értékre már eleve nem olyan sok a zaj, de az is fog még javulni.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2021
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 18, 2020
Készítettem egy kis számítást, hogy lássuk mennyire a határon működik az áteresztő tranzisztor a 2.7.4 kacsolásban.
Azok a paraméter választás nem teljesítik a 30V kimeneti feszültséget ahol a sorban kék az "Uce Uki=30V" mező. Azokban az esetekben, amelyeknél színes az "Uce Uki=0 esetén" mező, egy eredeti (nem hamis) epitaxiális tranzisztort is kivittünk a biztonságos működési tartományból. A számítás nem veszi figyelembe a transzformátor szekunder feszültségének terheléstől való függését. Ennek akkor lehet jelentősége, ha két tápot közös transzformátorról járatunk.
A számítások alapja az ST adatlapja. Rtja a legrosszabb megadott, csak a tok hőmérsékletét vettem figyelembe.
(#) xitibi hozzászólása Máj 17, 2019
Sziasztok. Valaki átnézné hogy jó e?(BC337 szándékosan van to220 tokba rajzolva)
Építő jellegű kritikát szívesen olvasok.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
(#) zozzzz1978 hozzászólása Márc 29, 2019
Sziasztok.
Adott egy Blaupunkt GTA275-ös erősítő.
Észrevettem, hogy nem igazán úgy szól, mint régebben (sokkal gyengébb) .
Szétszedtem, de szemre nem látok hibát/égést, a protect lámpa nem világít.
A táp alapból 12,35 V, ha belerakom a biztit, a feszültség leesik 8,5 V környékére, mindegy, hogy a kocsiban vagy a lakásban tápról nézem.
A csatolt rajzon látható Q211-es tranzisztir nagyon, illetve a Q11-es MOSFET melegszik.
Tudna valaki segíteni, hogy merre keressen a hibát?
Előre is köszi.
Z
(#) Akashi hozzászólása Aug 23, 2018
Értem.
Köszönöm a sok segítő hozzászólást.

Igazából nincs szükségem 2-3 amperekre folyamatosan... Arduinózni szeretnék és ilyen kis kiegészítő áramkörökhöz gondoltam a tápot. Egy-két DC motor meg szervó stb..

Viszont szerintem valahol elhibáztam ezt a projektet. Nem működik a labortáp rendesen. Próbáltam tesztelni a hűtést, és megmérni a hőmérsékletet, de mikor rövidre zártam a kimenetet ahelyett, hogy működésbe lépett volna az áramkorlátozás, kikapcsolt az egész cucc. (A tápegység modul 6A áramkorlátja kapcsolt le)

Terhelés nélkül a max 20 volton ha letekerem az áramkorlát potit, akkor a feszültség leesik 12 volt körülre. Ha műterhelést kapcsolok a kimenetre és elkezdem a feszültséget 0-ról emelni, az áramkorlátozó led egyszer csak elkezd világítani, de nem korlátoz az áramkör. Ahogy emelem a feszültséget tovább, úgy nő az áramerősség is (közben meg világit a led), és ugye 6A nál kikapcsol a tápegység.

Fogalmam sincs hol lehet a hiba.
(#) Akashi hozzászólása Aug 19, 2018
Én így építettem meg végül annyi változtatással, hogy BD242 helyett BD244, és a BD249 helyett BD911 került bele. Bár ahogy nézem egy darab TIP35-tel is működne mert az állandó aktív hűtésről egy ventilátor gondoskodik.
A tápellátást egy 24V 6A-es kapcsoló üzemű tápegység modullal oldottam meg.
A képen még félkész állapotban van. A hűtőborda nincs felszerelve, a ventilátor pedig a ház felső burkolatába van beépítve ami a levegőt befelé fújja. Ez ugye nem látszik a képen.

Az áramkör tökéletesen működik, de ami nagyon megszívatott az élesztés során, az a gagyi műanyag házas potméter.
(#) elektroncso válasza Akashi hozzászólására (») Aug 18, 2018
Mellékelem. A lényeg, hogy a főtáptól teljesen leválasztott kimenetű legyen, ennek egy telefontöltő meg fog felelni. Illetve stabil +5V-ot szolgáltasson. Gyakorlatilag el is lenne hagyható, de akkor kicsit át kéne dolgozni az áramkört és akkor nem is lehetne 0V-ig leszabályozni a feszültséget. Sokkal kényelmesebb lesz így.
(#) Akashi válasza nagysasy hozzászólására (») Aug 18, 2018
Gratulálok, nagyon szuper a készüléked.

Anno én is építettem egy labortápot, a mai napig működik, de annyira deszka és drabál, hogy igény támadt egy kompaktabb asztalon is elférő egyszerűbb példányra.

Most építettem egy kisebb kompaktabb példányt, de nem nagyon tudom működésre bírni.
Mivel trafóm nem volt, ezért egy ILYEN TÁPEGYSÉG modullal oldottam meg a tápellátást. A kb.24V max kimenő bőven elég lenne számomra.

Szóval megépítettem a mellékletben szereplő labortápot és nem tudom működésre bírni.
A feszültség össze-vissza ugrál, véletlenszerű értékekre áll be, nem lehet szabályozni.
Elnézést a laikus kérdésemért de nem lehet, hogy ott követtem el a hibát hogy nem trafóról, hanem DC24V-ról kapja a tápot az áramkör?
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2018
(#) Akashi hozzászólása Aug 17, 2018
Sziasztok.

Egy új labortápot próbálok készíteni, és lenne egy kérdésem.


A kérdésem az lenne, hogy a panelműszert hogyan kössem be? Az áramkörből az Rx 0.22ohm-os sönt ellenállást vegyem ki, és a helyére kössem a panelműszer mérővezetékeit?
A panelműszerben van beépített sönt, és ha jól mértem akkor 0.5 ohm.

Mellékelem a kapcsolási rajzot, és a panelműszer típusát.
(#) Electricboy válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 14, 2018
Igaz bocsánat, LM324 valóban és 2.7.4 verzió.
(#) c27 hozzászólása Máj 3, 2018
Sziasztok!

Régebben megépítettem az Alkotó féle 2.7.1 labortápegység 4 tranzisztoros változatát. Elég sokáig állt a doboz elkészítése miatt. Nemrég befejeztem és épp használni is szerettem volna, de egy olyan gondom van vele, hogy kb. 200usec hullámzás van a kimenetén. Épp egy komparátoros áramkört szerettem volna tesztelni, valamiért nem jól működött és ez volt az oka.
A kimenetének jelalakja, olyan mintha egy kondi épp szép lassan kisülne majd feltölt. Kb. 200usec-enként ismétlődik. Hol keressem a hibát?
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2018
(#) metabo123 válasza JZoli hozzászólására (») Feb 22, 2018
Tökéletesen igazad van, akartam is csak lemaradt.
Most pótlom!
(#) Alkotó válasza kilo hozzászólására (») Feb 20, 2018
Továbbra sem tudni a lotstop-hoz mire van szükséged, ezért ahhoz is negatív filmet generáltam, de egyáltalán nem biztos, hogy ez lesz a megfelelő.
Tanulmányozd erre gondoltál-e!
(#) SZISZI86 hozzászólása Jan 26, 2018
Sziasztok!

Megépítettem az alábbi kapcsolást, kettőt egy nyákra és problémám volna vele.
Minden megegyezik a rajzzal (ellenállások,kondik,potik).
A fesz és áram szabályozás is működik mindkét oldalon.
A bal oldali táp hibátlan.
A gondom az volna hogy hogy a jobb oldali tápon teljesen letekert áramszabályzó potinál kigyullad az áramkorlát ledje beállított feszültségtől függetlenül.
Ha körülbelül 1/8-ad fordulatot eltekerem 0 állásból akkor elalszik a led.
Hol keressem a hibát?
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) SZISZI86 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 19, 2018
Sziasztok!

Megépítettem az alábbi kapcsolást. A 10k potik helyett most csak vadi új 5k/lin valamint 50k/lin potik állnak rendelkezésre. A kérdésem az volna hogy haszálhatoak-e? Ha igen, kell-e változtatni még mást is? Valamint a trimmerek beállításának menete érdekelne.
Ez az első labortápom és nem szeretném elszúrni mert nagy szükségem volna rá.
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) Imi18 hozzászólása Aug 1, 2017
Sziasztok! Megépítettem a csatolt kapcsolást, egy panelre kétszer. Nem igazzán müködik jól.
A feszültség szabályzó része az müködik, szépen szabályozható 0-30V között. viszont az áram állító poti semmit nem csinál. Ha rövidre zárom a kimenetett azonnal kivágja a biztit, de a tranyókat nem. Valakinek valami ötlette, hogy mi lehet?
(#) Izeg. hozzászólása Jún 10, 2017
Sziasztok. Megépítettem alkotó labortápját, 35V-ra és 5A-re, saját nyák tervvel.
A tápegység része(graetz, puffer, -5V-os táprész külön panelen kapott helyet, de azzal nincs is probléma.
Viszont akárhányszor bekapcsolom a tápegységet, a feszültséget tudom szabályozni szépen 0-35V között, viszont amikor rövidzárat produkálok a kimenetén, és tekerem feljebb az áramkorlátot, a 2N3055-k azonnal tönkremennek. A söntölést 4db 0,22ohmos ellenállással oldottam meg, hogy akár 10A -re is tudjam használni a tápot, ha még 3db tranzisztort rákötök (ez így 0,22ohm 40W).

Készítettem egy képet arról a pillanatról, amikor a tranzisztorok tönkremennek, szkóppal.
1-es csat: 2n3055 kollektor
2-es csat: 2n3055 bázis
3-as csat: 2n3055 emiter
4-es csat: BD244 bázis

És természetesen nagy hűtőbordán, jól hővezetőpasztázva vannak a tranzisztorok, de idejük sincs felmelegedni.

Valamint felteszem a nyáktervet és a kapcsolási rajzot, ha valakinek lenne ötlete mi a hiba megköszönném
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2017
(#) proli007 válasza trabi007 hozzászólására (») Máj 21, 2017
Hello! Egyszer valakinek a kérését félreértettem, és megrajzoltam, hogyan lehet talán a legegyszerűbben az áramkorlátot "zárlatvédelemmé" alakítani ebben a tápban. Tehát nem korlátozza ekkor a terhelőáramot, hanem elérésekor "lekapcsolja" a kimenti feszültséget a korlátozás nullára csökkentésével. Most közreadom. De természetesen én ezt ki nem próbáltam, csak kitaláltam a megoldást. De ha valaki kipróbálja sokat nem veszthet rajta, mert néhány vezetéket kell csak csatlakoztatni a meglévő táphoz. A működés a kapcsolóval ki-be kapcsolható. A kapcsoló bekapcsolásával, visszaáll az eredeti áramkorlát működése.
(#) trabi007 hozzászólása Máj 21, 2017
Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem hozzátok, hogy ebben a tápban van e zárletvédelem , és hogy hogyan működik , mer én megépítetem és ha összezárom a kimenetet a trafó zúg , és a végtrenyók melegednek , az áramkorlátot lehet szabályozni de a zárlatvédelem ha van benne az nem működik , mi lehet a hiba?
(#) nandika76 hozzászólása Feb 4, 2017
Sziasztok, azt szeretném kérdezni,hogy e trafóról meg lehet e állapítani hány wattos lehet?
Ez egy panasonic 120 wattos szub trafója volt, van rajta 2x33 volt meg egy 16 voltos szekunder.
A vasmag EI 7,8x6,4x4 centi a szekundert 0,9-1 mm vastagnak mérem.
Alkotós labortápnak szeretném használni ha jó lenne hozzá.
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 19, 2016
Így módosítottam a rajzot,de gondolom a tranzisztorok így sokkal többet tudnak mint 5A áteresztése nem?
Mod.: Az alkatrészek értékét is módosítottam a kapcsolásban az 50V /5A-es határértékekhez.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2016

2.7.1.png
    
(#) Alkotó válasza Pisti27 hozzászólására (») Okt 23, 2016
Nem egészen világos mit szeretnél rajzon látni.
Ha a soros izzóra gondoltál, akkor azt lerajzoltam, és mellékeltem, de nem tudom ez valóban indokolt volt-e.
(#) seat hozzászólása Okt 13, 2016
Sziasztok.
Regebben megepitettem Alkoto altal keszitett labortapegyseget 0-30V/0-3A(2.7.1 verzio),most ehez szeretnem hasznalni az Attila fele Pic-es panelmero 2-ot. Kicsereltem a labortapban a sont ellenallast 0.1R-ra es a panelmeron az ehez tartozo ellenallasokat ultettem be,a feszulteseg meres tokeletesen mukodik,de viszont a sont ellenallason 1.8mV esik terheles nelkul es ez a veszultseg valtoztatasaval aranyosan csokken vagy no,es a kijelzon 30V mellett 0.018A jelenik meg.
Ebben szeretnem kerni a segitseget ,hogy hogyan lehetne megoldani,hogy ha nincs terhelve a tap akkor ne legyen feszultseg a sont-on,vagy valamit en rontottam el a labortap epitese kozben?
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2016

2.7.1.png
    
(#) RoliNyh hozzászólása Feb 17, 2016
Sziasztok!

Csodálkozom, hogy nincs témája ennek a remek kis ingyenes programnak...
Szeretném használni, de mivel csak angol és német nyelvi fájl van, belekezdtem a magyar fordításba.

Akit érdekel, szívesen elküldöm tesztelésre, hátha van jobb értelmesebb fordításotok...
Ha visszajeleztek, javítom a nyelvi fájlt.

Valamint a működésével kapcsolatos minden információnak nagyon örülnék, lehetőleg magyar nyelven.

Jelenleg arduinohoz kellene csatlakoznom, erre várnék megoldást magyar nyelven.
(Az angolt már olvastam, de sajnos nem vagyok valami nagy angolos.)

Köszönöm...

LogView v2 hivatalos honlap
(#) scooby_ válasza mark.budai hozzászólására (») Feb 10, 2016
Tuti, hogy azt a rajzot szeretnéd megépíteni? Nem akarod inkább valamelyik újabb verziót?
Egyébként Pioneer töltött fel hozzá nyáktervet réges-régen. Esetleg beletervezheted az újításokat, megmódosíthatod, viszont a többi már a Te felelősséged. Én óva intelek, mert próbálkoztam ezzel a táppal mindenféle variációban, emlékezz vissza, végül áttértem a Rádiótechnikásra.
Ezért ajánlom inkább a V1.4.2-t.
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem