Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   2 / 5
(#) Monster02 válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 10, 2014
Igen jónak tűnik de sajnos igaza van qvasz2-nek ! kell még egy + tranyó ! Csatoltam egy kapcsolási rajzott így csináld meg és jó lesz !
(#) Alkotó válasza designer hozzászólására (») Feb 3, 2014
Elnézést, elfelejtettelek.
Most megcsináltam a képeket. A nézetek vasaláshoz jók, és a furatokat lekicsinyítettem, hogy jobban megvezesse a fúrót.
Ha nem erre gondoltál, akkor jelezd.
Én nem építettem ilyet, ezért ellenőrizd le, nem vétettem-e véletlenül hibát.
(#) Alkotó válasza designer hozzászólására (») Feb 1, 2014
Mit vársz tőlem pontosan? Nem értem a feladatot.
A v2 végű változat egy kicsit más mint az elődje, és az külön jelzéssel létezik is. Miért kellene a régibe is berajzolni?
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2014
(#) designer hozzászólása Feb 1, 2014
Szevasztok!
Alkotót szeretném megkérni, hogy a mellékelt rajzokat egészítse ki az R36, R37 ellenállásokkal
a 2.7.4-v2 kapcsolásnak megfelelően.
(#) Alkotó válasza Melphi hozzászólására (») Jan 8, 2014
Mellékeltem, ami szerintem jó lesz neked.
Ha másra gondoltál, akkor pontosítsd az igényed.
(#) Melphi hozzászólása Jan 8, 2014
Szia Alkotó!
Erről lenne szó, ehhez szeretnék egy inverted mentést, ha megoldanád.
Ez amúgy tesztelt verzió, valaki építette már meg?
Köszönöm
(#) Tonybacsi hozzászólása Dec 8, 2013
Ha már a javítás szóba került...

Engedtessék meg néhány észrevétel. A labortáp fórumot régóta figyelemmel kísérők, többször találkozhattak kisebb nagyobb átalakításokról, módosításokról egy-egy tápegység esetében.

Ennél a labortápnál (2.7.4-v2) is több módosítás került már a kapcsolási rajzra.
Viszont (máig ) nem látom a negatív segédtápot előállító áramköri résznél Z2 anód és katód közti szűrőkondit (itt most nem a C3-ra gondolok). Ez tudatos, vagy csak elsiklott fölötte mindenki?

A másik, hogy a kimeneti feszültség ugrás (DC-On/Off) megszüntetéséért, bekerült az áramkörbe jó pár alkatrész (feszültség osztók, tranzisztor, stb...) Ez, kapcsolás technikailag biztos sokkal kifinomultabb megoldás, de amatőr körülmények között fölmerülhet a kérdés, megéri-e, ha már eleve benne van az áramkörben ez a kis anomália.
Arról nem beszélve, hogy ha C-E zárlatos lesz valamelyik áteresztő tranzisztor, akkor a DC-On/Off kapcsoló sem menti meg a rákötött egységet a biztos haláltól.
Ilyen esetben csak a kimenetet (is) kapcsoló egyszerű kapcsoló lehet a megoldás. További előnye még, hogy lekapcsolt (DC-Off) állásban azonnal látni az előre beállított feszültség értéket a DVM-en (meg a zárlatot is!) és így elkerülhető a táplálandó áramkör meghibásodása.

Én úgy gondolom, ez egy amatőr igényeket (is) kielégítő egyszerű áramkör, ennek megfelelően kell kezelni, használni.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2013
(#) Aldure válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 7, 2013
Üdv!Nézegettem ezt a tápot és eléggé tetszik.Ezt meg lehet oldani nagyobb feszültséggel is?
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2013
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 29, 2013
A vasaláshoz alkalmas filmet, a rézoldalról és az alkatrész rajzolatról mellékeltem, illetve a térbeli rajzot is, ami szemléltetni igyekszik milyennek képzelem Én a kivitelt.
Akinek vannak jobbító észrevételei, az mondja el, és ha egyetértek módosítom a tervet.
(#) Alkotó válasza TheShaft hozzászólására (») Szept 20, 2013
Elfoglalt vagyok mostanában -szerencsére-, de azért igyekeztem a rajzot és a paneltervet aktualizálni.
A mostani módosítás 3 témát érint:
- Benne van a potméter csúszkájának fellebegéséből adódó kimeneti bizonytalanság elleni védelem két ellenállása. Fontos, csak a csúszkára jó, ha az ellenállás réteg széle szakad meg, akkor továbbra is lehet probléma.
- A kimenetre is rajzoltam egy kondit. Ennek szükségességén lehet meditálni, aki akarja beteszik, akinek nem kell kihagyja.
- Engedve az egyértelmű törekvésnek, kimondottan lapos kocka tranyókhoz alakítottam ki a paneltervet, illetve akkor már a diódahidat is módosítottam. Akinek nem tetszik ez a híd, az használhat nagy-kockát is, csak azt huzalozni kell a panelba. Az áteresztő tranyóknál a többször említett -számomra teljesen egyedi tokozású- 2SC2922 is betehető. Ha megszokottabb és kisebb tokokat használunk, akkor elegendő helyet hagytam a leszorítólemezzel történő felfogáshoz is, ami remekül bevált nálam több alkalmazásban is. Sajnos azt nem tudom garantálni, hogy egyetlen lemezzel le lehessen szorítani mind az 5 félvezetőt, mert ezek magassága jelentősen szórhat az adatlapja szerint.
A terven külön jelöltem azokat a sávokat, amiket célszerű megerősíteni áramvezetés szempontjából. Ez lehet vastag beónozás, de akár egy vezetéket is ráforraszthatunk.

Akinek ideje engedi, megkérem ellenőrizze le a tervet, passzol-e a kapcsoláshoz. Ezt követően tervezem a tervet megosztani.
(Nekem is illene már építeni egy ilyen, mert szégyen, hogy nincs belőle tesztpéldányom. Talán meg is fog ez történni, de most el vagyok bizonytalanodva a technológiák vonalán. Próbálkozok egy kis SMD forrasztgatással, és távolról sem olyan barátságtalan a dolog mint az feltételeztem, Kicsi, megbízható, olcsó, gyors, tehát praktikus. Na majd meglátjuk mivé fajul a dolog...)
(#) titike01 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 9, 2013
Hát én azt az oldalt kerestem amit "granpa" adott de se azt nem találtam.
Azt amit te adtál az sem az.
Időközben átnyálaztam a letöltéseimet és megtaláltam a beültetési rajzát a kapcsolási rajzott azt nem de lehet, hogy így is sikerül összerakni.
(#) szili83 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 6, 2013
A 2.7.4-es van megépítve, semmi más. A bázisok elé nem tudtam hogy kell 47 ohm.

A 2N3442 esetleg nem jó a 2N3055 helyett?

Ami nálam problémás az a Vce ami a 2N3055 esetében 60V a 2N 3442 esetében 140V.

Azt hiszem, hogy most már csak a trafó 20V AC oldalával próbálkozok tovább.... Az egyik oldal lehet csak kisebb feszt fog majd tudni, és ha azt mondjátok hogy a 2N3442 jó bele, akkor veszek abból 3-at, és azt teszem bele.
Csak jó lenne tudnom, mert ma kell leadnom a rendelést.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 23, 2013
Szili83-nak. Ne írj ilyen témában privát üzeneteket!
Csatoltam -amit kértél- tervet, ez vasaláshoz, és fotózáshoz is jó lehet.
Nem találtam céltémát a hőfigyelő feliratához, ezért azt is ide teszem.
(#) Alkotó válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 22, 2013
Berajzoltam a két "védő"-ellenállást (piros nyíllal jelölve). Nem közvetlen az IC lábaira tettem, hanem a potméter csúszkáira, ami áramnál ugyanaz, feszültségnél a DC-OFF elé került, de a hatása azonos. Így már ez is a panelon van, és ízlés szerint lehet használni, vagy kihagyni.
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Aug 20, 2013
És még elektronikus szempontból lenne a következő a kérdésem:
2.2A / 37V-os a trafóm (egyenirányítás után ~50V DC).
Ezért 3A/50V-ra terveztem, a következő alkatrészek értéke a rajzon szereplő értékekhez képest az xls alapján ennyi lenne:
R2: 2K4 (Alkoto 2.7.3-ban számoltak szerint jó)
R3: 240K (Alkotó 2.7.3 leírása szerint 250K-t számoltam, ez is jónak tűnik)
R10:120K (Alkotó 2.7.3 leírása alapján 121K-t számoltam, jónak tűnik)
R18:4K7 ERRE nem találtam semmit sem, ezt meg kell változtatni?

A kondikat az előzőleg kitárgyaltak szerint 63V-osra választom.

Más minden maradhat?

De a hűtőbordás kérdésemre kíváncsi vagyok.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2013
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Aug 6, 2013
Cseppet sok az elmélet.. üdv!
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2013
(#) szili83 válasza Ghoost hozzászólására (») Júl 29, 2013
Az igaz.
Ha valaki csinál labor tápegységet, akkor ahogy nézem Mester labortápja a legjobb, ugye? Feszabályzás, áramkorlát állítása... Jut eszembe áramkorlátot honnan tudom, hogy mennyire állítja be ennél?

Mekkora Uki és Iki érdemes, és 1 vagy 2 csatornásat érdemes építeni?
(#) szili83 válasza Csupasz hozzászólására (») Júl 28, 2013
Ehhez minek kell még egy paneltrafó?

Vagy elkerülte a figyelmemet valami?
(#) Alkotó válasza janikukac hozzászólására (») Júl 4, 2013
A kérdéseidre már megszülettek a válaszok, de amiket tőlem kérdeztél, azt röviden összefoglalom.
1. Az említett ellenállások értékét nem kell változtatni. Az Rx1-2-3 azért van, mert 3 párhuzamos értékből raktam össze, a nagyobb terhelhetőség miatt. Az R7 és R11 pedig ketté lett bontva két soros tagra, ezért kaptak /1 és /2 utótagot, mert nem akartam új pozíciószámot behozni.
2. KBPC1010 típusu híd illik a panelba. itt látod pl. Oda kell rá figyelni, mert máshol -pl. Hestore- más méretet ad meg ehhez az alkatrészhez, pontosabban ennek 1006-os verziójához.
3. 10x10mm-es fekvő (az egyik legáltalánosabb alaptípus, minden cégnek van ilyen méretben).
4. Mellékeltem, minden lyukat kicsire állítottam, hogy könnyebb legyen kifúrni. A nyomtatásra oda kell figyelni, hogy a lapmérethez igazítás opcíó ki legyen kapcsolva, mert ezzel tudod elérni a pontos méretű nyomtatást. Másik észrevételem, hogy nem kell ilyen irányú nézet a fotózáshoz. Sőt éppen az a jó, ha nem ilyen a nézet, mert akkor a filmnek arra az oldalára kerülhet a nyomat, ami a panellal érintkezik, így elkerülheted a fólia vastagságából eredő torzításokat.
(#) Alkotó válasza kokozo hozzászólására (») Ápr 24, 2013
Már majdnem olyan mint az "eredeti" (szerintem hasonló).
Nem emlékszem, Te miért rajzolod át?
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2013
(#) attti hozzászólása Ápr 19, 2013
Sziasztok!
A segítségeteket kérem mivel újra rajzoltam egy nyáktervet és megszeretnélek titeket kérni, hogy segítsetek leelenőrizni.
Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) attti válasza Alex2 hozzászólására (») Ápr 19, 2013
A nyáktervet nem tudom átalakítani de csatolom rendesen.
(#) Alex2 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 27, 2013
Kedves Alkotó!
Már régóta szeretném megépíteni az általad tervezett labortápot (2.7.4). Csak annyi gondom van, hogy nekem egy 2x15V/100VA-es trafóm van, és ezzel 2 tápot szeretnék meghajtani. Mit kell módosítani, hogy erről az alacsonyabb feszültségről is működjön, de ha később szükség van rá, akkor nagyobb feszültségű trafót is ráköthessek.
A Graetz hidat SB540-es Schottky-ra cserélném, mert sokkal kisebb a nyitófeszültsége.
Úgy gondoltam, hogy a 24V-os zener maradhatna, mert legfeljebb nem nyit ki és a 820 Ohm-os ellenálláson keresztül kapnak tápot az opa-k.
Az áteresztő tranyókból is csak 1-et hagynék meg, mert 2A-ig kell csak most a táp. Gondolom így az R13-15 elhagyható. A panelt úgy akarom elkészíteni, hogy trafó cserénél csak be kelljen forrasztani ezeket.
Viszont a többi ellenállás és egyéb elem értékét nem tudom, hogyan kell megváltoztatni, nem látom át teljesen a kapcsolás működését.
Köszönöm előre is a szíves segítségedet, de természetesen a többiektől is szívesen venném, ha tudnak segíteni.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2013
(#) rohi hozzászólása Jan 25, 2013
Sziasztok!
Megépítettem Alkotó-Pioneer - tápját,remekül működik(30V/3A).
Most szeretném átalakítani 15V-1.5A-ra. Analóg műszeresre építeném, ill. 16V AC trafóm van.
Kipróbáltam már ezzel a trafóval,működik de természetesen módosítani kellene egy két értéket,pl a poti
átfogása nem elég "széles",gondolom a az LM 324 es zénerét is cserélnem kellene stb..
Ha tudnátok segíteni köszönöm.
(#) Akashi válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013
37mm átmérő a tekercs, és 30cm a teljes hangszóró.
Eredetileg papírszélű széles sávú hangszóró volt (annak gyártották), de mivel én basszerra szeretném használni másfajta membránt (erősebb, vaskosabb papír, és más az íve) használtam, és textilszélt.
Terveim között szerepel, hogy építek nekik ládát. A tervet egy ismerősömtől kaptam, szerintem megfelel majd a hangszóróknak.
Egyébként nekem úgy általában hangszóró összeépítésnél mindig a központosítás a legnehezebb. Ti is így vagytok vele?
(#) skero válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 24, 2012
Köszönöm! A mellékelt rajzra gondoltam. Akkor jó lesz hozzá a 2 alapműszer. Még egyszer köszönöm.
(#) DecebaL hozzászólása Nov 27, 2012
Volt egy kis időm bedobozoltam a labortápomat (2.7.4 verzió). Ha lesz egy kis időm akkor a kábeleket is elrendezem. 0-30V és 0-6A lehet állítani.
A rajzon szereplő D2 és D5 diódák vajon hosszabb távon fogják bírni a 6A terhelést? Az adatlap szerint 5A -ek. Esetleg tud valaki nagyobb típust ajánlani amire lecserélhetem?
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 6, 2012
A látvány kedvéért csináltam térbeli képeket is a tervekhez. Így jobban látszik, miként is képzeltem el a kétféle felépítést.
Természetesen a bordaprofilok bármilyenek lehetnek, Én is találomra választottam belőlük.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 4, 2012
Paneltervek, mindkét változathoz.
A tervezett módosítások mindegyike rajta van, melyek közül a mérési előtétek, és a kikapcsolási "reteszelés" akár ki is maradhat.
A határértékek beállításához (sőt akár átállítási szándék nélkül is), javaslom elolvasni az itteni mellékletet.
Kapcsolási rajz itt van.
A panelképek pl. vasaláshoz alkalmas nézetben vannak.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 2, 2012
Készen vagyok az új verzió terveivel. Mivel a mérés is fel került, ezért ez már a v2.7.4 verzió, és valószínűleg már többet nem fogok hozzányúlni ehhez a táphoz.
Rajzot mellékeltem, és ha egy kis ideig nem lesz semmilyen észrevétel, akkor a paneltervet is felteszem.
A hagyományos "L" profilos kialakítás mellett, készítettem egy kimondottan huzalozott végtranzisztorokhoz való változatot is, mert elég sokan építenének inkább ilyet. Most már nem kell belerondázni, eleve lesz ilyen terv is.
Következő: »»   2 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu