Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2516 / 2516
(#) Black7275 válasza tunerman hozzászólására (») Okt 31, 2024 /
 
Megnéztem a dolgot a három dióda katódjain testhez képest 25-26v körüli állandó feszültség van ami a relé kapcsolgatásánál sem változik. Ha nincs semmi rákötve a kimenetre (hangszóró) akkor a védelem az erősítő indításakor bekapcsol és behúzva is tart bármilyen hangforrást kötök rá bármekkora hangerőn sem old le a védelem. Az erősítő ezen oldalánal a kimeneten 0,04V DC van a műszer szerint, amire nem kéne kapcsolnia a védelemnek. A védelmet megkerülve a hangszórót rákötöttem közvetlen a végfok kimenetére ekkor természetesen szól a végfok de a védelem ekkor is kapcsolgat úgy is, hogy utána nincs semmilyen terhelés kötve.
(#) tunerman válasza Black7275 hozzászólására (») Okt 31, 2024 /
 
Amennyiben ha jól értelmezem a leírást, akkor van egy jó csatornád, ami hangszóróval üzemeltetve is OK.
Aztán van a rosszalkodó másik, amelyik hangszóró nélkül is lekapcsolgat, ha rákötöd a bemeneti forrás jelét.
Szerintem nagyfrekvenciás gerjedés lehetőségével kell számolni, oszcilloszkóp nélkül nem tudsz továbblépni a hibakeresésben.
(És lehetséges, hogy ezért ment korábban is tönkre)
TJ.
(#) Black7275 válasza tunerman hozzászólására (») Okt 31, 2024 /
 
Annyi kiegészítés, hogy a rosszalkodó csatorna hangszóró nélkül nem kapcsolgat. Csakis hangszóróval kapcsolgat.

De nagy valószínűséggel nagyfrekis gerjedés lesz.
Még küzdök vele egy kicsit, mivel nem sűrgős így még van idő, hogy "megbarátkozzunk egymással"
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2024
(#) reloop válasza Black7275 hozzászólására (») Okt 31, 2024 /
 
Üdv! A hibás csatorna végtranzisztorainak emitter-ellenállásait mérném meg, mert végtranzisztor zárlatnál túlterhelődhetett, amitől megnőhetett az értéke. Ezt úgy is mondják, hogy megnyúlt.
Ha nagyobb értékű az előírt 0,47 Ω-nál, akkor már részterhelésen is esik rajta akkora feszültség, ami a túláram figyelőt aktiválja.
Amúgy a végtranzisztor hiba gyakran magával rántja a túláramvédelem alkatrészeit: Q517 (vagy a párja) diódák, ellenállások.
Ezt a hibajelenséget multiméterrel nem tudod észlelni a védelembe futó diódán, mert csak egy nagyon rövid impulzust ad le.
(#) tunerman válasza reloop hozzászólására (») Okt 31, 2024 /
 
Úgy nehéz hozzászólni, ha utólag írja le a pontosan, hogy mi is történik
Amikor pedig zárlatos végtranzisztorokat távolit el valaki, akkor a hozzátartozó kis értékű emitterellenállást mérje ki - azért vannak minimális elvárások ha valaki ilyen jellegű javításra vetemedik...
TJ.
(#) Black7275 válasza tunerman hozzászólására (») Okt 31, 2024 /
 
Most úgy néz ki sikerült rájönni a hibára. Majd később leírom pontosan mi volt ha már biztosan stabilan működik az erősítő.
Köszönöm a segítségeteket.
(#) firstman hozzászólása Nov 1, 2024 /
 

Végfokozatok felépítése

Üdv!
Adott kettő, kissé eltérő felépítésű tripla darlington kimenet. Az első egy régebbi típus, a második pedig ennek a modellnek a későbbi változata. Az első kérdésem az lenne, hogy a későbbi verziónál, a pirossal jelölt ellenállásoknál miért hagyhatták ki a kapcsolatot a kimenettel? Van ennek valami hozománya a kapcsolást illetően?
Illetve a másik, hogy a zölddel jelölt kompenzáció a driver panelen, vagy a végfok panelen van jobb helyen? A két panel vezetékelve van, tehát viszonylag messze vannak egymástól. Véleményem szerint, a második megoldás a célszerűbb, mivel így nem engedi rá a magas frekis zavarokat a darlington bemenetére, azaz kevésbé lesz érzékeny a zavarokra a kapcsolás vége.
Még egy érdekesség, amit szintén nem tudok hova rakni, de nem is annyira fontos, hogy a nyugalmi mérésére itt nem egy-egy emitter ellenállásról van mérési pont, hanem két, soros ellenálláson kellene kétszer akkora feszt mérni. De biztosan van ebben is valami logika...
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Nov 1, 2024 /
 
Üdv! A kimenetről leválasztott ellenállások révén a meghajtó tranzisztorok A-osztályban üzemelnek. Nincs jelentős áramváltozás a nullátmenet közelében, kisebb lesz a keresztezési torzítás.
Amit zavarszűrőnek vélsz az az erősítő fázismenetére van hatással. Csökkenti a gerjedési hajlamot.
A nyugalmi áram mérése ezen mérőpontokon a legelterjedtebb. Egyetlen hátránya, hogy nem veszed észre, ha rajta felejtetted a kimeneti terhelést.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Nov 1, 2024 /
 
A teljes rajzot nézve, nem igazán látom a logikát. Az R301/401 68 Ohmok össze vannak kötve a kimenettel. Így viszont a második fokozat emitterei is közvetlen kapcsolatban vannak, illetve a 7,5 Ohmoknak sincs értelmük. Valami nem stimmel.
A zavarszűrő alatt én magas frekis kompenzációra gondoltam. A gerjedés szempontjából mindegy, hogy melyik fokozathoz van közelebb?
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Nov 2, 2024 /
 
A Q302 emitter kimenetre kötése nyilván való rajzi hiba, hiszen az a vonal végtranzisztor bázis-emitter rövidzár.
A huzalozás kapacitását és induktivitását nem tartom jelentősnek, a kérdéses RC elemek szerintem a drót bármelyik végén hatásosak.
(#) Baxi hozzászólása Sze, 17:58 / 2
 

kapcsolási rajz

Sziasztok!

ptibor kérésére felrakok egy N-Mos fet-es végfok kapcsolási rajzát.

Szép estét Mindenkinek.

Nnmos.pdf
    
(#) nosmo king válasza Baxi hozzászólására (») Szo, 20:07 /
 
Ez a kapcsolás jo. De az r21 el párhuzamosan kell egy dioda. És egy hatékony rövidzár védelem is kell bele. A három gagyi végfet helyet elég kettö jo. pl. irfp260
A fenti modositások után ajánlani tudom bárkinek. Nagyon szép gömbölyü hangu cucc. Hasonlo mint a csöveseké. Talán még jobb is.
A hozzászólás módosítva: Szo, 20:14
(#) lóri válasza szebee hozzászólására (») Szo, 22:03 /
 
Szia!
Ebben van STK4152, hátha segít.
Következő: »»   2516 / 2516
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem