Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Mármint 4 °C-os hiszterézissel rendelkező on-off szabályzó? Azért, mert az pl. masszívan túlfűt. Az ember nem is gondolja,mennyivel jobb egy normális páka, amíg ki nem próbál egy valóban jót.
Hidegpont kompenzálás: hőelemnél van rá szükség, semmi köze a termosztáthoz.
Nem is értem mit tipródnak ezen. Fő vonalakban kell egy opa (pl. lm 358), egy 10k termisztor, meg egy BD240.
(cirka 400 ft)
A 2 fok egy példa, leveheted kisebbre is. Ha a hőelem hideg pontját állandó hőmérsékleten tartod pontos lesz a mérésed (mivel a műszer hőmérséklet különbséget mér)
Elhiszem, hogy vannak akiknek megfelel egy 400 Ft-os szabályzó, nincs ezzel semmi gond. Ha érezni akarod a különbséget a között és egy jó PID-es szabályzó között, ki kell próbálnod, különben soha nem fogod elhinni/megérteni, mennyivel jobb. Ezért nem érted, miért tipródnak rajta.
Ezt most értelmezzék azok, akik tisztában vannak a hőelemes mérés elméletével és gyakorlatával.
A hozzászólás módosítva: Pé, 21:55
Egy érdekesség: Hőelem hideg pont termosztát termosz a képen (Mátrai erőmű)
Az a baj, hogy a hidegpont hőmérsékletét nem könnyű megmérni. A tippeléssel (mondjuk egy feltételezett állandó szobahőrmérséklet alapján) is van gond, mert a hidegpontra hatással van (lehet) a páka üzemszerű melege, vagy a kézmeleg, vagy bármilyen egyéb környezeti hatás.
Mindez együtt talán érzékelteti, hogy a probléma elég összetett, éppen ezért vannak közelítő megoldások, amik különböző hibákkal igyekeznek a pontosság irányába mozdulni. De abban nagyon egyetértek Bakmannal, hogy egy jó eszközzel való forrasztás egészen más érzés mint egy kevésbé kifinomulttal. A hozzászólás módosítva: Pé, 22:43
Azt hiszem te sem érted (a hőelem hőmérséklet különbséget mér).
A hidegpont hőmérsékletét nem kell megmérni, csak fix értéken tartani Ha a hidegpont fix hőmérsékleten van akkor nincs csúszás a környezeti hőmérséklethez képest. (mit gondolsz az erőműben miért használják a fenti termoszt ?)
"az elektromotoros erő a meleg- és a hidegpont hőmérsékletének különbségétől függ."
Tehát ha a hidegpontot fix hőmérsékleten tarjuk a melegpont hőmérséklete csak a mérendő hőmérséklettel lesz arányos. A hozzászólás módosítva: Pé, 23:07
Azt ne zárjuk ki, hogy én nem értem, de ne is ebből induljunk ki.
Talán el tudod fogadni, hogy egy pákában elég körülményes állandó hőfokon tartani a hidegpontot (szinte lehetetlen). Viszont ha így van, akkor azért lenne jó tudni az ő hőmérsékletét, mert így lehetőség kínálkozna a szabályozás korrekciójára, aminek egy stabilabb forrasztási hőfok lehet a hozadéka.
Ne zavarj össze, a hidegpont nem a páka melegpont közelében van.
Szerintem először is meg kellene mérni, hogy egy valós páka esetében, a páka használata közben mennyit is mászik el a hőfok. Mert elméleti fejtegetésekből volt bőven, külön pákahegy mérés is, de konkrét, valós körülmények között kapott mérési eredményből már nem sok.
Engem első körben biztosan az érdekelne, hogy ténylegesen mekkora is ez a hiba amit korrigálni szeretnénk. Próbáltam is megmérni, de nem jutottam használható eredményre, úgy tűnik, hogy a mérési hiba nagyobb volt, mint a kimutatható változás. Ettől függetlenül kíváncsian várom, hogy ki mire jut a kompenzálással. A saját JBC pákám esetében ehhez "csak" át kellene rakni a panelen levő hőmérőt a "hidegpontra" - majd megmérni, hogy valóban jobb lett-e a hőmérséklet hosszú idejű stabilitása. Csakhogy ehhez kellene tudni viszonyítani az alaphelyzetben mérhető hibához, amit viszont már eleve nem tudtam megfelelően megmérni.
Kíváncsi lennék, 100 Celsius fölött hogy lehet hitelesíteni :
Mondj egy ajánlatot ami 20 000 ft alatt van. és legalább 0,1 pontosságú.
Szóval ha csak savazni akarsz ne szólj be.
(ez itt nem a sokmilliós műszerek topikja)
Miért szólsz bele olyan kérdésbe amihez nem értesz ?
Ahhoz képest, hogy szemmel láthatóan halvány lilád sincs arról, miért jó egy normális szabályzóval ellátott forrasztópáka...
Mutattam 3 oldallal ezelőtt hogy én hogy mértem, ugyanazt kell megismételned csak precízebben. Kell egy kis satu vagy egy harmadik kéz amibe be van fogva a páka, a másik harmadik kézzel meg a hegyre ráteszed a hőmérő szondát. A hegy lehetőleg legyen nagy és a lapja legyen vízszintes hogy az ón ne forduljon le róla. Nálam 11 fok hőmérsékletváltozás volt fél óra után, de ugye itt nem tudni hogy ebből a 11 fokból mennyit okozott a hidegpont esetleges melegedése, és mennyit a szabályozó driftje. Ha a szabályozód olyan hogy garantáltan nulla driftje van, akkor nálad az eltérés amit mérsz az mind a hidegpont melegedéséből fog adódni.
A mérésből meg nekem logikusan következik hogy így kell mérni, a szabályozóban hiába méred a hőelem feszültségét, mert ugye éppen annak a hibáját szeretnénk mérni. Nálam sosem megy egy páka órákat egyfolytában, de tegnap kipróbáltam hogy ment a gyári nyélben pár percet, utána kihúztam, azonnal megfogtam a hátsó végét és hideg volt. Lehet hogyha 2 óra üzem után húztam volna ki, már nem lett volna hideg. |
Bejelentkezés
Hirdetés |