Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   181 / 315
(#) proli007 válasza Attilawap hozzászólására (») Márc 30, 2018 /
 
Hello! Soros kapcsolásnál (bár lehet betiltják) mindig a kisebb kapacitású cella merül le elsőként. Nem ami rá van írva, hanem a tényleges..
(#) Attilawap válasza proli007 hozzászólására (») Márc 30, 2018 /
 
Igen, ezt én is sejtettem, de a mért feszültségből nem derül ki a kapacitás és engem az érdekelne, hogy ebben az esetben melyik cella éri el mondjuk a 3V-t (kb. itt merül le teljesen egy cella) ha a töltő balanszírozva tölt, de mégsem egyforma feszültségen vannak a cellák töltés végén?
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2018
(#) Kovidivi válasza Attilawap hozzászólására (») Márc 30, 2018 /
 
Elvileg mindegyik cella ugyanannyi árammal, igyanannyi ideig lett töltve (a 60mA balansz áramtól eltekintek, mert hamar lépett közbe a túlfesz. védelem), tehát egy időben lesznek a cellák lemerülve, ha terheled őket. De hogy a cellák eredetileg mekkora töltöttséggel kerültek a védelmi árammkörre, az is kérdéses. Le kell mérned a cellák kapacitását a terhelésed áramával, és azonos kapacitásúakat (belső ellenállásúakat) kellene sorbakapcsolnod. A kérdésed egyébként nem válaszolható meg korrekten!
(#) pipi válasza Attilawap hozzászólására (») Márc 30, 2018 /
 
Hali!
Ez csak védőáramkör, balancer nincs benne.
Szerintem semmit nem lehet tudni, melyik merül le hamarabb. Az akkuk feszültsége csak azonos tipusú/koru celláknál van arányban a töltöttséggel. Az sem lehet tudni előzőleg melyikben mennyi töltés volt. Simán elképzelhető hogy pl a 3,8V-ot mutató cella fickósabb, több töltés van benne, mint a 4,1V-os gyengébb akksiban.
(#) RoliNyh válasza Attilawap hozzászólására (») Márc 31, 2018 /
 
Ismeretlen kapacitású cellákat ne akarj sorbakötni!
Akkucsomag készítéséhez alaposabb ismeretek szükségesek.

Első körben terhelési tesztet KELL végezni minden egyes cellán, majd a rendelkezésre álló cellákból ÖSSZEVÁLOGATÁSSAL kell összeállítani a megfelelő akkucsomagot...

Li-Ion alapozó kezdőknek...
(#) MATA hozzászólása Ápr 9, 2018 /
 
Üdv mesterek!
Az ilyen akkukat hány Volt végfeszültségig kell feltölteni? Ezek ugye 3V-osak!
https://www.akku-elem.hu/CR123-Li-ion-toltoszett-2db-akkumulatorral.html
Köszönöm!
(#) nedudgi válasza MATA hozzászólására (») Ápr 9, 2018 /
 
Mi van a cellákra írva?
(#) MATA válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 9, 2018 /
 
Ezekbe úgy olvastam hogy van egy kis áramkör ami 3V-on tartja a feszültséget.
Egyébként CR123A 3V van rá írva.
Köszönöm!
(#) Massawa válasza MATA hozzászólására (») Ápr 9, 2018 /
 
Az éppenolyan akku mint minden más LiIon akko, 3,7 V a névleges feszültsége - feltöltve kb 4V.
Valahol rá van irva a kapacitása (van gyengébb 500 mAh meg nagyobb is 2000 mAh). Azonos a mérete a 16340-s LiIon akkunak is.
Vigyázz mert van ugyanekkora méretü CR123A litium elem is, az nem tölthetö.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2018
(#) MATA válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 9, 2018 /
 
Oké köszönöm elemem az van de ezek elég drágák ezért gondolkodom akkuban.
(#) nedudgi válasza MATA hozzászólására (») Ápr 9, 2018 /
 
LiFePO4 akkut keressél, az 3,3V névlegees feszültségű. Töltéskor 3,6V vagy 3,7V a végfeszültség, terhelve 3,2V, 3,3V lehet.
(#) MATA válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Köszönöm ebbe a méretbe is lehet ilyen 16340-be?
(#) nedudgi válasza MATA hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Gyakorlatilg minden méretben gyártják.
(#) rezsici hozzászólása Ápr 11, 2018 /
 
Üdv mindenkinek!
Tudnátok abban segíteni, hogy hogyan kell kiszámolni, milyen teljesítményű LiPo akku kell egy ?wattos fogyasztó működtetéséhez? Egy 12V-os etetőhajóról van szó, aminek 150W-os a motorja. Igazából az érdekelne, hogy ha mondjuk 1 órán folyamatosan szeretném működtetni, akkor hány mAh-ás akksi kellene hozzá. Nagyjából tökhülye vagyok a témához, így ha válaszoltok, akkor szájbarágósan ha lehet.
Köszi.
(#) RoliNyh válasza rezsici hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 1
 
Ha ezt a videósorozatot végignézed megtalálod benne a választ.
De szólok előre, a leírásnál a !!!KÖZLEMÉYN!!! -t is olvasd el, mert "ott van a kutya elásva"...
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018
(#) pipi válasza rezsici hozzászólására (») Ápr 11, 2018 / 1
 
Hali!
150/12=13Amper
1óra*13A=13Ah vagyis 13000mAh és ez karcsún számolva, semmi rátartás, akku öregedés stb.
12V 13-15Ah ez jó sok, és súlya is van, amit magával kell cipelnie én ne süllyedjen el
Szóval nem az a beteszek egy levetett mobilakksit téma
(#) rezsici válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Köszönöm a videót, ebben tényleg majdnem minden benne van amire kíváncsi voltam, kötelező darab kezdőknek. Nem is értem miért nem találtam meg, talán mert én a LiPo-ra kerestem, ez meg Li-ion, de gondolom az elmélet ua. A közleményt meg külön köszi, mert nem olvastam volna el.
(#) rezsici válasza pipi hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Üdv!
Köszönöm a segítséged. A videót amit RoliNyh linkelt kiváló a tanuláshoz, de így leírva látni is jó, mert gyorsabban lehet számolni amíg nem megy fejből. Egyébként nem egy kukázott aksiról van szó, hanem 2db Turnigy Graphene-ről, egy Turnigy Reaktor töltővel. Persze, súlyt is visz a hajó és nyilván nem megy 1h-t folyamatosan sem, csak kíváncsi voltam, hogy mekkora akksi kellene hozzá, hogy jó sokáig bírja. Ami viszont a videóban sincs benne, hogy az akksinál meg van adva 6000mAh 65C érték. Kb. tudom mit jelent a C, de nem úgy van, hogy minél nagyobb ez az érték, annál tovább bírja az akku? Konkrétan az érdekelne, hogy melyik felállás a jobb, egy 10.000mAh-s akku 10 vagy 20C-vel, vagy ez a 6000mAh-s 65C-vel?
Nem akarlak fárasztani, de ha belefér azt még meg tudnád mondani, hogy kézi akkus szerszámokban (fúró) le lehet cserélni simán az akkupakkot LiPo aksira? Csak mert tavaly felújíttattam 2pakkot horror áron, és már behaltak.
Köszi.
(#) olahtamas válasza rezsici hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
A C érték a megadott kapacitás értéke [mAh vagy Ah] C szorosával tudod maximálisan kisütni az akkumulátort, a te esetedben 6000mAh*65C= 390000mA azaz 390A-ral egy bizonyos ideig általában pár másodperc impulzusokban. Illetve nem csak kisütésre vonatkozik, de a ekkora árammal való töltés jelentős hő termelődik.
(#) rezsici válasza olahtamas hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Igen, én is ezeket olvastam a C értékről. A max. érték egyébként 130C, a 65C a konstans. Akkor a magas C értéknek annyi a jelentősége, hogy állandó terhelésnél lassabban merül le?
(#) olahtamas válasza rezsici hozzászólására (») Ápr 12, 2018 / 1
 
Ez nem egészen így van. A max 130C az a pillanatnyi áram amit ki tudsz belőle venni. a 65C-vel való terhelés ami hosszabb távon elvisel. Minél kisebb árammal terheled annál több kapacitás vehető ki belőle, ezt több helyen is írják (+tapasztalom). Több száz db Li-ion akku haladt már át a kezeim között.
(#) RoliNyh válasza rezsici hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Váljon egészségedre (és másokéra is). Legalább nem dolgoztam hiába.

További javaslato(ka)t várok, mi hiányzik belőle még szerinted és akár mások szerint is...

(Az akkucsomag összeállításról lesz még egy külön videó, csak épp vannak azért más elfoglaltságaim is,
így idő hiányában még nem tudom mikor készül majd el. Mint láthatjátok ez a videózás csak hobbi nálam.)

A konstans C érték elméletileg azt jelenti, hogy ha azzal terheled az akkut, akkor jó közelítéssel pontosan 1h időtartamig kell(ene) tudnia szolgáltatni azt az állandó áramértéket, a minimális feszültségszint eléréséig. Mint előttem is írták, ha kevesebb C -vel terheled, akkor némileg több kapacitást, ha több C értékkel terheled, akkor némileg kevesebb kapacitást tudsz kivenni belőle 1h alatt. Szemléletesebben ha kevesebbel terheled, valamivel később fogja elérni a minimum feszültséget, ha többel terheled, hamarabb fogja elérni a minimum feszültséget. Minnél jobban eltérsz a konstans C értéktől, annál kevesebb/több kapacitásértéket tudsz kivenni az akkuból, persze azért nem kell óriási eltérésre gondolni...
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2018
(#) rezsici válasza olahtamas hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Értem, köszönöm.
(#) rezsici válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Szóval akkor a te szerzeményed a videó?!
Akkor még egyszer köszi a munkád mert nagy segítség, és tényleg nem lehet semmit találni a témáról magyarul. Javaslatom még nincs, egyrészt mert egyenlőre nem nagyon vagyok otthon a témában, másrészt még sokszor meg fogom nézni a videót amíg fejben marad.

Nem akarok segg hülyének látszani, de ha jól értem amit írtál, akkor ha a 6A-os 65C-s akksit 65C-vel terhelem, úgy 1h-ig marad életben. Azaz 6Ax65C=390A-el terhelhetem 1h-án át és akkor merül le.
(#) RoliNyh válasza rezsici hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Nem. A 6Ah kapacitású akkunak 6A a normál kisütőáram értéke akkor beszélünk 1C -s kisütésről.
Az előzőekben leírtak az 1C -s kisütésre vonatkoznak (lehet kicsit félreérthető), akkor kapsz 1h üzemidőt.

Ha te tegyük fel ezt az aksit 60A kisütőárammal terheled, akkor 10C -nél jársz, tehát az üzemidő a tizede az 1h -nak, kb 6 perc. (Egyértelműbben 10 -szer nagyobb kisütőáram = 10 -szer kevesebb üzemidő.)

A 65C -nél akkor jársz, ha a 6Ah -s akkut 390A -al terheled, ekkor az üzemidő kb egy perc
(valamivel kevesebb, kb 0.92 perc)...

A 65C -t azt csak reklámfogásból írják rá, de ha rá van írva, és valóban egy márkás (nem gagyi) termékről van szó, akkor ezt az értéket is el kell viselnie üzemszerűen.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2018
(#) kapu48 válasza rezsici hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Csak azért próbálod megszerezni itt a pontos értékeket, mert még nem vettél ilyen akukat?

Ezt nem lehet meghatározni pontosa.
Ismerni kellene a gyártót? (Létezik sok után gyártó, rosszabb paraméterekkel.)
A beszerzési helyet? (sok kínai eladó felturbózza az adatokat a jobb üzlet reményében!)
Az aku előéletét? (Ami a fenti videókban pontosan elvan magyarázva)
A tárolási és felhasználási hőmérsékletet.

Veszel 1 pakkot, és majd a tapasztalat, igazolja a valós értékeket.
És ha pakkban gondolkozol? Vegyél 10%-al többet, hogy a párosításnál tudjál válogatni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2018
(#) cimopata válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Ugye nem gondolod komolyan hogy 65C-t lead folyamatosan? 6Ah-nál az 390A. Ha csak cellánként számolom 1mOhm belsőellenállást (ennél csak több) akkor is 4S akkunál a veszteség több mint 600W. A belső ellenállása miatt pillanatok alatt felforrna ha a vezetéke vagy a csatlakozás el nem égne.
(#) RoliNyh válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Én nem láttam az adott akkut, valami rá van írva, hogy abból mennyi igaz, azt nem tudom megítélni...

A folyamatos terhelést általában 1C -re kell érteni, ez alól vannak kivételek.
Az adott akkuhoz ha tartozik adatlap, abban általában benne kell(ene) lenni, mire vonatkozik az a 65C...
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2018
(#) rezsici válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Megértettem, köszönöm.
Fentebb írtam, hogy egy etetőhajóba (horgászat) lenne az akksi. Egy 12V-os, 150W-os DC motor van benne, és ez ha jól tudom 12,5A-t fogyaszt. Tehát ha az akksim 6Ah-s, akkor a moci durván 2C-vel terheli és kb. fél órát tudom folyamatosan használni.

Egyébként kínai az akku de nem gagyi, modellező oldalakon csak jót írnak róla, tesztelték is és a ráírt számokat hozza. Ez az akksi, és ez a töltője.
(#) erbe válasza rezsici hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
A korrekt számításhoz nem csak azt kellene tudni, mekkora teljesítményű a motor, hanem hogy az adott méretű modellhajóval, a szükséges akkucsomaggal és a teherrel (csali) mennyit fogyaszt a motor. Teljes sebességgel hajtod, vagy csak csendesen, hogy el ne riassza a halakat...
Mi az, hogy fél órát, egy órát használod? Az úszód körül körözteted folyamatosan és szórja ki a tápot? Esetleg 2 kilométerre be tudod dobni a fenekezőt?
Következő: »»   181 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem