Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   255 / 315
(#) Georgee válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Köszi azt hiszem másképp, de megoldom.
(#) Kovidivi válasza Georgee hozzászólására (») Okt 27, 2020 /
 
Ennyire nem kell sarkosan gondolni a BMS-re, mint ahogy GPeti1977 írja.
Hoverboard, e-scooter, e-bike, akkus csavarbehajtó, stb. stb. mindenhol csak BMS van meg a megfelelő feszültségű, sima áramkorlátos táp. Semmi extra cc/cv karakterisztika, egyszerűen a tápegység áramkorlátja miatt létrejön mellékesen a CC/CV töltés.
A BMS pedig le fogja kapcsolni a töltést, ha az egyik cella túl szeretne töltődni. Ha pedig minden cella azonos szinten van, akkor feltöltődik a pakk a "töltő" adapter feszültségére, és csak minimális vagy nulla áram folyik.
Mindenféleképpen balanceres BMS-t vegyél, ha nem vagy biztos, linkeld be ide, képről meg lehet mondani, hogy jó-e vagy sem. Habár az olcsóbb e-scooterekben sima BMS van, balancer nélkül, aztán azok is elmennek pár 100km-t. Ott inkább az alulméretezett/túlterhelt cellák dőlnek ki a sorból először...
(#) btamas81 hozzászólása Nov 1, 2020 /
 
Üdv!
Kis segítség kellene. Rendeltem a képen látható bms modult. A kérdésem a következő lenne. Balanceres vagy nem?
Tudom, vásárlás előtt kellett volna kérdezni...
(#) proli007 válasza btamas81 hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Igen, balanszeres. A bal felső sarokban ott a három nagyobb ellenállás. (A jobb alsóban a két párhuzamos áramfigyelő sönt látható.)
(#) btamas81 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) GPeti1977 hozzászólása Nov 3, 2020 /
 
Ismeri valaki ezt az akkumulátort közelebbről? Két csomagot szeretnék párhuzamosan kötni elektromos kerékpárba, mert már olcsóbb mint a 3 darab 10Ah ólom akku, meg elméletileg tartósabb. Van benne BMS, esetleg balanszeres is?

Liion44.PNG
    
(#) Rosszmáj válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Kéne lenni benne, ha csak ki nem spórolják belőle, pl. ennek az "inogának" 2 drót megy az akkujára.
Az akkura rákerestem, pár oldalt megnéztem, de nem írja, hogy bms/balancer van benne. Igaz, azt sem, hogy nincs.
(De az akkupakk birtokában sniccerrel megállapítható.)
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2020
(#) Kovidivi válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Amivel én találkoztam, ott ki volt spórolva.
Aliexpressen van elég olcsón ilyen akksi, 20€/db, de az homokkal van töltve Normális ár kb. 40€/db-nál kezdődik, plusz posta plusz áfa/vám.
Nem annyira éri meg, csak ha máshonnan, megbízható forrásból be tudod szerezni. Biztos csak akkor lehetsz, ha kibontod a csomagot, vagy töltsd tovább a teli pakkot 42.5V-tal, 200mA áramkorláttal, és fél óra múlva langyosnak kell a balanszernek lennie! Ha lekapcsol a BMS túltöltés védelme (egyik cella 4.35V fölé emelkedett), akkor is kell balanszálnia, 4.20V-ig. Esetleg csökkentheted az áramkorlátot 50mA-ig. ekkor el tudod érni, hogy folyamatosan balanszáljon, az ellenállások fűtik el az áramot (már ha vannak...).
(#) bajtaig válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Ha veszel 10-essével 40 db akkut Bővebben: Link
hozzá egy bms-t, Bővebben: Link
és össze tudod állítani a pakkot, már csak egy töltő kell Bővebben: Link.
Így is olcsóbb mint MO.-on a 3 db ólom akku, nem mellesleg 12 helyett csak 2 Kg.
(#) GPeti1977 hozzászólása Nov 3, 2020 /
 
Balanszer nélkül biztos hamar úgy érződik hogy legyengültek az akkuk, holott csak széthangolódtak, találkoztam már ilyennel, imax-b6 töltővel kellett egyenként feltölteni az akkukat.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2020
(#) Kovidivi válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Így van, a linkelt BMS valószínűleg balancer nélküli.
Én 10$-ért szoktam venni 10S BMS-t. Ugyanígy néz ki, mint a linkelt. 10S BMS 35A szavakra ad Ebay találatot. Ebből két fajta van: egyiknél a töltés és merítés egy csatlakozóra van kivezetve (ez picit drágább és csak 25A-t tud elvileg, de a regeneratív fékhez ez kell), a másiknál külön van a töltés, cserébe 35A-t tud, viszont, az egyiket a másikba át lehet alakítani, egyik oldalon a jumpert kell átforrasztani, a másik oldalon pedig egy SMD ellenállást.
1.2KW-os (csúcsban) e-scooterhez bőven elég, pont elég nagy áramnál kapcsol le a BMS (álló helyzetben, induláskor a kefés motor fel tud venni simán 25A-t, menet közben sose kapcsol le a BMS).
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2020
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Egyébként elég durva, de vannak aliexpressen kész akkupakkok, amik nagyon jók és olcsók.
Nekem van egy 10S5P pakkom, Liitoka vagy mi a neve a márkának, és tényleg tudja a ráirt kapacitást, cellánként a kb. 3Ah-t, és terhelhető is rendesen 1.2KW-tal próbáltam. Valami 80€-ért kapható. Ha érdekel valakit, lefényképezem pontosan. Olyan pici és könnyű, hogy először nem hittem el a ráírt kapacitást... Aztán mikor megmértem, meglepődtem...
(#) sargarigo válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Természetesen aki ebbe a topicba jár, azt érdekli! Engem is! Köszönjük előre is!
(#) bajtaig válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 3, 2020 /
 
Ezek csak példák voltak, az ólomakkuval szemben, nem konkrétan a linkelt termékeket akartam reklámozni.
(#) erdgab hozzászólása Nov 4, 2020 /
 
Üdv Uraim!
Mellékelek egy 18V NiCa akkutöltő kapcsolást,melyet úgy rajzoltam vissza (talán nincs bent hiba),ez egy csavarbehajtó-fúró kisgépé.A töltő max. 2,5A árammal tudott tölteni,ha igaz amit a töltőre írtak.Az eredeti akkupakk tönkrement,szeretném átalakítani Li-Ion akkusra 5darab cellával.A kérdés az lenne,hogy a kapcsolást át lehetne e variálni-alakítani,hogy alkalmas legyen a lítium pakk töltésére és a végfeszültségnél (21V) kapcsolja le a töltést.Nem gond,ha fele alkatrész ki kell belőle venni vagy új panelt kell készíteni.Kékkel rajzoltam az akku pakkon mérhető feszültséget,még kb. 0,6 volttal több is.A két ledet nem rajzoltam be,az egyik a töltés a másik a kész jelzése.

Töltő.lay6
    
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 4, 2020 /
 
Rosszul írtam (akkor még úgy gondoltam - rosszul).
Tehát ahol szét van választva a töltés és a terhelés (P- és C-), az mehet a regeneratív fékezéses járműhöz.
Amelyiknél egy csatlakozón van a terhelés és a töltés is, az le fog kapcsolni/lehet, hogy lekapcsol regeneratív fékezéskor, ha tele van az akksi és azt érzékeli, hogy egy vagy több cella túltöltődik, emiatt megugrik a feszültség a controller bemenetén, ami átüt!
Na ez korrekt válasz, eddig nekem se esett le...
Elég sok variáció van a témára...
Ezért ajánlják a mélykisüléses e-scooter akksik tulajdonosának az akksi felélesztéséhez azt a metódust, hogy fordítsa fel a rollert, dugja fel a rollert tölteni (nem fog, mert a BMS letilt a túl alacsony feszültségű cella miatt!), kapcsolja be a rollert, pörgesse meg a motort, és fékezze le, többször egymás után. Ilyenkor az akksi direktben kapja a motortól a feszültséget, és simán elég lehet, hogy a pl. 2.5V-on levő cellát 3.3V-ig feltornázza, amiután már az adapter tud tölteni. Cseles!
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2020
(#) proli007 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Kedves Pali! Majd 4000 hozzászólás után már illene tudni, hogy egy kérdést csak egy helyen teszünk fel..!
(#) Pali79 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Bocsi! Töröltetem....
(#) rascalyjo82 hozzászólása Nov 11, 2020 /
 
Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni. Van egy Hitachi fúró csavarozóm két db 18v-os Li-ion akkumulátorral, viszont a töltője elveszett a gépnek. A kérdésem az lenne hogy egy megfelelő paraméterekkel rendelkező laptop töltővel lehetséges lenne az akkuk töltése?

PL egy ilyennel?

Vagy esetleg egy másik gép töltőjével ami szintén li-ion-os 18v, és 1,5A-t tud.
Köszönöm!!
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2020
(#) msandor77 válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Szerintem nem. A laptop tápja tudtommal feszültség szabályozott, nem tud CV/CC töltési módot. Viszont ilyen modult lehet venni 1-2$-ért, és kell neki egy megfelelő teljesítményű táp, ha jól tippelem, 21 kimeneti feszültséghez kell 22-23 V bemeneti feszültség a modulnak.
(#) Pali79 válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Ha a másik gép töltője ugyan olyan azzal nyilván lehet, de 1500-2000Ft körüli áron lehet venni kimondott liion töltőt ebay-en, alin stb helyeken. Ha venni kell akkor inkább olyat.
(#) rascalyjo82 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
A másik gép töltőjével csak a paraméterek egyeznek meg, a csatlakozások teljesen mások.
Akkor abban szeretném a segítségeteket kérni hogy milyen alkatrészeket nézzek, mi alapján.

Köszönöm!
(#) Pali79 válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Egyenlőre én azt nem tudom, hogy hány cella lehet ezekben. Nem vagyok túl gyakorlott még ebben a témában, de vagy a 3,7V/cella vagy a 4,2V/cella feszültséggel szoktak számolni. Ezekből sehogy nem jön ki a 18V. Ezért vagyok kicsit bizonytalan, de én 5 cellára tippelek. Akkor viszont a töltőnek 21V-ot kellene tudnia. Remélem valaki megerősít vagy megmondja a tutit.

Milyen volt az eredeti töltője?
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2020
(#) rascalyjo82 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Igen értelek! 5db cella van benne szerintem is.

Pl van Parkside-os gépünk, az 20v-os, a töltőjére meg 21,5v van ráírva. Érdekes mert ebben 5db cella van.
(#) Pali79 válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Akkor stimmel a 21V, annyi a max feszültsége az 5 cellának ha fel van töltve teljesen. Ez már jólehet ha elég az 1,5A.Lassan tölt, de legalább kíméli az akkut.
(#) rascalyjo82 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Ehhez kell még egy elektronika is?
(#) Pali79 válasza rascalyjo82 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Elméletileg a balancer meg a védelem az akkuba be van építve. Ha így van akkor nem kell semmi.
(#) Kovidivi válasza msandor77 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
A laptop töltők 95%-a tudja a CC/CV-t, mivel áramkorlátosak. A ráírt értéknél korlátoz. Így valósítja meg a rövidzárlat védelmet is.
Lehet, hogy kicsit túl sok lenne a 4A. Az biztos, hogy egy 5S1P pakk fél óra alatt feltöltődne
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2020
(#) GPeti1977 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Gyakorlatilag meg ha elromlik akkor kigyullad az akkumulátor.
(#) Pali79 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 11, 2020 /
 
Mire gondolsz, hogy elromlik?
Következő: »»   255 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem