Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MC34063-mal felépített DC-DC konverter
Lapozás: OK   11 / 17
(#) mrbini válasza sooty hozzászólására (») Nov 12, 2014 /
 
Most így stabilnak tűnik és szerintem a fényerő is elég. Nem piszkálom tovább, mert ennél csak rosszabb lesz.
(#) sucuka hozzászólása Nov 19, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy ipari szenzorok teszteléséhez készítenék áramkört. A felhasznált szenzorok átlagos áramfelvétele 100 és 500 mA közt van. A teszterhez kell építenem egy tápegységet, ami 4.8 V-ból (4 db AA akku) 24 V-ot konvertál. Ha lehetséges, akkor az MC34063-as IC-t kéne használnom a dologhoz, de az a problémám, hogy ekkora maximális kimenő áram (500 mA), valamint ki és bemeneti feszültség differencia esetében külső tranzisztor használata nélkül nem úszom meg, mert a neten talált kalkulátorok szerint ilyen értékekkel az IC csúcsárama jóval a megadott 1500mA felett alakul. A kalkulátorok viszont csak az IC "kopasz" használatához számolnak. Hogy tudnám megoldani a dolgot?

Köszi a segítséget.
(#) foxi63 válasza sucuka hozzászólására (») Dec 29, 2014 /
 
Szia!
Az MC34063 pdf-jében ottvan egy táblázat, ami alapján magad is megtudod határozni az alkatrészeket.
Azonban külső tranzisztor helyett külső alacsony nyitó Gate feszültségű típusú FET kell.
Javaslok 4db elem helyett inkább egy kis akkumulátort, estleg 12V Li-Po akksit.
24V max. 500mA 4.8V nál kb 3,2A veszteségekkel. Ezt nem bírja el az AA akku.
(#) sucuka válasza foxi63 hozzászólására (») Jan 16, 2015 /
 
Köszönöm szépen! Utánanézek. Az akkuval kapcsolatban is köszi az infót.
(#) pityke1961 hozzászólása Feb 3, 2015 /
 
Szervusztok !

Van egy Packard Bell laptop, ami akkumulátorról hibátlanul üzemel, de hálózatról nem megy és nem is tölti az akkut. Szeretnék építeni hozzá egy "külső tápegységet" ami az akkumulátor helyére csatlakozna. Megoldható ez ?
( javíttatni nem akarom a készüléket, és "röghöz kötött " üzemmódban lenne használva. )

Köszönöm előre is a tippeket
(#) Csupasz hozzászólása Márc 29, 2015 /
 
Sziasztok
Szeretnék segítséget kérni. Kellene nekem egy olyan step-up, ami 5V-ból előállít 60-70V-ot, amit tudok állítani (60-70V között). Kb. 150mA kellene, de alapból 60mA-t enged. Viszont nem értem, a külső FET beépítését.
Tudna valaki egy ilyen rajzot feltenni?
Köszönöm!
(#) tranyo22 válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Helló! Szerintem nézd meg ezt a nyákrajzot, sajnos nem lehet állítani a feszültséget 60-70V között.*
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2015
(#) Csupasz válasza tranyo22 hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Helló! Szerintem ha megnézed, max. 60V a kimenet. Ez még nem is gond, de szerinted hol bujkál az-az 1A?
Na, azt nem találom!
(#) Csupasz válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Bocs, igazad van, de végigolvastam a topicot, nem találtam és kaptam választ.
Csak ezért merészkedtem ide.
Tudom, aki tudja, annak természetes, de én nem értem.
(#) pucuka válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Az adatlap tanulmányozásával választ kaphatsz a kérdésedre. A nagyobb áramot külső nagyteljesítményű tranzisztor hozzákapcsolásával állíthatsz eló, ezt a blokksémában látható tranzisztor vezérli.
A kimeneti feszültséget a belső komparátor bemenetére adott, a kimenetről feszültségosztóval leosztott feszültséggel tudod.
Az adatlapon a képek között találhatsz megoldást.
Bővebben: Link
Az elemek számításához segédlet
Bővebben: Link
(#) granpa válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Ezt én még egyszer megnézném: mennyi a kimenet?
(#) proli007 válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Step-UP FET
Másik..
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2015
(#) Csupasz válasza granpa hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Megnéztem, de akárhogy nézem, ez nem step up. 5V a kimenete.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2015
(#) Csupasz válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Köszönöm, ez már valóban az!Még annyit légyszíves ( ezt nem értem), hogy milyyen fesültsére állítsam az IC-t, hogy a kimeneten 60-70V legyen.
Köszönöm segítséged!
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2015
(#) granpa válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Bizony, bizony.
(#) proli007 válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Mi lenne, ha az adatlapot is tanulmányoznád? Pucuka leírta..
- Az áramkörben belül, 1,2V referencia van, ehhez hasonlítja hozzá a kimenet leosztott feszültségét. Ha az osztó olyan, hogy a kívánt kimenti feszültség elérésekor az osztásponton 1,2V van, már célba is értél..
(#) Csupasz válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Bocs, hogy értetlen vagyok.Tanulmányoztam az adatlapot, és meg is értettem.De. a rajz szerint most 1,25V van, és 140 és 210V között szabályozható.
Akkor 0,05V változás leviszi 60V-ra?
(#) proli007 válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Bíztam benne, hogy egy feszültségosztót ki tudsz számolni, 60/1,2V-ra. Az, hogy 1,2V vagy 1,25V teljesen mindegy, mert ha megnézed az adatlapot, akkor látni fogod, hogy a belső referenciának is van tűrésmezeje.. Vagy is a ténylegeshez úgy is pontosítani kell. Ha nem számít, hogy pontos-e a 60V akkor nem számít, ha számít, úgy is trimmer kell..
(#) Csupasz válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Köszönöm, ez már segített! Ki tudom számolni, csak azt nem értettem, mit.
(#) csipaDJ hozzászólása Ápr 4, 2015 /
 
Sziasztok!
Egy MC34063 al szeretnék dc-dc konvertert készíteni. Az elképzelésem az lenne hogy a tápforrás egy napelem "napkollektor" lenne mely felhős időben 0.5-1.8 V , napos időben pedig 4-5 V max 5.5 V feszültséget ad le úgy ha a napelem "+" ágát egy diódával egyenirányítom. A napelem maximum 200 mA leadására képes. Itt jön az a rész hogy a dc-dc konverter töltene egy 2200mAh -ás Li-ion akkut gondolom valamilyen külső tranzisztorral vagy fettel. Majd erről a Li-ion akkuról kellene hogy legyen stabil 5 V max 1 A-es kimenő áram. Ez az egész úgy mond hordozható telefon töltőhöz kellene vagyis azt szeretnék építeni belőle.
Valaki tud nekem segíteni valamilyen kapcsolási rajzzal? *
Aki tudna segíteni, annak nagyon szépen megköszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2015
(#) nedudgi válasza csipaDJ hozzászólására (») Ápr 4, 2015 /
 
Fusd át az IC adatlapját. Első menetben kiderülhet, hogy a minimális tápfeszültsége 3V, amit a napelem csak dél környékén tud produkálni.
(#) csipaDJ válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 4, 2015 /
 
Üdv. Az IC adatlapját természetesen átrágom hogy minden világos legyen. Az viszont igaz hogy az IC min tápfeszültseége 3 V. Lehetséges, hogy ezzel a résszel már egy kicsit bajban is vagyok.
(#) bbalazs_ válasza csipaDJ hozzászólására (») Ápr 4, 2015 /
 
Hasznalj ket kisebb napelemet, sorbakotve. Mondjuk meg igy is alamehet a fesz.
(#) csipaDJ válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 4, 2015 /
 
Üdv. Napelemek sorbakötésén már elgondolkodtam én is úgy is van 4 db belőle. Így egymás mellé rakva meg még jól is nézne ki.
Hát remélem úgy már elég lesz neki a fesz.
(#) Csupasz válasza csipaDJ hozzászólására (») Ápr 5, 2015 /
 
Szia!
A napelem feszültségének meg kell haladnia a töltőfeszültséget, hogy megfelelő áramot tudjon biztosítani. Javaslom a 8V, 1,3W-os napelemet. Az általad használni akart napelem nem tud a 2200mAh-s akksinak megfelelő töltőáramot biztosítani.
(#) Istvanpisti válasza csipaDJ hozzászólására (») Ápr 5, 2015 /
 
Szia!
A hozzászólásom itt lehet, hogy off, mert nem közvetlenül az MC34063-os kapcsolódik, de majd a moderátor eldönti...
Lenne néhány megjegyzésem:
1. A napelem karakterisztikájának ismerete elengedhetetlen. Felhős időben - ahogy írod is - elég alacsony feszültséget ad le, hiába teszel oda egy step-up-ot - ami megnöveli a feszültséget - a napelem szinte nem fog tudni áramot leadni. Ezek az áramköröknek egy külső ellenállás értékétől függő konstans árammal töltik az akkumulátort.

2. A Li-ion akkut nem egyszerű tölteni. Erre léteznek céláramkörök pl. MCP73832, TP4056, amik olyan karakterisztikával töltik az akkumulátort, ami neki megfelelő. Amíg az akku feszültsége el nem ér egy bizonyos értéket, addig állandó árammal, majd állandó feszültség mellett változó árammal tölt. Az akku vég feszültsége 4,2V, tűrése +-50mV.

3. A napelem maximális árama csak teljesen tiszta égbolt és merőleges napsugárzás esetén érhető el. Ha ezt a leendő napelemes töltőt kiteszed egy vízszintes felületre, akkor 10 órás átlagban még 100mA áram sem vehető ki belőle.

4. Ahhoz, hogy a benne lévő akkumulátorról telefont tölts, ahhoz kell egy step-up (ez lehet akár az MC34063 is, ami az akku 3,7V-os feszültségéből "csinál" 4,5-5 V-ot. Itt célszerű még egy feszültségfigyelőt is elhelyezni, ami megakadályozza az akkumulátor mély kisütését, illetve jelzi a kezelőnek, hogy hiába vár a töltésre.

5. Célszerű beleépíteni még egy olyan lehetőséget, hogy pl. USB-ről is fel lehessen tölteni a napelemes töltőben lévő akkumulátort, arra az esetre, ha huzamosabb ideig nincs kielégítő napfény.

Kicsit visszatérve az 1. pontra: megoldható pl. egy mikrokontrollerrel, hogy a napelem feszültségének és áramának függvényében egy digitális potenciométer (pl. MCP42010 (10k)) értékének változtatásával lehessen változtatni a töltőáramot. Persze ehhez mérni kell az áramot (akku esetén minkét irányban, töltés, kisütés), az akku és a napelem feszültségét.

Szerintem ennyi is elég ahhoz, hogy lásd, ez nem egy annyira egyszerű dolog : kötök egy napelemre valami step-up-ot és töltök akkumulátort. Lehetni lehet így is, de nem lesz jó.
Én éppen egy ilyen kütyüt próbálok építeni...
(#) Csupasz válasza Istvanpisti hozzászólására (») Ápr 5, 2015 /
 
Szia!
Én egy ilyen töltő javításával kezdtem, majd az azon tapasztaltakból alakítottam ki a saját véleményt.
Célszerű egy nagyobb teljesítményű napelemet használni, ami borult idő esetén is megfelelő áramot tud biztosítani a töltőnek. A többit pompásan leírtad, hogy több céláramkört kell beleépíteni a töltés-kisütés, mélykisülés elleni védelem miatt.
Valószínöleg ,(ha nem az építés szépsége a fontos), érdemesebb akár egy készterméket vásárolni, vagy legalábbis a céláramköröket. Viszont a készterméknél fennáll annak a veszélye, hogy nem tudja a megfelelő teljesítményt leadni.
(#) csipaDJ válasza Istvanpisti hozzászólására (») Ápr 5, 2015 /
 
Szia. Köszönöm a hasznos információkat. Lehetséges hogy így már tényleg nem is olyan egyszerű megépíteni az egészet főleg a napelemek miatt is. Itt a fórumon egy személy már csinált hasonlót csak az nem napelemes volt. Annál a rajznál csak annyi gondom volt hogy egy alkatrészt nem lehetett már kapni. Sajnos. Az alkatrész kifejezetten a Li-ion töltő, kisütő, vezérlő IC-je lett volna, de az megoldható is lett volna egy "rossz" telefon akkumlátor elektronikájával akár helyettesíteni is tudtam volna.
(#) csipaDJ hozzászólása Ápr 7, 2015 /
 
Üdv mindenkinek!
Olyan dc-dc konvertert szeretnék építeni MC34063 -as IC-vel mely (Vin 6-8 V ,Vout 300-400 V ,Iout max.1000mA) közötti feszültséget "biztosít"! Kapcsolóüzemű táp meghajtására kellene. Mert ha jól tudom akkor azokban is a 230 VAC-ból 400 VDC-t állít elő a primer oldalán.
Egyilyen kapcsolási rajz kellene nekem!
Tud ebben valaki segíteni?
Ha igen annak megköszönném.
De azért remélem nem írtam hülyeségeket.
(#) foxi63 válasza csipaDJ hozzászólására (») Ápr 7, 2015 /
 
Belegondoltál,hogy ez 66A áramot emészt fel az akkuból veszteségek nélkül?
Következő: »»   11 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem