Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Orsós magnók
 
Témaindító: Rober_4, idő: Feb 6, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   109 / 113
(#) dollerakos válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Lehet, ennek nem fogsz örülni, de orosz nyelvű nagyon részletes gépkönyv van az elektrotanyán, csak Jupiter 203 néven és a Nasztrojka i proverka elektricseszkoj csasztyi magnyitofona fejezet alapján kell megcsinálni...
(#) mohinger válasza dollerakos hozzászólására (») Márc 19, 2023 /
 
Olyanhoz nekem is volt szerencsém.
Volt egy újszerű B101-esem és B93-asom is egyszerre. A B101 sokkal szebben szólt. A széttegergetett példányt a Ramovill szervizkönyv szerint állítottam be: frekvenciamenet, előmágnesezés, korrekció, stb... Akkor sem szólt úgy, mint a B101.
Természetesen vonalkimenetről, erősítőre kötve.
(#) dollerakos válasza mohinger hozzászólására (») Márc 19, 2023 /
 
Tényleg! Volt egy, amit javítottam és az is meglepően jó volt.
De pl. volt több B43 is, amelyek viszont rém gyengék voltak és piszok nehezen szerelhetők, hozzá se tudtam férni a panelhez, csak úgy, ha sok vezetéket leforrasztottam.
(#) soos csaba válasza dollerakos hozzászólására (») Márc 21, 2023 /
 
Szia!

Tudnál segíteni hogy pontosan hogy keressem meg a gép könyvet az elektrotanyán?.

Sikerült be szereznem még a fekete magnóhoz egy kis könyvet ami német nyelven van, ebben már írja a magnó bemeneti jelszintjeit de csak meg közelítőleg, például a felvételi jel szintnek 150...500mV -ot ad meg, na most akkor kérdem én melyik jel szint kellene legyen a jó?, a kettő közötti érték?.
Teszek fel egy pár fotót a kis könyvről is amit kaptam a tegnap, meg sikerült még be szereznem egy hosszabb leírást is a magnóról, persze ez meg Orosz nyelven van, igen a magnó JUPITER 203 névre hallgat az Oroszoknál.
Ebben a hosszabb le írásban benne vannak a panelek beültetési rajza, valamint az egész magnónak az elektronikus rajza is.
Fel teszem azt a dokumentációt is ide, mert van benne egy pár táblázat amiben lehet hogy volna használható adat a jel szintekről, csak nem tudom értelmezni.
(#) soos csaba hozzászólása Márc 21, 2023 /
 
És itt van a dokumentáció is.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2023
(#) soos csaba válasza dollerakos hozzászólására (») Márc 21, 2023 /
 
Szia!

Le töltöttem az elektrotanyárol a dokumentációt, ez ugyan az a dokumentáció ami ki van nyomtatva nekem.

Ebben a dokumentációban hol szerepelnek a eljátszási szint és a felvételi szintek értékei?.

Teszek fel egy képet ahol vannak bizonyos magnó típusok a táblázatban mindegyik mangóhoz tartoznak valamilyen értékek, csak nem tudom minek az értékei lennének azok?, közte van a Jupiter 203-as is, amit be jelöltem pirossal.
(#) veroka válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 21, 2023 /
 
Ezek a műszaki tulajdonságai. Balról jobbra:
Szalagsebesség, sebességingadozás +/-, torzítás, frekvenciaátvitel (Hz), áthallás (dB), harmonikus torzítás, negativ jelszint (ez nem tudom mi lehet), üzemi feszültség (volt), és a méretei.
(#) elektrorudi válasza veroka hozzászólására (») Márc 21, 2023 /
 
Idézet:
„negativ jelszint (ez nem tudom mi lehet)”
Esetleg jel/zaj viszony?
(#) veroka válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Könnyen lehet, de bárminek az ellenkezője is Az oroszok kreatívak voltak
(#) Massawa válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Valaki nem tud forditani. Az a dB a törlést minösiti. ( halvány fogalman sincs honnan vettétek a negativ jelszintet).
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2023
(#) dollerakos válasza Massawa hozzászólására (») Márc 23, 2023 /
 
A -44 a lejátszás közbeni két csatorna közti áthallási érték, a -42 a felvétel-lejátszás közti és a -65 a törlési csillapítás. Ja, így fura negatívban megadni, mert pont a csillapítás "negáltja" vagy hogy mondjam..
(#) dollerakos válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 23, 2023 /
 
Húúú, basszus... Ez nem túl triviális kérdés, hogy mekkorák ezek a jelszintek pont épp a ki- és a bemeneteken. Van viszont egy táblázat, a 2.15-ös, ahol az uszilityel unyiverzalnij részben ott van bizonyos tranzisztorok AC feszültségei (peremennoje naprjazsenyije) mV értékekben. Csak ugye, ezekkel önmagában semmire nem megyünk, ha nincs az megadva, hogy mekkora generátor-, ill. szalag-jellel kell táplálnunk ezt az erősítőt. Az a baj, hogy nem tudod megúszni az egyenáramú beállítást, főleg, ha széttekergették a potikat, ha jól olvastam múltkor. Szerintem el kell kezdeni az elejétől, a táptól és haladni minden fokozaton és követni a posztojannoje naprjazsenyije értékeket és ha ez megvan és nincs hibás alkatrész (pl. kondik, ilyesmi), akkor beállnak a váltóáramú értékek is.
(#) Massawa válasza dollerakos hozzászólására (») Márc 24, 2023 /
 
Azok az értékek a referencia szinthez lettek viszonyitva. Az meg ugye pontosan adott (ha nincs is a gépkönyvben). Anno pontosan meg lett határozva a mágneses modulácio értéke az adott szalagtipushoz és az adott sebességhez. Nos ehhez viszonyitva vannak azok a szintek megmérve, ezért lettek negativak.
(#) dollerakos válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 24, 2023 /
 
Bocs, azt hiszem, valami elkerülte a figyelmemet: az orosz nyelvvel nem biztos, hogy mindenki meg tud birkózni. Nekem még a múlt évezredben kötelező volt 8 éven át. Meg most látom, hogy ebből a pdf-ből nem nyerhető ki a szöveg másolással, meg nem is mindent értek, ha le kellene fordítani, izzadnék vele. De ha kell, talán tudok ajánlani valakit, aki lefordítja.
(#) soos csaba válasza dollerakos hozzászólására (») Márc 27, 2023 /
 
Szia!

Köszönöm a válaszod.

Sikerült még több információt be szereznünk a haverrel egy Orosz oldalról, itt már jóval több információ van a magnó működéséről.

Teszek még fel információt a magnóról, igaz djvu formátumban van, de ez nem okozhat gondot mert az interneten van hozzá program.

Ki lenne az a valaki aki tudna segíteni az Orosz nyelvben?.
(#) dollerakos válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 30, 2023 / 1
 
Szia!

Sajnos nem vállalja, most nagyon sok a munkája, úgyhogy sorry. Ahogy néztem, jó, részletes leírás, le is mentettem.

Talán úgy lehetne lefordítani, hogy valami szövegfelismerőt rá kellene ereszteni és onnan már menne a google-lal...
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2023
(#) Delinsky hozzászólása Máj 2, 2023 /
 
Sziasztok! Ez egy AKAI magnó fő motorjának a panelja. Az a baja, hogy nagyon gyorsan megy, és nem lehet szabályozni a két fordulatszámra-. 9,5-19 -re. A tápegységről veszi le a 24V-ot. csak akkor lehet beállítani. az meg is van, de valahol máshol van a hiba.
(#) Massawa válasza Delinsky hozzászólására (») Máj 2, 2023 /
 
Ott vannak a rajzon az alkatrészek munkapontjai ( feszültségek) azokat mérd át. Egy analog szervorol van szo, azaz nem jol olvassa a bemeneti tárcsát, azért nem tudod beállitani.
(#) Delinsky válasza Massawa hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
Köszi! Azt már kiderítettem, hogy a TR1 tranyó kuka. Most azt kell megnéznem, hogy előtte mi. van?
(#) benjami válasza Massawa hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
És esélyes, hogy a bázis és kollektor feszültsége össze van cserélve. Érdekes lenne ugyanis a bázis-emitter között nyitóirányban az az 56V.
(#) Massawa válasza benjami hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
Az ott marhaság, hiba. De azt aránylag könnyü kideriteni. ( az egész lapon nincs semmi ahol 56 Volt elöfordulna.
(#) Massawa válasza Delinsky hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
A TR1 elött nincs semmi csak a passziv impulzus érzékelö.
(#) benjami válasza Massawa hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
A 12-13 pontokon nem tudjuk mekkora a váltakozó feszültség. Ezt egyenirányítva (D2...D5) akár 56V is lehetséges a kollektoron.
(#) pucuka válasza Massawa hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
Szerintem csak egyszerűen fel van cserélve a bázis, és kollektor feszöltség. A bázison a TR6 emitter 0,6 V feszültsége van, ami a TRI kollektorára van írva, a bázisán levő 56,3 pedig simán lehet a kollektor feszültsége.
(#) Massawa válasza pucuka hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
Szerintem is, söt ha megnézed honnan jön a jel a bázisra, akkor teljesen világos, hogy az hiba.

Amugy nem ismerem az Akai-t, de olvastam, hogy némelyik sorozatba sikerült nagyon ocska alkatrészeket beültetni, köztük az TR1 tranyo is csak éppenhogy teljesiti a követelményeket. Még az is elöfordult, hogy a mezei diodák haltak meg. Meg van itt ( a szervo kulcs alkatrésze) egy 3,3 µF kondi, amit az AKAI egy speci elkoval ( M kategoria) oldott meg. Ezek csapnivaloak, ilyeneket sok JVCben is rendszerint cserélni kellett egy megbizhato WIMA , MKT stb. kondira. Általában a szinük is eltér a többi elkotol.
A 2SC711-sek is ennyi idö után mind csereérettek.

Ráadásul meg kell nézni a hálozati trafot is. Voltak olyanok amiknek külön volt 220 V-s meg 240 Voltos bemeneti ága (GB modell). Ma már illene nálunk is a 240 Voltos bemenetet használni a 220 V helyett.

Szoval ha majd többet tudunk folytathatjuk.
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
Melyik TR1-röl van szo mert Akai nemes egyszerüséggel 2 tranzisztort jelölt igy.

TR1 a bal oldalon 2SC945
TR1 alul meg a csapnivalo TIP48. ( ezt mindenképpen cserélni kell egy 400Voltosra).

De mérd meg a graetz diodáit is, mert azok már ujkorukban is betegek voltak ( állitolag Hitachi volt a ludas).
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2023
(#) pucuka válasza Massawa hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
Idézet:
„megnézed honnan jön a jel a bázisra”

Megnéztem, sőt le is írtam, hogy a T6 emitteréről jön...
Emitterkövető emitterén ugyanannak az feszültségnek kell lenni, mint ami a bázison van. Ha nem akkor ott (is) a hiba.
(#) Massawa válasza pucuka hozzászólására (») Máj 6, 2023 /
 
Bocs nem közvetlenül neked szántam.
(#) Massawa hozzászólása Máj 6, 2023 /
 
Volt egy kis idöm elökotorni és megnézni az AKAI szervizkönzvét. Hát nagyon látszik az 50 év sok megoldáson. Pl a szervo hajtotta motort egy kondival kapcsolják 50Hzre.

De a lényeg azon a teljesitmény tranyon (TR1 TIP48) kb 50-57 Voltnak kell lenni. A motor maga kb 80 AC Voltot kap, de a tranyoval szabályozzák le a fordulatszámot. Mindenképpen érett a cserére.
Valoszinü, hogy a 7 elkot is érdemes kicserélni ennyi év után.
A C8 3,3 µF kritikus kondit MKT vagy hasonlo száraz kondira cserélni WIMA, MKT stb ( ez a megoldás a japánok agymenése volt).
Megnézni a TR1 TIP48-s emitterkörében a 2 drb 1 Ohmos ellenállást. Ha a mért èrték nagyobb mint 0,5 Ohm, akkor az egyik nem jo, szakadt.

Mindenképpen megnézni a tápfeszültséget ami a lapra jön majd itt stabilizálják 22,8 Vra. Ha több jön be akkor a trafon érdemes átkötni a bemenetet 240 Voltra ( valamikor a kontinensre állitolag 220Vra kötött magnokat küldtek (CEE a jele a könyv szerint). Ez hatással lehet a capstan motorra is, mert nyilván igy a trafo kimenetén is több mint 80 V jelenik meg amit a TR1 TIP48nak le kell tudni szabályozni.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2023
(#) Delinsky válasza pucuka hozzászólására (») Máj 7, 2023 /
 
Annyira jó vita alakult ki, hogy felteszem az egész áramköri rajzot. Látható legyen mi, honnan jön. Legfőképpen azért, hogy tanuljak belőle.

Image0022.JPG
    
Következő: »»   109 / 113
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem