Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
A 3,3V visszamérésére való. Érdemes az alaplapi csatlakozónál rákötni a narancsra. Bővebben: Link
A négy pólusu a proci melletti 12V-os táp csati.
A dupla barna a +12V, a dupla fekete a GND A hat pólusúban a dupla sárga +12V, a dupla fekete GND, a kék -12V, a lila meg a standby A kis laposban a szürke 3,3V, a zöld valószínűleg a power-ON. A két másikban, piros-fehér olyan 1.5 - 2V-ot mértem. Annak a pontos funkcióit még keresgélni kell. Nem nagyon fogod tudni kulturáltan helyettesíteni szabvány ATX táppal. Biztosan lehet kapni használtan olcsón hasonlót. A PC pontos típusa szerint keress. A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2022
Esetleg, ha rakeresel a tap pontos tipusara, es pinoutra, adhat valaszt. Vagy a regebbiekbe a nyakra ra volt szitazva, melyik pin, micsoda.
Közen találtam adatlapot. Így már meg van ,hogy mi micsoda.
Sziasztok! Mi érhette ezt a Coolink tápegységet? Esetleg egy túlfeszültség? Félvezető hiba? Hibajelenség: egy pillanatra felpörögnek a ventillátorok, majd lekapcsol. Szétszedtem, első pillantásra, 4 púpos kondit látok benne. Elég lehet, ha kicserélem a púpos kondikat?
Feltehetőleg elég lesz ha kicseréled a kondenzátorokat.Viszont a többi benne lévőt sem ártana kimérni.És ha nem megfelelők , akkor azokat is cserélni.
Sziasztok !
A témával kapcsolatban érdeklődnék hogy lehet-e vagy érdemes tuningolni. Pl. a szekunder kondenzátorokkal párhuzamosan kötni még egyet, esetleg még egy smd kerámiát is, ilyesmi. Vagy minden úgy van méretezve (diódák pl.), hogy nem bírná el a nagyobb áramot indításkor ? Van esetleg valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban ?
Hát egy jobb tápegység készítése.
![]() Hogy mondjuk egy kicsit "audiofilebb" legyen, hiszen ott állítólag minden kihallatszik.
1. Olyan tápegységet kell választani, amiben benne van minden zavarszűrő, amit beleterveztek (Dell, IBM, NEC, Siemens, ...)
2. Ha biztosabb zavarvédelmet akarsz, a kimenet után, a táp házán kívülre tegyél további szűrőket, persze földelt fém házba! Azt már összecsavarozhatod vagy közös fém alapra szerelheted a PC táppal.
Sziasztok. Lenne egy pc tápom kb 5 éves müködik még épp! Hibája 12v,5v stab kimeneten a feszültség kb 1v-ott eset igy kb 11,6v /4,6v mérhető rajta terhelés allatt. Kondik nem puposak szekunder oldalon. Kérdésem ilyen hibánál szekunder oldali kondik száradása okozza a feszültség csökenést? Elég az 5/12v os kimeneti ág újrakondizása?
Hány Watt kell?Sziasztok!Hozzájutottam egy "félkonfig"-hoz, alaplap, proci+hűtő, ramok. Beraktam egy régi házba (300W-os táppal) és szépen működik. A kérdésem az hogy elég lesz-e a táp teljesítménye? A procira 95W áramfelvételt írnak az alap+ 2x4Gb ram+hűtés+HDD szerintem nem vesz fel 200W-nál többet.... A régi tulaj 600W-os táppal használta, de nekem nem lessz rajta brutális video kártya és semmi extra.
Tápegység terhelve 4.3V ... ez hogy lehet ?Egy 500W tápegység a hibás. A hibajelenség az, hogy ha az 5v-ot leterhelem egy 12V/21W izzóval akkor esik 0.6Vot az 5 voltja, de csak akkor ha a piros - fekete kábelen terhelem meg. Ha a táp központi forszemére teszem az izzót akkor kereken 5.00 a tápfesz. Nyílván a gép szenved...Létezik, hogy a vezetéken esik ennyi az áram ? Milyen vezeték ez ?
Lehet rezezett vas?
Minden lehet ! Áthidaltam a problémát 2 vezetékkel újrahúztam a vinyó tápot. Így tökéletes.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2025
Moderátor által szerkesztve
számítógép táp javításSziasztok!Van nekem egy számítógép táp ami kapott egy kis túlfeszt (nulla szakadás)! Kijött belőle az éltető füst. A két nagy tranyó meghalt, és egy bázis ellenállás. Kicsit meg voltak rogyva a vezérlésbe lévő 10µF kondik, azokat is cseréltem, a környékem mindent kimértem, jók. A segédtáp működik, van Stand-by 5V, (volt is) az SDC7500 is kap kb. 10Voltot, meg is szüli a vezérlő jeleket, amit meg is kap a csatoló trafó, de annyira kicsi feszültség jön le a szekunder oldalon, hogy nem nyitja a teljesítmény tranyókat!! Ha a szekunder oldalon csökkentem a táp és a trafó közti 1,5kOhm ellenállást párszáz ohmig, akkor működik! Cserébe ez az ellenállás 150fokig melegszik.. Itt nem kísérleteztem különösen az értékekkel. Valakinek valami 5lete?? Mi lenne a korrekt megoldás? A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2025
Ott nem inkább 1µF-ok vannak? Az összes kisjelű félvezetőt ki kellene ott mérni rendesen az IC és a tranyók között, mert az lehet, hogy jónak néz ki, de bármelyik dióda lehet visszáramos amit a multiméterrel úgy nem tudsz kimérni, sőt lehet megnyúlt tranyó is, azt sem biztos hogy észreveszed, legtöbbször csak úgy derül ki, ha máshol lévő azonos típussal hasonlítod össze.
Az IC-nek szerintem 10V-nál többet kéne kapnia, bár már rég mértem ilyesmit.
Két 1N4148 dióda van a "nagyfesz" oldalon a teljesítmény tranyók bázis körébe, itt laknak a 10µF-is, én még 2x3 ellenállás. Ezeket mind kimértem úgy, hogy csak az egyik lábuk volt beforrasztva, vagy még az se. Ha ki vannak véle a teljesítmény tranyók, akkor se jön a trafóról elegendő feszültség!
Amit nem értek, hogy két "nagyfejű" TO92-es tranyó kapcsolgatja a vezérlő trafó primerjét, tehát bírniuk kell, de mégis megfogják a trafó középmegcsapolásán a tápfeszt/áramot egy 1,5kOhm-mal. Gyakorlatilag a trafó így 1,5 voltról jár!! Ha elindul a táp akkor a fő trafó is rádolgozik a vezérlőáramkörök tápjára.Ezt még nem mértam, hogy van-e ilyenkor tápfeszültség változás. A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2025
Talán ehhez hasonlít legjobban a vezérlése:
https://danyk.cz/s_atx01ae.png
Nagyon rég foglalkoztam ilyen táppal, pedig át is alakítottam néhányat, így már nem emlékszem ott a jelalakokra, de minden alkatrész okkal van benne, az 1,5k is. A tranyók 0,6V-nál teljesen ki vannak nyitva ha kapnak elég áramot, szóval oda nagyobb feszültség nem is kell. A bázisköreben lévő ellenállások meg az elkó meg jelformálást végeznek ott. Most épp nincs előttem egy sem szétbontva, hogy méregetni tudjak benne.
A 4148-akat hiába forrasztod ki, multiméterrel ugyanúgy jónak méred a kezedbe fogva akkor is ha visszáramos. Olyankor az van, hogy nyitóirányban rendesen vezet, mutatja a multimétered a nyitófesz értékét. Meg záróirányba is vezet, csak ezt a multiméter már nem mutatja, mert mondjuk 3V-nál kezd el vezetni, a műszer meg alacsonyabb feszen mér, így nem látja.
Kicseréltem a diódákat a csatoló trafó és a kapcsoló tranyók közt. Semmi!!
Viszont tovább méregetve azt vettem észre, hogy el akar indulni a táp, lök pár voltot a 12Votos ágra (csak ezt mértem, gondolom a többire is), de nem marad üzembe! Ha az említett 1,5kOhmos korlátozó ellenállást fokozatosan csökkentem, egyre nagyobb csúcsfeszültségeket mérek a kimeneten induláskor! És kb 420Ohmra csökkentve bekapcsolva marad a táp, a kimenetein ott a pontos feszültségek!!! Ami nekem durva, és ezért melegedett az a párszáz ohmos ellenállat az 1,5k-val párhuzamba kötve, mert amikor elindul a táp, akkora fő tápból érkező segéd feszültség, az eredeti 10 volt környékit megemeli 25 voltra!! Nah most vagy az alap feszkó kevés, vagy a extra táplálás feszültsége túl sok!?? Ezek után nem igazán merem betenni egy számítógépbe... Szerintem elbontom!! |
Bejelentkezés
Hirdetés |