Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Videoton hangsugárzók felújítása
Lapozás: OK   8 / 8
(#) John64 válasza btamas81 hozzászólására (») Nov 16, 2023 /
 
A faragasztó megfelel a membrán és a habszél közé. Van is a YouTube -on egy videó ahol egy Walter Reéb fickó mutatja be a faragsztós verziót.
De a faragasztó keményre szárad.
Kérdés , hogy mennyire lényeges a hangszóró működéséhez viszonyítva.
(#) John64 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 16, 2023 /
 
Én nem vettem ki a porvédőt.
Úgy gondolom ha majd oda kerül a sor, hogy a kosárhoz rögzítem a habszélt, akkor bevették egy trükköt.
Ráhelyezek a membrán közepére egy kerek tárgyat , nem nehezet ami fixen tartja addig amíg meg nem húz egy kicsit.
Ezért is gondolom azt, hogy a habszél és a kosár közé rugalmasságát megörző ragacs kell.
De , mivel?
Írtad, hogy pálmatexel megkínáltad.
Gondolom kontakt ragacsot használtál, de melyiket?
(#) GARFIELD13 válasza John64 hozzászólására (») Nov 16, 2023 /
 
Szia!
Nekem is sikerült elkövetnem olyan hibát itt másik fórumban, hogy tévesen faragasztó linkje került be a hozzászólásba a tableten, de az nem jó.
PVAc ragasztó
A kontaktragasztó gyorsan ragaszt, de a pozicionálás"egyesélyes".
Ez a PVAc pozícionálható, de nyomás kell a rögzítéshez amíg szárad.
A lényeg a tökéletes takarítás, amit Ge Lee képei prezentálnak is. Ha ilyen tiszta a felület akkor jó lesz a ragasztás (ha jó a pozicionálás).
(Csak ne fentre kerüljön a membránon...)
Sikeres javítást.
Üdv.
(#) Ge Lee válasza John64 hozzászólására (») Nov 16, 2023 /
 
Már az előbb is leírtam. Palmatex. A faragaszt felejtsd el, az kőkeményre szárad és ilyen helyen nagyon hosszú száradási időre van szüksége. Nem mintha a keménység itt lényeges lenne, mert a szivacsnak kell puhának lenni nem a ragasztónak.
A membrán központosítását percízen kell elvégezni különben vagy dobhatod el a hangszóródat vagy kezdheted elölről. Nem tudsz trükközni, házilag nem nagyon van más módszer, le kell venni a porvédőt és bedugdosott papírral központosítani kell a membránt az egész ragasztás idejére, mert ha nem lesz központos akkor nem csináltál semmit.
(#) John64 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 16, 2023 /
 
Ezek szerint el kell távolítanom a porvédőt.
Pedig szerettem volna ezt a részt megúszni.
Perem nélkül megnyomogatva a membránt semmi súrlódás nem hallatszik.
Gondolom a pille most is középen tartja a membránt.
(vennem kell akkor higítót is)
(#) John64 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Nov 16, 2023 /
 
Szárazon már odapróbáltam a peremet. Tökéletesen illeszkedik.
Ennek a PVAc ragasztónak utána nézek.
(#) GARFIELD13 válasza John64 hozzászólására (») Nov 16, 2023 /
 
Szia!
A hangszóró inkább egy korai 484-esnek néz ki mint az eredeti 1018-nak.
A perem szépen passzol.
Kontakt ragasztónál kell a pozicionálás, hogy központos legyen, tehát ott a porvédőt le kell venni és hézagolni.
Viszont én eddig mindegyik hangszórót úgy ragasztottam magamnak, hogy nem vettem le. A pille segít a központosításban, pár óvatos nyomással be lehet állítani és ha megvan a jó pozíció, utána kell a kosárhoz préselni a ragasztást. Ezért nekem ez az igazítható ragasztási módszer jött be.
A háztáji kosárhoz préseléshez egy mérőszalaggal fel kell túrni a konyhai kerek tálakat vagy a nagyobb kaspókat és a megfelelő méretűt kölcsönvenni.
De ahány ház annyi szokás, neked kell kiválasztani a számodra jó módszert.
Üdv.
(#) John64 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Nov 17, 2023 /
 
Igen, ez valóban egy 1544-484-es.

Azt, hogy 1984 előtt vettem a hangfalakat vagy utána már nem tudom, de külön vásároltam.

Az ezt megelőző 2 utas Vidi hangfalakat még szervízbe vittem.
Több éve feléjük sem néztem.
Könnyen meg lehet, hogy ott is peremeznem kell majd.

Visszatérve a peremezésre.

A membrán peremcserénél a központosítás akkor szükséges, ha a membrán és a modul kerete között van egy hézag, amely befolyásolhatja a membrán áteresztőképességét és szelektivitását.

Na, most ebben az állapotában óvatosan megnyomkodtam a membránt kb 5mm nyomtam. Semmi súrlódás egyiknél sem.

Nem fogok kapkodni vele mert addig is egy pár Pioneer CS3030 3 utas duruzsol a fülembe.
Peremcserés videókat nézve ahol szintén nem vették le a porvédőket, a végeredmény hibátlannak tűnt.
Ott is megvolt, hogy a pille segített.

Én valószínűleg fedöknél fogok körül nézni.
A kosár 200mm a perem 195mm. Mielőtt lekapargattam az előző perem maradványokat, megnéztem, hogy a perem és a kosár külső perem között kb 1,5-2mm van.

A ragasztásnál erre figyelnem kell.
(#) GARFIELD13 válasza John64 hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
Szia!
A központosítás a cséve és csévehordozó miatt szükséges, amelyek milliméternél kisebb illesztéssel mozognak a légrésben.
A pille a cséve felső részét központosan tartja, de ha a netről elemelt képet megnézed látható, hogy a felső perem központtól eltérő ragasztása az egész mozgási tengelyt elhúzhatja, ami nem lenne jó.
A kép forrása:
kép forrása
Az segít, ha fent a kosárnál nézed a hézagot, de a mozgatás a biztosíték, hogy nem súrlódik sehol.
Üdv.
(#) Gafly válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
A "dinamukus" nagyon tetszik.
(#) GARFIELD13 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
Szia!
Most csak ez volt kéznél, de mintának jó ez is.
Ez egy 17 cm-es amelyre a szélessávú tölcsért keresem az apróhirdetések között.
Látható, hogy milyen keskeny rés van a csévehordozó és a vasmag között. A másik oldalon a tekercs és a külső rész között is kb ennyi van csak.
Ezért kell a központozás, hogy itt megmaradjon a szabad mozgás.
Mondjuk én nem papírral csinálnám, mert ha túl szoros lesz és beleszakad, az nem egyszerű kiszedési feladat. (Valahol régen a 36 mm-es film negatív csíkjait javasolták emlékeim szerint)
Ezt majd valamikor nekem is központosítással kell összeragasztanom, de előtte még a membrán hullámait kell eltüntetni, hogy peremet lehessen ragasztani rá, meg a hiányzó tölcsért pótolni.
Üdv.
(#) GARFIELD13 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 18, 2023 /
 
Szia!
Hozott anyagból dolgoztam, de én észre sem vettem az elírást.
Üdv.
(#) John64 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Nov 19, 2023 /
 
Szia!

Ez egy nagyon jó szemléltető kép!

Találtam most a youtube-on egy figurát aki "csipeszes" megoldással központosított.
4 ponton rögzítette a peremet még szárazon és közbe nyomogatta a membránt, addig amíg be nem állt középre.
Majd ugyan úgy 4 ponton megfogatta a peremet a kosárral.

Gondolom a csipesz nem engedte elmozogni a peremet.
A megmaradt üres részen pedig ugyan úgy 4 ponton odafogadta.

Mikor megkötött a ragacs, már nyugodtan végig ragasztotta.
(#) John64 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Nov 19, 2023 /
 
Értem.

Találtam is egy olyan videót a youtube-on ahol épp a központosítást is láttam.
(#) veroka válasza John64 hozzászólására (») Nov 20, 2023 /
 
Ezen a képen már ránézésre se központos a membrán, legalábbis a kosárhoz képest: a jobb felső és a bal alsó rögzítő lukat hasonlítsd össze.
(#) John64 válasza veroka hozzászólására (») Nov 20, 2023 /
 
Igen, látom.
De, csak így tudtam lefotózni azt a pillanatot amikor a figurának nem volt ott a keze
A képpel inkább a módszert szemléltettem.
(#) John64 válasza John64 hozzászólására (») Dec 18, 2023 / 1
 
Szia!

Na, kérem elkészültem a peremezéssel.
Nem tudtam beszerezni olyan ragacsot amit szerettem volna.
A végén a csipeszes megoldást alkalmaztam. (nem vettem ki a porvédőt)
Pattex palmafa express került a membrán és a szél közé.
Szerencsére olyan vékonyan tudtam felhordani a ragacsot , hogy préselés nélkül is meghúzott.
A kosár és a perem közé pattex palmatex került.
Ez már tovább tartott. 4 ponton rögzítettem csipesszel a membránszélt, majd a kosarat és a peremet is vékonyan bekentem. Vártam egy 5 percet majd 4 ponton egy 3 másodperces nyomás. Csipesz eltávolít majd egy ételhordó tetejével egy 3 perces nyomás. Mikor meghúzott bekentem azon 4 ponton is ahol a csipeszek voltak.

Vissza lettek pakolva a hangfalakba a hangszórók.

Már csak vissza kéne kötni az erősítőbe.
De van egy kis bibi.
Eddig is toldással voltam kénytelen használni a hangfalakat a zsinor rövidsége miatt.
Elfelejtettem melyik volt a piros és melyik a fekete.

Hogyan deríthetem ki a polaritást úgy, hogy nem szedem szét megint a hangfalat?

Se multiméterem se hangfrekvencia jelgenerátorom sincs. Ja, se lapos elem se 9V-os elem.

5let?
(#) Gafly válasza John64 hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
Ügyes vagy.
Az a pozitív (piros jelölés), amitől kifelé ugrik a membrán.
Ha semmiféle más referenciád nincsen, akkor fújjál bele a mikrofonba, akkor előre kell mozdulni a membránnak.
(#) btamas81 válasza John64 hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
1,5V elem a hangszórókábel két végére, mikor kifelé jön a membrán és az elem pozitív végén van a kábel az pozitív.
(#) John64 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Uhh, ez nekem így egy kicsit burkolt. Mikrofon?!
Valamikor a 70-es évek végén használtam utoljára,
mikor egy másik magnetofon hangszórójáról kellett rögzítenem hanganyagot.
(#) Gafly válasza John64 hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Audiofileknél van olyan mánia, hogy abszolút fázis.
Szerintem még valamennyi alapja van is a dolognak, mert amikor belerúgsz pédául a lábdobba, akkor a membránja a hallgatóság felé mozdul el. Teljesen más, mintha fordítva mozdulna el ugyanannyit. Szemléltetésként próbálj meg tíz centiről elfújni egy gyertyát. Gondolom könnyedés sikerülni fog. Na most ugyanebből a távolságból szívd el. Erről beszélek...

Teljesen jó amit írtak, piros vezetékre elem pozitív pólusát érintve, a membrán kifelé mozdul el.

De legalább sztereóban mindkettő egy irányban, mert ha a két oldal ellentétes polaritással van bekötve, akkor nagyon hitványul tud szólni...
(#) John64 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Teljesen logikus amit írtál. Itt már van egy kis fizika is. Gyerek fejjel még behajoltam a lábdob elé és csodálkozva mondtam,; jé mintha fújná a hajamat a szél. (élveztem )
Na, majd ha otthon leszek jöhet a 1,5v-os elem.
(#) John64 válasza John64 hozzászólására (») Dec 19, 2023 / 1
 
Jelentem a project a végéhez ért. Hangfalak helyesen bekötve. Szépen muzsikálnak.

3 hónap után ha így marad elmondhatom , hogy jól sikerült a peremezés is.

Következő projectem a Pioneer A-203 erősítőm kontakt tisztítása lesz mert hallok fura zajokat a hangerőszabályzásnál. De valami van a loudness gombnál is. (nem mai darab)
Következő: »»   8 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem