Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 3D nyomtatás
 
Témaindító: KBal76, idő: Jún 9, 2010
Lapozás: OK   9 / 197
(#) Mdavid válasza egaborka hozzászólására (») Ápr 27, 2014 /
 
Most olvastam, hogy egy srác még a kaptont is megcsiszolta, így még nagyobb alapterületű modellt tudott kinyomtatni.
(#) egaborka válasza Mdavid hozzászólására (») Ápr 27, 2014 /
 
Nekem a kaptonra elég jól ragad nem merem csiszolni mert szerintem le se tudnám szedni a modellt, illetve így is néha sikerül megsértenem felszakítanom a kapton szalagot...Azt hogy érted hogy nagyobb, lelóg?
(#) Mdavid válasza egaborka hozzászólására (») Ápr 27, 2014 /
 
Nem, dehogy, hanem sok embernél olvastam, hogy a heatbed szélén gyakran felhajlik a nyomat. Mondjuk ez az eset nagyobb, 8"×8"-os, vagy 10"×10"-oson volt, nem emlékszem már.
(#) szabics hozzászólása Jún 29, 2014 /
 
Milyen szoftvert használtok a +D-s nyomtatóhoz?
(#) piter89 hozzászólása Júl 7, 2014 /
 
Sikerült valakinek a sajátot megépíteni és működésre bírni? Mik a tapasztalatok?
(#) kameleon2 hozzászólása Okt 4, 2014 /
 
Sziasztok! 3D nyomtatáshoz kapcsolódik leginkább a kérdésem, bár a végeredményt cnc-vel szeretném megcsinálni. Tudom, azt is, hogy 1-2db-ot butaság megcsinálni, de a gyakorlás a cél. Adva van egy hűtőgép fogantyúm ami a kezembe fogható. 3D szkennerrel lehetne legegyszerűbben bevinni, de ahhoz túl költséges. Rajzoltam már sok mindent 3D-ben De ez a minden irányba hajlított és ívesen elvékonyodó forma kifogott rajtam. Eddig Google Sketchupot használtam szinte minden 3d formára - de ehhez sajnos kevés. Nincs ötlet, mivel lehetne szépen, könnyebben megrajzolni 3D-ben, hogy a cnc-nek a végén "csak" ki kelljen marnia fából? Kerestem a Gorenje eredeti 3D fájljait is - bár erre megint elég kevés esélyem van. Ha már az stl meglenne - a többit megoldanám. Tapintófejes megoldás is jó lehet - ha valamelyikőtöknek van ilyen. Túl sokat nem akarnék áldozni rá.
(#) ds9q52 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 12, 2014 / 1
 
Szia, Inventor vagy solidworks vagy solidedge programban meg tudod rajzolni ezt a formát. Ezek mérnöki programok de elég felhasználóbarátok, ebből is inkább a solidworks-öt ajánlom. Mindegyikből lehet STL-be menteni.
(#) kameleon2 válasza ds9q52 hozzászólására (») Okt 13, 2014 /
 
Szia! Solidedge-em van ugyan, de elég terjedelmes. Inventort nem ismerem. Köszönöm.
(#) ds9q52 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 13, 2014 /
 
Az ilyen formákat én sweep funkcióval szoktam elkészíteni. Ezen a linken találsz egy oktató videót: http://www.youtube.com/watch?v=IuCb49_tQAc El kell készítened a vonalat ami mentén ki lesz húzva az egész, aztán az egyes keresztmetszeteket amit a vonal mentén összeköt a program. Ezzel a sweep paranccsal összekötöd, és ahova még anyagot kell tenned ott a hagyományos 3d parancsokkal hozzáteszed az egyes elemeket. Mindegyik CAD (mérnöki) programban ugyanezzel a megoldással tudod megrajzolni. Az inventor egy Autodesk-es program, szerintem kellemetlenebb a forgatás mozgatás benne, viszont fröccsöntő alkatrészek tervezéséhez jó kis moduljai vannak.
(#) mrex válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 13, 2014 /
 
A 3d szkenner egy felület felhőt állít elő amik jelentős "lyukakkal rendelkeznek" s kell néhány nap mire kifoltozod őket.
Nincs mese nyúzd addig amíg a topológiáját megfejtve képes legyél megcsinálni az eredeti formát.

Én SolidWorks felhasználó vagyok, de eddig nem sok dolog fogott ki rajtam.
A Tanítványom pedig évekig ilyen,vagy még ilyenebb(bonbonok) alkatrészek vákuumcsomagoló sablonjait csinálta kiegészítve egy kis formázási ferdeséggel
Szóval csak hajrá! Menni fog!
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2014
(#) kameleon2 válasza mrex hozzászólására (») Okt 13, 2014 /
 
Szia! Solidedge-ben rajzoltam már - gyanítom meg tudom csinálni benne - csak egyszerűbb szoftverekre szoktam át mostanában - olyanokra, mint a googe sketchup. Sajnos ez kissé kifogott az ingyenes verzión is.
(#) mrex válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 13, 2014 /
 
olcsó hús és híg lé...
(#) kameleon2 válasza mrex hozzászólására (») Okt 13, 2014 /
 
Az árához mérten nem is annyira híg . Néha meglepődöm, hogy egy-egy ingyenes szoftver mennyivel hatékonyabb tud lenni. Pedig dolgoztam már 3D studioval, Autocad-el (igaz régebben), Archicad-el. Mindegyik mammut és pilótavizsgás - de az eredmények valahogy nem alakulnak kellő hatékonysággal. Ha egymás mellé teszel egy archicad-et és egy cycas-t megérted mire gondolok.
(#) mrex válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 14, 2014 /
 
Én is dolgoztam néhány 3d szoftverrel, ez a hivatásom.

Amiket felsoroltál azok nem parasolid maggal dolgoznak, s inkább a múlt mintsem a jelen és a jövő.

Az Autocad és mellékágaiban a szoftver kezelésének sebeségében rejlik a hatékonyságod de lépésről lépésre épül.

A SolidEdge SolidWorks pedig a kreatívitást engedi kibontakozni, mert mindent tucatnyi más módon el lehet benne késziteni.

Én egyedi gépészeti tervezést csinálok, és nekem pl a Pro-e az ami katasztrófa a felhasználóbarátságot illetően.

Eddig nekem a SolidWorks jött be igazán főleg hogy megtanultam makrózni, s tucatnyi automatizálás is elvégezhető vele.

A 3d-modellezéshez egy szabad, már-már szobrász szemlélet kell.

Persze nem árt az alap geometria ismerete mert ez nagyon segít neked abban, hogy felfedezd, a modellezni kívánt tárgyban az építőelemeket.

Ha nem megy másként akkor csináld a következőt:
Merőlegesen fotózd le fehér papír vagy négyzetrácsos raszter előtt a tárgyat, olyan nézőpontokból amikről tudod hogy milyen szögben állnak a fotózás síkjához képest.

SolidWorksben van olyan funkció hogy a fotót be lehet tenni a rajz hátterének.

Felveszed a fotó pontjait.

Megkeresed a felvett pontok között az összefüggést.

Vagy kör lesz vagy ellipszis vagy valamilyen görbe.

A lényeg, hogy a vezérgörbe meglegyen valamilyen egyenletes formában.

A legritkább esetben vált monoton növekvőből, monoton csökkenővé.
Azután ha a burkológörbék meg vannak alul,felül, elöl, hátul, (a hossztengely mentén) elölnézetről beszélek.

Az alkatrészed műanyag ugye?

Az elölnézeti függőleges szimmetriatengelyen vágd ketté keményfémlapkás körfűrészen. A fűrész egyik éle haladjon a szimmetriatengelyen ne a közepe csak bonyolítja az életed a fűrész szélességének kivonogatása.

A vágott felületet hegyes ceruzával vagy tűfilccel rajzold körbe.

Fotózd le, tedd be háttérnek rajzold körbe.
Majd vágj le újabb 5mm-t.
És így tovább amíg az összes keresztmetszeted nincs meg.
Ha jól dolgoztál akkor mindened megvan ahhoz, hogy a burkológörbékel vezérelt szabadformájú kihúzással a tárgyhoz juss. (mint a hajó makett keresztmetszeti bordái, és a palánkozat mint burkológörbe.

Igaz egy darabot fel kell áldozni.

A pontos méreteket az adott keresztmetszeteken leméred egy másik példányról. A rajzokat addig arányítod amíg a kívánt pontosságú görbe, és keresztmetszetekhez nem jutsz.

De ha tudsz olyan cnc-műhelyról a hol van egy marógép akkor egy satuba fogott lapra csavarozd fel a fogantyúdat és a cnc-tapintó segítségével adott keresztmetszetek pontjait levéve és felirkálva hozzájutsz azokhoz a koordinátákhoz amikre szükséged van, és a térgyad is megmarad.

Ugyanebben a műhelyben kell lennie egy optikai szerszámbemérőnek.(általában)
Ha ebbe a forgatható eszközbe merőlegesen egy felfogóval befogod a fogantyúdat, Ismét roncsolásmentesen le tudod szedni a pontokat.

Csak kreatívan kell hozzáállni.

Láttam én már 3d szkennert kicsiben is nagyban is. Annyi utómunka van az általa generált felületi ponthalmazfelhővel, hogy amit itt leírtam az semmi ahhoz képest.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2014
(#) mrex hozzászólása Okt 14, 2014 /
 
Még valami, hogy lásd hogy nem a levegőbe beszélek, tekintsd meg a mellékletet.
Ez egy 3-D pdf amiben forgathatod a tárgyat.
Ez egy rotor amit Görögországból hoztak.
Nagyon sok modellezőnél volt mire hozzám került.
Senki nem tudta bemodellezni, s elkészíteni a terítékét.

Kicsit törtem a fejem és egy állványra rögzített videokamerával, raszteres háttér segítségével,
a gömb körülbelüli közepén felvettem forgatás közben.
Kockánként kerestem olyan képkockát ahol a külső és belső él is látszik, mindaddig emeltem a forgás sebességét amíg kivehetően látszott mindkettő.

Ezután a korábban vázolt módszerrel elkészítettem a megrendelést.
Bár a lemez síkba terítése is megér egy másik misét!

Megérte , és szétröhögtem magam.
A 3d pdf hez olyan olvasó kell ami ezt tudja. talán adobe8xx-től felfelé már alap.

Rotor2.PDF
    
(#) kameleon2 válasza mrex hozzászólására (») Okt 14, 2014 /
 
Szia! Köszönöm a segítséget. Van saját cnc-m is, csak tapintófejet kellene rá szerelni. Nyilván sokat lendítene a dolgon. Ha nagy ráccsal dolgozol - nem kell nagy pontfelhő. Kézzel is sikerült a burkológörbék íveit leutánoznom - az már megy. Én egyszerűbb módszert használtam eddig. 100%-ra nagyítva a tárgyat - egyszerűen a monitor elé tartottam és összevetettem a háttérrel - szemre. Ami miatt kicsit meginogtam, az a térben keskenyedő, majd szélesedő és semelyik síkhoz sem köthető alak. Ez kézzel, vésővel, vagy ahogy írtad szobrász szemlélettel könnyedén megvalósítható, hiszen az emberi kéz szabadsági foka elég magas, ráadásul a saját végtagjaimmal könnyebben bánok, mint egy - bármilyen jó - interfésszel. A problémákat mindig ezek okozzák zömében: térben futó menet, vagy spirál keskenyedő, vagy bármilyen változó anyagvastagsággal. Mivel 2D-ben látja az ember a monitoron és sokszor úgy tűnik megfelelő egy görbe - amíg egy másik látószögből nem nézed meg. De jó, hogy írtál - ha ilyen feladatom lesz - megkereslek .
(#) mrex válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 14, 2014 /
 
Nem is értelek nincs tapintófejed?
S elektronikában utazol?
Csinálj!
Én most csinálok, mert a kínai az katasztrófa a kontaktus miatt.
Egy pergésmentesítő áramkör kell és kész meg persze a méretolvasó de az se túl nagy feladat.
S gyakorlatilag egy olyan mechanikus 3 d szkennert csinálhatsz magadnak a saját gépedhez ami teljesen pontos. Illetve annyira amennyire be tudod állítani a tapintót.

Kell róla rajz? Mármint a mechanikáról?

Én megnéztem egy youtube videót és szégyelltem magam, hogy nem én találtam ki, olyan egyszerű.
Persze a megmunkálási pontosságnak elég komolynak kell lenni de szerintem kitalálod, hogy miként lehet a legkisebb ütéssel előállítani. Minden ezen múlik, és minden be is állítható.

A kontaktus garantáltan 0,02 érintésre bont.

Csak amíg a kínaiban acélgolyók vannak, és acéltüske, s emiatt a kontaktus katasztrófa.

Én galvanikus úton levörösrezeztettem a golyókat és a stifteket, majd kémiai ónozóval leónoztam.

Ez néhány mikron vastag. Ha nem lenne elegendő az ónozás, akkor a Conradban kapható -nem túl brutális áron stemplizős galvanizáló szett -és a szett tartalmaz arany elektrolitot és ezüst elektrolitot is.

Amennyi a tapintóhoz kell arra bőven elegendő.
Minnél jobb a kontaktus annál könnyebb azt bontani is.

TL431-el egy hőfok kompenzált referenciafeszültség és egy áramgenerátor hogy a kontaktuson fix 1mA áram follyon, ezzel is elejét véve a pergésnek, s egy pergésmentesítő áramkör pic-el

Innéttől csak egy olyan programot kell írnod ami adott távolságonként le le bök és memóriakártyára írja a koordinátákat. Más dolgod nincs mint írni egy makrót ami a koordinátákból feldobálja a pontokat a tervezőprogramban.

Nekem ez a rész már készen van és működik is.(igaz SolidWorksben).
A megkeresést fenyegetésnek veszem.Bár van az a pénz..... A rotor 6 jegyű volt ám! 3 éve...
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2014
(#) kameleon2 válasza mrex hozzászólására (») Okt 14, 2014 /
 
Szia! Tudod - én először agyalok - aztán ugrom neki. Mechanikus megoldáson én is gondolkodtam, de arra jutottam, mi lenne, ha egy egyszerű piezo lapkát használnék ugyanerre? Az ráadásul feszültséget ad, nem csak kontaktust, tehát precízebbre lehetne hangolni. Vagy... résoptót, ami előtt egy tapintócsúcs vége mozog - ez elég gyors is és szinte semmi más nem kell hozzá, csak a csúszó mechanika.
(#) mrex válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 14, 2014 /
 
Gondolkozz!
Ha mindez amit leírtál megbízhatóan működne, akkor nem ilyenek lennének a cnc tapintókban?
A tapintók zöme azon az elven működik, hogy gömb és henger érintője pont.

Résoptó? Egy kis kosz amiből bőven van a gépen és készen is van egy elég költséges golyósorsó csere esetleg főorsó csapágyazás , mert full gázon elfelejtett megállni G0 ban a Z pozíciót sajnos nem látta az elektronika.

Ide igen komoly biztonságtechnika kell és, bizony a 6 Golyós ülék pedig ilyen, ami másodsorban kontakt is.

Mi használunk lézerszenzorokat útmérésre. Azon a sebességen amivel a srácok a műhelyben felveszik a koordinátákat a lézert megfüttyenthetnénk (szóródás), jelfeldolgozási sebesség.

Itt a leggyorsabb egyben a legegyszerűbb is, és a legbiztonságosabb is egyben. a bontó kontakt mindenképpen működik, a záró már nem biztos.(szennyeződés).

Nem cnc hez építek tapintót, egy egyszerűen használható bemérőt építek 2 koordinátás 800 x 1500 as subler tulajdonképpen egy speciális feladatra.
(#) kameleon2 válasza mrex hozzászólására (») Okt 15, 2014 /
 
Gondolkodom - tehát eszem - ha eszem - leszem . Ha nem gondolkodnék, nem kérdezősködnék. Ha egy piezo lapra rögzítek kétkomponenses ragasztóval egy tapintócsúcsot, aminek golyó a vége. Azzal mi a baj? A résoptós dolgot sem értem, mert ha tapogatok - nincs por. Ha megmunkálok - addig leszerelem a tapintócsúcsot - úgysem kell állandóan. Nagy sebességet úgysem tud a mechanika. Max 1000-1800 ford/min amit ki lehet hozni belőle. Nekem meg nem gond, ha egy nap alatt tapogatja le amit kell. Nagyobb gond, hogy maximum csak Z irányból tudna működni.
(#) mrex válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 15, 2014 /
 
Az a tapintó ami nekem megvan, az egy legalább 210°os gömbfelület letapogatására alkalmas minimum 10mm es kilendüléssel y-x sikban bármely irányban, és z-ben kb 6-7mm túlfutást tolerál.

Résoptó:

Csak a probléma egy azonnal érthető végét írtam le .
A valós és nagyon komoly probléma a javaslatoddal, a hiszterézis jelensége.
Az optika nem 0 szélességű ,átmérőjű a kapcsoló elem elindul felfelé elkezdi elzárnia fény útját.
Az opto fogadó oldalán analóg módon csökkenni kezd a feszültség. A te szempontodból csak egy tolerancián belül jósolható meg a kapcsoló jeled megszűnése, amire alapozod a mérést.
S ennek a jelszintnek a fizikai helyzete, a mechanika kopásával egyre jobban egyre rapszodikusan változni fog. Ide olyan megoldás kell, ahol előre meg tudjuk mondani, hogy a kapcsolónak ekkora és ekkora a kapcsolási együtthatója.
Mivel a golyók is és stiftek is edzettek, csak rájuk van gyógyítva egy forrasztható vezetőréteg ami megfelelő kontaktust ad. S az egészet előfeszítjük egy rugózattal. A rugózat biztosítja a játékmentességet, és a biztos kontaktust. a három ponton való csavaros beállítással jusztírozható a tapintó térbeli helyzete s beállítható a mérőgolyó ütése.

Nem ismerem a piezolapka tulajdonságait. Annyit tudok hogy szerszámtörés érzékelésére használják oda teljesen megfelelő.

De tégy belátásod szerint.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2014
(#) kameleon2 válasza mrex hozzászólására (») Okt 15, 2014 /
 
A piezo kristálynak alapvetően 3 tengelye van. Ha a fizikai tengely mentén mozgatod elektromos feszültséget ad, a nyomásnak megfelelően. Ez teszi alkalmassá mikrofonként való használatra is. Nyilván itt nem térnék ki a többi tengely leírására arra ott a wikipédia és társai. Ilyesmire gondoltam. Ennek a továbbgondolását láttam egy másik megoldásban 3 irányú tapintó . Ha a golyók helyére egy-egy piezo lapka kerül - az eredmény pontosabban feldolgozható - szerintem, de a golyós is biztosan jó, csak több a mechanikus munka vele.
(#) ierdelyi hozzászólása Okt 27, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy kicsit más téren tervezek egy eszközt, amely mechanikája hasonló a CNC gépekhez.
Szeretnék ötleteket, tanácsokat esetleg képeket (vagy személyes találkozót) kérni tőletek a megvalósításhoz.

Elsősorban a mozgató mechanika érdekelne, de természetesen napirenden lesz a vezérlés is (3 irány, léptetőmotoros). A mechanikai megvalósításban nem szíjas megoldásban gondolkodom, hanem olyan elképzelésem van, amely mérete "bővíthető, csökkenthető" dinamikusan az igényeknek megfelelően.

A váz megvalósítása alu profilokkal fog történni.

Minden ötletet, képet, tanácsot és lehetőséget szívesen fogadok.

Köszönöm,
István
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2014
(#) kameleon2 válasza ierdelyi hozzászólására (») Okt 27, 2014 /
 
Szia! Biatorbágyon - tudok személyesen is segíteni. Itt van mechanika és vezérlés is. Menetes szál, golyós orsó, vagy trapézmenetes orsó? Mekkora terhet kellene elbírjon? Milyen erőhatásoknak lesz kitéve?
(#) ierdelyi válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 27, 2014 1 /
 
Szia,

A menetes száras megoldás nem jó, mert a méret növelés/csökkentés nem megoldható. Hogy érthetőbb legyen, azt szeretném, hogy a kocsi mozoghasson egy 1 méteres pályán, de akár 5 méteresen is. Attól függ mennyire van szükségem...

Köszönöm. István
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2014
(#) kameleon2 válasza ierdelyi hozzászólására (») Okt 27, 2014 /
 
Ez inkább konveiornak tűnik - mint feladat. Láncos hajtás, de a legkevésbé sem léptetőmotor - inkább szervo és útadók. Persze nem ismerem a feladatot és a költségkeretet. Van CNC-ből is gyári táblamérettel dolgozó változat, de azok a legkevésbé sem hobbi kategóriások - főleg árban nem.
(#) csatti2 válasza ierdelyi hozzászólására (») Okt 28, 2014 /
 
Picit többet is megoszthatnál a gépről. Milyen pontosságra van szükséged? Mit szeretnél megmunkálni? Miért van szükség arra, hogy ilyen szinten bővíthető legyen?
(#) kameleon2 válasza csatti2 hozzászólására (») Okt 28, 2014 /
 
Van egy olyan gyanúm, hogy nem akarja megosztani. A mai eszemmel - meg is értem. Egyszerűen ötleteket, kész megoldásokat keresett egy feladathoz.
(#) Pali79 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 28, 2014 /
 
De, hogy lehet úgy ötletet adni, hogy azt sem tudod mi a feladat?
(#) ierdelyi válasza csatti2 hozzászólására (») Okt 28, 2014 /
 
Sziasztok!

Eddig priviben osztottam meg, offtopic lesz és félek megy a kukába (remélem a moderátor nem törli rögtön.

Az elképzelésem egy olyan tintasugaras nyomtató amely mérete változtatható, szállítható és felületre nyomtat (ami lehet bármi ami közel sík felületű).

Hogy mire jó? Bármire Szükségem lenne rá és ha már tervezek, akkor szeretek olyan megoldásokat létrehozni ami újrafelhasználható, bővíthető, univerzális.

Valóban ötleteket, kész megoldásokat szeretnék tanulmányozni hasonló gépeken elkerülve a legalapvetőbb gyermekbetegségeket és ezen a fórumon olvastam jó ötleteket. (persze ha már létezne ilyen gép, az már nem is lenne kihívás).

Pontosság meghatározásában bajban vagyok, elméleti számaim vannak. 300dpi-vel számolok, akkor 0,08mm a pont mérete. De itt elvileg nem kell újrapozicionálni, ezért csak az egyik tengelyen fontos.

Miért kell 3 tengely? Mert nem csak teljesen sík felületben gondolkodom.

Első körben a mechanikát szeretném körbejárni.
Elképzelhető, hogy nyitok egy új témát a feladatra, ha izgalmasnak tűnik a dolog.

Köszönöm,
István
Következő: »»   9 / 197
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem