Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Futópad
 
Témaindító: duCiel, idő: Aug 13, 2010
Lapozás: OK   1 / 33
(#) duCiel hozzászólása Aug 13, 2010 /
 
Hello!
Szeretnék készíteni egy futópadot házilag.meghajtásra egy autóból kiszerelt starter motorra gondoltam ,de lehet van ennél jobb is de ez tunik nekem a legegyszerubbnek.A futópad sebességét kéne szabályozi,ezt nem tudom hogyan kellene megoldani,más extrára nincs szukségem,mechanikailag van pár otletem hogyan lehetne kivitelezni,de ha valaki készített már ilyet vagy van hasznos otlete akkor írjon
(#) Stewe válasza duCiel hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Az indítómotor hatalmas nyomatékú, az áramfelvétele nagy, és nem folyamatos üzemre tervezték. Fizikailag megoldható ugyan de nagy lesz a fogyasztás, és a siklócsapágyak sem húzzák sokáig. Ilyen nagy áram mellett, a sebesség szabályozása is túl költséges. Néhány száz wattos kézi szerszámgép fúrógép motorja, lehet a megoldás, vagy kisméretű háromfázisú motor, frekvenciaváltóval.
(#) mate_x válasza duCiel hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Szia!

Motor fordulatszám szabályzók:
Bővebben: Link

Biztos találsz megfelelőt ebben a topicban.
Szerintem is egy fúrógépmotor jobban megfelelne-e célra.

Üdv.: mate_x
(#) duCiel válasza mate_x hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
furogép motor elég teljesítményu szerinted?
(#) mate_x válasza duCiel hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Attól függ hány wattos...
Ki kell számolni, hogy mennyi munkát kell végeznie miközben pörgeti a futószalagot, egységnyi idő alatt. a munkát elosztod az idővel és kijön a teljesítmény. Ha valaki rááll és elkezd futni az úgysem terheli. Kezdetben nagy lesz a motor áramfelvétele, ekkor ki kell számolni a gyorsítási munkát, majd utána csak a veszteségekből(súrlódás) fellépő mozgási energia csökkenéseket kell pótolni.
A motorra kell tenni egy áttételt is, mivel anélkül biztos leégetné... ráadásul szerintem senki nem tud olyan gyorsan futni, ahogyan áttétel nélkül forgatná.

Üdv.: mate_x
(#) voodoo válasza duCiel hozzászólására (») Aug 16, 2010 /
 
Pár éve egy hipermarketben vásárolt faterom egy fúrógépet. 1100Wattos, csavarbehajtós is egyben és felező, negyedelő is van rajta. Tehát a fordulatszám szabályzás megoldható pl ebből a gépből kiindulva.
Mellékesen megjegyezném olyan erős és gyors, nem tudtuk ketten se lefogni, szerintem még egy keverőgépnek is jó lenne a motorja. Nagyon olcsó volt azt hiszem 7 ezer és noname (Shark)
Ajánlom
(#) Stewe válasza voodoo hozzászólására (») Aug 16, 2010 /
 
Terheléses EKG alatt 200Ws -ig engedtek... a 300 már nagyon sok, a duplájával pedig talán vallatni lehet, testet edzeni biztosan nem
(#) Stewe válasza Stewe hozzászólására (») Aug 16, 2010 /
 
A csapágyazást persze meg lehet csinálni gördülőcsapágyakkal is, és ha az állórész tekercselését le tudod cseréltetni sokkal kisebb keresztmetszetű huzalból készült nagyobb menetszámúra, változnak a viszonyok. Ha egyenáramú motorban gondolkodsz, akkor lehet, hogy jobban jársz egy combosabb állandómágneses géppel, mert akkor a gerjesztőáramot meg lehet spórolni, és nem függ annyira a feszültségtől a nyomaték.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Jan 23, 2011 /
 
Nos én nem készíteni akarok, hanem kegyetlenül ráz a futópad, sztatikusan feltöltődik menet közbe és 2 centis szikrát vág.
Nyilván lehet valami töltés levezető a szíj és a ház között.
Van valaki aki már szedett szét ilyet, vagy van valami műszaki leírása ezekről (robust)?
Mert ahogy neten szétnéztem mindenki csak eladni akar meg bérbe adni, de semmi értékelhető infót nem sikerült begyűjtenem .
Előre is köszi, Üdv
(#) gabor128 hozzászólása Máj 23, 2013 /
 
Üdv,

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy akarnék venni egy futópadot használtan, de nem akarok túl sokat rááldozni. Lehetséges-e, hogy veszek egy rosszat, alaplap hibásat, de ha a motorja jó, akkor lekukáznám az alaplapot és valami fesz osztóval külön adapterről vagy akksiról használnám? Elvileg a futópad rész működhet így?
(#) zsoltee0001 válasza gabor128 hozzászólására (») Máj 24, 2013 / 1
 
Helló
Én már javítottam 1-et 2-tőt, úgy hogy hatalmas tapasztalatom van e téren
Biztos sok féle létezik, de szerintem hajtásilag nagyon egyforma (elvben)
a hálózati 230v-ot egyenirányítja, majd egy tirisztoris/fetes pwm szabályzással hajtja a DC motort (terheléstől függően)
Tehát itt elég nagy feszültségről van szó, sima akkuról, tápról nem fog menni.
Egyébként lazán javítható a táp rész, szóval, ha mázlid van, akkor lehet egy jó padot kreálni belőle.
(#) gabor128 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Máj 25, 2013 /
 
Heló,

PWM helyett lehetne valami ellenállásos 2-3 fokozatú osztó is?
Általában milyen feszültségűek szoktak lenni a motorok és mennyi áramot vesznek fel?

Néztem 1-2 gépet, sztem alaplap hibásak.

Egyébként mire kell figyelni ha netán vennék egy működőt. Annyit hallottam, hogy legalább 2LE-s motor legyen, meg elég nagy futófelület. Gyártót milyet?
Kérdezhetném úgy is, hogy milyet ne?
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2013
(#) zsoltee0001 válasza gabor128 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Csak vicceltem a hatalmas tapasztalattal
Nem értem miért akarod kiiktatni a pwm-et, hatalmas előtét ellenállás kellene, a rossz hatásfokról meg ne is beszéljünk.
Pár száz wattnál nem hiszem, hogy nagyobb a teljesítményük.
Azt meg, hogy milyen kell neked, mik az elvárásaid, nem tudhatom, terembe kell?
Az alaplap hibát miből állapítottad meg?
Az agyuk elég stabilak, inkább a végfok környékén szoktak gondok lenni, bár egy nagyobb sztatikus feltöltődéses szikrától sok mindent el tudok képzelni.
Szerintem a szalag állapotát nézd meg leginkább.
Ha mégis agyhibás lenne, valahogy gányolnék egy pwm meghajtó áramkört amit egy potival állíthatnék.
Üdv
(#) storm hozzászólása Dec 14, 2013 /
 
Sziasztok!
Egy egy futópadnak tönkrement a vezérlése, és szeretnék hozzá egy PWM szabályzót építeni. A motor egyenirányított hálózati feszről üzemel és maximálisan 5A-t vesz fel. Semmi extra nem kell bele, csak egy potival szeretném szabályozni.
(#) zsoltee0001 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Nem biztos, hogy javitható, komoly sztatikus feszültségek tudnak termelődni használatkor.
Ha a processzor is kap belőle akkor szevasz az egész vezérlésnek.
(#) kistigris válasza storm hozzászólására (») Márc 8, 2014 /
 
Szia.
Sikerült megjavítanod a futópadot?
(#) crapgame hozzászólása Okt 31, 2014 /
 
Üdv mindenkinek.

Van egy futópadom, elég kedvezményesen jutottam hozzá, de a vezérlője letolta a nadrágot. Minden megy rajta (magasság vagy lejtő állítás, kezelőszervek) kivéve, hogy nem forgatja meg a motort. Méregettem rajta amit tudtam, kb 5-6 volt mindig megjelenik a kimenetén (elég nagy áramok kíséretében), bármit csinálok. Ha igaz, a motor nincs leégve.
Van valakinek ötlete?
Gyári panelt nem szívesen vennék, mert 50 ezer forint, plusz tanácsolják, hogy a motorral együtt cseréjem. Így már 90 fölött lenne. (Pro-form PF3.6)
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2014
(#) Peter65 válasza crapgame hozzászólására (») Okt 31, 2014 /
 
Üdv!
Feltételezem, hogy DC motor van benne. Ha az 5-6V-ot a motor kapcsain mérted, arra már a motornak meg kellett volna mozdulnia. Próbáld meg a motorról levenni a terhelést, a tengelyvéget szabaddá tenni, és előbb egy külső táppal kipróbálni. Egy labortáp is teljesen jó erre, 24V-on a névleges fordulat kb. 10%-ával kellene forognia.
(#) zsoltee0001 válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 31, 2014 /
 
ezek a motorok jóval 24 volt fölött üzemelnek.
(#) crapgame válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 31, 2014 /
 
A szíjat ugyan nem vettem le a motorról, de egy 12v DC tápról meg-meg mozdul, ezért írtam, hogy a motor jó lehet.
(#) Peter65 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Nov 1, 2014 /
 
Igen, a névleges feszültségük 220V körül van, de tesztelni 24V-on is lehet, azaz a durva hibák kiszűrhetők.
(#) Peter65 válasza crapgame hozzászólására (») Nov 1, 2014 /
 
Szerintem vedd el a szíjat a motorról, és úgy is ellenőrizd le, mert üresen 12V-on már folyamatosan kellene forognia, illetve a forgórész zárlat tünete lehet a meg-meg mozdulás (de nem forgás), illetve akadozva forgás.
(#) Chipmunk1960 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Nov 1, 2014 /
 
Szia Zoli, Én is javítgatom, most találtam a blogot. 1,5-2Le 180V Dc motorok vannak benne PWM-szabályozás IGBT-vel, leginkább PIC-es vezérléssel. Ez főleg a display oldali kommunikáció-vezérléshez kell. Igen, a gond akkor kezdpdik, mikor ez kipukkan, mert progit nem tudok szerezni, a chip meg olvasásvédet.... Próbálkoztam ICSP-vel, de hiába.
(#) Chipmunk1960 válasza crapgame hozzászólására (») Nov 1, 2014 /
 
Szia, Tegyél fel képeket, segítek.
(#) Chipmunk1960 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 1, 2014 /
 
Az IGBT "valószínű" kipukkant, 2101 a vezérlő IC-je? A kondiról szerintem csak a fólia égett le.
(#) Pioneer hozzászólása Dec 5, 2014 /
 
Sziasztok!
Van egy futópad, aminek a motor kommutátora szikrázik menet közben. kipróbáltam a motort labortápról és úgy semmi baja, igaz csak 30V-ot tudtam neki adni. A kérdésem az lenne, hogy valaki találkozott e már ezzel a problémával. A vezérlőben nem találok hibát, bár az nem jelenti azt, hogy nincs.

DSC_5730.JPG
    
(#) zsoltee0001 válasza Pioneer hozzászólására (») Dec 5, 2014 /
 
Szia
A dióda híd hova tűnt?
Kommutátoros motoroknál jó állapotú kefék és biztos kommutátor kontakt esetén a szikrázás egyenlő a forgórész menetzárlattal.
Üdv
(#) Pioneer válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 5, 2014 /
 
A diódahíd a forrasztási oldalon van. Azért írtam, hogy 30V egyenáramnál nem szikrázik.
(#) zsoltee0001 válasza Pioneer hozzászólására (») Dec 6, 2014 /
 
Ha egy zárlatos porszívónak adok 24V ac-t az is forog szikra nélkül, nem mérvadó, ha normál üzembe rendellenesen nagy a szikrázás (szubjektív) valamint a fordulatszám és teljesítmény se az elvárt, akkor forgórész zárlat van.
A kommutátor szeletek milyen állapotba vannak? ha bizonyos szeletek meg vannak égve akkor abba a körbe kell a zárlatnak lennie, ohm mérő és egyéb vizsgálgatás felejtős.
Mehet a tekercselőbe.
Abba a vezérlőbe túl sok hiba nem lehet, ha működik, nincs túl bonyolítva (örülj neki!)
Ezek a motorok az összegyűlt szöszmöszök miatt szoktak megsülni, mivel nem tud hűlni, pedig komoly teljesítménye van.
Üdv
(#) Fekete Zsolt hozzászólása Jan 25, 2015 /
 
Sziasztok szeretnék segítséget kérni,van egy ismerősöm akinek tönkrement a futópad vezérlő elektronikája,szeretném átalakítani hogy egy sima potméterrel lehessen vezérelni a fordulatot.A motor egyenáramú 24v agy 48 v-os de más adatot nem találok rajta ,szeretnék kérni kapcsolási rajzot vagy kész vezérlőt ha lehet

Köszönöm
Következő: »»   1 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem