Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   165 / 165
(#) Moderátor hozzászólása Signal hozzászólására (») Márc 5, 2017

Uraim!
Befejeznétek?
(#) Signal válasza ferci hozzászólására (») Márc 11, 2017 /

Idézet:

A tranyó bázisa pedig kapja meg a projektor által küldött 12 voltot.”

Felhívnám a témát későbbiekben olvasó kezdők figyelmét, hogy ezt a félrevezető állítást ne vegyék figyelembe, hiszen ebben az esetben a bázisra nem szabad közvetlenül — ellenállás nélkül — rákötni a 12 V-ot.

Ez a tranzisztor azonnali tönkremenetelét okozza. Vitathatatlan fizikai tényről beszélek.
(#) ferci válasza Signal hozzászólására (») Márc 11, 2017 /

Senki nem kötötte rá direktben, hiába cikizel.
Nézd meg a rajzot.
(#) SzabóRobi hozzászólása Márc 13, 2017 /

Uraim!

Ferci "fogta a kezemet" online, és végigsegített a kapcsolás megépítésén, ami teljes siker lett. Ugyanilyen hálás vagyok prolinak is, mert az ő kapcsolása volt az alap.
Hálás köszönet!
Ja! Egyébként addig szórakoztam ezzel, míg véletlenül kiderült az asztaon, hogy teljesen felesleges az időzítés, mert a távirányító magától is kikapcsol 20mp nyomvatartás után!
Mostmár ezt is tudjuk...
(#) SzabóRobi hozzászólása Márc 14, 2017 /

Sziasztok!

Végül így néz ki hivatalosan:

http://kepkezelo.com/images/bsq4h3cga11shdbpusmj.jpg

A bal oldali került megvalósításra, és ehhez kapcsolódóan van egy kérdésem: ha az a két dióda nem lenne benne, akkor milyen valós veszélye lenne? Mert én nem értem, hogy párhuzamosan kötve hogyan tud védeni a dióda.
Illetve a "késztermék":

Kép1

Kép2
(#) ferci válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 14, 2017 /

Szia!
A majdnem tápig feltöltődött kondi a 12 volt elvételekor egészen a kisüléséig az 555 tápja lesz végülis, nem áll elő egy olyan helyzet, hogy a 2,6. láb sokkal magasabban lesz, mint Ut és RST lábak.
A másik esetben pedig "rövidrezárja" az említett lábakat ( 2-4,8), 0.7 voltra korlátoz.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2017
(#) usane válasza ferci hozzászólására (») Márc 14, 2017 /

Ehhez, nyilván meg kellene néznem a belső felépítését az 555-nek, de azért a jövőre nézve megkérdem, miért baj ha van a 2,6-on feszültség ha nincs táp alatt?
(#) ferci válasza usane hozzászólására (») Márc 14, 2017 /

Általában nem jó az, ha egy ic-bement magasabban van, mint a táp vagy másik kapcsolódó láb.
Sokszor meg is adják a max értéket, pl. 0,xx volt - gondolom, az illető belső tranyó e-b vagy c-b zárófeszültsége miatt.
A másik pedig az, hogy extrém esetekben lehet ott sokkal nagyobb elkó, nagyobb töltőellenállás, 14-15 volt Ut és méginkább veszélyes lehet. 2 forintos alkatrészen meg én nem spórolok.
Ha pedig az indítgatás sűrű, ilyen esetekben gyorsabban is kisül az elkó.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2017
(#) usane válasza ferci hozzászólására (») Márc 14, 2017 /

Értem, köszi.
(#) Kovidivi válasza SzabóRobi hozzászólására (») Márc 15, 2017 /

A relé tekercse pedig kikapcsoláskor visszarúg, ezt a negatív feszültséget zárja rövidre a dióda. Ha nem lenne ott, akkor az előtte levő kapcsoló tranzisztor tönkre is mehet.
(#) Antauri hozzászólása Ápr 6, 2017 /

Sziasztok!

A következő problémában kérnék segítséget: adott egy időben véletlenszerűen változó TTL jel, legyen a neve "A". Ennek az A jelnek kellene kapcsolgatnia egy 555-el készült potival állítható kitöltésű PWM jelet. Mintha az 555-nek volna enable lába. A PWM alapkapcsolás nem probléma, de nem tudom hogyan kapcsolgassam az A jellel. Esetleg kapuzzam össze az A jelet az 555 kimenetével? Mindezt 5V-os TTL jelszinten kellene megoldanom.
Minden ötletet szívesen fogadok.
(#) pont válasza Antauri hozzászólására (») Ápr 6, 2017 / 1

A reset lábat( 4-es) egy tranyón keresztül húzhatja földre a TTL jel, ami egyébként 10K közbeiktatásával legyen a tápra kötve.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2017
(#) Antauri válasza pont hozzászólására (») Ápr 6, 2017 /

Köszönöm, ezt kipróbálom.
(#) Massawa hozzászólása Ápr 15, 2017 /

Egy berendezésbe kellene a +12V, +19V ill +5V mellé egy kb 1Hz-s 12V-s táp is. Kinek mi vált be egy ilyen kb 2A-s négyszögjelü 12V-s tápra? Mindenképpen a plusz kimenetet kell szaggatni.
(#) proli007 válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 15, 2017 /

Hello! Ha jól értem (ami közel sem biztos) egy astabil kapcsolású 1Hz-es 555 és egy P-MOS Fet megteszi, hogy a +12V-ból szaggatott 12V legyen.
(#) Massawa válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2017 /

Közben meg is épitettem és már müködik. P-MOSFET-m éppen nem volt otthon, de egy PNP tranyo akadt.
(#) jahui2 hozzászólása Ápr 16, 2017 /

Sziasztok ! 556-al (vagy "bármivel") szeretnék egy olyan kapcsolást készíteni, amely a táp megjelenése után ~5-6sec-al ad egy ~1sec-os jelet. 556-ra gondoltam, a kapcsolásban kérném a segítségeteket-ötleteiteket. Köszönöm.
(#) brato válasza jahui2 hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /

Ne nyiss feleslegesen témát, nem szeretik!
Fórum keresőbe írd be 555.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2017
(#) proli007 válasza jahui2 hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /

Hello! Például..
(#) jahui2 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /

Köszönöm a segítséget, de nem nyomógombbal indítanám, hanem a táp megjelenésével. Nem találtam (számomra) értékelhető kapcsolást 555/556-al, viszont 4093-al igen. NAND kapukkal elvben még működhet is, kipróbálom. Esetleg ha ránéznél szerinted "életképes" e?

4093png.png

(#) proli007 válasza jahui2 hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /

Természetesen életképes. De az 555-ös is, csak fixen "be kell kapcsolni a kapcsolót". És mindjárt a táp megjelenésére indul..

Igen, de szerintem 1db 555 nem alkalmas arra, amire én szeretném (késleltetve indul, és utána ad 1sec-os jelet) 556-al lehet nagy eséllyel megoldani... de persze nem vitatkozni akarok.
(#) proli007 válasza jahui2 hozzászólására (») Ápr 17, 2017 /

Terméseztes hogy két fokozat kell, hiszen két időzítésű a feladat. Csak azért szoktam 555-öt írni, mert azzal van építve. Az 556-ban csak két 555 van beletéve a DIP14-es tokba. De a belinkelt kapcsolásban is 556 van.
(#) proli007 válasza jahui2 hozzászólására (») Ápr 17, 2017 / 1

Csak azért, hogy ne legyen az a vád, hogy egy szegény 555 nem elég..

DLY5s1s.png

Királyság Köszönöm !! Ha lesz pénzed, igyál egy sört
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2017
Következő: »»   165 / 165
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Máj, 23. Kedd
5:16:32
Jelenleg 82 fő olvassa az oldalt