Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális Sebességmérő TTL IC-kből
Lapozás: OK   1 / 1
(#) SKY hozzászólása Aug 16, 2011 /
 
Sziasztok!
Régóta szeretnék egy digitális sebességmérőt építeni, de nem mikroprocesszorral. Mivel van pár darab ttl ic-m, ezért ezekből szeretném. Eddig egyetlen kapcsolási rajzot találtam hozzá, amiből ki lehetne indulni.
Csatolom a rajzot, ahogy elsőre gondoltam: A bemeneti jel (kerékről) ketté lenne osztva, az egyik része a tízzel leosztott lenne, mindkettő rámenne egy BCD számlálóra amik kimenetén olvasható érték el lenne tárolva, majd az kijelezve. A tárolást a referencia órajel vezérelné, de a tárolás megtörténte után közvetlenül resetelni kellene a számlálókat is, ezért kell egy eltolt impulzus is. A másik amire gondoltam, hogy csak egy számláló és tároló rész lenne építve és felváltva (multiplexálva?) működnének az egyesek ill. tízesek kijelzése, ennek az lenne a hátránya, hogy a mérendő jel gyors változásakor nem pontos pillanatnyi értéket jelezhet ki, vagy nem?
A kérdésem az lenne, hogy a 74LS90-es számlálóról le lehetne venni egy tízzel leosztott jelet is, miközben BCD számláló is lenne egyben, valamint a resetelés problémájára van egyszerűbb megoldás? A másik pedig a "frissítés" problémája, ha mondjuk a bemenő jel és a referencia jel is olyan tartományban lenne, hogy pl. 0,25mp-enként lenne új kijelzett érték, akkor rendesen olvasható lenne még, de ha túl gyors és változik, akkor már leolvashatatlan (mindig 8)?
A következő IC-k állnak rendelkezésre a feladathoz:
74123, 7490, 7400, 7474, 74132, 7404, 7447, 7408, 7476, 7495, 7402, 7493, 7475, 7486, 74121, 7410, 7424

ttlseb.JPG
    
(#) Hp41C válasza SKY hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Szia!

- A tizzel leosztott jel levehető az első számláló Qd kimenetéről.
- Számoljunk fogyasztást. A megadott normál TTL áramkötök (2 db 7490, 2 db 7475 és 2 db 7447) fogyasztása összesen 1430 mW (tipikus adatokat figyelembe véve). Az 5V -os tápnak 300 mA -t kellene leadnia. Ehhez jönne még 2 db 7 szegmenses kijelző max. 14*20 mA áramigénye, azaz 280mA (átlagosan ennél kevesebb lesz a fogyasztásuk). Már 580mA -nél járunk. Nem számoltuk még a vezérlést. Egy elem nem bírná sokáig. Ha 74LSxx ármkörökből építenéd fel, akkor a fogyasztás kb. az ötödére esne le (a kijelzőé maradna), ha CD40xx CMOS áramköröket használnál fel, akkor gyakorlatilag csak a kijelző fogyasztásával kellene számolni. Egy mikrokontroller és egy LCD kijelző áramigénye kb. 1-5 mA tenne ki.
(#) Medve válasza SKY hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Hello, jó úton jársz, tanulmányozd a TTL frekvenciamérők felépítését. a Rádiótechnika című folyóirat kiváló bázis erre. Sebességmérésnél, feltételezve az alacsony digitszámot, véleményem szerint nem gazdaságos a multiplexelés.
(#) Medve válasza Medve hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Resetelni úgy szoktunk, hogy a referenciaoszcillátor jelét figyeli egy monostabil, ami az impulzusok bekapuzása után a számláló tartalmát átirja a kijelzők regisztereibe (7475). Ennek a monostabilnak a visszatérésekor egy újabb monostabil indul, ami a számlálót kinullázza.
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Van itt még egy érdekes kérdés is: Mit is kellene mérni?
Az egyszerűség kedvéért legyen a kerék kerülete legyen 1m.

- Időegység alatt történt kerékfordulás számot mérjük: A fordulatokat 3.6 s ideig kellene számolni, hogy km/h dimenzióban legyen a kijelzés. Pl 10 m/s = 36 km/h -nél a mért érték 36, a várható hibája 1/36 = 2.78%, de 5 km/h -nél a hiba már 20%, 1 km/h -nél 100% lesz. A mérések 3.6 másodpercenként frissülnek. A pontosság 10 szeres növelése a mérési idő tízszeresével, a számláló hozzsának növelésével lehetséges. Ekkor két mérés között igen jelentős idő telne el: 36s, 360s... Ezt lehet kihozni az MSI elemekből.

- Egy körbefordulás idejét mérjük: Egy nagyfrekvenciás órajellel hajtunk egy számlálót, minden fordulatnál megállapítjuk mennyivel nőtt a számláló tartalma. Pl.: Legyen az órajel 10kHz, ekkor 36 km/h -nél a mért érték 1000, 0.36 km/h -nél 100000, a mérések pontossága 0.1% illetve 10ppm. A kapott értékből a sebességet osztással lehet kiszámolni. Egy mérés alapján a sebesség ingadozni fog a tekerés egyenletlensége miatt. 4 - 8 mérés mozgó átlagolásával stabilabb kijelzést lehet megvalósítani. A kijelzés minden körülforduláskor frissíthető, nagyobb sebességeknél lehet ritkábban is frissíteni a leolvasást megkönnyítendő. 3.6 km/h már másodpercenként ad egy mérést. Igazán mikrokontrollernek való feladat...
(#) SKY válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Hello! A fogyasztás most nem számít, végülis az a lényeg, hogy nem tudok programozni és TTL icből van egy csomó...
Gondoltam én is monostabilra, de azzal fix érték lesz a késleltetés, bár alapból lehet nagyon kicsi érték a mérendő jelhez képest és akkor nem okoz gondot.

Igen, ezért nem mágnesre meg reed relére gondoltam, hanem valami optokapus megoldásra, ha jól gondolom az 1m-es kerülettel is 0,27s-ként lenne egy impulzus, vagyis ez a maximális mérési idő, de amúgy is több impulzust vennék le egy fordulat alatt.

Néztem én azt a Qd kimenetet, de az már a 8-nál magas állapotba kerül és 10. impulzus igazából nem is lenne, vagy igen?
Nem nagyon igazodtam ki a 7447-en, hogyan oldható meg, hogy a tízesek helyén a nullát ne írja ki, van erre megoldás?

A multiplexálás azért lenne, hogy IC-t (helyet) takarítsak meg, egyszerűbb legyen.
(#) SKY válasza SKY hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Elírtam, szóval egy fordulat/impulzusnál 3,6s lenne a maximális mérési idő, de én amúgy is többet gondoltam, optokapuval megoldom.
(#) Hp41C válasza SKY hozzászólására (») Aug 16, 2011 / 4
 
Szia!

- A tápegységet akkor is méretezni kell a fogyasztásra. Egy 7805 fűteni fog rendesen, ha egyáltalán elég lesz az 1A ... Egy 5V -os kapcsoló üzemű táp jól jönne.
- A 7490 Qd kimenete a 8. órajel után vált magasra (/2 - /5 beállításban - Qa megy a CPb -re), a 10. órajelre vált alacsonyra. A 4790 egy negatív órajelre működő láncsolt számláló (ripply-carry counter), így a magasabb helyiérték az előző számláló Qd lefutó élére számol.
- 7447 RBi bemenete szolgál a bevezető nulla kioltására. A legmagasabb helyiértékhez tartozó 7447 RBi bemenetét alacsony szintre kell kötni, ennek a RBo kimenetét az alacsonyabb helyiértékhez tartozó 7447 RBi bemenetére, stb. Az a dekóder, aminek a RBi bemenetén alacsony a szint és az adatbemenetein is alacsony szintek vannak, a RBo kimenetét alacsony szintre állítja, ha a bemenetei között van magas szint vagy az RBi bemenet magas a RBo kimenet magas lesz, így a további fokozatoknál a 0 kioltás már nem lesz engedélyezve.
(#) SKY válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
Az egyesek RBO kimenetét nem kell sehova kötni?
Még van egy probléma: szerintem itt nem jó a monostabilos késleltetés, mivel a tárolókon előbb meg kell lennie a teljes impulzusnak, vagyis csak a befejezése után indulhat a 7490-esnek a reset impulzus. Mondjuk a kapuknak is kell egy IC, vagyis érdemesebb betenni valami számlálót még? Én olyanra gondoltam, mint a 4017-es, nem tudom hogyan lehetne bekötni pl 7490-est helyette. A resetek hogy működnek rajta? Van RO1 RO2 R91 és R92, elég az ha az egyikeket lekötöm a földre, a másikakra meg megy a pozitív reset impulzus? Mikor is resetel teljesen? Ha olyankor amikor befejeződik az impulzus, vagyis a lefutó élkor, akkor lehet, hogy +IC sem kell, csak egy kondenzátor a tárolók reset jeléről?
(#) Hp41C válasza SKY hozzászólására (») Aug 16, 2011 /
 
- A 7475 felfutó élvezérelt órajelű tároló. Az órajel magasva váltásának pillanatában a tárolóba beíródik a adat bemeneteken levő adat.
- A 7490 törlő bemenetei alacsony szintvezérelt bemenetek- ameddig a törlő bemenetek közül egy alacsony szinten van a számlálás nem megy. A másik bemenetnél az adatlapon levő X azt jelenti, hogy lehet alacsony vagy magas szinten is, de nem lehet szabadon. Ha nem használjuk egy 1k ellenállással a +5V -ra kell húzbi.
- A legalacsonabb helyiértékű 7447 RBo kimenetét nem kell bekötni.
- Ne keverd a CD40xx és a normál 74xx sorozatot. A CD40xx csak két 74LS bemenetet tud meghajtani, a normál sorozat bemeneti terhelésének csak a felét tudja. Ráadásul a 7475 órajel bemenete 4 szeresen, az adatbemenete kétszeresen terhel...
- A CD4017 dekódolt kimenetű - a 10 kimenete közül mindig csak egy magas.
(#) asi válasza SKY hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Hello,

és mi lenne ha kész cuccokból dolgoznál? Vagy feltétlen ki a akarod kapuzgatni/számolni/tárolni/kijelezni TTL ICkkel?

Szerintem is sokkal jobb lenne egy referencia oszcillátor jeleit számolni a kerék fordulatának az idejéig, aztán nullázni a számlálót.
Mondjuk egy ICM7225össel? 4+1/2 digit talán elég, és mindent megcsinál neked. Valamelyik rádiótechnika évkönyvben van róla példa (frekvenciamérőként), de a neten is találni, pl ez.

Az adatlapja itt van.
(#) ih.he válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
>Ezt lehet kihozni az MSI elemekből.
Nem feltetlen igaz. 4059 divide-by-n szamlaloval lehet reciprok 1/N funkciot megvalositani, szoval ketto szamlaloval, egy 4059-el lehet idomeresen alapulo km/h merot csinalni... nem lesz egyszeru, 2 marek IC, de ha nincs mas ut, megoldhato.
A problema az, hogy ha a kocsi kerekenek atmeroje 1m, akkor 10km/h alatt masodperc fole megy a meresi ido, 1km/h-nal mar 10masodperc korul van, szoval kell vagy 10 jelado a kerekre, ha emberi idoben akarunk kis sebesseget merni.
Ezenkivul a 4059-el egyszeru eszkozokkel 9999 lehet a max oszto, szoval 1-200km/h kozott 9999-50 kozott lehet szamolni az elso szamlaloval, ami 200km/h-nal mar +- 2%, vagy 5km/h alatt nem merunk, vagy kaszkadolni kell a 4059-et, hogy 99999-ig szamolhassunk, ami mar harom marek alkatresz, de vegulis megoldhato...
(#) SKY válasza asi hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Hello! Ez sem lenne rossz, de ezt az ic-t nehezebb beszerezni/drágább. Ez a projekt félig kísérletezés is, szóval belefér, icből meg van elég, ha még működnek ezek az ősrégiek...
(#) ih.he válasza SKY hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Ha már kisérletezel, az általam javasolt megoldást is kipróbálhatod, kiváncsi vagyok, mennyire múködik
Van két darab 4 digites számláló, egy darab 4059, meg námi referencia freki-kapuidő előállítás.
Először időt mérünk 4 digiten, a kerék jeladójának két impulzusa között, a referencia freki, amit számlálunk egy nem kerek érték, úgy kell megválasztani, hogy a számláló 1-200km/h hatására 9999-50 között számoljon, ez csak a kereked méretétől függ.
A számláló 4 digitéről a 16 bitet a 4059 beíró bemeneteire kötöd. A 4059 egy 100 kHz referenciafrekvenciát oszt el a 9999-50 közötti értékkel, a kijövő freki emiatt 10-2000Hz 1-200 km/h hatására, ezt a frekvenciát méred meg 4 digiten, 1sec kapuidővel, az eredmény 1.0-200.0 km/h kijelzés.
Pontosság 200 km/h-nál 2%, 100 km/h-nál 1%, stb.
Kiváncsi vagyok, múködne-e. Időm és energiám nincs rá, téged talán érdekel.
(#) ih.he válasza ih.he hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Kicsit számolgattam, 195R15 65%oldalfalmagassagu abroncsnal, amely 501.67-et fordul km-enkent, a merendo referenciafreki 1393,527Hz, amit 1MHz kvarc 718-al valo osztasaval lehet kozeliteni.
(#) SKY válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Én úgy értelmeztem a 7490-es igazságtábláját, hogy ahol az van odaírva hogy count, akkor számol, vagyis a törlő bemeneteket is alacsonyra kell tenni. Amúgy mi ez a kétfajta bemenet? Mindegyikkel lehetséges a resetelés?
(#) Hp41C válasza SKY hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Szia!

Neked van igazad, a törlések közül egyet - egyet kell alacsony szintre vinni a számláláshoz. Ameddig minkét törlő bemeneten magas szint van, a belső NAND kapu kimenetén alacsony lesz a szint, azaz a számláló nem számol. A 0 -ra törlés és a 9 -re törlés egymástól függetlenül használható - minkettőnek két bemenete van.
(#) SKY válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 23, 2011 /
 
Összeraktam a próbaverziót, de nem megy, kitaláltam egy megoldást a késleltetésre, de biztos, hogy rosszul kötöttem be a kapukat, viszont a 7447-esek eléggé melegszenek, pedig nem is világít a kijelző.
(#) Hp41C válasza SKY hozzászólására (») Aug 23, 2011 /
 
Ez az, amiről fentebb írtam: 7447 normál TTL tok 40mA saját tápárammal, azaz 200mW/tok. DIP14 tok kb. 80 - 100 C/W, azaz a 0.2W kb. 40 fokkal emeli meg a tok hőmérsékletét. Ekkora melegedés a működés velejárója... Ezért mondtem, hogy elavultak... 74LS47 használatával a hővé alakuló teljesítmény ötödölhető...
(#) SKY válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2011 /
 
Sajnos nem akar működni a kapcsolás, kicseréltem a nand kaput nor-ra, ezzel elvileg működnie kellene a késleltetett reset impulzusnak, de egyből felmelegedett (az ic kb 250mA-al növelte a fogyasztást). Este felrakom majd a kapcsolási rajzot is, azért a nyáktervből is visszakövethető nagyjából. A kijelző sosem világít, valamiért nem kap jelet. ( A nand ic biztosan jó volt, de lehet, hogy az összes többi ic rossz?)
(#) SKY válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Hello!
Nézegettem a 4511-es adatlapját és én úgy látom, hogy ebben benne van már a tároló is a bcd kódnak. Az a kérdésem, hogy erre a meghajtóra lehetne közös anódos kijelzőt is kötni, vagy csak közös anódossat? A 4543-assal mindkettő működne.
(#) SKY válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
Hello!
Itt a kapcsrajz. Kiszedtem a reset áramkört, huzalokkal kivezettem a reset funkciókat, mindkettő úgy működik, ahogy kell neki (tárolók magas szinten átvezetnek, negatívnál tárolnak, a számláló számol ha negatívon van a reset láb, ha a levegőben lóg már akkor nullázódik. Amit észrevettem az az, hogy akkor számol a 7490-es, amikor átdugom a tápra a bemeneti drótot majd a minuszba visszatéréskor lép egyet az érték, pedig van ott lehúzó ellenállás is. Ezek szerint nem elég kicsi (1K)? Nem tudom mi lehetett a reset résszel, lehet hogy a kapuk nem húzzák le eléggé a reset lábat? Először nand kapukkal terveztem, de rájöttem, hogy nem jó úgy, aztán azt hiszem xor kapukkal működnie kellett volna ezzel a nyáktervvel, de nagyon melegedett az ic. Hogyan lehet megcsinálni a reset részt?
(#) SKY válasza SKY hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
Elírtam, NOR kapukkal kellene működnie a reset résznek, viszont az "eltolt" kimeneten nagyon keskeny tüske látható csak, lehet hogy túl gyorsan kisül a késleltetésért felelős kondi, úgy néz ki, hogy egy dekódolt kimenetű számlálóval(4017) lehetne csak megoldani jól, ez a cmos ic kimenete meg tudná hajtani a többi ic reset bemenetét?
(#) GGABI87 válasza SKY hozzászólására (») Szept 9, 2011 / 1
 
Hali!
Én építettem ilyesmit két éve teljesen TTL alkatrészekből.
Sajnos már nincs meg, de képet, illetve kapcsolási rajzot tudok mellékelni róla.
Az enyém fordulatszámot mért, de a sebességet is a kerék fordulatszámából mérjük (közvetve vagy közvetlen).

A végleges verzióról sajnos nincs rajzom.
A rajz ewb5.12-ben van, lehet szerkeszteni is.
A négyszöggenerátor adja az órajelet, másodpercenként nullázza a számlálót és átírja a tárolóba az értékét (ezt egy 555-ös ic-vel lehet helyettesíteni).
A tranzisztor BC182, ez a fokozat csinál a mérendő szinuszból TTL szintű négyszögjelet.

A kapcsolás alapján szerintem érthető, ha tényleg érdekel írj, és utána nézek a pontos kapcsolásnak.


A képen látható verzió már 4 digiten jelezte ki a mért, fordulatot, a látható 300, a hálózati 50Hz 3000Rpm-nek megfelelő érték.

Nekem a végső verziót 1db 7812 és 1db 7805 stab. ic látta el.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem