Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nagyfrekvenciás szintillesztés
Lapozás: OK   1 / 1
(#) beton cipő hozzászólása Dec 14, 2012 /
 
Sziasztok!
A következő problémára keresek megoldást: 5V-os, 100 MHz-es órajel kimenetet szeretnék illeszteni 3,3V-ra. Oszcilloszkóppal megmértem néhány tranzisztor fel- illetve lefutási idejét (BC337-40, MPSA42, BS108), de azok lassúnak bizonyultak (50 ns-nál nagyobb). A feladat, amihez az illesztésre szükség van, gyorsabb szintillesztést követel. Kérdésem tehát az, hogy milyen eszközzel valósítható meg ez a gyors szintillesztés? Akinek van tapasztalata ilyen témában, az kérem írjon.
Köszönöm szépen!
Üdv!
(#) Lacika001 válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Nem lehet simán leosztani egy ellenállásosztóval?
(#) justice válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Szia !

Szerintem egy sima feszültségosztó megteszi.
A kimenőfeszültséged az oszci oldalon adott (5V), a kimenőszinted elvárt értéke szintén (3,3V) innen már gyerekjáték.
(#) beton cipő válasza justice hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Egy osztó a le- és felfutrási meredekséget mennyire módosítaná? Mellesleg jó lenne egy olyan illesztőt találni, amivel pl. 1,8V-ról lehet 3,3V-ra illeszteni.
(#) Lacika001 válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Az osztónál gyorsabbat nem találsz..
Egyébként meg nem mindegy hogy 5ről 3.3Vra vagy 1,8Vról 3,3V-ra kell az illesztő mivel az utóbbi esetben feszültséget kell erősíteni, ami csak aktív alkatrésszel oldható meg.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2012
(#) bbatka válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Elsősorban én is az ellenállás osztót javaslom, de kapacitás kompenzálva. Úgy emlékszem az Alacsony költségű oszcilloszkóp fórumon foglalkoztunk vele.
Másik megoldás 74LVT244 esetleg 74AHC244. Mindkettőt használtam. Nekem az első nem vált bele. Alacsony frekvencián (kb.1KHz) reteszelődik a kimenete. Gyanítom csak a nagy frekvenciát szereti. A második az adatlapja szerint lassú 100MHz-re, de én adnék neki egy esélyt.
(#) justice válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Lényegesen nem szólna bele a dolgokba.
Induktivitásszegény ellenállások használatával meg egyenesen ideális lenne
Az eredeti kérdésedben 5V-ról illesztenél 3,3V-ra, ami nem problémás, mint írtam ellenállásosztó elég.
Ha alacsony szintet növelnél, az már aktív alkatrész felhasználását is megköveteli, mint ahogy Lacika001 is emlitette.
Természetesen az lenne az ideális , ha nem illesztgetnél, hanem a megfelelő
kimenőszintű oszcillátormodult használnál.
(#) bbatka válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
(#) pucuka válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
A digitális technikában használnak szintillesztő áramköröket, minden logikai áramkör családnak meg van saját szintillesztője. Az ellenállás osztó nem igazán megfelelő erre a célra. a legtöbb esetben valamilyen nyitott kollektoros inverter, vagy buffer van erre a feladatra.
Az 1,8 V -os logikáról (ECL) létezik szintillesztő, csak nem lehet minden közértben kapni.
A nagy sebességekhez (100 MHz felett 10 ns alatt) az általad vizsgált tranzisztorok nem igazán jók, ide több száz MHz es, ill. több GHz -es ft -jű tranzisztorok kellenek, és ezekkel oldhatod meg a szintillesztéseket is diszkrét elemekkel. Persze a nagyfrekvenciás áramkörökre vonatkozó szabályok betartásával.
(#) pucuka válasza bbatka hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Sajnos általános jelenség, legalábbis a TTL logikáknál, hogy csak bizonyos felfutásnál gyorsabb felfutású jeleket hajlandók észrevenni. Ezért van oly sok Schmitt trigger bemenetű áramkör. Először jelformálás, majd jöhet a logika.
(#) Action2K válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Szia! Próbálj ki egy 2dB-es kábel TV-s csillapítót. Az 800MHz-es.
(#) beton cipő hozzászólása Dec 16, 2012 /
 
Sziasztok!
Először is köszönöm a sok tippet, másodszor pedig bocsánat a késői válaszért.
Nos valóban nem mindegy, hogy 5V ->3.3V-ra vagy 1.8V->3.3V-ra illesztünk, ezzel én is tisztában vagyok, de jelenleg mindkét problémára keresek megoldást, csupán az 1.8V->3.3V esetre van alternatíva(viszont ha valaki tud nagyon jó és precíz megoldást, szívesen fogadom
Olyan kapcsolásba kell az illesztés (5V->3.3V), ahol néhány nanosecundum pontossággal dolgozunk, így ezért fontos a gyorsaság. A hétfői nap folyamán csinálok néhány mérést még, és azok eredményeit megosztom majd Veletek is.
(#) _vl_ válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
5V->3.3V-ra én SN74LVC szériás kaput használnék (mondjuk az LVC14A szerintem jó).
(#) pucuka válasza _vl_ hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Adatlapján található, hogy 5 -->3,3 V -os transzlátorként is használható kevert logikai áramkörökben.
(#) beton cipő válasza _vl_ hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
Köszönöm szépen! Utána járok!
(#) beton cipő hozzászólása Dec 20, 2012 /
 
Sziasztok!
Nos megmértem, hogy egy osztó (10k és 5k1) mit eredményez 5V-ról 3,3V-ra történő illesztés esetén. Bemenetére 500 Hz-es négyszögjelet kötöttem (egy PIC-el állítottam elő). Az osztó kb 70ns-al növeli meg a felfutást. A gond az, hogy 100MHz-es jelet kéne illesztenem, ahol ugye 5ns-ig van fent a jel, majd 5 ns-ig lent, szóval ehhez keresek megoldást. A továbbiakban nem kapukat vizsgálok majd meg akkor.
(#) _vl_ válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 20, 2012 / 1
 
Nem tudom, hogy hogyan méred/rakod össze a dolgot, de arra számítsál, hogy 100MHz/5ns nagyságrendben kb. 10-20pF a tolerálható max. terhelő kapacitás, ami egy IC bemeneti kapacitásán felül max. 5-10pF a vezetékre. Ez breadboardon nem igazán fog menni...
(#) pucuka válasza beton cipő hozzászólására (») Dec 20, 2012 / 1
 
Hidd el, nincs más megoldás, mint a _vi_ által ajánlott megoldás. Az SN74LVC14 a bemenetén tűri az 5 V ot, a kimenetén pedig ott a 3,3 V. A sebességet nem kizárólag a kapacitás rontja, hanem az általad bevitt R*C időállandó. Az ellenállásokkal is baj van, a nagysebességű logikai áramkörök mind alacsony impedanciájúak. Az általános szerelési kapacitások 10 - 20 pF tartományba esnek, ehhez számold ki milyen ellenállás értékek kellenek 100 MHz -en. Ráadásul az a 100 MHz sem annyi, mert az 5 ns széles "négyszögjel" 1 ns fel és lefutású, és 2 ns szélességű, akkor neked az alakhű átvitelhez legalább 1000 MHz sávszélességű osztót kéne fabrikálnod. Ez meg azért már nem piskóta mutatvány. Ha tranzisztorral csinálnád a szintillesztőt, oda egy legalább 5 GHz ft -jű tranzisztor lellene, a kollektorában max. 1 kohmos ellenállással.
(#) beton cipő hozzászólása Feb 12, 2013 /
 
Sikerült szintillesztő IC találni: ADG3257
Propagation delay 0,1ns, fel és lefutás 3,5ns
Köszönöm a tippeket!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem