Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp javítása

Témaindító: burkus, idő: Jún 19, 2006
Lapozás: OK   100 / 100
(#) dave500 válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 22, 2017 /

30W-ot tud kb.
Most annyi van, hogy a standy 5V megy, és meg is van, de már nem indul a főtrafó, a FET-jei jók, ez biztos, kimértem. Így, hogy a PFC FET-jei nincsenek bent, nincsen zárlat.
310 V körül van a pufferen, nem tudom PFC-vel mennyi volt, akkor nem mértem tudom írtam e, egy Cooler Master B700-asról van szó.
(#) pittti válasza dave500 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /

Ha a leválasztótrafóval elindult (ott ugye nincsen védőföld), akkor valamelyik hidegítő kondenzátor, vagy varisztor lesz zárlatos. (kék, vagy sárga színűek, esetleg zsugorfóliázva)
(#) dave500 válasza pittti hozzászólására (») Aug 22, 2017 /

Ahogy észrevettem, a PFC FET-je ment át zárlatba, emiatt volt zárlat, ezt kivéve 100as izóvval sorbakötve megy, a STANDBY, de csak az.
Megméregettem a hidegítőket, ott nincs zárlat, ahol sehol máshol sem, de így gondolom sehogy sem fog elindulni, mert letilt, hogy nincs benne a PFC tekerccs+fet-jei.
A panel alját nézve van egy 8 lábú SMD IC, amin nincsen semmi felirat, ennek a 2 lába megy ellenálláson keresztül a primer pufferre, egy pedig a PFC tekercs egyik kivezetésére, gondolom ez az IC engedélyezi, vagy tiltja azt, hogy a táp egyáltalán elinduljon.
Találtam közben 1db 20A-es, bivaly tranzisztort, meg egy 900V-os, 10A-es FET-et, nem tudom bármelyik jó-lenne e cserének..(tudom, olyan kellene, ami bele való, de ilyet nemis lehet kapni)
Az lenne a kérdésem, hogy az a 8 lábú SMD IC, ami valószínűleg engedélyezi a táp indulását kijátszható-e? Működhet-e PFC rész nélkül, vagy erre semmi esély nincs?

Hello!

Ezt a fajta tápegységet nem ismerem, de az FSP régebbi sorozatú APFC-s tápjaiból jóegypárat átalakítottam. (ezeknél menetrendszerűen a PFC vezérlő IC-je szállt el) Kiforrasztottam a teljes panelt, két helyen kellett átkötni, és azóta is tökéletesen működnek.
(#) Ge Lee válasza dave500 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /

Működni kell neki PFC nélkül is, viszont a PFC vezérlő gondolom ilyenkor tiltásban tartja. Jó lenne ha lenne róla rajz, mert akkor könnyen ki lehetne deríteni hogy hogyan iktasd ki.

Valószínüleg itt is ez történt.
Na, annyit sikerült kiderítenem, hogy a PFC IC egy CM6805B, adatlap.

Így már el tudunk indulni, hogy mit kéne átkötni?
Szinte biztos, hogy ez halt meg.

Az a 8 lábú SMD IC valószínűleg egy komparátor lesz, viszzacsatolva a PFC vezérléséhez ad szabályozójelet. Biztos hogy nem az tiltja.
A passzív és az aktív PFC funkcióját tekintve majdnem azonos (csak az elektronika ugye sokkal olcsóbb mint a réz és a vas, meg hát könnyebb is), az áramkörbe kötésük is azonos - a fő puffer előtt vannak. Ahogy a leégett passzív PFC-nél a tekercs eltávolítása után át lehetett (kellett) kötni a 2x2 kivezetést, ugyanígy kell eljárni az aktívnál is a panel kikötése után. A lényeg, hogy a puffer tudjon töltődni.

Elnézést, ha értetlen vagyok, de mit is kell csinálnom pontosan?
Ennél a tekercsnek 2 kivezetése van összvissz, és azt kapcsolgatta a 2 FET, ami kipukkant ugye.
A primer puffer tekercs, és FET-ek nélkül is feltöltődikm pár HSZ-el feljebb tettem is fel képet róla.

Nem tudom, hogy ennél a tápegységnél milyen a PFC áramkör, az FSP-knél egy, ha jól emlékszem kb. 18 - 20 lábú segédpanelen volt. Ezt teljesen eltávolítottam (az összes lábat kiforrasztva), és ahol meg volt szakítva az áramkör a pufferkondenzátor előtt, azt kellett átkötni.
(egyébként ha a kapcsolófetet kivéve is töltődik a puffer, akkor ott valami más sem ok)

Itt a forrasztási oldalon van a PFC vezerlo IC, mellékeltem a képet. Ezen látszik az is, hogy alapbol feltolt a puffer, a PFC tekercs gyakorlatilag "zarlatot kapcsolt", es ennyi volt a feladata. A PFC IC ad PWM jelet a fő trafó FET-jeinek, fentebb mellékeltem a PFC IC adatalapjat is.

Hát - kapcsolási rajz kellene, de ez a táp úgy látom teljesen más mint az FSP-k. Ahol ennyi mindent bíznak egy vezérlő IC-re, az valószínűleg nem alakítható át.
Meg kellene próbálni egy másik vezérlővel, talán beszerezhető vagy helyettesíthető.

Azt nem hiszem, hogy lehet szerezni.
A másik IC egy cm03x, ebből kapna tápot a PFC IC, de nem kap.
Elemezgettem az adatlapot, ha jól értelmezem, akkor ha a PFC IC 5-s lábán van feszültség, akkor tilt, ha nincs, akkor nem. Valószínűleg ezt kellene GND-re kötni, és indulna, de egyenlőre meg kéne tudni, hogy miért nem kap tápot.
(#) dave500 hozzászólása Aug 22, 2017 /

Itt van a CM03X adatlapja is(nem komparátor ezek szerint)
A PFC IC 1-es lába GND, kimértem, az, 10-es lába PWM OUT, ezis biztos, hogy az, mert ez a láb megy a primer FET-ekre.
A PFC IC 8-as lábán kellene tápot kapnia, de nem kap, kb 0.8V van itt, de az a fura, hogy CM03X 3-as lábáról kapná, ami a GATE-je. PFC IC VCC lába GND-hez képest kb. 500 Ohm.
Hogy kaphatna tápot GATE-ről?
A CM03X IC 8as lábán 100 V van, 7-es lábán 42V.

CM03X.JPG

(#) dave500 válasza dave500 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /

Valami történt, mert már kap a PFC IC 6V-ot, ha a zöld-fekete össze van kötve, ha nincs, akkor nem kap tápot.
Méregettem, GND-hez képest az 5-s lábon 2V van, a 7es lábon pedig 5.8V.

Idézet:
„...A panel alját nézve van egy 8 lábú SMD IC, amin nincsen semmi felirat”

Én erre mondtam hogy komparátor (és valszeg az is...)

Az az ic a CM03X, ez már biztos.
(#) dave500 válasza dave500 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /

Ez kezd bizarr lenni, már 12.2V van a PFC IC VCC lábán, az 2-es lábon 1,5 V a 3-ason 0V, 4-esen 0.8V, ötösön 2.0, 6-oson 0V, 7-esen 11.6V, 8ason VCC, azaz 12.2V.
Ebből el lehet indulni?
(#) dani555 hozzászólása Szept 11, 2017 /

Sziasztok! A következö lenne a problémám: Van egy pc tápom, nem olyan power-on vezetékes, hogy két vezetéket össze kelljen kötni, hogy működjön. A hibajelenség az, hogy elindul, megjelenik egy pillanatra a 12 és 5 volt a kimeneten, utána pár másodperc alatt leáll. Terheltem rendesen, egy sokwattos 470 ohmos ellenállást tettem a 12 voltos kivezetésére, egy 52 ohmos ellenállást az 5 v os kivezetésére. Melyik alkatrész szokott elromlani ilyen hibatüneteknél? Én a visszacsatolo ág, optocsatolo mellett lévö közepesen nagy elko kondikra gyanakszom, hogy kiszáradtak...... Szerintetek?

Köszönöm a válaszokat
(#) vargaf válasza dani555 hozzászólására (») Szept 12, 2017 /

Tegyél rá próbaként egy merevlemezt és nézd meg akkor indul-e. Az 52 Ω és a 470 Ω túl nagy érték terhelésnek.
Következő: »»   100 / 100
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Szept, 20. Sze
0:28:20
Jelenleg 102 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu