Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése

Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   248 / 248
(#) szpeter92 hozzászólása Dec 7, 2017 /

Sziasztok!
A következő problémához szeretnék segítséget kapni.

Adott egy festőműhely egy kompresszorral és egy elszívó ventilátorral. Ehhez kellene vezérlést készíteni nyomógombbal, mágneskapcsolóval, hőkioldóval, és időrelével.
Úgy hogy ha a ventilátort elindítjuk, akkor 15 perc múlva kapcsoljon ki, ha nem lett közbe a kompresszor elindítva.
A kompresszort ne lehessen elindítani, ha a ventilátor nincs bekapcsolva.
Ha a kompresszort elindítjuk, akkor folyamatosan menjen a ventilátor, ha a kompresszort kikapcsoljuk a ventilátor még 15 percig működjön.
Ha a ventilátort leállítjuk, kapcsoljon ki a kompresszor is.

Egy vezérlő áramkör rajzának elkészítéséhez kérném a segítségeteket.

Előre is köszönöm!
(#) Marko Ramiusz válasza szpeter92 hozzászólására (») Pé, 7:22 /

Szép napot, szpeter92! Azt szeretném kérdezni, hogy Ön fogja megvalósítani a motorok vezérlését? Üdv.: Joe
(#) Ge Lee válasza szpeter92 hozzászólására (») Pé, 9:32 /

Amellett hogy én agybajt kapnék egy ilyen vezérléstől, ez a kérdés nem ebbe a topikba tartozik. Lehet ilyeneket készen kapni, vagy akár analóg módon logikával, kapukkal és időzítővel (akár 555-tel), vagy mikrovezérlővel is meg lehet oldani.
Példa. A ventit egy relé indítja, a kompresszor reléje csak ennek az egyik érintkezőjén keresztül kap vezérlést, tehát ha nem megy a venti akkor a kompresszor sem tud. A kompresszor reléjének meghúzott állapotát figyeljük (egy másik érintkezőn), ha nincs meghúzva akkor elindul egy pl. 555-tel felépített 15 perces időzítő, ami az idő lejárta után bontja a venti áramkörét (oldja a relét). Stb, stb.
(#) VIM válasza Ge Lee hozzászólására (») Pé, 9:51 /

Szia! Valami nem kerek nekem ebben az elgondolásban, vagy csak nem volt pontos a megfogalmazás a kérdező részéről. Talán a ventillátor huzat, légáram kapcsolótól kellene függővé tenni a levegő jelenlétét a szórópisztolyoknál. Ha ez volna az elképzelés, akkor nincs szükség semmi hókusz-pókuszra. Az utólagos szellőztetést a szórópisztolyok helyrerakásától lehet függővé tenni.
(#) kivancsi4 válasza szpeter92 hozzászólására (») Pé, 14:41 /

Nem lett tesztelve, de akár jó is lehet.

vent_komp.JPG

(#) elektroton válasza kivancsi4 hozzászólására (») Pé, 18:22 /

Egy lehetséges vezérlési kapcsolás meghúzás késleltető időrelével.
(#) VIM válasza elektroton hozzászólására (») Szo, 10:04 /

Szia! A kapcsolás az rendben van csak amiről az előzőekben tettem említést, hogy a ventillátor légáramlástól függjön a kompresszor működése a K2 13-14 pontja helyére a légáram kapcsolót lehetne kötni. Ha nincs elszívás ne menjen a kompresszor. Ennek ellenére mindaddig van légvételezési (festékszórási) lehetőség amíg a légtartályból ki nem fogy a levegő.
(#) elektroton válasza VIM hozzászólására (») Szo, 15:51 / 1

Lehet bonyolítani, felügyeltetni a végtelenségig, pénztárca függő is.
Módosítottam a rajzom, a B1 nyomáskapcsoló nem engedi a leállító időzítést elindítani míg pl. 2bar nyomás van a levegő tartályban. A B2 szellőzés áramlásőr feltétele a kompresszor üzemeltetése.
De további "inteligenciát" is bele lehet kombinálni, akár PLC-s okosságot is tehetünk hozzá.
(#) VIM válasza elektroton hozzászólására (») Szo, 16:52 /

Profi munka. Még annyi volt a kérdést feltevő kérése, hogy:
Idézet:
„Ha a ventilátort leállítjuk, kapcsoljon ki a kompresszor is.”
Ha még rajzolnál egy K1 15-16 jelöléssel egy húzva záró érintkezőt az Áő (áramlásőr) elé, akkor már ez a feltétel is teljesítve lesz. Klassz ez a rajz program, hogy hívják?
(#) proli007 válasza VIM hozzászólására (») Szo, 17:03 / 1

Nincs rá szükség. A K1 13-14 ellátja ezt a feladatot is. Ha megnyomod az S0-át, mindenki hanyatt dobja magát..
(#) VIM válasza proli007 hozzászólására (») Szo, 18:40 /

Igazad van! Nem is tudom, hogy miért gondoltam bele még egy érintkezőpárt. Elég lett volna csak addig írnom, hogy:
Idézet:
„Profi munka.
és kész!
(#) VIM válasza elektroton hozzászólására (») Szo, 18:43 /

Ne haragudj, akkor csak ennyi , a többi az semmis.
(#) elektroton válasza VIM hozzászólására (») Szo, 20:02 / 2

Szia VIM!
Köszönöm a pozitiv véleményt. Nagyon szeretek rajzolni, (meg vezérlésekkel foglalkozni) főleg az egyszerűen, rugalmasan használható sPlan programmal. Itt a fórumon is van topikja sPlan fórum
Rengeteg saját rajzelemet csináltam hozzá én is, meg a fórumon illetve gyártói honlapon is vannak. Bővebben erről a saját topikjában "beszélhetünk".
Még annyit, hogy többször leírtam már ezen a fórumon is, hogy egy jól szerkesztett rajz többet elmond mint sok oldalnyi szöveges magyarázkodás.
(#) VIM válasza elektroton hozzászólására (») Szo, 23:02 /

Nincs mit hisz kitűnően használod ezt a progit. Köszönöm az útbaigazítást, tetszetős ez a program.
Következő: »»   248 / 248
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu