Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   180 / 839
(#) KTobi válasza demcar hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Mivel a trafód elég nagy teljesítményű, így a primer és a vas az jó, nem érdemes másik trafót venned, ezt kell átalakítani.
(#) demcar válasza alex077 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Üdv.!

Én is megépitettem azt a tápot amit most te épitel. Nekem kitűnően működik lassan már másfél éve.

És szerintem neked a táppal van a hiba, mert ahogy elmitetted hogy szabadon a trafók nem melegednek.

És azt úgy tudod megnézni hogy a táp rossz-e hogy ha van neked digitális multiméter de olyan ami tud mérni vátóáramot és akkor lemérheted hogy mennyi áramot vesz fel a táp mert a két 12V-os bemeneten nem lehet több mint 200mA.

"A másik baj az, hogy pl most bekapcsoltam a tápot kezdetben 5.3 V-ot mutatott, de most már csak 4.6-7 között stabilizálódott. Úgy látom a melegedéssel lehet összefüggésben,mert ha újraindítom 4.6-7 V-ot mutat."

Ezt elmagyaráznád érthetőbben mert igy nem tudok segiteni.

(#) alex077 hozzászólása Aug 29, 2009 /
 
Sajnos itthon nincs olyan multim, ami tud váltóáramot mérni, de majd hétfőn talán meg tudom mérni a melóhelyen.
A másik problémánál annyi a lényeg, hogy közvetlen bekapcsolás után ( előtte jó sokat pihizett ) 5.3 V-ot lehet mérni, de pár perc múlva leesik 4.7 körülre (amikor már kicsit melegebb).
(#) demcar válasza alex077 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Bocs de nem értem hol lehet mérni 5,3V-ot és bemelegedés után pedig 4,6-ot?
(#) alex077 válasza demcar hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
kimenet
(#) alex077 válasza alex077 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Időközben leszigeteltem rendesen (eddig is le volt, de most még jobban le lett) a labortáp dobozát. Most üresen megy már jó pár perce és minden rendben van (nem melegednek a trafók, nem ingadozik a feszültség).
(#) demcar válasza alex077 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
És milyen dobozt használsz?
(#) demcar válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Én elgondolkodtam azon hogy amint emlitettem hogy van nekem a 20A trafóm és hogy azt a tápot (0-50 0-5A)nem-e lehet átalakitani úgy hogy egy kicsivel több ampert tudjon produkálni?
(#) Alkotó válasza demcar hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Dehogynem, csak semmi értelme.
Ha a rajzot megnézed, arra ráírtam, hogy a határértékeket miként célszerű értelmezni. Ha mondjuk felmész 5 ről 10A-re, akkor már "végtelen" mennyiségű hőt kéne eltenni valahová. Ez a táp a jelenlegi határaival is kritikus mennyiségű hőt tud termelni.
A meglévő trafód nem tudom milyen, de a legcélszerűbb lenne azt átalakítani úgy, hogy rajta legyen mind a 10 db tekercs, ami éppen jó két táphoz. (kivéve ha toroid, azt elég nehéz utólag alakítgatni)
(#) alex077 válasza demcar hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
A doboz teljesen fém. Két rétegű papír + szigszalag szigetelést kapott. Most kizártnak tartom, hogy bármilyen kontaktus van a labortáp és a doboz között. A doboz le van földelve.
Most kb egy órát ment a táp terheletlenül. A feszültség nem ingadozott, de a trafók nagyon felmelegedtek.
Csak terhelés lehet az indoka annak, hogy melegednek?
Kisípoltattam a trafó lemezeit és szerintem nem lenne szabad kontaktusnak lennie a lemezek között, mert így gyakorlatilag olyan mintha öntött vas lenne az egész mag és jelentősek lesznek az örvényáramok, amik fűtenek.
Vagy rosszul tudom?
(#) demcar válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Rendes trafóm van, nem toroid.

De igazad felesleges az a sok amper.

Csak azért nem szeretném áttalakitan mert ez elég jó trafó.

De lehet hogy átfogom.

Mert megtudnám csinálni én is csak nekem nincs itthon olyan vastag rézdrót ami elbirná az 5A.
(#) demcar válasza alex077 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Annyira a trafókhoz nem értek, de azt tudom hogy hogyan kell megtekerni őket.

És a melegedés csakis zárlat vagy túl nagy terhelés esetében lehetséges. de azt kipróbálhatod hogy biztositékot teszel a bemenetre és ha bekapcsoláskor kiég a biztositék akkor ott nagy a fogyasztás.

És a tápban van a hiba.

És egy kérdés hogyha bekapcsolod a tápot a bezárt fémdobozban akor nem kezd el a kijelzés "ugrálni" pár tizedet?
(#) alex077 válasza demcar hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Nem kezd el ugrálni a kijelzés, de az előfordul, hogy 2 tized között van a fesz és a kettő között ugrál, de stabilizálódni szokott.
A 220-as bemeneten 400 mA-es biztosíték van, ami a 24 V-os trafó biztosítéka ( a felirat szerint 315 mA-es kell bele), de arról megy az összes trafó és nem ment ki.
Furcsa, hogy a tápban van a hiba, mert ettől eltekintve minden oké.
Talán vhol rövidzárlat van? Holnap leellenőrzöm, de nem tartom valószínűnek.
(#) demcar válasza alex077 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Én nem állitom konkrétan hogy valahol rövidzár van a tápban, de az szokott ilyet csinálni vagy a tápban valamilyen alkatrész rossz-hibás.

Én én a biztositékot a trafó kijövetére gondoltam hogy tegyél oda ahová megy de a tápba a 12V részhez egy 200mAos biztositékot.

Ja és kiváncsi lennék hogy hogyan néz ki a táp nem tudnál csatolni 1-2 képet?

És hogy gyorsabban át akarod tárgyalni a dolgot akkor feltudom ajánlani az msn-t. Ha jónak látod.

*****@*****.**

SOHA ne írd ki az e-mail címed, hacsak nem vagy mazochista, és/vagy nem szeretnél a postafiókodban egy nagy rakás spam-et találni! Ott az adatlap, írd be oda!
Frankye
(#) alex077 válasza demcar hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Köszi a segítséget, de ma már nincs erőm többet ezzel foglalkozni. Hétfőn megpróbálom megmérni az áramfelvételt, és ha több a kelleténél, akkor okosabbak leszünk.
Töltöttem fel pár képet a honlapomra. Még eléggé keszekuszák a vezetékek, éppen hogy össze van szerelve, de rendesen működik ( a melegedéstől eltekintve ).
(#) demcar válasza alex077 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Oké.

Elég szépre sikeredett a bedobozolt táp.

Szép munka!
(#) alex077 válasza demcar hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Köszi! Írni fogok, ha lesz vmi fejlemény a táppal kapcsolatban.
(#) Alkotó válasza alex077 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Nem hiszem hogy egy trafómérés olyan bonyolult lenne. A következőket mérd meg a melegedő trafón, aztán gyorsan lehet tovább szűkíteni a kört:
1. üresjárási primer áram (mindenféle terhelés nélkül)
2. Szekunder áram, mikor minden be van kötve , de a tápegység még terheletlen
3. ugyanez, de a tápegység 2A-rel terhelve.

Ha ezt a 3 áramértéket megmondod, akkor már sokkal előrébb leszünk. Szemre az a trafócska aligha több 50-60VA-nél, de ha vannak gyári teljesítmény és feszültsgéadatai, azt is mond el.
(#) alex077 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Nincs itthon olyan multiméterem, ami tud váltóáramot mérni, de hétfőn tudok egyet szerezni.
(#) Doncso válasza alex077 hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Hát barátom, aki elektronikával foglalkozik, azért egy valamire használható multiméterrel (kb 1500Ft) legalább rendelkezzen.
(#) gortvalui hozzászólása Szept 1, 2009 /
 
Sziasztok!
Tudnátok nekem segíteni?
Van egy trafóm, aminek kimenetei:
2x30v
2x15v
2x17v
1x32v
2x1,8v
Kb. ennyi.
Ehhez kellene nekem egy olyan kapcsolás és ha van nyák rajz, ami egyszerű és egyenirányítva tudjon stabil:
12-14voltot akku töltéshez
és
0-25voltig szabályozható tápegységet,vagy 0-30ig.
Amper szabályozás nem szükséges az lehet a max amit tud.
Az 1,8v kimeneti váltó kivételével, minden kimeneten 2-2,5A tud.
Köszi a segítséget előre is.
U.i:2 külön kapcsolás érdekel elsősorban, de lehet 1 kapcs is, ami tudja ezeket.
(#) Attila86 válasza gortvalui hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Szia!

Azt is tudni kellene hogy az egyes tekercsek mekkora árammal terhelhetőek, illetve hogy egymástól galvanikusan függetlenek-e.
(#) SALáta válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Trafóból sokfajta létezik, legfontosabb a mag keresztmetszet, innen a trafó teljesítményére következtethetsz, a primer és secunder tekercs anyaga/átmérője, ebből pedig a kivehető áramra lehet saccolni. Aztán a 2X xxV lehet középleágazásos ami belül van leágaztatva, illetve két független tekercs ami kívül össze van fogva. De ez nagyon nem ide illő téma. Nem Attilának szólt, inkább kiegészítettem. A tekercs huzal keresztmetszet 8. osztályos technika könyvben le van írva.
(#) Attila86 válasza SALáta hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Én egyenlőre bízok az egyszerűbb megoldásban, hogy a trafójára rá van írva a terhelhetőség, csak egyenlőre elfelejtette közölni.
(#) gortvalui válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Szia!

Sajna még nem volt időm kipróbálni, mert melóban van bent a trafó, csak tegnap rámértem a kimenetekre, hogy úgy ahogy tudjam mit tud.
Szerintem közép leágazás az a sok 2xu.a.
De ha jól emlékszem minden kimenetem ott volt a 2,?A
(#) gortvalui válasza gortvalui hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Tudnál, tudnátok nem bonyolult kapcs.rajzot adni 12v stabil egyenáramhoz, ami legalább tudja a 2A-t?
És olyan kapcs.rajz is érdekelne ami szabályozható úgy 24 vagy 30 voltig 2A-el.
Köszi a segítséget.
(#) Doncso válasza gortvalui hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
A szabályozható tápnak itt van egy megoldás, bírja a rövidzárat is. Nálam 29,5 AC-ról megy , teljesen jól működik, igaz áram szabályzása nincs, de ez nem volt kitétel.

45tap.gif
    
(#) alex077 hozzászólása Szept 2, 2009 /
 
Megmértem a trafók áramfelvételét. Ha nincsenek bekötve a labortáp paneljába, akkor kb 120mA-t vesznek fel. Így több mint 26 W-al fűtenek a trafók. Ez nyilvánvalóan nem normális jelenség. Magyarázat: ****, kínai trafók.
Ha lesz időm és pénzem ki fogom cserélni a trafókat normálisra, de az odébb lesz.
Leírtam, hátha találkozik valaki hasonló esettel.
A trafókat leszámítva rendesen üzemel a táp, nemsokára tesztelem.

Káromkodás nélkül is értjük.
Ugye, az a 3 (három!) billentyű-leütés nem okoz olyan nagy gondot, hogy ne tudd megcsinálni?
Frankye
(#) Alkotó válasza alex077 hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Ettől még nem feltétlenül rossz ez a trafó, de tény, hogy szokatlanul nagy az üresjárási árama. Ez biztosan nincs alulgerjesztve, SŐT...! Ha egyáltalán egy trafóról van szó, mert most már elég zavaros a dolog a fejemben.
Korábbról mintha több trafó rémlene, és talán még az is, hogy üresen nem melegszenek. Ezért kellett volna a SZEKUNDER áramokat megmérni minden egyes tekercsen, nem pedig a primert. Vagy ha mégis primer áram, akkor legalább trafónként, és mellé téve mekkora is volt az a vasmag nagyjából.
(#) gortvalui válasza Doncso hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Szia!
Van ehhez nyák és beültetési rajzod is?
Fel tudnád tenni vagy elküldenéd nekem?
Következő: »»   180 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem