Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC programozás assemblyben
 
Témaindító: sonajkniz, idő: Máj 30, 2015
Témakörök:
Lapozás: OK   17 / 32
(#) usane válasza Edem222 hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
Idézet:
„Vegyünk 30 dkg valamit, reszeljünk hozzá 10 dkg amolyat, majd keverjük össze 2dl emilyennel, végül süssük meg tetszőleges hőfokon ameddig kedvünk tartja.
Pfuj, ezt a kutya sem eszi meg, mit rontottam el?”

Tudja a fene.
Mi ez valami titkos CIA project?
Valami támpont csak kellene.
A bemenő jellel biztosan nincs gond?
Hogyan veszed a jelet? (SPI, IIC, ADC...)
Milyen programozó? Milyen assembler?
(#) Edem222 hozzászólása Ápr 28, 2017 /
 
Már meg oldódott, köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2017
(#) Edem222 válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Köszönöm! Ez az oldal nagyon hasznos számomra!
(#) lóri válasza Edem222 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Ügyi vagy! Amúgy mivel volt a probléma?
(#) silent15 hozzászólása Jún 5, 2017 /
 
Sziasztok, szeretnék kérdezni egy pár dolgot ami nem tiszta nekem.
Mostanában kezdtem assemblyben programozni, nagyon tetszik, élvezhetőbb rajta a fejlesztés mint C-ben (a logika felépítése nehezebb, viszont a modulok beállítása átláthatóbb)
A kérdésem a következő lenne, adott a következő kód (PIC12f629):
  1. CONSTANT BAZIS_CIM = 0x20
  2. W_SAVE      EQU BAZIS_CIM + 0
  3. STATUS_SAVE EQU BAZIS_CIM + 1
  4. SZAMLALO    EQU BAZIS_CIM + 2

Így helyesen elhelyezem a GP regiszterek elejétől a változóimat ? Illetve ez így egyáltalán változóként működik? Így elvileg 3 regisztert foglalok , viszont MpLab alatt többnek jelzi, ez miért lehet ?

Köszönöm !

ddd.JPG
    
(#) Hp41C válasza silent15 hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Elsőre el kell döntened, hogy abszolut vagy relokálható kódot szeretnél írni.
Abszolut kódban a cblock ... endc direktívákkal lehet helyet foglalni a változóknak, relokálhatóban az idata szekciókban a dw és az udata, szekciókban a res direktívákkal.
Ld. MpAsm leírása.
A második kérdésre a válasz a kép utolsó sorában: Egy kis adat- és programterület a nyomkövetés céljára le van foglalva. A nyomkövetéshez un. header -re lenne szükség...
(#) silent15 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Direkt az abszolút miatt kérdeztem, még 64x8 rekeszt nyomon tudok követni és magam optimalizálni (meg tanuláshoz jobb ha látom hogy mi hol van), viszont egy 18f szériában már nem gondolnám hogy ez menne. Így most majd a cblock ... endc -t fogom használni.
Ha nem debugolom akkor csak annyi helyet foglal amennyit én lefoglalok saját magamnak ?
(#) Hp41C válasza silent15 hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Idézet:
„Direkt az abszolút miatt kérdeztem, még 64x8 rekeszt nyomon tudok követni és magam optimalizálni (meg tanuláshoz jobb ha látom hogy mi hol van), viszont egy 18f szériában már nem gondolnám hogy ez menne.”

Ebben az esetben csak 64 rekeszt kell észben tartani, de nem ördöngösség a 18F -ek abszolút módban való kezelése. Úgyis lesz egy-két tömb, buffer, stb.
Valahogy el kell magyarázni a keretrendszernek, hogy nem szeretnéd nyomon követni.
  1. CBLOCK 0x20
  2.   W_SAVE
  3.   STATUS_SAVE
  4.   SZAMLALO
  5. ENDC
(#) silent15 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Mostmár átraktam CBLOCK-osra. Még egy utolsó kérdésem lenne, és utána visszamerülök a tanulásba.
Az alábbi kód mennyire helyénvaló ? Mennyire sikerült szépen/nem szépen megoldanom, mit lehetne egyszerűsíteni, mit kellett volna másképp csinálni? Azért kérdezem, mert assemblyt a tömör kód miatt kezdtem el tanulni és itt is próbáltam a legtömörebben megírni. GP5-4-2 között valósít meg egy futófényt. Az időalapot a TMR0 modul adja, csak "felbővítettem" 16 bitesre. Itt egy IF ELSE szerkezetet szerettem volna megvalósítani ezzel.

UI: A W_SAVE és STATUS_SAVE jelenleg direkt nincs használva, pusztán azért mert nincs most rájuk szükség.
  1. #include <p12f629.inc>
  2.  __CONFIG _FOSC_INTRCIO & _WDTE_OFF & _PWRTE_ON & _MCLRE_OFF & _BOREN_OFF & _CP_OFF & _CPD_OFF
  3.  
  4. CBLOCK 0x20
  5.     W_SAVE
  6.     STATUS_SAVE
  7.     SZAMLALO
  8.     TMR0_SZAMLALO
  9. ENDC
  10.  
  11. RES_VECT  CODE    0x0000
  12.         GOTO    START
  13. ISR       CODE    0x0004
  14.         GOTO    ISR_RUTIN
  15.  
  16. MAIN_PROG CODE
  17.  
  18. START
  19.     BSF     STATUS, RP0     ;BANK1
  20.     MOVLW   0x08            ;TRISIO
  21.     MOVWF   TRISIO          ;TRISIO
  22.     MOVLW   0xD1            ;OPTION_REG
  23.     MOVWF   OPTION_REG      ;OPTION_REG
  24.     MOVLW   0xA0            ;INTCON
  25.     MOVWF   INTCON          ;INTCON
  26.    
  27.     BCF     STATUS, RP0     ;BANK0
  28.     MOVLW   0x34            ;GPIO
  29.     MOVWF   GPIO            ;GPIO
  30.     CLRF    SZAMLALO        ;NULLÁZÁS  
  31.     GOTO LOOP
  32. LOOP
  33.     GOTO    LOOP
  34. KETTOVEL
  35.     CLRF    SZAMLALO        ;NULLÁZÁS
  36.     MOVLW   0x20            ;GPIO
  37.     MOVWF   GPIO            ;GPIO
  38.     GOTO    ISR_VEGE
  39. EGGYEL
  40.     INCF    SZAMLALO        ;NÖVELJÜK EGGYEL
  41.     MOVLW   0x10            ;GPIO
  42.     MOVWF   GPIO            ;GPIO
  43.     GOTO    ISR_VEGE   
  44. ISR_RUTIN
  45.     BCF     INTCON, T0IF    ;TMR0 INTFLAG CLEAR
  46.     INCF    TMR0_SZAMLALO   ;TMR0 16 BITRE BŐVÍTÉSE
  47.     MOVFW   TMR0_SZAMLALO   ;TMR0_SZAMLALO == 255 ?
  48.     SUBLW   0xFF            ;TMR0_SZAMLALO == 255 ?
  49.     BTFSS   STATUS, Z       ;TMR0_SZAMLALO == 255 ?
  50.     GOTO    ISR_VEGE        ;TMR0_SZAMLALO != 255 !
  51.     BCF     STATUS, RP0     ;BANK0
  52.     MOVFW   SZAMLALO        ;SZAMLALO == 2 ?
  53.     SUBLW   0x02            ;SZAMLALO == 2 ?
  54.     BTFSC   STATUS, Z       ;SZAMLALO == 2 ?
  55.     GOTO    KETTOVEL        ;SZAMLALO == 2 !
  56.     MOVFW   SZAMLALO        ;SZAMLALO == 1 ?
  57.     SUBLW   0x01            ;SZAMLALO == 1 ?
  58.     BTFSC   STATUS, Z       ;SZAMLALO == 1 ?
  59.     GOTO    EGGYEL          ;SZAMLALO == 1 !
  60.     MOVLW   0x04            ;SZAMLALO == 0 !
  61.     MOVWF   GPIO            ;SZAMLALO == 0 !
  62.     INCF    SZAMLALO        ;SZAMLALO == 0 !
  63.     GOTO    ISR_VEGE
  64. ISR_VEGE
  65.     RETFIE
  66.     END
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2017
(#) Hp41C válasza silent15 hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Észrevételek:
Idézet:
„MAIN_PROG CODE”

Ez a relokálható kódhoz tarozik.
Abszolút kódban nem kell külön a kódot bevezetni. Egy adott címen való kezdéshez az org direktívát lehet használni:
  1. org 0x004
  2. ISR:         GOTO    ISR_RUTIN


Idézet:
„ISR_RUTIN
BCF INTCON, T0IF ;TMR0 INTFLAG CLEAR
INCF TMR0_SZAMLALO ;TMR0 16 BITRE BŐVÍTÉSE”


Majdnem minden művelet elvégzése módosítja a STATUS regiszter tartalmát. A megszakítási rutinnak minden (nem szándékosan) módosított regiszter értékét mentenie kell a belépéskor és a kilépés előtt vissza kell állítania:
  1. ISR_RUTIN:
  2.   movwf  W_SAVE
  3.   movf STATUS,w
  4.   movwf STATUS_SAVE
  5. ...
  6.     BCF     INTCON, T0IF    ;TMR0 INTFLAG CLEAR
  7.     INCF    TMR0_SZAMLALO   ;TMR0 16 BITRE BŐVÍTÉSE
  8. ...
  9. ISR_VEGE:
  10.   mowf STATUS_SAVE,w
  11.   movwf STATUS
  12.   swapf W_SAVE,f
  13.   swapf W_SAVE,w
  14.   RETFIE
(#) silent15 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Köszönöm az észrevételeket, javítottam a kódot eszerint! A regisztereket egyenlőre azért nem mentettem ki, mert mindent a megszakításban oldottam meg a "fő" programhurok csak ébrentartja a chippet, de beiktatom a mentést.

UI: Az nem baj hogy goto-zok az elégazásoknál, meg lehetne oldani azt szebben is ?

Köszönöm mégegyszer!
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2017
(#) Hp41C válasza silent15 hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Assembly -ben csak goto ill. call utasítással lehet a végrehajtást vezérelni (ill. a PCL írásával).
(#) silent15 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Akkor maradok ennél, csak más nyelveknél ugye nem szeretik mert spagetti kódot okoz.
Egy legutolsó kérdés; 12f629-nél a programmemória 001h és 002h helyén mi található ?
(#) ktamas66 válasza silent15 hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Én a számlálókat ha lehet visszafelé számolósra csinálom, mert a nullát könnyebb vizsgálni (decfsz).
Az ilyen sorszámozott állapotoknál C-ben is inkább switch case jellegű megoldást használnak. Valahogy így:
  1. decf    Multiplex       ;csökkentem a kijelzendő digitet
  2.                 movfw   Multiplex
  3.                 addwf   PCL, F      ;programszámlálóhoz hozzáadom
  4.                 goto    DIGIT0
  5.                 goto    DIGIT1
  6.                 goto    DIGIT2
  7.                 goto    DIGIT3
(#) silent15 válasza ktamas66 hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Így hogy fix helyre rögzítem a kódot ez is járható és elegánsabb
(#) Pali79 válasza silent15 hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Idézet:
„12f629-nél a programmemória 001h és 002h helyén mi található ?”

Semmi, az is használható csak csínján kell bánni vele, mert összeakad a megszakítással ami ugye a 004h címen kezdődik. Bár elméletileg a fordító hibát ad rá ha ilyen előfordulna. Bár nálam az szokott inkább előfordulni, hogy ORG utasítással beteszek egy kódrészletet a memória közepére és ha valamit még faragok a kód elején akkor az előtte való rész már túllóg azon a címen ahova az előzőt raktam, így azt át kell tenni máshová. Egyébként az Mplabban, ha lefordítod a programod a view menüben vagy egy Program memory, ha erre rányomsz akkor megnézheted, hogy melyik utasítás pontosan hol helyezkedik a memóriában. És ez az assembly másik nagy előnye, hogy ott is assembly kódokat mutat, így pontosan érted az egészet.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2017
(#) silent15 válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 5, 2017 /
 
Igen, csak az zavart meg hogy 001h és 002h-ra RETLW 0x0-t csinál magától a többi üres helyet pedig ADDLW 0xFF-el tölti ki. Ha így ahogy végigondolom akkor arra a 2 helyre 1 bármit és 1 goto-t kell írnom különben jön az összeakadás.
Érdekes ez az assembly világ, nekem nagyon tetszik
(#) sonajkniz válasza silent15 hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Idézet:
„Ha így ahogy végigondolom akkor arra a 2 helyre 1 bármit és 1 goto-t kell írnom különben jön az összeakadás.”

Nem egészen. Ha nem használsz megszakítást a programban, akkor a program első sora ez legyen: org 0x0000
Utána írhatsz folyamatosan.
Ha akarsz megszakítást használni, csináld ezt:
  1. org         0x0000    
  2.     nop
  3.     GOTO    START
  4.     nop
  5.     org     0x0004
  6.     GOTO    MEGSZAKITAS
  7.     nop
  8.     org     0x0008
  9.     nop    
  10. START

Így ugyan elvesztesz 2-3 byte programmemóriát, de biztos, hogy nem lesz ütközésed.
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2017
(#) silent15 válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
De ha jól értelmezem és teljesen ki szeretném használni, akkor írhatom ezt is (nop helyén értelmes utasítás):
  1. org 0x0000
  2. nop
  3. nop
  4. nop
  5. goto START
  6. org 0x0004
  7. goto isr
  8. org 0x0005
  9. START
  10. ;kód

Ez így is működne ?
(#) zenetom válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Én azért a megszakítás címét minden esetben átugranám, tehát a 0x00 (reset) címről egy GOTO-val megyek minden esetben a megszakítás(ok) utáni címre.
(#) silent15 válasza zenetom hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Nem feltétlen szeretném felhasználni a 001 002 területet, csak elméletben kérdezem
(#) Hp41C válasza silent15 hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Vannak a 12F629 -nél nagyobb programmemóriával rendelkező típusok is 4, 8 ill. 16kszóval. A goto ill call utasírások kódolása csak 11 bites címet enged meg, a legfelső biteket a midrange kontroller a PCLATH regiszterből veszi. Ha a inicializáló rutin magasabb címekre kerül, a PCLATH értékét az ugró utasítás előtt be kell állítani. Ezen utasítások számára tartják fenn a 1..3 címeket.

Régebben voltak nem törölhető memóriával rendelkező típusok is pl. 16C622. Ezen kontrollereknél nagyon jól jött az a bizonyos 3 utasítás. Miután egy rekesz tartalma felülprogramozható 0x0000 (nop) -pal, igy néhány lehetőség még maradt a program módosítására. Az első verzió a 0 címen elhelyezett utasítással ugrott a programra. A második a 0. címre egy nop -ot tett, a 1. cimre helyezte az ugrást. A harmadik a 1. címre is noip -ot tett és a 2. címet használta az ugrásra. A negyedik a 2. címre is nop -ot tett és a 3. címről ugrott. Ezek után ki lehetett dobni a kontrollert....

Persze egy rövid más célra szolgáló rutin is elhelyezhető itt.

Ha a nyomkövetést is szeretnéd használni, a legelső utasításnak nop utasításnak kell lennie. Ugyanis a belső töréspont regiszter alapesetben 0 értékre áll be, a reset hatására a
0. címen levő utasítás végrehajtódik mielőtt a vezérlés a debugger executive -re adódik.

Miért nem szerepel sehol sem a leírásokban, mire szolgál a userid és a konfigurációs regiszterek közötti tartomány?
Ha nyomkövetést végzel midrange kontrollerrel, a 0x2004 címre egy ugrás kerül, ami a debugger executive egyik belépési pontjára adja a vezérlést. Amennyiben a program azon a címen hajt végre utasítást, ami a töréspont regiszter tartalmaz vagy lépésenként hajtja végre a programot, egy megszakítás szerű esemény következik be, a program végrehajtása a 0x2004 címen levő utasítás végrehajtásával lép be a debugger executive -be.
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2017
(#) zenetom válasza silent15 hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Működne így a dolog, de ha az ember picit nem oda figyel, sok bosszúságot tud okozni, szóval én nem ajánlom.
(#) kissi válasza silent15 hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Szia!

Ez így jó, de az 5. sorban a goto START a 3. memóriahelyre került, így felesleges az org 0x0004, mert már úgy is az következik !!
(#) zenetom válasza kissi hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
... na az ilyenekből szoktak a problémák születni (mármint hogy nem írja oda az org direktívát, aztán ha módosul valami, akkor jön a fejvakarás)
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2017
(#) silent15 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Így már érthető annak a kihagyásnak az értelme. Így sem fogom egyhamar ezt a 1,75K memóriát felhasználni.
A gondom az hogy nincs ötletem milyen projektet valósítsak meg gyakorlásképp (csak ez a futófény jutott eszembe)
kissi: Ahogy zenetom gondolja, azért hagytam ott, hogy biztosan ott legyen a kód.

Örülök hogy mostmár a flash memóriák korában élünk Drága mulatság lenne halomban venni a PIC-eket csak hogy kipróbáljam a módosításaimat
(#) Pali79 válasza silent15 hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Annyival egészíteném ki, hogy a megszakítást nem csinálnám ugrással, semmi értelme szerintem. Az ORG 0x004 után jöhet maga a megszakítási rutin, ahol annak vége van oda tenni a Start címkét, azt nek kell címezni oda kerül ahová a megszakítás engedi.
(#) sonajkniz válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Ez már csak szokás kérdése.
Én mindig úgy írok programot, hogy kihagyok egy csomó helyet, majd beteszem az inicializálást, a megszakítást, egyéb előre megírt rutinokat, (pl: osztórutin) majd visszamegyek az elejére, és írom a programot. Így, ha újabb bármit definiálni akarok, vagy újabb elemet tenni a CBLOCK-ba, nem kell végigszkrollozzak olyan dolgok fölött, amiket nem szándékozom már piszkálni. Vagy ha mégis, hát tudom hol vannak. Ha pedig kész vagyok, törlöm az üres területet.
(#) kissi válasza zenetom hozzászólására (») Jún 6, 2017 / 1
 
Probléma bármiből lehet... !
A 4 utasítás egy pillantással átlátható ( ez a jó az assemblyben, hogy látod, hogy mi kerül be / persze itt is lehet használni a fordító kényelmét... ! / !)
Minden esetre "kinek a pap, kinek a papné" !
(#) silent15 válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 6, 2017 /
 
Ezt jó ötletnek tartom, mert egy kapásból 2 utasításciklussal gyorsabb a dolog, és a főprogramra kb. semmi hatással nincs ez a változtatás!
Következő: »»   17 / 32
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem