Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   507 / 507
(#) giskard válasza kvic hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Tengelyt befogod egy fordulatszabályzós fúrógépbe és megpörgeted, megméred mekkora feszt ad le terhelés alatt mekkora fordulatszámon.
(szerintem esélytelen, a szélturbinások teljesen új generátort építenek lassú fordulatra, de ha meglévő motort használnak, azt is át szokták alakítani (elméletileg működne, de a nyomaték igény az áttételek miatt elég nagy lesz))
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2022
(#) erbe válasza giskard hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Szerintem is esélytelen, de egész más okból. Nagy feszültség, kis áram. Ebből akar kis feszültség nagy áramot kivenni. Legfeljebb, ha ráköt 2 fázisra egy 110/12 V-os trafót.
(#) bandika válasza kvic hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Jobban jársz (teher) autó generátorával.
(#) giskard válasza erbe hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Nagy feszültség kis áramot át lehet alakítani a megfelelőre.
(van nekem egy öklömnyi kis motorom nagy áttétellel (nem csigás, fogaskerekes) a tengelyt nem bírom megforgatni kézzel akárhogy is erőlködöm)
(#) giskard válasza kvic hozzászólására (») Nov 8, 2022 / 1
 
Eszembe jutott még valami: hiszen ezt már megvalósították nagyon régen, kerékpár világítás + dinamó kombó.
(a dinamó annál nagyobb teljesítményt ad le minél gyorsabban hajtod a bicajt, na, ha kilóg a beled akkor vajon mekkora teljesítménye van a dinamónak ?)
(#) steve25 hozzászólása Nov 8, 2022 /
 
Sziasztok,
Van egy állandó mágneses Y 130V 4000 fordulati motor. régebben készítettem egy VIDEO , most oda jutottam hogy lenne időm vele foglalkozni, hobbi szinten!
3 fázisu motor, szét szedtem,
A tekercsfejek megvannak szét szedtem őket, sorba kötöttem őket de valami nem jó, mert fogja a mágnes terhelés nélkül is, másik sorrend kellene? Köszönöm a segítséget
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2022
(#) hevjan válasza steve25 hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Nem lehet, hogy véletlenül egyik tekercsnél a saját két végét kötötted össze egymással? Gyakorlatilag zárlatot csináltál?
Szedd szét újra 1-enként, és próbáld megforgatni. Amelyik után szabadabban forog a motor, ott biz zárlat volt.
(#) erbe válasza steve25 hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
3 fázis tekercseit nem lehet csak úgy sorba kötni. Ha generátorként akarod használni, fázisonként szétválasztva kell egyenirányítani, pufferelni és sorbakötni. Ekkor éred el a legnagyobb DC feszültséget. Ha pufferelés nélkül kötöd sorba, akkor ~2/3 feszültséget kapsz, mert a tekercsek feszültsége nem egyidejű lefutású.
(#) steve25 válasza hevjan hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Szétszedtem, az volt a gond hogy nem egymás után jött a tekercs hanem az egyik keresztbe volt kötve, Több feszültséget kapok de még mindig kevés
lehet át kellene tekercselnem 24 horony van
(#) steve25 válasza erbe hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Ez érdekes lehet, Kicsit írnál részletesebben? Sima diódával vagy Greatz híddal mindegyik fázist?
Arra van lehetőség hogy 3 fázisú egyenírányítást csináljak?
Ki tudom szépen vezetni a tekercsek végeit,
(#) bandika válasza steve25 hozzászólására (») Nov 9, 2022 / 1
 
Úgy képzeld el mint trafó 3 önálló szekunder tekerccsel. Külön mindegyiket egyenirányítod, majd sorbakötöd az egyenirányított pufferelt feszültségeket.
Ehhez szét kell választanod a motor tekercs végeit.
(#) Gafly válasza steve25 hozzászólására (») Nov 9, 2022 / 1
 
(#) gulyi88 válasza steve25 hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Nem lehetséges, hogy egy tekercsszegmens egyszerre több szállal van tekerve?
Esetleg azokat is sorba lehetne kötni, tekercsen belül, növelve a menetszámot...
3 fázisú csillag kapcsolást megtartani és 3f2u6ü egyenirányítót rátenni.
(#) steve25 válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
De igen , 6 vagy 8 szál huzallal , a tekercsfejen fázisonként 2 toldás, tehát 6 toldás plusz a csillag, Gondoltam erre is, Hát nemtudom hogy válalkozzak e rá szálanként biztos nem tudom de 2-3 szálával igen, annyi hely nincs benne hogy a kötések elférjenek
(#) steve25 válasza bandika hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Sajnos még így is kevés lesz a feszültség,
(#) erbe válasza steve25 hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Ha kevés a feszültséged, nem nyerő a 3fázisú hídegyenirányítás. Egyesével Graetz és puffer, utána az egyenirányított, szűrt feszültségeket sorbakötni.
(#) steve25 válasza erbe hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
Kaphatok egy ilyen kapcsolási rajzot?
(#) kvic hozzászólása Nov 14, 2022 /
 
Köszönöm a válaszokat! Végülis elengedtem a varrógépmotort, 40 éves volt, karban kellett volna tartani, nem mertem bevállalni. Helyette beszereztem egy e-bike motort, DC 24V/350W/3000rpm, de van rajta alapból egy 9.7:1 áttét:
Link
Fúróval meghajtva 24V/100+W-ot tud a videó szerint. Erre rakok még pár áttétet + rákötöm a 300W-os DC/DC buck konverteremre amire most 2x100W napelem van kötve. Nagy nyomatékhoz: ha elég nagy kereket rakok az elejére és elég nagy tömeget akasztok rá, akkor szerintem működhet. Már csak az a kérdés, mi van ha generátor termel, de számítógép mondjuk újraindul/kikapcsol. Ilyenkor gondolom le kéne kapcsolnom az áramtermelést/lefékeznem a tömeget. Szélgenerátoroknál van féküzem, az pontosan mit csinál? Ha nem építek be ilyet, mi történhet?
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2022
(#) steve25 hozzászólása Nov 17, 2022 /
 
Sziasztok,
Szabadidőmben kicsit tevékenykedtem a motorral kapcsolatban,
végül rá szántam magam, 7 szál vezetékkel van tekerve egy csapat, tehát szét szedtem őket, adott fázist sorba kötöttem , ezt mindhárommal megcsináltam, 2 délutánom rá ment, Videó
Most ott tartok hogy mindhárom fázis ellenálása megeggyezik, mégis az egyik tekercsben fele annyi feszültséget kapok, kivezettem mind a 6 végét, hogy egyenírányítsam őket? fázisonként Greatzel vagy egy 3 fázisu egyenirányítóval? Puferrelést azt hogy kell megoldani?
(#) erbe válasza steve25 hozzászólására (») Nov 17, 2022 /
 
Idézet:
„fázisonként Greatzel vagy egy 3 fázisu egyenirányítóval? Puferrelést azt hogy kell megoldani?”

Mekkora feszültséget adnak a tekercsek és mekkorára lenne szükséged? A puffer a DC oldalra kötött kondenzátor.
De szerintem addig ne csinálj semmit, amíg ki nem deríted, miért nem egyforma a fázisok feszültsége.
(#) steve25 válasza erbe hozzászólására (») Nov 17, 2022 /
 
Eddig aksis fúrógépről hajtva legkisebb fokozaton 6,8V mértem, most 35V , és ha azt a tekercset kihagyom? nem tudom mi lehet vele, az a tekercs előzőleg is kevesebbet adott, ellenálása egyforma, nem értem mi lehet vele.
külön egyenirányítsam őket és kössem sorba vagy párhuzamosan ,és kondi neki? Így jó lehet?
(#) erbe válasza steve25 hozzászólására (») Nov 17, 2022 /
 
Külön egyenirányítani, pufferkondit mellé és utána sorbakötni.
De még mindig nem írtad, mekkora az elvárt feszültség, az áram. No meg az sem ártana, mihez. Tudom, titok.
Abban az eltérő feszültségű tekercsben lehet menetzárlat, lehet valamelyik ág fordítva bekötve, ...
Ha rá tudsz még mérni az összekötésekre, mérd végig tekercsenként!
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2022
(#) joco21 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Szélgéphez építeni kell generátort. Pl. ilyet vagy hasonlót. A fotón minden jól látható.

P8210004.JPG
    
Következő: »»   507 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem