Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális árammérő
 
Témaindító: POWERIVÁN, idő: Aug 28, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 5
(#) POWERIVÁN hozzászólása Aug 28, 2006 /
 
Szeva szeretnék egy ampermérőt csinálni a töltőmhöz.Ez egy autós töltő 12v -os látni szeretném számokkal hogy mennyi amperen tölt!!!
Ehez kéne nekem kapcsolási rajz.THX
(#) Moderátor hozzászólása POWERIVÁN hozzászólására (») Aug 28, 2006
 
Hello, a címet javítottam, így közelebb áll a valósághoz, igazából, ha nem akarsz ezzel sokat szenvedni irány a conrad és vegyél egy digitális árammérő "panelt" üdv.
(#) mspike válasza (») Aug 28, 2006 /
 
Igazából, azért írok mégegyet legyen egy barkácsolható megoldásod is ! Kell egy pontos értékű nagy teljesítményű kis ellenállású ellenállás sorba, ezen figyelheted a feszültséget (digi multiméter, vagy egy mikrovezérlővel...) ami arányos lesz az árammal (Ohm törvény) De fontos, hogy pl. 1 Ohmos elenálláson 10A mellett 10V esik, ami elég sok főleg, hogy P=u*i=100W, ami felér egy fűtéssel.... Tehát elég kicsi ellenállás kell.... (általában saját készítésű)
(#) POWERIVÁN válasza mspike hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Szeva thx a javítást. Figy van itthon mindem. Igazából kéne nekem egy kapcsolási rajz mert saját magam szeretném megépíteni. Fontos lenne mert a tőltőnek a gyári doboza ripityomra tört.Kislánynak lesz ajándékba.Plexi dobozt csináltam neki de szeretnék rá egy digitális árammérőt hogy lássa a picim mikor kell a rollerének az akksiát levenni.Na ehhez kell ugyhogy kérem a segítségeteket.!!! THX
(#) zsilaci válasza POWERIVÁN hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
(#) Kera_Will válasza POWERIVÁN hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
nem ér annyit a kinlódás ... kompletten kapsz LCD panelmétert ... az elé kell rakni 1 n*0.1-0.01 ohmos ellenállást azon átfolyik a töltő áram.
200mV-s alapműszer elé kell rakni 1 potit amivel "kalibrálod" a műszert végkitérésre és kész is.

"digitális árammérőt hogy lássa a picim mikor kell a rollerének az akksiát levenni."

Ekkor nem is áram mérő kell hanem 1 óra ami méri mennyi ideig töltőtted a aksit 1 fix árammal .
óraszor fix áram egyenlő betöltött kapacitás Ah-ban.

Jó kisebb hibákkal durván ez jó mérési számítsi mód.
(#) Sebi válasza zsilaci hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Az árammérő linken lévő kapcsolásban az ICL7660 kimeneti elkója fordítva van!
(#) hacker006 válasza zsilaci hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Csá all

A ICL7107 árammérőt megcsinálta valaki?
mert az ic adatlap szerint az ic-nek +- 5V kell
és amit zsilaci linkelt azon csak +5V bemenet és test van jelölve -> ezek szerint akkor ennek az áramkörnek jó a sima 5V ( ha nem, akkor hova kössem a - 5V-ot és a testet?)

Boccs kicsit kezdő vagyok a témában....
(#) ferci válasza hacker006 hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Itt volt a válasz, csak nem olvasol... a 7660 csinálja a (-)5 voltot, csak fordított az elkó . (5-ös lábon a 10 uF)
Megint valaki belinkeli a rossz rajzot, más meg szívjon vele, hi....
(#) hacker006 válasza ferci hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
jahhhh értem

Köszi
(#) hacker006 válasza zsilaci hozzászólására (») Júl 14, 2007 /
 
Csá azt szeretném kérdezni hogy mivel úgy is elkészítem az oldalon található feszültség mérőt és annak megcsinálom a +- 5 Voltos tápot, akkor arra párhuzamosan rátehetem e ezt a kapcsolást "Árammérő ICL7107-el"?
Ha igen akkor csak igaz ki kell hagyjam a kis IC-t és a 26-os lábára rákötni a - 5V-ot?

Köszi
(#) sirály12 válasza hacker006 hozzászólására (») Júl 14, 2007 /
 
Igen.



Ez jó, persze ahol a jel felirat van, oda kell neked az ellenállás, szerintem 0.1Ohm-os 5W-os.

multi1.gif
    
(#) zs0lt hozzászólása Júl 2, 2008 /
 
üdv!

a segítségeteket kérem.
szeretnék építeni egy ampermérőt, sokat keresgéltem, de nem találtam semmit...
egyenáramra szeretném, és úgy 20-30A-ig mérjen, digitális kijelzés stb...
kapcsolási rajz kéne...
szerintem mindent elmondtam, de ha nem, akkor kérdezzetek
(#) szamóca válasza zs0lt hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
LCD vagy LED kijeljelzős változatban építhető 3 1/2 digites ICL7106 ill. ICL7107 ic-ből +pár alkatrész. Rajz van a neten is. Ami nehézkes benne az az a pontos sönt ellenállás beszerzése (készítése).
(#) proba válasza zs0lt hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Még gyorsabb egy tesco/obi/.. gazdaságos digit multi egy külső sönttel.
(#) SzervízMacska válasza zs0lt hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Veszel bármely elektronikai üzletben 1 200mV-os panelműszert, ha szerencséd van kapsz hozzá megfelelő értékű söntöt is. Én a helyedben 9V-os tápigényű panelmérőt vennék, ráforrasztanám az elemcsatlakozót 1 ki-be kapcsolóval meg a söntöt, és lehet mérni. Az LCD kijelzős műszert ajánlom, az jóval kevesebbet fogyaszt, tehát tovább tart az elem. Ha igényesen akarod megoldani, szépen bedobozolhatod 1 kis műanyag műszerdobozba, és a mérőkábeled végeire raksz két szigetelt krokicsipeszt. Ez már olyan egyszerű, hogy vétek lenne lerajzolni.
(#) gulyi88 hozzászólása Júl 2, 2008 /
 
csá
szerintem itt 20-30A-nál már nem szerencsés a sönt.
+ 2,5mm es átmérőjű mérőkábel kellene, és akkor még a csatlakozása sem megoldott..
persze valóigaz, hogy a komolyabb műszereken van 20A-s mérőállás, de max 10s es mérésidővel...

inkább valami HALL elemes lakatfogós eszközt kellene építeni...

a pontosságról még nem esett szó!..
(#) proli007 válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Hello!

Idézet:
„szerintem itt 20-30A-nál már nem szerencsés a sönt”


Biztos vagy ebben?
Ez csak 1000A-es

üdv! proli007
(#) elektromos válasza proli007 hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Én ugy oldottam meg az áram mérést, hogy vettem egy lcd modult 990Ft-ért, de a fenti hirdetésben is van ilyen lásd a lap tetjén a hobbyelektronika boltjában. A kis lcd modulra kell 9v-os elem, melyet ugy oldottam meg, ha ráadom a gyujtást a 9v-os elemet egy kicsi relével rákapcsolom! Az áram mérés egy kicsit bonyolultabb, kb 20 perc alatt be lehet állítani! A modul bemenetének negatív oldalát egyből a negatív sarura kell tenni. A műszer másik bemenetét meg ugyancsak a negatív kábelen kell kikisérletezni! Egy erős tűvel a negatív sarutól kb 3 cm-re szúrjunk bele a kábelbe, és mérjük meg mutatott értéket, és hasonlítsuk össze, egy pontos árammérővel. Ha nem egyezik meg a két érték, akkor szúrjuk a tűt a kábelbe máshová, addig amíg jó értéket nem kapunk. Nem valami pontos, de 10%-os értéken belüli pontosságot is elérhetünk. Remélem érteni amiről írtam. Egy próbát megér. És egy jó tanács! Ezek az lcd-k nem bírják a közvetlen napsugárzást, mert befeketedik a kijelző, de hamar meggyógyul, mert ha hütve van vissza nyeri az eredeti látható állapotot.
(#) proli007 válasza elektromos hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Hello!

Természetesen lehet a vezetéket is söntnek használni, mert annak is van ellenállása. Ahogy írtad, nem egy precíz megoldás. A sönt is egy mérőeszköz, kivitelezni is úgy kell.
Alapvető lényeg, hogy a feszültség elvételi pont ne essen egybe a nagyáramú kötéssel. Mert akkor a kötés átmeneti ellenállása is befolyásolja a mérést.
"A modul bemenetének negatív oldalát egyből a negatív sarura kell tenni." A te példádban pld. ennek a kritériumnak ez a megoldás nem felel meg. Tehát a műszer negatív pontját is a sarun kívül kellett volna "megszúrni".

A helyes megoldást a kép mutatja.

üdv! proli007

Shunt.jpg
    
(#) gulyi88 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
lehetne sönttel is mérni, de akkor század ohmokat kellene összehoni, ami azért már elég kicsi, pontosan nem lehet megcsinálni, vagy éppen drága.., meg aztán mivel lenne hitelesítve? egy digittel nagyobb műszerrel illene...

de ha HALL elemeshez is kell hitelesítő műszer!
csá
(#) proli007 válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Hello!

Nem akarok én kampányolni semmi mellett. Csak a szélsőséges állásfoglalásod miatt "kötözködtem". De amit válaszoltál, sajnos nem indok semmire.

A hall-t is el kell készíteni valahogy(lakatfogó részéről nem is beszélve), vagy meg kell venni ugyan úgy mint a söntöt. A kalibrálásnál, meg mind két esetben ugyan az a probléma fenn áll. Abban nincs különbség.
Ha egyedi műszert készítesz, akkor a söntöt nem kell pontosan elkészíteni, mert a digitet is hozzá állíthatod. Ha meg arra gondoltál, hogy kis ellenállást kel mérni, hát azt meg árammal célszerű, nem ohm-al.

üdv! proli007
(#) gulyi88 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
stimmel ..
mindkettővel a lényegi probléma ugyanaz, a hitelesítés...

HALL-osat praktikusabbnak láttam, mint a söntöt, a söntöt be kell építeni és csak egyhelyen használható,
viszont a hallos meg akármikor akárhol rákapcsolható "akármilyen" kábelre...
egy lineáris HALL 300-500 forint körül van...

de ha ez nem szempont akkor a sönt is megteszi...
csak az zavar, hogy a sönt értéke közelít a kábel ellenállásához...
talán a kábel egy szakasza is megtenné söntnek ..
(#) SzervízMacska válasza elektromos hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Tetszik az ötlet, hogy sönt helyett magát a testkábelt használod. Ezt valószínűleg én is így fogom legközelebb megoldani. Persze nem 20, hanem 200A-es méréstartományra belőve. A mai autókba a 20A-es karcsú lenne menet közben ( az indítózásról nem is szólva ).
(#) SzervízMacska válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 2, 2008 /
 
Mostanában volt szerencsém mérni néhány GYÁRI DC lakatfogóval, hát a legtöbbet testernek titulálnám csak. Meglepetés erejével hatott, hogy a Conradé volt a legpontosabb. Azzal lehetett HASONLÓ értékeket mérni ugyanazon az áramkörön. Persze lehet véletlen is, mert eddig nem voltam elájulva a műszereiktől. De legalább olcsóak.
(#) edgar hozzászólása Aug 21, 2008 /
 
Uraim, van egy digitakis panel muszerem ICL7106 -os icvel.
Hogyan kell megoldani a bemeneti osztot, hogy nagyobb feszultsegeket is tudjak merni?
A bemenet jelenleg egy soros 1 M ohmos ellenallasbol es egy 10nF kondibol (a test fele) all.
Tipikus, gyarto altal javasolt kapcsolas.
(#) Krisz03 válasza edgar hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Hali!

Ebben a topikban le van írva két műszer méréshatárának kiterjesztése is.
(#) edgar válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 22, 2008 /
 
Koszi, kerestem a megfelelo topikot de nem talaltam.
(#) proli007 válasza edgar hozzászólására (») Aug 22, 2008 /
 
Hello!

Az ICL7106 alapérzékenysége, 100mV referencia esetén +-200mV. Bemeneti ellenállása: több Gohm.
Tehát olyan feszültség osztót kell készíteni, amivel a mérendő feszültséget leosztva ebbe a tartományba kerül. +-2V méréshatárra 1:10 , +-20V méréshatárra 1:100 ... Más követelmény nincs. Esetleg kapható "gyári" beállított osztó is. (pld. Conrad)

üdv! proli007
(#) Attila86 hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Üdv.!

A napokban a készülő labortápomat 10A körüli kimenő áramon járattam, és ezt két multiméterrel mértem. A két műszer által kijelzett érték azonban sajnos nem egyezett meg, pontosabban jól megfigyelhető volt hogy a műszerek belső söntje melegszik és emiatt a műszerek által kijelzett érték is eléggé elmászott egymástól. Persze nem véletlen írják rá hogy csak 10 másodpercig lehet velük mérni...
Szóval kis túlzással egy világ dőlt össze bennem, mert eddig naivan azt gondoltam hogy tudok amperokat mérni hitelesen. Ezek szerint sajnos nem!

Jött tehát az ötlet, hogy építek egy digitális árammérőt 20A-es méréshatárral és 4,5 digites LCD kijelzéssel.
A söntöt úgy fogom megoldani, hogy 50ppm-es 0,6W-os 1%-os ellenállásokból egy fél tenyérnyit összeforrasztgatok nagyon kicsi kivezetést hagyva köztük, sorba és párhuzamosan kapcsolva. Legalább 50-70db-ot. Ez egy lapos dolog lesz, amit két ugyan akkora hűtőborda közé szorítok, persze előtte önfeledten kikenem hővezető pasztával. Biztos ami biztos, középre az "ellenállás-mező" közepére egy diódát teszek amit kivezetek és hőmérésre használom fel. Illetve a két hűtőbordán lesz 1-1db ventilátor is, hogy még csak eszébe se jusson melegedni. :boxer:
Tehát kb így néz majd ki a szendvics:
Ventilátor
Felfelé néző hűtőborda
Hővezető paszta
"Ellenállás-mező" (sönt)
Hővezető paszta
Lefelé néző hűtőborda
Ventilátor


Ez után az áramkör nagy vonalakban így fog kinézni:
OP07 -> ICL7135 -> CD4056 -> 6 digites hétszegmenses LCD
Ja és valami irtó jó referenciaforrás.

A kérdésem az, hogy van-e esetleg valami jobb ötletetek "nagy"áramú sönt megvalósítására, ami a lehető legkisebb mértékben melegszik. Vagy végülis melegedhet, a lényeg hogy az ellenállás-értéke ne változzon.

Arra is gondoltam, hogy mi lenne ha hagynám a söntöt (mondjuk 1-2db 5W-os huzalellenállást) melegedni, de figyelném a hőmérsékletét és elektronikusan kikompenzálnám a sönt jelének feldolgozása (offset beállítás, erősítés) során? Szerintetek mennyire lenne ennek létjogosultsága, netán értelme? Mondjuk ez csak akkor lenne járható ha ezeknek az ellenállásoknak kiváló hőmérséklet/ellenállás linearitása lenne. Ezt még nem ismerem, mindjárt utánaolvasok...

Üdv.: Attila
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem