Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tranzisztoros kondenzátor töltő-kisütő
Lapozás: OK   1 / 1
(#) imix84 hozzászólása Jún 18, 2017 /
 
Kedves fórumozók!

Szeretnék tanácsot kérni a mellékelt kapcsolás tranzisztorral vagy Mosfet-el való megépítéséhez. Az áramkör dolga az lenne, hogy periodikusan feltöltsön és kisüssön egy kondenzátort az elérhető legmagasabb frekvencián. A rajzon látható két mechanikus kapcsolót kellene elektronikusan megoldani, amit egy +3.3/0 Volt-os négyszögjel-generátorral vezérelnék. Nincs szakmai tudásom a témában, ezért fordulok hozzátok.

Tisztelettel, imix84
(#) Bakman válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Nem egyértelmű a kérdés.

Vagy a lehető legyorsabban kapcsolgatod felváltva a két kapcsolót (az általad megépíthető legnagyobb frekvenciával), vagy mindig megvárod, amíg feltöltődik/kisül a kondenzátor és e két adat alapján kapcsolgatod a kapcsolókat. Utóbbi számolható. Töltési és kisütési idő, jó közelítéssel:

5*R*C

A fenti adatokkal (10 Ohm, 1,5 nF) ez 75 ns. Töltés + kisütés 150 ns, 6,66 MHz. Ilyen frekvencián már számít a kapcsolóelemek sebessége is.

Szabad tudni, hogy ennek mi értelme?
(#) Pafi válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/mic4421-22.pdf
(#) proli007 válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Hello! Erre találták ki, a MOSFET meghajtó áramköröket.. Pld.
(#) imix84 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Kedves Bakman!

A dolog lényege pontosan a kapcsolók tetszőleges frekvencián való kapcsolgatása lenne, ami az Ön által számolt 6.66 MHz-en lehetne a legnagyobb. Nekem sajnos nem sikerült olyan áramkört találnom, ami képes lenne ezt a feladatot ellátni, illetve van egy áramkör, ami elméleti síkon működik, de gyakorlatban sajnos nem. Ezért kértem itt segítséget.
(#) imix84 válasza Pafi hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Köszönöm Pafi és Proli007 válaszát, próbálom megérteni, miként lehetne használni a 4420-ast.
(#) Pafi válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Ha megmutatod amivel próbálkoztál, és az elért eredményt, valószínűleg kijavítható.
(#) imix84 válasza Pafi hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Kedves Pafi!

Itt az áramkör, amit építettem. Oszcilloszkóp hiányában csak a felvett áram szerint tudom megállapítani, hogy működik, vagy nem. Ha jól számoltam, akkor kb. 250-300 mA kellene legyen a felvett áram, de az én áramköröm csak 50 mA-t fogyaszt.

kapcs.png
    
(#) Pafi válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
A kondi által a tápból felvett áram elvileg kb max 1,4E-9×(9-0,6-0,6)×4E6
=0,04368A eszerint akár még jó is lehet.

A 100 ohmos ellenállás megeszik még 50 % kitöltési tényezőt feltételezve kb. 0,5×9/100=45 mA-t.

De ha a kitöltés mondjuk csak 10 %, akkor kb. jól működhet az áramkör.

De mi értelme van megépíteni valamit, aminek a működését nem tudod megfigyelni?
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2017
(#) imix84 válasza Pafi hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Ezek szerint a kondi által felvett áramot rosszul számolja a progi, amivel próbálok dolgozni. A progi szerint 200 mA kellene legyen a peak, úgy töltéskor, mint kisütéskor. Ha kondi nélkül mérek felvett áramot, az épphogy kevesebb pár mA-el. Lehet, hogy ott a hiba? A dolog lényege épp a kondenzátor lehető legnagyobb árammal való töltése/kisütése.
(#) Pafi válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
A peak lehet 200 mA, de te átlag áramot mérsz a valóságban.

Ha nagy áramot akarsz, akkor minek a soros ellenállás?

És mi a célja a nagy áramnak? Fűteni egyszerűbben is lehet!

De ha nagy áramot akarsz a kondin, el lehet menni akár több A-ig is, tekerccsel kihangolva.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2017
(#) imix84 válasza Pafi hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
A soros ellenállás a tranzisztorok miatt van (csak ez volt itthon). Meg fogom próbálni az Ön által javasolt 4422-őt, csak az mos nincs itthon. Ön szerint megpróbálhatom a soros ellenállás nélkül is a mutatott áramkört? Nem fognak elégni a tranzisztorok?
(#) Bakman válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
A szaggatott vonal mutatja az áramot. Ilyen kis kondenzátort lehet használni a kapcsolásban ellenállás nélkül is. Oszcilloszkóp nélkül kb. semmit érdemlegeset nem lehet "látni".

capchg.gif
    
(#) pucuka válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Ha már tranzisztort használsz a kapcsolásodban, egészségesebb lett volna, ha a BC141-16 komplementer párját használtad volna BC161-16, így legalább szimmetrikus lett volna a töltés kisütés, legalábbis áramterhelés szempontjából.
Persze azért a FET meghajtó ennél sokkal gyorsabb.
(#) erbe válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
2N3904-es tranzisztor max. kollektor árama 200 mA. 9 V-on ez 45 Ohm lenne. Legfeljebb 47 Ohm-osat lehet betenni a 100-as helyett. Persze ehhez az is kell, hogy a jelgenerátor ki tudja vezérelni eddig a tranzisztort. Ekkora áramnál nem várható el, hogy 300-900 legyen az erősítése.
(#) Pafi válasza imix84 hozzászólására (») Jún 18, 2017 /
 
Nyugodtan tegezhetsz!

És nyugodtan bekötheted soros ellenállás nélkül, icipicit jobban fog melegedni, de 4 MHz-en még nem lesz semmi baja. Viszont több áram átlagban nem fog folyni, csak a csúcs áramok nőnek. Kéne az a szkóp.

De mit vársz az egésztől?
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem