Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Peltier cella
 
Témaindító: Bigya, idő: Dec 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 25
(#) Bigya hozzászólása Dec 4, 2006 /
 
Sziasztok!

Kérdésem van.

Peltier cellát használ-e valaki, és mik a tapasztalatok?

A kb. 70°C delta T-t lehet-e kordában tartani?
Első belegondolásra egy áramgenerátorral táplált peltier elemre gondoltam.

A bajom a pára lecsapódás, ami a 70 fok körüli hőmérsékletkülönbség miatt jön létre a hűtendő, felület és a hűtő felület között.

Bőven elég lenne számomra 5-10 fok különbség.

Mi a véleményetek?

Köszönöm!
(#) kyrk válasza Bigya hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Lattam mar peltier elemet Sot meg is fogtam. Nem kiserleteztem vele nagyon, csak kiprobaltam, hogy mukodik-e. Ket oltari nagy hutobordara volt szerelve. Nem volt igazi celja a dolognak.

Tehat azt szeretned szabalyozni, hogy mekkora legyen a homerseklet kulonbseg a ket fele kozott?

Elso dolog amit meg kell vizsgalni, hogy rendelkezesre all megfelelo nagysagu hutofelulet, amivel a hot el tudod vezetni. Ez inkabb mechanikai es termodinamikai kerdes. Tetelezzuk fel, hogy igen.

A homerseklet kulonbseget csak ugy tudod szabalyozni, hogy ha mered mind a ket oldal homersekletet. Kivonod egymasbol majd rakuldod egy PID szabalyozora. A szabalyozod pedig egy feszultseggel vezerelt aramgeneratort hajtson meg. Ennek elonye, hogy pontos es gyors szabalyozast tudsz kesziteni. Hatranya, hogy koltseges es bonyolultabb.

Lehet siman aramgeneratorral is szerintem. Ezzel egyszeru vezerlest tudsz csinalni. Elonye, hogy egyszeru. Hatranya, hogy lassu es pontatlan lesz.

Kerdes, hogy mit is szeretnel? Mennyi penzt/idot/eroforrast akarsz raaldozni?

Elso lepesnek szerintem keszits hozza egy aramgeneratort. Azt kesobb konnyen at lehet alakitani feszultseg vezerelt aramgeneratorra. Utana ha nem elegge kielegito a dolog, csinalhatod hozza a PI szabalyozot. Szerintem ez is eleg lesz elso korben. Ha gyorsitani akarsz a szabalyozon akkor PID-kell majd.
(#) Bigya válasza Bigya hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Mondjuk legyen az alanyunk egy 3,9W-os koceka.
I=3A
U=1,9V
ΔT max=60°C ha a meleg oldal 27°C és 3A-t kap
(#) Bigya válasza kyrk hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Igazából nem kell semmi precíz dolog.

Egyszerűen egy alkatrészről hőt szeretnék elvonni és készülékházon kívül leadni.
Az sem baj ha izzik a meleg oldal, engem csak a hűvös oldal izgat, illetve a páralecsapódás.

Egy nyáron ~26 fokos helységben a hideg oldal legyen mondjuk 40°C.
Nem tudok hírtelen leadott hőteljesítményt mondani, de az említett körülmények között ~60°C-ra felszökhet az eszközöm.
(#) kyrk válasza Bigya hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Ha tudod, hogy a hideg oldalnak mekkoranak kell lennie akkor eleg egy oldalt merni ha szabalyozni szeretned.

Mekkor a szoba homerseklet valtozasa? Ha elhanyagolhato akkor siman feszultseg vezerelt aramgenerator. Kapcsolast tuti talalsz. Beallitod egy adott aramra es jonapot.

Ha a szoba homerseklete ingadozik akkor szerintem nem uszod meg a PI szabalyozot. Ertesz mikrovezerlokhoz? PI szabalyozot lehet persze analog eszkozokkel is csinalni.
(#) kyrk válasza Bigya hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Most esett le,hogy az eszkoz 60fokra is felmehet. Ha valtozik az eszkoz ill. környezet homerseklete akkor tuti szabalyozas kell oda. Nem uszod meg szerintem.
(#) isamisa válasza Bigya hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Hi
Én olvastam jó pár oldalt a Peltieről és nem egy bonyolult dolog.
Fogtam is a kezemben. A Barátom szerezte két hete. Elég jó áron 4000Ft-ért egy 40*40mm-eset
Ez 100Wattos aszem. A működési fesz pedig 12VDC.
Ki is próbáltuk simán magába. A barátom rákötötte a telefon aksiját és elég gyorsan el kezdett hűlni az egyik oldal a másik meg melegedni. Igaz az aksi így pár pillanatra tudott vagy 4-5Ampert tehát szépen működött. Ö a teáját akarta lehüteni a gép mellet. És csak egy sima számítógéptápra rakta rá. Mondtam is neki hogy az nem jó megoldás. Majd adok én neki egy kapcsiüzemi tápot ami igaz 5V-ot tud de elég jó. ( azt nem én csináltam )

Kicsit pontosabban körülírnád hogy mire is szeretnéd felhasználni??

Egy pár szót azért írjunk a kolegáknak hogy mi is ez a Peltier elem.

Ez egy olyan lapka ami álltalában 2mm vastag és a területe válltozhat a teljesítmény függvényében.

A belseje egy bizonyos félvezető anyag ami áram hatására két hőmérsékleti oldalt hoz létre.
Az egyik a meleg oldal a másik a hideg.
A lapka kerámia oldallapokkal rendelkezik.
Magyarul ez egy hőszivattyú.

A megadott paraméterei az oldalak nagysága, a felvett teljesítmény, és a feszültség, és a delta T amit létre tud hozni.
Minden esetben egyenárammal müködik.
Manapság már szerencsére mi is hozzá tudunk jutni ilyen kis kütyühöz. A 40*40mm-es elem elég nagynak számít már, teljesítmányileg is. De az iparban elöfordul olyan elem is ami pl. egy hűtőkamra egész oldalát foglalja el, így hütve azt. Azt azért el lehet képzelni mit tudhat Meg hogy kell hüteni a meleg oldalt.

Ugyebár ha a meleg oldat tudnánk tartani közel szobahőmérsékleten ,30°C-on akkor a hideg oldal 0°C alatt is lehetne. De ezt elég jó hütéssel lehet csak elérni... látszik rögtön hogy elég nagy borda lenne amivel ezt létre tudnánk hozni. És megkérdőjelezi az alkalmazhatóságát.

Viszont ha nics szükségünk ilyen hidegre akkor a meleg oldalt engedhetjük melegebbre is. Persze itt arra is kell már számolni hogy amit hűtünk az termel hőt amit el kell majd vonni. Így borul az egyensúlyi állapot.

Egy jó tanács mindenkinek. a meleg és a hideg oldalra kell tenni egy hőelosztó darabot. Mert ha nagy felületre szeretnék a meleget elosztani akkor csak úgy tudjuk megtenni ha van egy megfelelő vastag talpa a hűtőnek.
Én a minimum 3-4mm-ert ajánlanám. Persze attol is függ milyen anyagbol. Ugyebár a vörösréz a legjobb.

A hideg oldalra is kell mert egy pici felületen lenne csak megfelelően hideg ha nem tennénk semmit kerámia lapra. Szilikon kötelező a felületek közé.
Ez ugyan az az elmélet mint a proci hűtés alapjai.

Szerintem az álltalad írt hőfokokat nem lesz nehéz tartani. Szerintem egy egszerü áramgenerátoros megoldással be tudnád állítani a teljesítményét. És akár még a szabályozást is csinálhatod analógra, kihagyva a programozáást.

Írj egy kicsit pontosabban hogy mit tervezel hüteni vele.
Üdv Isa
(#) sirály12 válasza isamisa hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Nem tudod hol vette?
Nekem is lehet kellene pár ilyen.
(#) isamisa válasza sirály12 hozzászólására (») Dec 4, 2006 /
 
Hi
A nagybáttyával rendeltette. Elsőnek a RET-et mondta. De nem emlékszem. Holnap megkérdem. Amúgy van külön cég is elég sok. Sokfajta mérettel, teljestményel.

Amúgy teahűtésnek nagyon bevált. :yes:
De mondtam neki ne pazarolja máá ilyesmire..
Isa
(#) Bigya válasza isamisa hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
Jót sejtesz, processzort hutenék vele.

Nem túlhuteni szeretnem, csak 40fok korul tartani.
(#) pbalazs válasza isamisa hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
Az a "bizonyos félvezető anyag" egyébként bizmut-tellurid. Hátha valakit érdekel.
(#) geelee hozzászólása Dec 5, 2006 /
 
Ki, hol vásárolt termo elemet, (peltier) olcsón?
Tud valaki ?
(#) kyrk válasza Bigya hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
PC proci? Gondolom nem.

Igazabol azert fontos tudni, hogy mit hutesz vele, hogy meg lehessen saccolni a elvivendo ho mennyiseget. Ha ugyanis pici az ingadozas az elvivendo ho mennyiseget tekintve akkor eleg lehet egy aramgeneratort beallitani valamilyen ertekre. Ha nagy az ingadozas es kritikus pont a proci homerseklete (nem szabad tulhuten) akkor mar szabalyozas kell oda. Masik oldala a dolognak a peltier masik oldala Ha itt pici az ingadozas akkor megintcsak eleg az aramgenerator. Ha nagy, pl tel-nyar (-5... +40)akkor mar megintcsak szabalyozas kell. Ez alapjan el tudod majd donteni szerintem, hogy mire lesz szukseged.

Ugyan irtad, hogy szobaban lesz a kutyu de erdemes lenne tudni, hogy a szobaban lesz-e nagy hoingadozas vagy sem.
(#) Bigya válasza kyrk hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
De PCről van szó!

Télen 20-23 fok van a szobában, nyáron klímával lehet 24, nélküle akár 29 fok is.

Egyenlőre csak elképzelésem van az egészről.
Valahogy úgy nézne ki, hogy egy lapos dobozban van a készülék építve.
A doboz tetején egy akkora borda ami lefedi az egész dobozt. 200x440 a méret durván. A bordamég nincsen meg, de elképzelés az, hogy 4-5mm vastag alu lap. Szerintem bordákat is kellene rá szerkeszteni.

Mint modtam, ez akár világíthat is a melegtől!
(#) kyrk válasza Bigya hozzászólására (») Dec 5, 2006 / 4
 
Ez esetben sokkal egyszerubb a dolog.

Itt egy link meretezesre: Link
Elmagyarazzak a meretezest es szamitas menetet. Ehhez tudni kellene a proci altal leadott homennyiseget. Errol az oldalrol kiderul! Itt pedig tulhuzashoz van par tipp szamitasugyileg: Itt

Ha ez megvan akkor elo kell szedni a kivant peltier adatlapjat. Meg kell nezni, hogy kepes-e egyatalan az adott homennyiseg szallitasra. Szerintem egy 3.9W-os kockaval max egy 2W-os procit tudsz huteni, de sebaj. Szoval szerezned kell egy megfelelo peltiert.

Tegyuk fel, hogy tudod a proci altal termelt hoteljesitmenyt. Ehez valasztotal egy peltier elemet ami legalabb ezt tudja szallitani, de jo ha 20%-al tobbet. Ezek utan lehet hutobordat meretezni. Aztan mehet is a dolog.
(#) Bigya válasza kyrk hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
Kösz, most elég sok projectben vagyok benne, de elmentem a linkeket!

Nem akarom húzni a gépet. Egyszerűen az egyedi gépek építése vitt el...
Azért csinálom, mert ilyenem még nem volt.
Régen levegővel hűtöttem, aztán vízzel minden variációban, most passzívat csinálok, következő a peltier lesz.

ÜDV!
(#) Tomee válasza Bigya hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
Milyen gépet akarsz passzívan hűteni?
Teljesen passzív? Egy darab venti sincs benne?
(#) Bigya válasza Tomee hozzászólására (») Dec 5, 2006 /
 
Van egy 233MMx, ezt nyílván nem nehéz paszívan hűteni.

Terveztem egy 2600+ sempron-t is hűteni hőcsövekkel, de az befuccsolt.

A mostani házban van ventillátor, mert ha a procit sikerül is passzívan hűteni, a feszstab részeket, meg a lap többi melegedő alkatrészét nem éri légmozgás.

A táp passzív, a vinyó notebook vincsi, a procin hőcsöves hűtő. A procin lévő hűtőre nem kell közvetlenül ventillátor. A 12m-es ventillátor, meg hallhatatlan 6V-on.
(#) Bigya válasza Bigya hozzászólására (») Jan 3, 2007 /
 
Helló!

Hozzam fel újra!

Ha sorbakötök kettő/három cellát, akkor valószínű, hogy arányosan kisebb delta T jön létre?

Vagy a feszültségnek állandónak kell lennie?
(#) isamisa válasza Bigya hozzászólására (») Jan 3, 2007 /
 
Miért jönne létre kisseb delta T?
Szerintem csak annyi fesz fog esni amennyi az ellenállása a cellának. Az áramból is ugyna annyi kell mintha egyet hajtanál.

Valószínű igy csak a feszt kell jól megvállasztani. És jobb lesz a hatásfok is...
(#) Gipszi Jakab 2 válasza Bigya hozzászólására (») Máj 23, 2007 /
 
Nos kedves jelenlévők !

A Peltier vagyis Termoelektromos hűtők nagyon jó kis eszközök,de egy dolgot nem szabad el felejteni !Az eggyik fele hűl a másik iszonyat melegszik !!!!(Hőcserélő a kicsike )

Nos PC hűtése esetén ha proceszorra kerül van egy fontos tényező amit men szabad elfelejteni a PÁRA !Eggyik deszka sem szereti ha víz csöppen rá !Bizony mondom nektek hírtelen lessz belőlle FÜST

Mivel PC szervízzel keresgélem mostanában a kenyerem sok esetben kérnek tanácsot a zaj mentességre A Peltiert jelen eseben mint PC hűtés következő képpen lehetne hasznosítani:

-kétkörös rendszerben A kör peltier hideg oldalán hűtőtőmb->északihíd->szivattyú->proci->hűtőtömbe vissza. B kör peltier meleg oldali hűtötömb->szivattyú-radiátor(jó nagy hűtőfelület pl:lada hűtő)->hűtőtömb

Jelen vázolásban van egy kis bibib mi van akkor ha megáll a víz áramlás ? Nem tellik bele 2 perec és a peltier elforrja magát procistól alaplapostól !

Ha Bordát használsz akkor pedig nagyon nagy borda kellllllll !
(#) Bigya válasza Gipszi Jakab 2 hozzászólására (») Máj 23, 2007 /
 
Kösz a hasznos infót...

100% tisztában vagyok a peltier/hidrogén/kompresszor/víz... előnyeivel és hátrányaival.

A kérdés az elektronikai részre vonatkozott.
(#) m.joco hozzászólása Máj 23, 2007 /
 
Volna pár kérdésem a peltier elemmel kapcsolatban:

Mit jelent az, hogy max munka hőmérséklet 138 fok? Honnan lehet megtudni hogy max mekkora höm. különbség lesz a két oldalán? Ez az érték állandó, úgy értem ha a meleg oldalát pl 70 fokon tudom tartani, akkor ugyanakkora lesz a hőm. különbség a két oldalon 50 fokon(meleg oldal), mint amekkora 70 fokon volt? A névleges teljesítménye utal az U*I-re, és hogy mennyi höt pumpál át másodpercenként?
És pl. egy 36W-os, 12 V-os 36/12=3A -> 3A-t eszik? És megoldható, hogy egy 89W-os, 12V-os (7,42A) csak pl 3,5 A-t egyen, szóval lecsökkenteni a teljesítményét?
Előre is köszi
Majd leírom hogy mihez kéne...
(#) m.joco hozzászólása Máj 24, 2007 /
 
Senki sem tud valamilyen infót?

Egyébként akváriumhűtésre kéne. Az egészet úgy gondoltam, hogy a peltier elem mindkét felére hűtőbordát tennék, majd az egész cucc oda volna erősítve az akvárium fölé úgy, hogy a hideg felén lévő borda belelógjon a vízbe. A meleg felén lévő hűtőbordára pedig raknák egy ventillátort. Elég brutál megoldás, de működhet?
(#) Bigya válasza m.joco hozzászólására (») Máj 25, 2007 /
 
Egyes autó-szivargyújtó csatlakozóról működő hűtőtáskák ugyan így működnek!
(#) KTobi hozzászólása Máj 25, 2007 /
 
Mekkora a hatásfoka ezeknek a celláknak?
Befektetek x energiát elektromoson, akkor mekkora energiát visz át hőként?
(#) MaxPower hozzászólása Aug 1, 2007 /
 
sziasztok,

Mivel nincs 'téma nyitás előtt...' téma, így ide írok ismét.

Vettem egy Marlow DT6-4L Peltiert
maximumok: 8.2VDC 3,7A
és megadták a "power, heat pumping:20W"
Ez esetben a 20W az a hasznos? mivel U*I többre jön ki...

igazamvan, ugye?
(#) Norberto válasza MaxPower hozzászólására (») Aug 1, 2007 /
 
Qmax: ez jelöli azt a hőmérsékletet, amit az elem maximálisan át tud pumpálni, azaz ilyen teljesítménnyel tud hűteni egy bizonyos eszközt, feltéve, hogy a melegebbik oldalon olyan hűtést tudsz elérni óriási hűtőbordákkal pl., hogy ne haladja meg a maximális értéket a 2 oldal közti hőmérsékletkülönbség...különben a cella károsodik.
(#) MaxPower válasza Norberto hozzászólására (») Aug 1, 2007 /
 
...remek
Ha minden jólmegy -30°C lesz a hideg oldalon; de még csak 7°C ig megy le (de csak 7,4V-ot adok neki '2.35A')
(#) zoz11 hozzászólása Okt 12, 2007 /
 
Valaki tudna feltenni ide ilyen Peltier cellának az adatlapját teljesen mindegy hogy mi a típusa. Vagy esetleg címet ahol találok ilyen adatlapot.
Segítségeteket előre is köszönöm!!!
Következő: »»   1 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem