Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2960 / 3944
(#) Stewe válasza ktamas66 hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Mi ez a kapcsolás ha nem titok?
(#) Signal válasza c27 hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
A tirisztor nem fog kikapcsolni, míg áram folyik rajta, esetleg a hangszórók koppanásgátlóinál alkalmazott megoldással (ami az AC jelenlétének érzékelésén alapul) lehetne még kiegészíteni.

A kondenzátor kapacitását is lehetne csökkenteni és/vagy kisütőellenállást kötni rá, amitől ugyan csökken a késleltetés is, de az úgyis feleslegesen hosszú szerintem.

Plazma TV-kben is vannak ilyen lágyindítók, tizedmásodperceket késleltet csak.
(#) gazspe válasza Signal hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
A leírás alapján R3-C2-től függ a kisütés, 47k-s R3 a kisütő ellenállása, de ha nem szükségeltetik 3 másodperces felmágnesezés, akkor C2-t is lehetne csökkenteni (gondolom nem 2 kW-os tekercsre megy egy 10 amperes gyors kioldón keresztül), de hagyja jóvá még egy hozzáértő.
Itthoni 1,5 kW-os flexet egy szilárdtest relével kapcsolom, hogy nullátmenetkor kapcsoljon be, azzal már bírja a 10 amperes automata, előtte nem bírta, oldott a kismegszakító indításkor.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2017
(#) Melphi hozzászólása Márc 11, 2017 /
 
Sziasztok!
Tudnátok abban segíteni hogy miképpen tudnák készíteni egy 300x300as lapot amit 230V ra kapcsolva tudnák fűteni vele akár 300-500W-al, első sorban a méretezésben kellene a segítség, a huzalt egymástól kb 10mm-re lenne lefektetve, fontos lenne hogy nem spirállal hanem az egyenes huzallal kellene számolni,mert az kell hogy ezt a lapot minél vékonyabban tudjam elkészíteni. Ahogy gyorsa számoltam ez kb 9m huzal lenne, de milyen vastag és mekkora ellenállású kellene, segítenétek méretezni?
Köszönöm.
(#) RoliNyh válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Helló!

230V kapocsfeszültség és 500 W -os ellenálláson a képlet szerint (P/U=I) 2.173 A áram folyik át.
Ebből meghatározható a szükséges ellenálláshuzal ellenállása ami a képlet szerint (R=U/I) 105 Ω.

Tehát olyan hosszú ellenálláshuzalt kell feltekerni aminek az ellenállása egész hosszban 105 Ω,
és legalább 500W. Villanyszerelési üzletben lehet vásárolni...

Ha minden igaz, akkor az üzletben meg tudják mondani a választott huzal teljesítményét az átmérője alapján. Ha vastagabb huzalt használsz, annak kissebb az egységnyi ellenállása, mint a véknyabb huzalnak, tehát a vastagabból hosszabb kell. De egy bizonyos vastagság alá nem mehetsz, mert akkor szét fog égni. Ha megvan a huzal átmérője, az 1m -re eső ellenállásából tudod kiszámolni pontosan hány méter kell belőle...
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2017
(#) kadarist válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Ha ez a lap fémből van, akkor az érintésvédelemre is ügyelni kell!
(#) Melphi válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Szia!
Sajnos nekem pont az a gondom hogy, hogy milyen huzal kell, ahhoz hogy az 500w-on vörös izzon, vagy 500w-on ne izzon csak legyen forró?
(#) reloop válasza gazspe hozzászólására (») Márc 11, 2017 / 1
 
Szia! Húzd egy ellenállással a táp felé a nem invertáló bementet!

Astabil.gif
    
(#) RoliNyh válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Szerintem ezt csak kísérletezéssel lehet meghatározni. Ha az üzletben nem csak egy eladó van, hanem ért is hozzá, talán tud segíteni ebben. Kiindulási alap lehet pl egy hajszárító, abban megnézheted tolómérővel, hogy milyen átmérőjű, és ellenállásmérővel, hogy milyen ellenállású a huzal. Ahoz tudsz viszonyítani.
(#) Melphi válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Nem, erre van valami képlet hogy a vörös izzáshoz menyivel kell aláméretezni, csaknem emlékszem hogy hol, de tudom hogy régen valahol olvastam. Szerintem a környéken nem találnák üzletet ahol ilyent árulnának, de ha mégis nem hinném hogy konkrét adatokkal tudna szolgálni az eladó. amúgy nem gond mert a neten dögivel van minden fajta huzal, csak a méretezésre nem találok semmit.
(#) RoliNyh válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Oké, akkor a többit passzolom, találj rá a képletre valahogy...
(#) Stewe válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Kihagytad a legfontosabbat. Milyen hőfokot szeretnél elérni???
Egy nagy teljesítményű fűtőlapot lehet szabályozni... de azt sem tudjuk mi az anyaga, mekkora a hőveszteség.
Azonos leadott teljesítmény mellett is lehet vörösen izzó, vagy feketemeleg, csak nem mindegy, hogy kerámiatestbe rakod, vagy erős légáramba.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2017
(#) Melphi válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Köszi az eddigieket, majd még túrok, meg hátha valaki leírja ide hogy is kell, az a baj hogy a fűtőszálat be akarom rakni a nyers kerámiába, és avval együtt lenne kiégetve, de ha nem méretezem pontosan akkor a végeredmény akár egy kupac szemét is lehet.
(#) Melphi válasza Stewe hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Olyan 200C' maximum, azért írtam az 500W-ot mert evvel egy 300x300mm es alu lapot akarok felfűteni 200C'ra.
(#) Stewe válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Ha az ellenálláshuzalt beleégeted a kerámiába, akkor a hőtágulás miatt érhetnek meglepetések...
(#) Melphi válasza Stewe hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Jogos ez minden bizonnyal meglehet akkor egy rovátkázott kerámia lapba kiégetés után szilikon ragasztóval rögzíteném bele, de bármi ötletet meghallgatok.
(#) Stewe válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Mennyire kell vékonynak lennie ennek a fűtőpanelnak? Mi lesz a célja?
A szilikon nem biztos, hogy jó ötlet, kiemelkedően jó hőszigetelő, és a teljes teljesítményed benne maradhat a fűtőszálban: elcsöppen.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2017
(#) Melphi válasza Stewe hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Cél hogy melegen tartsam az alu lapot, amit egy PID szabályzóval vezérelnék, igazából azért lenne érdekes hogy minél vékonyabb legyen,hogy ne legyen nehéz, de kb 10-15mm.
(#) teszti hozzászólása Márc 11, 2017 /
 
Sziasztok!

Az ilyen motorok egyen vagy váltóáramról működnek?
(#) Melphi válasza teszti hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Univerzális motor, egyen és váltóval is működnek.
(#) teszti válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Fogyasztásuk mindkét esetben azonos?
(#) Melphi válasza teszti hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Ezt meg nem mondom, de egyszerűen lemérheted.
(#) Stewe válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Akkor ez a fűtőbetét még talán használható lenne változtatás nélkül, csak hozzá kell csavarozni az alu laphoz jó hőkontaktussal.
A többi a teljesítményszabályozás kérdése, a fűtőbetétnek jót is tesz, ha nincs csúcsra járatva, és a hidegellenállásra nem kapja meg a teljes feszültséget.
(#) Melphi válasza Stewe hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Az a baj hogy ez pici, nem lesz az alu lap minden része azonosan melegítve, fontos hogy teljes felületen fűtsön.
(#) RoliNyh válasza teszti hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Ha 230V DC -ről táplálod, akkor kb azonos, minimális eltérés lehet...
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2017
(#) hjozsef1988 hozzászólása Márc 11, 2017 /
 
Sziasztok!
A következő kérdésem lenne, amire várom az ötleteket, javaslatokat:
Adott három db nem használt telefontöltő vagy valami hasonló. Ha jól tudok ezek kapcsoló üzemű tápegységek. Üresjáratban magasabb a feszültségük, mint a címkéjükön olvasható. Namármost... Ezeket az adaptereket szeretném arra felhasználni, hogy LED-eket működtessek velük közvetlenül a hálózatról. Tudnátok abban segíteni, hogy hogyan számoljak, mert ugyebár nem annyi a kimeneti feszültség, mint a címkén van...
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Csupasz válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Több éve készítettem ilyen berendezéseket. Igaz, hogy az teflon ragasztásához készült, de oda is 320 fokosnak kellett lenni a kóbelnak.
Úgy csináltam, hogy először egy nagyobb teljesítményű betéttel, hőfokszabályzóval, beállítottam a kívánt hőfokot. Itt már ismerős volt a szükséges áramfelvétel, és feszültség. Ebből már számítható, hogy az ismert ellenálláshuzalt hogyan kell méretezni.
Az alumínium ( vagy esetleg célszerűbb AlMg ötvözetet használni),egy rövidebb űresjárás után teljes terjedelmében átveszi a hőt. A kérdés inkább az, hogy a hőelvonás helyén hogy fogja tudni kiegyenlíteni.
(#) Stewe válasza hjozsef1988 hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Valóban lehetnek kapcsolóüzeműek, de ha valóban magasabb a feszültségük mint ami az adatlapon szerepel, akkor kérdéses. Kapcsolóüzeműnél csak néhány század volt eltérés szokott lenni. Áramforrásnak használhatók, de a LED-ek biztonságos meghajtására én áramgenerátort javasolnék.
(#) Melphi válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Igen ez egy jó megoldás,majd meg is próbálom. Amúgy nagyon érdekes hogy itt van ennyi szaki és senki nem tudja leírni hogy kell méretezni.
(#) kendre256 válasza Melphi hozzászólására (») Márc 11, 2017 /
 
Nincs ebben semmi érdekes.
Olyan adatokat kellene tudni a méretezéshez, amiket még te sem tudsz. Aztán ha minden adat meglenne, akkor is nagyon bonyolult lenne méretezni. Én már több tűzzománc égető kemencét csináltam, az utolsót megpróbáltam méretezni is, érdekes dolgok jöttek ki... Pedig csak azt szerettem volna kiszámolni, hogy hány fokos lesz a kemence külseje, ha benn 800°C van. Megvolt a szigetelés vastagsága, a szigetelés hővezető képessége, külső hőmérséklet. Ez egy egyszerű termikus "Ohm törvénynek" tűnik, aztán mégis érdekes lett a végeredmény.
Az, hogy egy izzószál izzik-e adott teljesítmény hatására, vagy hány fokos lesz, a hőelvonástól függ. Itt jön be az izzószállal érintkező anyag hővezető képessége, hőkapacitása, a munkadarabok hővezető képessége, tömege, fajhője, óránkénti darabszáma, a fűtőelemmel érintkező levegő fajhője, tömege, mozgása, a légcsere mértéke, stb.
Ez nem egy Ohm törvény, vagy egy sima teljesítményszámítás... Próbálgatni kell, az a legjobb út.
Következő: »»   2960 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem