Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2966 / 3944
(#) granpa válasza game4812 hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
Amúgy nem, de nálam "ott maradt", hogy a tápegységére, stb., akkor pedig nincs túlhajtás. Valamint az általam ismert/használt fesz.szabályzók 14-14.2 V-ra szabályoztak, de annyit sosem sikerült mérni, mindig csak kevesebbet. (álló helyzet, alapjárat)
(#) game4812 válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
Lehet bennem van a hiba, de az utolsó 4 (ezzel 5, de volt egy 6. ami időközben eltűnt) komment teljesen felesleges. Le lett írva röviden az ezt megelőző hozzászólásomban, hogy több a felvett teljesítmény, és hogy ez nem gond, legtöbbször elhanyagolható a gyakorlati alkalmazásban. Azért tartottam fontosnak mégis megemlíteni, mert ilyen esetben például az 1A-es eredetileg tervezett biztosíték elolvadhat.
Például: ha elvisznek a vonathoz, úgy veszem ki a táskám, hogy jár a motor, mivel mennek tovább. Vagy, ha a csomagtartóban túlméretes tárgy van (kerékpár, karácsonyfa, bármi), ami miatt nyitva lesz a csomagtartó (gumipókkal lefogva) akkor akár huzamosabb ideig fennállhat ez a helyzet, nem alapjárati fordulat mellett. De teljesen mindegy, mert tegyük fel, rossz esetben lecsökken 10%-ra a LED élettartalma (de nem fog, mert a biciklis esetet kivéve, ideje sincs felmelegedni). Akkor is túléli az autót. Emellett egy olyan ember kérdésére reagálunk áttételesen, akinek nincs fázisceruzája. Ha elolvassa az egészet, csak összezavarodik.
(#) proli007 válasza game4812 hozzászólására (») Márc 20, 2017 / 2
 
Hello! Egyébként, ha már kérdezted, hibás a gondolat menet.
Mert egy Led-es kapcsolás, nem egy lineáris elem mint egy ellenállás, a számítás pedig azt feltételez. Tehát a valós helyzet a Led-sornál ennél rosszabb.
Feltételezve hogy három fehér Led van sorba kötve, aminek nyitófeszültsége pld. 3,2V, az összegük 9,6V. Így az előtét ellenállásra jutó feszültség 12V setén, 12V-9,6V=2,4V. 14,5V feszültség esetén pedig 14,5V-9,6V=4,9V. (Mert a Led-ek nyitófeszültsége a növekvő áramra csak kismértékben változik).
Így már a feszültség növekedése 2,4V-ról 4,9V-ra nőt, ami 100% körüli áramnövekedést jelent..
(#) edyzol92 hozzászólása Márc 21, 2017 /
 
Megcsináltam a kábelezést, a javaslatoknak megfelelően... Rákötöttem az akkura egy 5A biztosítékkal (csak egy próba erejéig) és tökéletesen működik. Nem szeretném így hagyni, mert nem szeretem az ilyen kontár munkákat... Behúztam a vörös kábelt a biztosítékdobozba, de itt most elakadtam...

Fogalmam sincs, hogy mire kössem.... Csak egy 5A biztosíték van ST jelöléssel, de fogalmam sincs, hogy az mi lehet...

Legvégső esetben elviszem egy szerelőhöz. A kábelezéssel nem kell foglalkoznia, szóval talán nem húzza le a bőrömet is
(#) attika válasza edyzol92 hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Ha nagyon nem akarsz keresgélni akkor keres egy olyan vezetéket ami az akksitól jön be a tűzfalon és arra köss egy ilyet és kész is van.
Bár nem tudom az előzményeket mert nem olvastam el, és nem tudom milyen kocsiról van szó de szerintem kell lennie még egy biztosíték táblának a kocsiban valahol mert ez igen kevéske a kép alapján.
(#) Gj hozzászólása Márc 21, 2017 /
 
Üdv!

Szeretnék egy 230-as hálózatról táplált eszközzel, egy másik, hálózatról táplált eszköz által kiadott feszültségeket mérni. Mivel két különböző tápon vannak, ezért a mérő eszközt gpndolom célszerű lenne lebegő táppal táplálni, és a két táp (-) pólusát összekötni, hogy egy potenciálra kerüljenek.

A kérdésem egyrészt az, hogy ha építek egy tápot, amiben van pl. egy trafó a a primerén a 230V AC-val, szekunderén pedig mondjuk 9V AC-val, amit aztán egyenirányítok, arról tudom, hogy lebegő lesz. De van pár USB-s telefontöltőm, amit ha nem muszáj, nem akarok szétszedni. Hogyan tudnám könnyen megállapítani, hogy azok "lebegnek"-e?

Illetve a két táp földjét hogyan kell/érdemes összekötni, hogy a lebegő táp a másik táp szintjére kerüljön? Nem csak simán összedrótozva a két negatívot, igaz?
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) RoliNyh hozzászólása Márc 21, 2017 /
 
Helló!

Szerintetek a képen látható alsó ellenállásnak mennyi a teljesítménye?
Hozzávetőlegesen felül egy 5W -os, középen egy 2W -os példány.
(Bár van olyan 5W -osom is, ami a felsőnél véknyabb, igaz hosszabb is.)
Úgy tudtam, a kettő közt nincs köztes érték...

Egyébként egy NiCD töltő soros korlátozója, és eléggé melegszik, szóval két párhuzamossal akarom kiváltani. Ha kell feltöltöm a kapcsolási rajzot is, bár nem egy nagy vasziszdasz...
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) attika válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Nekem ugyan akkora a 2Wattos ellenállás mint nálad az alsó képen.
Ha megtalálom belátható időn belül akkor csinálok képet és feltöltöm.
A középső képen lévő biztos, hogy 2 Watt?
(#) RoliNyh válasza attika hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Ma vettem, 2W -osat kértem, remélem csak nem 1W -osat adott a csóka.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) Stewe válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Ez egy 10 ohmos ellenállás. Stabil 5V-on folyik rajta fél amper, az kb 2,5W.
Ha nem melegszik 35-45 fok fölé, akkor 2W, ha melegszik erősen, akkor kisebb. 10V-on kétszer akkora áram (5W), négyszer annyi hő....
(#) RoliNyh válasza Stewe hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Naigen, beizzitottam, infrahőmérővel mérve 100°C kb...
Megmértem a két 22Ω -ost párhuzamba, mennyire fűt, szintén 100°C...

Létezne, hogy az alsó is 4-5W -os lenne?
(#) RoliNyh válasza Stewe hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Egy szóval nem mondtam, hogy hibázott, épp az ellenkezőjére céloztam... (De kértem moderációt már.)
(#) attika válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Parancsolj, megtaláltam.
A felső 1Watt, az alsó 2Watt, legalább is nekem meg úgy adták mert úgy kértem
Ha én is rosszat kaptam akkor hazudok.
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Hello! Jó kacifántosan fogalmaztál. Nyilván ha van egy trafós tápod, ah a hálózattól független. Tehát ne galvanikusan összekötött. De gondolj bele, ha a telefon töltőnek lenne köze a hálózathoz, akkor rázna a telefon mikor megfogod.
De a "lebegő tápot" másra szokták érteni. Olyan tápnál mondjuk ezt, amikor a tápegység egyik pontja sincs közösítve az áramkör GND vagy kimeneti pontjával.
Ha összekötöd a két táp egy pontját (pld. a GND-t) akkor mind két tápfeszültség ehhez a ponthoz képest jön létre és mérhető. Hogy egy a védőföld hálózattal közösítve van-e vagy sem, az az érintésvédelmi kialakítástól és követelménytől függ. De ettől még egyik ről mérhető a másik.
Egyébként hogy elválasztott valami vagy sem, egy ellenállás méréssel megállapítható a be és kimeneti oldal kötött. Így legtöbb estben ez megállapítható.
De nem igazán tudni mire vonatkozott eredetileg a kérdésed..
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) Stewe válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Gyártótól függ, minden kialakításnál mások a határadatok.
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
A középső, és az alsó fémréteg ellenállás. A felsőhöz viszonyítva, saccra az alsó 2 W -os lehet, a középső 1 W -os. A felső huzalellenállás kerámia tokban, az magasabb hőmérsékletet visel el, mint egy fémréteg. Ezért ugyan nagyobb a felülete, de nem arányosan, mint az alsó kettőé.
Fémréteg ellenállást nem nagyon szoktak 2 W -osnál nagyobbat készíteni, azok már többnyire huzal ellenállások, kerámia tokban, vagy védőréteggel. Kivételek biztos vannak, de biztos, hogy nem általános.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) RoliNyh válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Hát nem tudom. A kissebbik D=4mm L=11mm. A nagyobbik D=4.8mm L=15mm.
Az 5W meg 9.7x8.8x21.5. Mindenesetre holnap akkor visszaviszem a kicsiket visszacseréltetni.
Elviszem az eredetit is, kíváncsi vagyok ő mit mond rá (én is 2W -osnak néztem, azért kértem abból kettőt).
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Az igaz, hogy mostanában kissé összementek az ellenállások, de azért nem ennyire. A régi félwattos méretűre simán ráírják, hogy 0,6 W.
A képen, mintha nagyobb lenne a különbség.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) RoliNyh hozzászólása Márc 21, 2017 /
 
Lehet, mégiscsak 5W -os ez a kicsike (mármint a képemen az alsó hengeres)...

Ellenállások...
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) Gj válasza proli007 hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
Köszönöm szépen, hogy megpróbálod kihámozni

Tehát ha a védőföldet nem kötöm össze a mérŐ eszköz tápjának negatív pólusával, akkor nem lesz potenciálkülönbség okozta probléma, amikor összekötöm a negatív pólust a mérENDŐ eszköz tápjának negatív pólusával, így egy szintre hozva a két tápot.
Ez így igaz?

És akkor a kérdés még egyszer: A telefontöltőt mindenképpen használhatom a mérŐ eszköz tápjaként (tehát mindenképpen képes lesz-e, felvenni a mérENDŐ táp potenciálját, ha összekötöm a két negatívot), vagy lehetséges olyan konstrukció, ami nem venné fel a másik potenciált?
(a telefontöltőn földeletlen dugvilla van, szóval a DC kimenete biztosan nincs összekötve a védőfölddel)

Remélem, így érthető, mit akarok kérdezni.
(#) tbarath válasza Gj hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
Szerintem írd le, hogy mivel és mit szeretnél mérni, az nagyjából 2 sor, aztán könnyebben tudunk segíteni ha tudjuk hogy mit akarsz csinálni, és nem csak kitalálni próbáljuk...
(#) Gj válasza tbarath hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
ATTiny84A-val PC ventilátor kimenetek feszültségét.
Fontos, hogy az AVR nem a PC tápjáról van megtápolva. Ebből ered a probléma.
(#) Bakman válasza Gj hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
A ventilátorok kimenete általában nyitott kollektoros, egy fel- és egy lefutó él tartozik egy fordulathoz.
(#) proli007 válasza Gj hozzászólására (») Márc 22, 2017 / 1
 
Hello! Megtáplálod a telefon töltőről a Tiny-t és a két GND-t összekötöd. És mérheted is a ventilátoraidat.
Te vélhetően nem tudod , de a földhurok problémákat feszegeted. Elolvashatod az erről szóló topikot. Gond akkor lenne ha egy másik eszközön mV-okat szeretnél mérni mondjuk 1% feletti pontossággal. De ebben az esetben más módszereket szoktak alkalmazni, pld. szimmetrikus bemenetű mérőerősítőt. Ez, elnyomja az azonos fázisú zavarjeleket.
Mert a gond az aszimmetrikus bemenetű mérő fokozattal van, ami beleméri a két GND potenciál különbségét. Mert azon áram folyhat, vagy a két "készülék" összekötésén zavarjelek (földáramok) folynak át. De azért, mert a két eszköz GND potenciálja között különbség van. Ez még akkor is igaz, ha a két eszköz galvanikusan elválasztott táppal rendelkezik, mert a hálózathoz akkor is kapacitíven köze van. De a gond nem egy ilyen egyszerű mérésnél okoz gondot és leginkább ne egyenáram esetén.
Tehát ebbe az alkalmazásban nyugodtan kösd össze és használd.
(#) Wind-Storm hozzászólása Márc 22, 2017 /
 
Helló!

Kávédaráló motorjának szerelése közben elszakadt eme szénkefével sorba kötött tekercs huzalja.
Mi a funkciója? Hogyan javítsam?
Nem biztos hogy lesz cserehuzal, hogy újratekerjem.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2017

KVdaralo.jpg
    
(#) kendre256 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
A legszélső menetről kapard le a zománc szigetelést egy kis darabon és forraszd hozzá (mellé) a leszakadt darabot.
(#) Wind-Storm válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
Gondoltam én is erre a javítási módra.
Tehát rövidítsem meg egy menettel?
Illetve ennek a tekercsnk mi funkciója van?
(#) proli007 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 22, 2017 / 1
 
Egyszerű nagyfrekis zavarszűrő.
(#) kendre256 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 22, 2017 / 1
 
Szerintem zavarszűrés lehet a funkciója. Biztosan semmi bajt nem okoz, ha egy fél menettel kevesebb lesz.
(#) kadarist válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
Behangolja rádiófrekvenciásan az erősítőjét.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2017
Következő: »»   2966 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem