Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3002 / 3944
(#) Pafi válasza kadarist hozzászólására (») Máj 19, 2017 / 1
 
Mihez nem lesz elég?
(#) elektroncso válasza Matqux hozzászólására (») Máj 19, 2017 1 / 1
 
Ha a 22k-s trimer két szélső lába közé (a szénpályával párhuzamba) odaforrasztasz egy 10k-s ellenállást akkor egy kb. 6,8k-s trimmered lesz, amivel könnyebb lesz a beállítás mint a 22k-sal.
(#) Pafi válasza Matqux hozzászólására (») Máj 19, 2017 / 1
 
Ha a többi alkatrészértéket is elárultad volna, sokkal könnyebb lenne megoldást ajánlani. Az 1 kérdésed pedig valójában 2. A bipoláris tranyó előtti trimmert beteheted, pontosan úgy fog működni (már ha jól kötöd be, hiszen eleve kétpólusként rajzolták, pedig 3 van neki), de jobb lenne ha párhuzamosan kötnéd vele a 2k2 ellenállást is.

A FET előtti poti kicsit cikisebb, ott ez a párhuzamos kötés nem feltétlenül járható út. De próbáld ki! Csak itt az ellenállást a poti két fix végpontjával kell párhuzamba kötni. DC-ben jó lesz, sőt valószínűleg jól is fog működni, csak nagy frekin nő a torzítása.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017
(#) akosnagy hozzászólása Máj 20, 2017 /
 
Sziasztok!
PWM jelből kellene analóg DC-t csinálnom. Keresgettem a neten és a klasszik RC konvertert találtam. De hogy tudom kiszámolni, hogy mekkora ellenállás és kondi kell bele? Illetve megoldás lehet e egy IRL540N mosfet? Amennyit én tudok ez is megoldaná a gondom és nem kellene számolgatni, totózni.
(#) Pafi válasza akosnagy hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Ha egy IRL540N meg tudja oldani, akkor a feladat nem PWM jel DC-re "konvertálása". Fuss neki mégegyszer, hogy valójában mi is a feladat!

RC aluláteresztő szűrő méretezéséhez ismerni kell a kiszűrendő frekvenciát (PWM kapcsolási freki), a hasznos jel maximális frekvenciáját, és hogy a szűrés után mekkora maradék engedhető meg a szűrendő zavarjelből.
(#) akosnagy válasza Pafi hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Van egy PWM jelem. Ezt akarom ráküldeni az ATMEGA analóg bementére és feldolgozni. A legfőbb gondom, hogy a PWM jelet generáló RF vevő gyári és nem ismertek a paraméterek. Eddig legalábbis nem találtam meg sehol. (FS-iA10B)
(#) Ivan93 válasza akosnagy hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Szia! Ha már mikrovezérlőt használsz, felesleges analóg jellé alakítanod a PWM-et, hogy utána újra digitalizáld. Inkább mérd a jel kitöltését InputCapture-el, vagy külső megszakítással és timer-el. Egyszerűbb lesz a hardware, pontosabb a mérés, viszont kicsit többet kell programoznod.
szerk.: most nézem az eszközt, ez egy rc-szervó vezérlő. Itt a kitöltési tényező nagyon keveset változik (~10%, valójában PPM, nem PWM), és a frekvencia csak 50Hz, nehéz jól szűrni.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017
(#) akosnagy válasza Ivan93 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
A gond, hogy a mikrovezérlő timerei PWM kimenetre vannak állítva. Azok hajtják a motorokat. Maradt az analog bemenet a távirányító jeleinek fogadására. A mikrovezérlő pedig kezeli, hogy a 4 motorból melyik mekkora fordulatot kapjon. Ez megy ki a Timer1 és Timer2-n.
Lehet én tévedek, de a dokumentáció alapján PWM, PPM I-Bus és S-Bus kimenetek vannak vezérlőn. PPM 1 csatornán, PWM 10 csatornán. PWM-mel egyszerűbb lenne az életem.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017
(#) Ivan93 válasza akosnagy hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Akkor marad az eredeti elképzelésed, de ahogy Pafi írta, a szűrő méretezéséhez szükséges a kapcsolási frekvencia. Ha már megvan az adó-vevő, akkor akár a mikrovezérlővel is megmérheted.
(#) akosnagy válasza Ivan93 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Na ebben segíts kérlek. Hogy tudom a mikrovezérlővel megmérni?
(#) Ivan93 válasza akosnagy hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Arduino esetén biztos találsz rá kész példaprogramot. AVR Studio esetén: külső megszakítás felfutó élre, interrupt rutinban növelsz egy változót. Fő ciklusban lenullázod a számlálót (változó), vársz pl. 1mp-t, kiolvasod a számláló értékét egy ideiglenes változóba, kiírod kijelzőre/soros portra az eredményt, ciklus újraindul. (nem tökéletes megoldás) Amennyit vársz, annyival el kell osztani a számláló értékét, hogy frekvenciát kapj, 1mp esetén nem szükséges. Ha lesz még a programozással kapcsolatban kérdésed, akkor azt majd a megfelelő topicban folytassuk (Arduino/AVR).
(#) Pafi válasza akosnagy hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Nagy valószínűséggel RC szűrővel olyan brutálisan nagy időállandót kellene beállítani, hogy használhatatlanná lassul a jel átvitele. Más megoldás kell. Minden egyes impulzust egyenként kell feldolgozni, mérni az impulzus szélességét.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017
(#) Blintux hozzászólása Máj 20, 2017 /
 
Üdv!

Volt egy analog kamerám, amiben kiéget egy IC.
Nem egy nagy érték, nem kár érte, csak nem értem miért ment tönkre.
12 Voltról kell üzemeltetni.
Rákötöttem egy ilyen adapterre, működött is rendesen.

Aztán rákötöttem egy másik, szintén 12 voltos adapterre. Az pedig leégette.

Egyszer már jártam így egy másik eszközzel, másik adapterre, ami szintén 12 voltos rendszer volt.

Most már baromi kíváncsi vagyok, hogy mi okozhatja az elfűstölést, így hogy már kétszer is így jártam..

Tehát 12 voltos eszköz, 12 voltos adapterek. Egyikkel megy, másikkal füst.
Mit rontok el? :S
(#) granpa válasza Blintux hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Azonos áramnemű adapterek voltak? Trafós vagy kapcsolóüzeműek voltak. Mekkora volt az üres-járási feszültségük?
(#) Pafi válasza Blintux hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Rengeteg lehetőség van a triviális rossz polaritástól kezdve az olyan finom részletekig, hogy a tápegység kimeneti impedanciájától függően egyes fogyasztók képesek begerjedni.

Te csak a terhelhetőséget, polaritást és a feszültséget tudod egyeztetni. Viszont nem véletlenül írják elő egyes gyártók, hogy kizárólag a saját tápjukkal használd a készüléket. Azzal tesztelve van. Bármi mással rizikós.
(#) jani1987 válasza Matqux hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
[quote]Azonban ugye kellene bele 2 db 2,2kOhmos trimmer, amit sajnos nekem nincs, /quote]
Ha haza érek szoboszlóról megnézem elfekvőbe mik vannak otthon.
(#) kendre256 válasza Blintux hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Mindkettő stabilizált adapter volt? Vannak olyan egyszerű adapterek (trafó + graetz + kondenzátor) amelyekre 12V van írva (meg mondjuk 0,8A) de terhelés nélkül 16-18V jön ki belőlük. Ha például csak 0,2A-rel terheled, akkor még 12V-nál nagyobb feszültség lesz rajta.
A másik lehetőség, hogy az egyik adapter váltakozó feszültséget adott (csak trafó van benne, semmi más), az ki tud nyírni berendezést, ha az csak DC-ről táplálható. Némelyik AC adapteren csak egy nagyon pici hullámvonal jelzi, hogy nem egyenáramot ad. (Mondjuk elég ritka már az AC adapter, leginkább DC adapterekkel működnek a berendezések.)
(#) vargham válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Annyira nem is ritka. Nem egy WiFi router és aktív PC hangszóró van a környezetemben, amik AC 9 vagy 12 Voltot kérnek. Fura, de vannak még.
(#) Blintux hozzászólása Máj 20, 2017 /
 
Amivel elfüstölt az nem is tudom minek lehetett az adaptere. Elég pici, elfér az ember markában.
A másik amivel egy másik ugyancsak 12 voltos szerkezet füstölt el, az egy laptop adaptere volt.

Amivel minden működött az egy akksis fúrógép töltője és egy külső CD olvasó adaptere volt.

Mind a négy DC adapter, erre figyeltem, mint ahogy a polaritásokra is.

Mit gondoltok, vegyek egy ilyet és ezzel biztonságosan üzemeltethetek bármilyen 12 voltos dolgot?
(#) vargaf válasza Blintux hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
A laptop töltője egészen biztos, hogy 12 V-nál magasabb feszültségű volt. 15-19 V feszültségről egy 12 V-os készüléket nem üzemeltetünk.
(#) Blintux válasza vargaf hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Ezek szerint nem kell hinni mindennek amit ráírnak.

Közben találtam egy ilyet.
Itt említi, hogy jó CCTV kamerához is. Nekem pedig pont ahhoz kellene.
(#) vargaf válasza Blintux hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Mi volt a laptop töltőre írva?
(#) Blintux válasza vargaf hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
semmi különös:
Input: 100-240V
Output: DC 12V 3A
(#) ic20 hozzászólása Máj 21, 2017 /
 
Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni abban, hogy a SN74141 BCD dekódert pl.: CD4028 BCD dekóderel lehet-e helyettesíteni vagy más alternatív típussal ? A nagy feszültségű dekóder nem lényeg mert a nixie cső helyet csak sima hétszegmenens kijelzőt szeretnék használni majd. Válaszokat előre is köszönöm .
(#) kadarist válasza ic20 hozzászólására (») Máj 21, 2017 /
 
Szia!
A hétszegmenses kijelzőt nem decimálisban kell vezérelni.
(#) Bakman válasza ic20 hozzászólására (») Máj 21, 2017 /
 
7 szegmenses kijelzőhöz 7 szegmenses meghajtó kell, nem BCD-ről decimálisra konverter. 7447-es IC és társai.
(#) akosnagy hozzászólása Máj 21, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek! Remélem sikerül valamit kihalásznom abból a jelből.
(#) Blintux hozzászólása Máj 21, 2017 /
 
Szerintetek egy AT-s, vagy egy ATX-es PC táp mennyire alkalmas az alábbiak kiszolgálására:

Raspberry Pi - 5V
3m LED szalag - 12V (kb 10 méter vezeték vezet a LED-ekig)
4 db relé - 5V
USB Hub - 5V
SATA winchester - 5V/12V
CCTV kamera - 12V

Plusz a R.Pi-re van kötve egy nyomtató USB-n és egy TV HDMI-n

Az össz fogyasztásuk ezeknek nem tudom mennyi lehet, de egy 3-400 W táp kiszolgálná az tuti.
Kérdés, hogy egy PC táp alkalmas-e erre.
(#) Bakman válasza Blintux hozzászólására (») Máj 21, 2017 /
 
A gond ott van, hogy a PC tápegységek csak az egyik feszültséget figyelik és úgy "számolnak", hogy a terhelés minden ágon arányos. Több információt talán itt találsz: PC táp átalakítás. Lehet, hogy működne a dolog, de a tuti az lenne, ha valamilyen terheléssel tesztelnéd a tápegységet. Én vennék egyet a feladathoz. Segítség a választáshoz: Két kiemenetes tápegységek.
(#) tbarath válasza Blintux hozzászólására (») Máj 21, 2017 /
 
Ha jól tudom az 5V-ot meg kell terhelni hogy stabil legyen (ATX esetén legalábbis ezt olvastam), ha jól tudom csak így stabil.
A "3m LED szalag - 12V (kb 10 méter vezeték vezet a LED-ekig)" fogyasztása a kérdés. Egy valamire való PC táp 150W fölött képes leadni 12 Volton, nyilván a többivel együtt bele kellene férnie az adott táp keretébe, és nem is feltétlenül kellene 100%-ra kihajtani. Szerintem inkább ATX mint AT, és ebből se egy ősrégi, mert az újabbak már inkább 12 Volton terhelhetők. És ne vargáné és társa, vagy codegen típusú időzített bomba tápot válassz, hanem olyat amit megemelve érzed hogy van benne anyag. Amit kisujjal a levegőbe pöccintesz az mehet is a kukába. Persze ellenőrizni kell a kondikat, ha nincs benne púpos az már jó jel.

A pi fogyasztása elhanyagolható, ha 5V 3A a terhelés akkor is 15 Wattról beszélünk, amit egy PC táp röhögve elvisz. Nálam pi1 (nyomtató nélkül, de usb hangkártyával) van a TV-re kötve, 700 mA samsung töltőről megy stabilan.
Következő: »»   3002 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem