Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítás
 
Témaindító: kand, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   185 / 200
(#) P1251500 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
OK,köszönöm, ma már nem,de holnap megpróbálom,és jelzem az eredményt.
További szép estét!
(#) Mircsof válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Szia!
Kimeneteken levő kondikon feltüntetett feszültséget túllépni nem ajánlott. Nem tudom mekkora fesz kell, de valószínű nagyobb feszültségű kondikat kell majd beépítened.
(#) vision61 válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Szia!
A tirisztoros védelmet ki kell iktatni, ha az eredeti feszültségeknél magasabbat szeretnél.
(#) P1251500 válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Szia! Ezt tudom,és ki is lesz cserélve nagyobb feszültségűekre.Most csak egy próbát akartam csinálni
a fesz. szabályozás irányába.Nem kell nagy méretekben gondolkodnom,nekem elég ha felmegy
mondjuk 18 volt környékére.Esetleg annyi lesz még módosítva,hogy megerősítem a -12V-ot.
Az 5V ág nem kell.Viszont azt már látom,hogy nem lesz egyszerű feladat (nekem)!De megpróbálom
legfeljebb volt egy jó tápom...
Addig eljutottam ma,hogy kibillentettem a helyükről a Kadarist által említett ellenállásokat,megmértem őket,majd belekezdtem az értékek módosításába,ami teljes kudarc lett,mert a legkisebb változtatástól már nem indult el.Ez így van mind a kettőnél.Ráadásul az
egyiknél a kapcsi rajz 12K ír,én meg 18K-nak mérem.A másik értéke rajz szerinti.
Aztán a vége az lett hogy visszarakva őket megint működött.Valószínű,hogy az említett tirisztoros védelem lehet a ludas.Ráadásul az utolsó próbálkozásnál sikerült letörnöm egy egyik ellenállás lábát tőből,így majd holnap veszek ebből is pár darabot.Apropó,miket kéne még vennem szerintetek,mert később már nem tudok bolt közelébe jutni a munkaidőm miatt,hétvégén meg zárva...
Üdv: József
(#) gyula66 hozzászólása Ápr 28, 2017 /
 
Sziasztok! Tudna valaki abban segíteni, hogy szeretnék egy ATX-es PC tápot használni mérésekhez, de kelen 24 voltos feszültség is. Mekkora áramot tudok kivenni a tápból, ha a +12 és a -12 lábak közötti feszültséget használom. Ha jól látom az értékeket,akkor a negatív 12 volt csak 0,8 amperrel terhelhető?
(#) silent15 válasza gyula66 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Szia
A legkisebb terhelhetőséget veheted ki. Ezesetben 0.8A de annyit azért ne vegyél ki bellőle.
(#) gyula66 válasza silent15 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Köszi. Mennyi a biztonságos, mondjuk úgy percig maximum? 0,5 Amper?
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2017
(#) Lamprologus válasza gyula66 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Ha egy kicsit bele tudsz nyúlni a tápba, akkor egy kevés munkával tudod növelni a -12V tehelhetőségét! A -12V egyeniányító diódáit kéne kicserélni nagyobb terhelhetőségűre, esetleg még a szűrőkondit kellene nagyobba cserélni... attól függően hány ampert szeretnél. 2-3A-ig ennyi átalakítás elég lehet. ( azért a biztonság kedvéért nézz rá milyen vastag huzalból vannak a tekercsek abban az ágban.)
(#) gyula66 válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Ez már jól hangzik! Milyen vastagnak kellene lennie a huzalnak 2 amperhez?
(#) szucsip válasza gyula66 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Szerintem ezt így nem tudja egyikőnk sem megmondani. Kísérletezni kell vele. Ha nem melegsziik nagyon, akkor jó lesz az!
(#) RoliNyh válasza gyula66 hozzászólására (») Ápr 29, 2017 /
 
Menj át ezzel a kérdéssel a villanyszerelős topikba, ott akár ki is számolják neked a pontos értéket...
(#) gyula66 válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Rendben. Köszönöm!
(#) Lamprologus válasza gyula66 hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Ha csak 2A kell akkor szerintem simán tudja a gyári vezeték!
Ha meg tudod keresni a +12V vezetékét mérd meg annak a keresztmetszetét, mérd meg a -12V-ét is, számold ki a keresztmetszeteket, nézd meg a +12V terhelhetőségét, és ha arányaiban nézve a -12V-é nem kisebb akkor biztosan jó lesz! ( magyarul ha a +12V terhelhetősége 20A, kereszmetszet 0,5mm2, -12V-os kereszmetszete 0,05mm2 akkor az 2A-hez elegendő.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2017
(#) gyula66 válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Köszi!
(#) Ge Lee válasza Mircsof hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Ugyanúgy. Lekötöd a trafó szekunderének közepét a földről, a kétutas egyenirányítás helyett graetz-et használsz (a graetz negatívját kötöd a földre), beállítod a visszacsatoló ágban az osztási arányt és máris dupla feszültséged lesz a kimeneten (nekem van ilyen is, működik).
Meg lehet feszültségkétszerező egyenirányítást is használni, és akkor a négyszerese, 100V körül lesz a kimenő feszültség maximuma. Meg szét lehet bontani az eredetileg 5V-os ágban a 3 párhuzamosan kötött szálat és sorba lehet kötni, akkor kétutasban is lesz 50V szekunder fesz, graetz-el 100V, kétszerezővel meg 200V, a PC táp trafójából...
(#) Mircsof válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 8, 2017 /
 
Akkor tévúton voltam ezzel kapcsolatban. Sajna még mindég van pár vak folt az IC működésével kapcsolatban, főleg a műveleti erősítők hiányos ismerete miatt....
Jelenleg egy táp átalakítása előtt vagyok. Lehet megpróbálom a a szekunder kikötését a földről, és úgy egyenirányítani híddal.
Úgy is van kéznél valahol a fiókban pár MRB20100 ebből lehetne a diódahíd.
Neked ebben az elrendezésben mennyi áramot sikerült kicsikarnod a tápból?
(#) Ge Lee válasza Mircsof hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Ugyanannyit, mivel a huzal nem lett se vékonyabb se vastagabb. Az EI33-ban ha jól emlékszem 1 szál 0,7-es vagy 0,8-as huzalból van a szekunder hosszabbik fele, azon néhány A-nél többet nem lehet átpréselni, nagyobb teljesítményeken meg már a primer tranyók is szűk keresztmetszet lesznek.
(#) Fész hozzászólása Máj 15, 2017 /
 
Sziasztok!

Kis segítségre szorulnék.Megcsináltam ezt a mod-ot: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1870331.html#1870331
Minden rendben működik,kivéve,hogy messze nem tudok kivenni ekkora áramot a tápból.Ha a mod szerinti értékek vannak akkor max. 2,5A-t tud,a maximum feszültség közel 30V.Ha a sönt értékén csökkentek(kb.0,01R),akkor tud 4A-t.Egy 12V@50W-os h4-es izzóval tesztelve.
Az olasz srác oldalán(chirio) nézve a rajzain feltűnt,hogy más értékek szerepelnek az áramkorlát osztóján.A poti s 1K-s 10K helyett....Akkor hogy is van ez??
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2017
(#) proli007 válasza Fész hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Hello! Tök mindegy. A lényeg, hogy a referenciából leosztott feszültség (maximuma), megegyezzen a söntön eső feszültséggel a maximális áram mellett.
(#) Fész válasza proli007 hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Helló!Tehát akkor az osztó valamelyik tagján kéne változtatnom.Megvallom nekem ehhez egy kis magyarázat szükségeltetne.Vajon mekkora áram lehet a max. amit még "kényelmesen" elviselne?A kimeneti schottky diófa "pinenként" 6A-t tud.(F12C20C)
(#) Fész hozzászólása Máj 15, 2017 /
 
Tehát,ha mondjuk a söntön X értékű fesz. esik akkor a 2-es lábra is x értékű feszültség kerüljön (a ref. feszből) maximumra tekert áramkorlátozó potival?
(#) Fész hozzászólása Máj 15, 2017 /
 
Jól számolok?Ha Pl. 8A-t szeretnék,akkor U=R*I,azaz 0,045R*8A=0,36V.Tehát a ref.5V-ból 0,36V-ot osztok maxra tekert áram potival az ic 2-es lábára és örülés?
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2017
(#) proli007 válasza Fész hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Hello! Kb. igen.
- De nem tudom honnan vetted a 0,045ohm-ot, ha annyi a sönt, akkor jó.
- Nem az IC 2-es lábára, mert ha TL494 van benne, és úgy ahogy a rajzon van, akkor az 1-2 lába a feszültségszabályzó bemenetei és az áramszabályozás a 15-16-os láb.
- Hogy mit fog tudni a tápod, azt én nem tudhatom, mert részben nem ismerem, részben egyéb dolgoktól is függ. Valamint a maximális teljesítményt nem tudja leadni egy feszültségre (tekercsre) mert a trafó általában nem úgy van méretezve. (Még annyit sem a legtöb estben,mint amit a kabátjára pingálnak..)
(#) Fész válasza proli007 hozzászólására (») Máj 15, 2017 /
 
Üdv!

Igen a sönt értéke a 0,045R.Valóban 15-ös láb,TL494.
Elkezdtem csökkenteni az osztó felső tagját,úgy néz ki jó lesz,most 4,6A-nél járok.Picit még piszkálom.
Köszi a segítséget!
(#) Pioneer94 hozzászólása Máj 19, 2017 /
 
Sziasztok!
Kicsit fura kérdésem lenne, remélem jó helyen teszem fel itt...
Van egy döglött PC tápom (megsültek benne a primer oldali tranyók) és át szeretném úgy alakítani, hogy 115/230 AC helyett DC 12V-ról menjen, aféle DC-DC konverterként. A táp szekunder része és a AZ7500 IC túlélte, direktbe adtam rá 12V-ot és működik, PS-ON testre kötésekor indul is és 35 kHz-es frekit ad ki. Már csak azt kéne valahogy megoldanom, hogy ezzel a vezérlőjellel meghajtsam a tranyókat meg a táptrafót. Van a tápban egy kis leválasztó trafó az IC meg a primer tranyók közt, az gondolom elhagyható. A trafót is át kéne tekerni, mert jóval nagyobb lesz 12V-on a primer áram, mint eredetileg. A szekunderekhez nem akarok nyúlni. A gyári trafó alkalmas egyátalán erre a célra, ill. hogy kössem be a primer tranyókat és hogy hajtsam meg a trafót?
Tranyóknak BD249C-re gondoltam. Ennél nem igazán tudok nagyobb áramúról.
(#) gerleimarci válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Szóval ilyet akarsz csinálni? Van aki már csinált hasonlót, de nem éri meg szerintem ilyennel vacakolni.
Az elképzeléseddel annyi baj is van még, hogy annak a trafónak van egy bizonyos áttétele is(kb. 310:24).
(#) Ge Lee válasza Pioneer94 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
A BD249-et felejtsd el, feteket kell használni, gyors meghajtással, szoros csatolásúra tekert push pull primerrel. Az elrendezés hajazni fog az autóserősítők tápjára, csak lesz benne visszacsatolás is a pwm szabályozáshoz. Nagy vonalakban néhány kép, az oldalt most nem találom. A kérdésedből ítélve alaposabban körbe kellene járnod a témát, mielőtt füstjeleket eregetnél a félvezetőkkel.
(#) phr3ak hozzászólása Máj 19, 2017 /
 
Van egy régi AT-s tápom. Kiiktattam a ventillátort és most ha picit terhelem cicereg és letilt mint amikor zárlat van. Miért csinálja ezt?
(#) vargaf válasza phr3ak hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Magad írtad le az okot, kiiktattad a ventillátort. A félvezetők melegednek, az elektronika letilt.
(#) phr3ak hozzászólása Máj 20, 2017 /
 
Nem, ez valami más lehet. Rögtön letilt 1s alatt. Ezt a módszert használom másik tápnál minden gond nélkül. A kivett áram pici, a melegedés elhanyagolható.
Következő: »»   185 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem