Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   602 / 727
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 14, 2017 /
 
Szobába lenne, hangos - az átlagnál erősebb, nagyobb hangnyomás, terhelhetőség, hatásfok de még "minőségi" zene hallgatásra. Az olcsó és/vagy kisméretű PA megoldásokat kerülni szeretném. Padlóra helyezett oszlop kivitelbe gondolkodtam.

Literben mennyi szükséges ha kevés a 27,5L űr per hangszóró? 35L /db elég lehet ?
A kétutas 2db HA20-569 / 1db Monacor DT-99 3kHz-nél válthatom mondjuk másodrendű passzív szűrővel ? A DT-99-nek ez nagyon az alja határfrekvencia szempontjából ezért is gondoltam a közép sugárzóra.
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 14, 2017 /
 
Hát, nagyon minőségi nem lesz valószínűleg. De árához képest nem lesz rossz. Persze rendes hangváltót is kell készíteni hozzá.

A 35 liter a minimum, igazából 40-nel lesz életképes. De a mélytartomány modellezhető előre.

A két 20 centissel mindenképp sérül a középtartomány, ha egyszerre szólnak, 2,5 utasként jobbak az esélyek, viszont nehezebb a váltás.

Háromutasként meg, tapsaztalat nélkül lehetetlen jól megcsinálni.
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
70-80L térfogat az nem lesz kicsi. Köszi elgondolkodom rajta.
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 17, 2017 /
 
20 centis hangszórónál átlagos. Zárt dobozzal lehet kevesebb például.
(#) teddysnow hozzászólása Feb 26, 2017 /
 
Sziasztok
Kaptam egy pár sony SS-E312 hangsugárzó párt amiben az egyik mély nem szólt. Szétszedtem rosszabb nem lehet alapon, nem tudta megjavítani, mert a tekercs egy része lecsúszott a tekercsmagról vagy hogy hívjákról. Volt a szekrényben két 16 centis SAL így azokat tettem bele a 20 centis eredeti helyére. Kellett hozzá készítenem egy "átalakító keretet" hogy jó legyen. Laminált padlóból vágtam ki félköríveket, mert nem olyan széles, mint a 20 centis hangszóró. Meg különben is, a 20 centis lyukon nem fért volna be a 21 centis keret. Beszerelés után melegragasztóval tömítettem a réseket körbe, hogy ne szeleljen. Egyik ismerősöm úgy mondja, hogy "ne menjen ki a hang"
(#) Near hozzászólása Feb 27, 2017 /
 
Sziasztok!
Philips ad1265/m8 hangszóróhoz mekkora ládát ajànlotok? Térbeli méretekre is gondolok sajnos nem igen értek a pontos méretek kiszámításához. Előre is köszönöm.
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Megkérlek elárulod, zárt doboznál mekkora lenne a doboz méret literben? Biztos kevesebb mint reflex esetén ? Eddigi gyakorlatban ez fordítva volt ha nem tévedek.
(#) newDesigner válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Én még nem láttam olyan hangszóró használati utasítást, ahol nagyobb méretű zárt ládát írt volna elő a gyár a reflexhez képest.

Zárt ládánál támaszkodhatsz a Vas paraméterre, de reflexesnél általában nagyobb kell.
(#) newDesigner válasza teddysnow hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Talán valamivel szilárdabb megoldás előnyösebb és tartósabb lenne. A vékony "fapor" lemezen könnyebben átjutnak az ellentétes fázisú hangok a láda belsejéből és jelentősebb a kioltás és a szegényesebb mélytartománybeli hangzás az akusztikai rövidzár miatt.
(#) newDesigner válasza pinyó39 hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Ha jól sejtem, 220V AC-ból többet kihoz egy profi kilós tortoid.
(#) newDesigner válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Az én ismereteim szerint a membránméret hiányát a membránút (Xmax) növelésével lehet kompenzálni. Ami így lehetővé teszi a nagy hullámhosszúságú rezgések létrehozását kissebb membránméret mellett.

Láttam egy videót egy kb. 3-4m átmérőjű színtelen membrános mélysugárzóról. A tekercs átmérő nem lehetett nagyobb pár tíz centinél. A mozgása szinte észrevehetetlen volt, de az ablakok majd szét estek a remegéstől.
(#) newDesigner válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Másrészt, ha a két 20 cm-est isobaric elrendezésben szerelnéd be, kb. 20-28l-ből kijönnél. Egy (esetleg félig) sülyesztett kivitellel még nagyon egyedivé is tudnád tenni.
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Attol fugg, mit akarsz belole kihozni. 20 litertol indul, a maximum kb. 35.

A Vas terfogategyenerteknek semmi koze a szukseges doboz meretehez.
(#) latyakosa válasza newDesigner hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Kellene a hangnyomás, isobar esetén ez -6dB ha nem tévedek. Éppen a +3 dB miatt indult el a vezérhangya, milyen feltételek mellet lehet megcsinálni egy érzékeny, de még elég jól szóló dobozt.
(#) P_Laszlo válasza newDesigner hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Nincs összefüggés a linearis kiteres, es az also hatarfrekvencia között.

Illetve ilyen akusztikai rovidzar nem létezik. Csak zarja le legmentesen.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2017
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
50Hz-s -3dB-s alsó határ elég úgy vélem, ez alá ha kell oda SUB-t illik tenni -ha 55-60Hz lesz az sem a világ vége. Gondolkodtam a 2,5 utas felépítésen is. A 100-400 Hz közötti beeséssel is foglalkozni kell, azt gondoltam az egyik mély csak 500Hz-ig kapná a jeleket, a másik 2,5-3 kHz-ig. A 900Hz - 3kHz közötti hullámvasúttal még nem tudom mit lehetne kezdeni. A 12 dB-s passzív szűrő megalkotásával remélhetően meg fogok tudni birkózni.
Literben a 60-65L-nál max 70L nagyobb dobozt nem szeretnék építeni.
A mérésekhez mérő mikrofonom még nincs, de kondenzátor mikrofon kapszulám igen talán elég lehet 4khz-ig a linearitása.
(#) latyakosa válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
D'Appolito elrendezésre gondoltam
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 28, 2017 /
 
Milyen hangszoro ez?
(#) newDesigner válasza latyakosa hozzászólására (») Márc 1, 2017 /
 
-3 dB a veszteség isobaric rendszernél, plussz a feláldozott plussz hangszóró a ládaméret oltárán.
De pl. a WinISD nálam zárt ládánál közel megegyezö ürméretet hozott 0.707 Qtc mellé. És szinte mindenhol, mint legjobb kiindulási, vagy optimális értékként hivatkoznak rá, ahol én erről olvastam.

A Rockford Fosgate P2D415 nél valóban harmada az ajánlott ládaméret a Vas-hez képest. Viszont a Phoenix Gold Ti212d2 ~sound quality hangolás környékén megegyezik.
Régen olvasottak alapján, viszont membránátmérő szerint: 1 cm=1.5l az optimális dobozméret.
(#) newDesigner válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 1, 2017 /
 
Márpedig valahogy leadja azt az 50Hz-et egy 8"-os sub is jó esetben. Vagy csak parasztvakítás és marketing?

Ha az akusztikai rövidzár nem jelentkezne vékonyfalú hangsugárzó doboznál, nem kellen 18 mm-es mdf lap sem hozzá.

Ha egy 25 mm-es előlapú és 18 mm-es egyéb falú subládát csak vatelinnel 25%-ban kitömöd, lesz kb. 3-8dB hangnyomás nyereséged a virtuális térfogatnövelés és az ebből adódó akusztikai rövidzár csillapítás miatt. Ez nem elmélet, ez tapasztalat.

Ha ilyen keveset ér a 18 mm-es mdf lap oldalt, akkor milyen keveset ér az 5 mm-es, az előlapon.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2017
(#) P_Laszlo válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 1, 2017 /
 
edes istenem. De jok a forumok.
Roviden: Nem.
(#) newDesigner válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 1, 2017 /
 
Vagyis hangnyomás méréshez, a lyukas aljú banánosdoboz állítva az üdvös.
Hosszabban: dehogy nem.
Wolkens honlapja, gyakorlati bemutatókkal.
HFM -Hogyan csináljunk rossz hangsugárzót 1
HFM -Hogyan csináljunk rossz hangsugárzót 2
WhiteFül oldala - Fórumok - Hangszórók - l-lll
Gilszki labor
Subvoice oldala, hogy csak a legismertebbeket említsem.
Latyakosa:Nagyon sokat lehet belőlük tanulni.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2017
(#) newDesigner válasza pinyó39 hozzászólására (») Márc 1, 2017 /
 
Azt azért megnézném, hogy ezt (Link) hogy kergetnéd meg egy korrekt három utas rendszerben 65Ah-val. Na persze teherautó akkuval ültetett furgonba talán jó is lenne. De az atomerőmű szekunder köréről sokkal csunyábbat lehet alakítani.
(#) game4812 válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 1, 2017 / 1
 
A linkelt QSC 101dB-es, az előző hozzászólásban a Phoenix Gold 90dB, és az adatlapján azt írják, hogy 1000W RMS-sel terhelhető, tehát a maximális hangnyomását a QSC 80W teljesítménynél tudja, egyik esetben, a veszteségeket elhanyagolva 70A folyik, a másikban 5,6A. Teljesen mindegy, hogy hány amperórás akkumulátorról.
Relatíve kis áram a 8 és 16 Ohmos rendszerekben van.
8"-os "sub" 50Hz-et lead, ugyanúgy, mint egy 1"-os driver, a hatékonysága az egy másik kérdés. Ha rendesen le vannak az élek szigetelve, nem lesz akusztikus rövidzár a falakon keresztül. Falvastagság azért kell többek között, hogy kevésbé rezonáljon, és ne táguljon a doboz mélyhangokra, emiatt lehet a merevítésekkel decibeleket nyerni.
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 1, 2017 /
 
HA20-569 (kb 2 oldallal ezelőtt kezdtük)
(#) latyakosa válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 1, 2017 /
 
Nagy részét már olvastam
(#) newDesigner válasza game4812 hozzászólására (») Márc 2, 2017 /
 
Igazad van és nem is ezt firtatom. Hanem azt, hogy ha maradunk annál a klasszikus nézetnél az akusztikus rövidzárnál, hogy a membrán első és hátoldalán keletkező fordított fázisú rezgéshullámok, ha nem ütköznek akadályba, akkor kioltják egymást. Főleg mély hangoknál működik ez. Pl. ha szembefordítasz egymáshoz pár centire lévő hangsugárzókat, ahol az egyik fordított polarítással van bekötve, akkor csutkázhatsz neki akármekkora vágfokkal, szinte semmit nem fogsz hallani. Főleg, ha monó a hang.
Ebből következik az is, hogy ha lemerevíted a doboz falát (főleg a mély hangok normális leszigetelhetetlensége miatt), kisebb a kihallás a doboz belsejéből, mivel nem tud rezonálni a dobozfal. Tehát kisebb az akusztikus rövidzár mértéke is. Egy másik megoldás a fáziseltolás a ládán belül a rezgéshullámok lelassításával. Főleg azért is, mivel a belső falakról visszaverődő hullámok még a vékony membránon is kijutnak és rontják a hangminőséget. Ezért is érdemes vatelinnel kitömni részben. Szerencsére a PG duplarétegű, mint az RF is, bár az alumínium merevebb mint az üvegszál jelen esetben.
Habár az a cégcsoport, amelyik az Audisont is gyártja, készít olyan szigetelő anyagot, ami 50%-ban képes 100 Hz környékén is szigetelni a többi 1-5%-ához képest. Aztán még ott vannak a Gladennek és a Noxudolnak a folyékony rezgéscsillapítói, amik könnyen alkalmanazhatóak.
Na ehhez képest az a felfüggesztés? Hát nem tom.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2017
(#) P_Laszlo válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 2, 2017 1 / 1
 
En mar rég meguntam, hogy vitatkozzak, de muszaki szempontbol nem korrekt amiket irsz. Viszont olyan sok es hosszu hozzaszolasod van, hogy én ezt nem javítom ki.
(#) newDesigner hozzászólása Márc 2, 2017 /
 
Takk (Köszönöm, norvégul).
A meggyőződés szabadsága alapvető emberi jog. Talán az agymosás ellen is találták ki.
Tudom, hogy van egy másik elmélet is, ami arra alapoz, hogy az elől megtolt levegő hátra áramlik a vákuum hatására a hangszóró mögé, ha még hangfalat sem használunk, így a levegő nem továbbítja a hangnyomást. Ha ebből indulunk ki, akkor minden amit írtam üres frázis. De véleményem szerint a kettő kompozitja az igazság. Na de annyit nem akartam írni én sem.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2017
(#) P_Laszlo válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 2, 2017 /
 
Nem errol van szo, amire te utalsz, az egy kulon fogalom, es nincs köze az akusztikai rovidzarhoz. Teljesen mas modellben kezeljuk.

A vakuum es aramlastan hangszoronal ertelmetlen, ezek egyenaramu allapotokra vonatkoznak.
Következő: »»   602 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem