Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós adó-vevő modulok
Lapozás: OK   44 / 44
(#) Gj hozzászólása Dec 6, 2016 /

Még amíg emésztem a LoRa-t, feltennék még egy kérdést, biztonsági szempontból.

Ennek a LoRa modulokból felépített hálózatnak egyes elemei elvileg csak a hálózaton belüli üzenetek hatására végezhetnének bármilyen feladatot. Ennek a meghatározására van nyilván a hálózatnak ID-je, a címzettnek ID-je, és a feladónak ID-je.
Tehát aki ezek közül valamelyiket nem ismeri, az elvileg nem tud utasítást küldeni az egyes eszközöknek a hub nevében.
Viszont egy mezei LoRa modullal el tudja fogni a levegőben szálló üzeneteket a hub és az eszköz között.

AES:
Teszem azt, van egy A eszközöm, ami ki és be tud kapcsolni. A bekapcsoláshoz a hub mindig a 0x1234ABCD üzenetet küldi el. (ebben benne van a preamble, címzés, crc, minden) Ha ezt titkosítom AES-sel, akkor a titkosított üzenet is mindig ugyan úgy fog kinézni, lesz mondjuk 0x12345678. Ha valaki el fogja ezt a titkosított üzenetet, akkor nem szükséges tudnia az eredetit, hisz ha ezt a titkosítottat elküldi, úgy, ahogy van, akkor az eszköz ugyan azt fogja megkapni, mintha a hub küldte volna titkosítva az eredeti 0x1234ABCD üzenetet. (visszafejti, és megkapja belőle, hogy kapcsoljon be)
Tehát az AES-sel titkosított üzenetbe még valamit bele kell titkosítani, ami változik, és csak a hub és az eszköz által ismert.

RSA:
Van másik lehetőségként az RSA, amihez viszont egyeztetni kell a nyilvános kulcsokat, ami az RF miatt szintén preamble, címzett, feladó, crc... vagyis nagyon sok plusz kommunikáció, ami ezeken a sebességeken nem lenne túl jó. RSA nélkül elmegy az üzenet, hogy "kapcsolj be" és visszajön egy nyugta. RSA-val viszont elmegy egy megszólítás a hubtól az eszköznek, amiben kéri a public kulcsot, az eszköz ezt visszaküldi, ez után a hub ezzel a kulcscsal titkosítva elküldi az üzenetet, amire az eszköz nyugtát küld a hub-nak, hogy megkapta. Ez így kétszer annyi kommunikáció (mivel a hasznos adat se lenne sokkal hosszabb egy RSA kulcsnál).

AES időszink I.:
Emiatt inkább az AES-t választanám, de ahhoz kell valami közösen ismert dolog, amit csak a hub és az eszköz ismer. Ez lehetne mondjuk az idő. A hub egy general call-lal időnként az összes eszközzel szinkronizálná a közös időt (ami lehetne persze egy számláló is, nem csak az idő, a lényeg az, hogy mindig azonos legyen) és ezt a közös időt beletitkosítaná a bekapcsolást kiváltó üzenetbe, amit a vevő miután az AES kulccsal (ami nem változik, az IC felprogramozásakor bele lenne írva a kódba) visszafejt, csak akkor hajtana végre, ha a visszafejtés után kapott idő megegyezne a saját idejével.

AES időszink II.:
Ez utóbbinak a következő változata (hogy a general call-lal járó szinkronizálást, illetve azt kiküszöböljük, hogy egy eszköz úgy kapcsolódik be a hálózatba, hogy "lekéste" a legutolsó general call-os szinkronizálást, és így sosem egyezne meg a visszafejtett és a saját ideje, egészen a következő szinkronizálásig) azt csinálná, hogy fogná a küldendő adatot és az időt, titkosítaná AES-sel, ahogy az előző változat, majd ehhez a titkosított adatsor végéhez hozzácsapná az időt titkosítatlanul. Amikor az eszköz megkapja, összehasonlítja, hogy a végéhez rakott titkosítatlan idő megegyezik-e a visszafejtés után a titkosított részből kapott idővel. Ha igen, az feltételezi, hogy a feladó ismerte az AES kulcsot, vagyis a hálózat tagja.

Az RSA-s megoldás nyilván tuti, viszont kétszer annyi kommunikáció szükséges hozzá.
A két AES-es megoldásnál fontos, hogy az AES-kulcs ne szivároghasson ki se a hubból, se az eszközökből. Az AES kulcsot RF-en nem küldöm el, így a kiszivárgást úgy értem, hogy ha valaki fizikai hozzáférést nyer valamelyik végponthoz, és kiolvassa a programot az IC-ből.

És a kérdésem: Melyiket használnátok inkább a fenti három megoldás közül, és miért? Vagy inkább egy itt le nem írt megoldást ajánlanátok?

Tudom, jó hosszú lett, köszönöm, hogy elolvastad és segítesz!
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2016
(#) Gj válasza Gj hozzászólására (») Dec 6, 2016 /

módosítani akartam, de már késő volt

A program kiolvasása ellen lehet persze védekezni lock bitekkel.
Van olyan lehetőség, hogy csak a kiolvasást tiltom le, de a programozást nem? (egyszerűbb lenne a fejlesztés során)
(#) Kera_Will válasza Gj hozzászólására (») Dec 7, 2016 / 1

Előzőekben már mutattam egy 1 2 linket ... amin megtalálod azokat akiket keresned és kérdezned kellenne a témában . LoRaWANon 128 bites titkosítást alkalmaznak.
(#) Bell hozzászólása Dec 17, 2016 /

Sziasztok!
Van két ilyen RFM69CW-s modulom és szeretnék vele kísérletezni, PIC-el, vagy egyszerű Arduino-s kínai klónnal felprogramozni, működtetni.
Az RFM69 adatlapjáról nem derül ki számomra az, hogyan lehet programozni, használni.
A Github és hasonló oldalain található libary-k mezei Arduino paneleken nem futnak, csak MOTEINO-n.
Keresek egy egyszerű mintaprogramot, vagy bármilyen infót, ami segít elindulni az RFM69 használatában.
Köszönet!
(#) Bakman válasza Bell hozzászólására (») Dec 17, 2016 /

Itt egy kicsit bővebb adatlapot találsz.
(#) Bell válasza Bakman hozzászólására (») Dec 17, 2016 /

Köszönöm, ezt nézegetem már.
(#) phr3ak hozzászólása Jan 20, 2017 /

Sziasztok,

Melyik ask adómodult ajánlanátok aminek állítható a frekije?
(#) phr3ak hozzászólása Jan 21, 2017 /

433.92 ASK/OOK
(#) phr3ak hozzászólása Jan 23, 2017 /

CC1101-re és SI4432 -re épülő modulokat nézegettem, de nem találok magyar helyet ahonnan pár nap alatt tudnák szállítani.
(#) Kalo hozzászólása Márc 17, 2017 /

Sziasztok,

A segitségetek kérném, rendeltem két különbözö Rx-Tx zettet az aliexprexröl, de nem jutok düllöre velük.
(Egy Diesel DPF szürö regenerálásra szeretnék vezeték nélküli visszajelzést csinálni - ha összejön)

- Order I.

Ezen a Linken elérhetö képeken és videon élöbe próbáltam tesztelni, de mintha nem kommunikálna az adó-vevö páros?! Mindig (Úgyanezt tapasztaltam a másik szettnél is, habár ott nem ad ki feszt, csak kapcsolnia kéne (Com<>On), de nem kapcsol)

- Order II.

Elvileg ezek tanitva érkeznek, de akkor nem értem ....
Írtam az eladónak is, de remélem innen a fórumról tud valaki segíteni.

Kösz
Kalo
(#) nedudgi válasza Kalo hozzászólására (») Márc 17, 2017 /

Nekem nem tűnt fel, eleve hogy párosítva lennének.
Gondolod, annyira szenilisek vagyunk, hogy mire végigolvassa valaki a hozzászólásodat, elfelejti, milyen név szerepel a fejlécében?
(#) Kalo válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 17, 2017 /

Nem, nem gondolom
Köszi! De ha nincs elöre párosítva, akkor tudnál segíteni, hogy tudnám párosítani?
(#) nedudgi válasza Kalo hozzászólására (») Márc 17, 2017 /

Garancia nélkül, mert soha nem próbáltam ilyet: Én úgy próbálnám, hogy összekötöm a tanulás gombot a vevőn, és bekapcsolnám az adót.
(#) Kalo válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 17, 2017 /

Közben kaptam választ az eladótól, amit próbálok értelmezni..., ha jól értelmezem, betanítva kaptam.

"Dear any pcs before we ship out we have make it in set and test it work with LED and Buzzer in a place 10m with walls beside it" - [b]ha jól értelmezem, betanítva kaptam.
[/b]

[i]"your input power is Button Cell Battery
it can not driver our receiver
our receiver if dc directly stable power is ok DC6V , if you need use Battery please use a Rechargeable lithium battery 7.4V"[/i] - Nálam a 2db Li 2032 gombelem 6,5V , ennek elégnek kéne lenni!? Véglegesen, ha helyére kerül az adó a kocsi akksiról 12-14,4V betápot kap.

"please note the this one receiver working current or standby current is 6-8ma
and your led it can not be input DC6.5V , such kind LED working voltage most are DC2V-3.7V"

"and one set yellow one with mini relay it is 433mhz your this sets is 315MHZ
the yellow one with relay working current must be 20-30ma and the standby current is 7ma"

"so none of them can work on your battery"

"please change all your battery"
(#) ksanci hozzászólása Márc 24, 2017 /

Sziasztok!

Fejlesztés alatt álló projekthez kellene nekem antenna, RFM95W modulokhoz.
A problémám az, hogy ezek gyakorlatilag hordozható eszközök és 4,5dBi-s antennát javasol a gyártó, de én csak 0 dBi-seket találok. Vagy nagyobb nyereségű antennák csak nagyobb, rögzített kivitelben méretben vannak és felejtsem el mobil kivitelben a 4,5 dBi-t?
Az antenna sima sma-val csatlakozik.
Egyébként a hatótávval nem nagyon van gondom, épületek között 3-400 méter, max. 1 méter magasságban lévő eszközökkel, rövid, 5 centis antennákkal, mert az volt kéznél, valószínűleg nem is 868-as antennák.

Közben olvasom Kalo bejegyzését: írták, hogy a 2032-es gombelem nem fogja meghajtani a rádiót és igazuk van. Tegyél rá két cellás Lítium akksit. Én is szívattam már meg magam elégtelen táppal, igaz, gsm modul esetében.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2017
(#) pont válasza ksanci hozzászólására (») Márc 24, 2017 /

7dB Bővebben: Link

11dB Bővebben: Link

Én ezeket használom HopeRf modulokhoz. A csatlakozókra figyelni kell mert lehet kell hozzá átalakító, pl. hollanderesből van apa és anya is.
(#) ksanci válasza pont hozzászólására (») Márc 24, 2017 /

Köszi!

Említettem, hogy hordozható eszközök, tehát az sma-n kívül nincs egyéb rögzítés, ezek ezért nem jöhetnek szóba. A méret miatt sem. Ezért is kérdeztem, hogy az ilyen botantennáknál nem túl esélyes a nagyobb nyereségű antenna?
A másik dolog, hogy én is szinte mindent Kínából rendeltem, de az antennák tegnapra kellenének
Következő: »»   44 / 44
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Máj, 24. Sze
11:52:14
Jelenleg 398 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu