Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   117 / 274
(#) sany válasza szendi001 hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
Keresek valamilyen szimpatikus kapcsolást.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
Akkor csak marad az URH vétele a szupreggel, de legalább működik.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
Az átjátszó adófrekvenciáit tudod hallgatni NBFM üzemmódban, tán még az AM vevőben is kerreg valami. Az átjátszókon legalább forgalom is van, és mivel magaslaton, hegytetőn vannak, még jó térerősséggel is számolhatsz.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
Ehhez is elkészítettem ma az ajánlott tekercseket 130 ... 150 MHz -re a leírás szerint. Valamit hallottam benne, olyan volt mintha a egy mobiltelefont közel teszünk egy hangszóróhoz. Persze a mobil nem volt még a vevővel egy helységben sem.Igaz nem volt folyamatos. Az lehetett valami adás?
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2017
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
Idézet:
„amatőr sávra, akkor ott mit kellene hallanom?”

Beszédet, de nagyon ritkán, azaz esélytelen..
(pl napi 1-2x beleszól valaki az átjátszóba az már tumultus)
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2017
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
144.8 MHz ott van a városban (Víztorony) egy APRS node, az hallható lesz biztosan.
Persze inkább nem szupreggel kellene azt sem figyelni .
Kossuth nem zörög FMben ?
Szentesről mind a 3 at sugározzák FM-ben MR1 MR2 Bartók.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
MR1 MR2 viszonylag nagyon pici tekerésekkel tisztán bejön a , Bartókot a P1 potméter legszélső állásában lehet fogni, de az nem mindig fogja.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
Ha ilyesmi hangra gondolsz, akkor hasonló hangot vettem, csak azt hittem , hogy a vevő gerjed.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
A gerjedés és az AX25 AFSK-ja között van némi különbség .
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Megpróbálom behangolni rajta.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Elvileg "könnyű lesz" mert a szupreg széles sávban vétel kész, pláne ha helyi nagy térerejű állomásról van szó. Habár a NBFM löketű a rendszer így lehet kicsit halkabb lesz mint az WBFM szentesi adók. Kb.: egy fél méteres antennánál nagyobbat ne is rakjál rá. Az 2 méterre rezonanciát is ad mint negyed hullámú tag.
(#) Doky586 válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Idézet:
„Kb.: egy fél méteres antennánál nagyobbat ne is rakjál rá.”

De azzal üljön ki a tetőgerincre vagy az erkélyre..
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Idézet:
„"könnyű lesz"”


Nem hiszem.
Amatőr sávban, bejön valamilyen nem magyar rádió. Sajnos ott már nem nagyon tudom,hogy merre járok, a frekvenciákat illetően. A tekercseket nagy gondossággal és a leírásnak megfelelően készítem el, remélem azokkal nincs baj.

Egy sima kb. 40 cm-es teleszkóp antennával tesztelem jelenleg.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2017
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Idézet:
„tekercseket nagy gondossággal és a leírásnak megfelelően készítem el, remélem azokkal nincs baj.”

OK. Sajnos az összes többi szórt / félvezető réteg kapacitást kevésbé tudod kézben tartani.
(avagy részben igen mivel a te kezed is része lesz ha nyúlkálsz körülötte )
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2017
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Amit még figyelembe kell venned:
- A műsorszóró urh adók több 100 W-al sugároznak, a nagyobbak kW -okkal, amíg az amatőrök jellemzően 5-10W-al, ezzel egyenesen arányos a vételi jelszint is..
- A műsorszóró urh adók hangereje (lökete) nagyságrenddel nagyobb mint az amatőr használatúaké..
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Ha még se sikerülne akkor ha rövid a ....... told meg egy lépéssel !
Kicsit közelebb kell menned a víztoronyhoz ...
Telepes félvezetős hordozható a rádiód.Mennyivel kényelmesebb a dolgod mint hajdanán a telepes csöves rádiók idején ... nem kell a súlyos anód és fűtés telepeket is cipelned !
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Nekem is megfordult a fejemben.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2017
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
A komunikációs sávok vételéhez már igen komoly, érzékeny vevő, jó antenna kell. Egy minden szempontból jó vevő készítését nem úszod meg megfelelő műszerek nélkül.
Gondolom azért tekintgetsz más sávok vétele felé, mert a repsávos vevővel nem keletkezett túl sok jó élményed. Ez egyébként várható volt, de a csalódás ne vegye el a kedved. Még ha egy gyári, minden szempontból kíváló térerősség mérő műszert, megfelelő antennával használva tekergetsz, még azzal sem fogsz tudni olyan sok állomást befogni. Javíthatsz a helyzeten, ha a vevőddel felmész egy magasabb hegyre, nagyobb eséllyel fogsz forgalmazásokat hallani. Az amatőrök sem véletlenül szoktak ilyen magas helyekre kitelepülni versenyek alkalmával.
Tehát a legfontosabb szerintem az, hogy szép lassan ahogy időd, anyagi helyzeted engedi, kiépíted, megszerzed az ehhez a hobbihoz tartozó műszerparkot, mert enélkül nemigen fog menni. Közben rengeteget tanulhatsz.
Műsorszóróknál még csak csak, ott azért rendelkezésre állnak nagy térerejű, folyamatosan működő állomások, amiket szignál generátor helyett használhatsz.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2017
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
A repsávos vevő sikertelensége nem vettem el a kedvem, csak ott sajnos ha még be is tudnám valahogy állítani a vevőt, akkor sem biztos, hogy tudnék vele fogni adást. Igazából az kezdésnek nagyon nagy falat volt számomra. Azt hittem a MK484 AM vevő és TDA7000 IC -vel megvalósított FM vevő után már menni fog, de nem ...
A műszerek is egyszer meg lesznek... Most majd egy frekvenciamérő építése következik, remélem összejön.
Ameddig komolyabb műszerezettségem nem lesz, arra gondoltam ,hogy építenék olyan egyszerűbb vevőket, amelyek beállítása nem nagyon igényel műszerezettséget. Először azokon tanulnám ,mit, hogyan és miért.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2017
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Jó az irány. Műsorvevőkön lehet gyakorolni, ott legalább "szignál" van.
Érzékeny vevőd akkor lesz, ha megvan a szükséges erősítés, és a sávszélesség sem nagyobb a kelleténél. (legalábbis az analóg technikában)
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2017
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 17, 2017 /
 
Itt az interneten sok kapcsolás van, tudom, de ez a bőség zavara.
dönteni, hogy AM irányba vagy FM (88..108 MHz) irányba induljak-e el!?
Illetve nem tudom, hogy esetleg érdemes lenne -e pl. UHR sávban működő vevőt építeni pl. 27 MHz -est CB rádióhoz hasonlóan.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
Egy jó vevő minden módban dolgozik , szinte mindegy milyen a demodulátor.
Bemenő nagyfrekis erősítő szűrő , majd keverő és kf szűrő és erősítő van minden szuper rendszerű rádióban.
A KF kimenetén lévő demodulátor fokozatok döntik el milyen üzemmódot fogsz választani.
Persze adott esetben más-más KF sávszélességet kell a szűrők átkapcsolásával beállítani.
Ha egyedibb vevő rendszert használsz pl.: szupreg / szinkrodin akkor azok csak korlátozottabb üzemmódokhoz használhatóak.
Demodulátor után már hangfreki jön ki. Erre is szoktak hangfrekis sávszűrőket beiktatni időnként.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
Sajnos tudom, Ti is sokszor mondtátok már, hogy a műszerek a legfontosabbak.
Az IC-k, illetve a tranzisztorok, stb. Itt várakoznak a fiókba.
Amik rendelkezésre állnak jelenleg: NE612, MC1350,MC3362, TDA1220B,TBA120,TAA691.
Nem tudom ezekből egy egyszerűbb vevőt össze lehetne hozni? Persze műszerek nélkül.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2017
(#) Doky586 válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
Idézet:
„Egy jó vevő minden módban dolgozik”

Szerintem pedig egy jó vevő egyszerre csak egy módban dolgozik és fontos pl FM módban az AM elnyomás, és fordítva is, a mindent vevő vevő az 'olyan' is..
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2017
(#) Kera_Will válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
OK !
Több féle üzemmódban tud dolgozni VÁLASZThatóan !
Igen persze lehet részben összemosni az üzemmód határokat.
Pl.: CCIR WBFM rádiót feltekerve AIRBAND-re , oszcillátor modulátor körének változtatásával, majd a demodulátor LC körének a félre hangolásával is elérhető a közelben dolgozó légi sávos AM adók vétele. Igen ez az FM rádió AM elnyomási paramétereit is jellemzi.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2017
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
A jó vevő (használható) sohasem egyszerű. Meg kéne barátkoznod a szuperheterodin készülékekkel. Ezek annyira általánosan használatosak, hogy minden összetevőjét készen megkapod, csak össze kell őket rakosgatni. (szűrőkészlet, keverőkristály) Ahogy látom, megvan minden szükséges áramköröd NBFM, és WBFM -hez is.
Egy kommunikációs vevő a szükséges nagy erősítés miatt legalább 2 keverést alkalmaz, a sávszélességtől függően 21/10,7 MHz, vagy 10,7 MHz/455 kHz (MC3362) Ha olyan vevőr szeretnél, amely széles frekvencia sávban hangolható, akkor ügyelni kell a tükörfrekvenciás elnyomásra. Ilyenkor magasabb első KF -et kell választani, 21.4, 45, 75 MHz.
Ha műsorvevőt készítesz, ott elég az egy KF többnyire 10,7 MHz A 87.5 - 108 MHz sávban éppen elegendő.
Nehogy azt gondold, hogy egy ilyen szupervevő bonyolultabb, mint egy szupreg, vagy szinkrodin, annak ellenére hogy kapcsolástechnikailag bonyolultabbnak tűnik. Az olyan vevőkkel, amiket egyszerűbbnek tartasz, sokkal nagyobbat lehet szívni hátrányai miatt, mint egy korrekt szuper vevővel.
Persze műszerek nélkül nehéz lesz, ahhoz nagyon nagy gyakorlat kéne.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2017
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
Idézet:
„... csak össze kell őket rakosgatni. ...”

Valóban ilyesmi kellene nekem.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 18, 2017 /
 
A kiválasztott IC -k adatlapján találsz alkalmazásokat. Azokat tanulmányozd, ill építsd meg. Sokkal több esélyed lesz, mint egy internetes bűvész kapcsolásának utánépítésével. Ne feledd, azok többnyire csak hencegnek tudásukkal, Te majd sokára fogsz tudni eljutni oda.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 19, 2017 /
 
Nem tudok választani.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 19, 2017 /
 
Mit nem tudsz választani?
Vedd elő az előző hozzászólásodban írt IC -k adatlapjait. Nézegesd, hogy melyik mire jó.
Következő: »»   117 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem