Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LCD kijelző vezérlése, életre keltése
Lapozás: OK   54 / 71
(#) vargaf válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Ezen gondolkodsz már két hete? Ha a típusa AM313EKA, akkor mi lehet a kulcsszó?
(#) dante01 hozzászólása Aug 20, 2017 /
 
Sziasztok !
Segítségetekre lenne szükségem.
Adott egy törött LCd kijelző amiben st7565s típusú meghajtó van.
Pont ugyan ilyen kijelzőt nem találtam neten ,de egy adatlap félét találtam róla.Rendeltem egy másik lcd kijelzőt amiben ugyan ez a meghajtó chip található annyi különbséggel hogy st7565R a típusa.
Csekély angol tudásomnak köszönhetően nem világos mik a fő különbségek a meghajtó chipek között.
A törött lcd kijelzőnek 43 kivezetése van az újnak pedig 20. Ahogy méregettem ,nézegettem,arra jöttem rá hogy a 43 kivezetésből kb 20 fölösleges,mert vagy testre van kötve, vagy 3,3 voltos tápra.
A maradék kivezetések közül pedig csak egy nem tisztázott hogy mi lenne ,mégpedig az ,,AD" jelzésű....
Nem értem,nem találom mi lehet az a bizonyos ,,AD"
A 20 kivezetéses ,megrendelt kijelzőnek szintén egy kivezetése nem tisztázott,mégpedig az ,,A0 ( RS)" jelölésű kivezetése. Egymás párjai lennének ?
A kommunikáció párhuzamos port típusú lenne.
tudnátok segíteni ?
pdf st7565
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2017
(#) eyess válasza vargaf hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
De ha más nem , akkor a szervíz doksijára is rá kereshetne, és abba már tényleg benne lenne ami kell neki.De hát ha nem megy hát nem megy ez van.
(#) vargaf válasza eyess hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Ezért írtam, hogy ha Őt nem érdekli a téma annyira, hogy utánanézzen bárminek, akkor én sem foglalkozom vele.
(#) lelkes amatőr hozzászólása Aug 22, 2017 /
 
Sziasztok,
Gondom van egy 4x20-as kijelzővel.
A mellékelt képeken látható, hogy a bal felső negyed érdekesen jelenik meg sok esetben. Viszont a második kép szerint a kijelző hibátlannak tűnik.
Mi okozhatja ezt a furcsaságot?
A második kép az 1 perc várakozási ciklus utáni ismételt megjelenítés.
(a kiírási rész a programból)

  1. WHILE 1 = 1                                     ' endless loop
  2.  
  3.   WHILE SYNCRON = 0                             ' Repeat until synchronization is done
  4.  
  5.     CALL CSR_POS(0,0)
  6.     PRINT #LCD, "<1>** Schade, keine **"
  7.     PRINT #LCD, "* Synchronisation *"
  8.     PRINT #LCD, "*  Bitte warten,  *"
  9.     PRINT #LCD, "** max. 1 Minute **"
(#) ktamas66 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Én ritkábbra venném a kiíratást, két kiírás közé tegyél késleltetést próbából. Amúgy sincs sok értelme 3-5 kiírásnál többnek másodpercenként.
(#) lelkes amatőr válasza ktamas66 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Értem a logikát, amit mondasz, de a második esetben meg gond nélkül kiír mindent. És ez reprodukálható akárhányszor.
(#) ktamas66 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Esetleg a kiíró rutin ismétlése és időzítése, és az LCD multiplex frekvenciájának véletlen egybeesése okozhatja (ha vad találgatásokba is bele lehet menni ). Különben is felesleges ugyan azt állandóan kiírogatni, elég akkor, ha változás van.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) lelkes amatőr válasza ktamas66 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Közben betetten késleltetést, most már szép lassan ír de ugyanaz a rész hibás. Ha másodszor küldöm rá akkor jó késleltetés nélkül is.
Közben néztem, csak az első 8 karakter hibádzik az 1-2 sorból.
(#) ktamas66 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Csak hogy tisztább legyen: ha ciklusban hívogatod, akkor ilyen, ha csak egyszer, akkor helyes?
(#) lelkes amatőr válasza ktamas66 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Elöször akkor íratom ki (ekkor hibás) ha nem jött DCF-jel, utána statikusan marad a szöveg, majd egy perc után megint ideér a ciklus ha nem fogott jelet. Más programnál is csinálja ezt, lásd: GPS-prog. képe, bár ott valamennyire látszik a szöveg eleje.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) Bakman válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Nagy valószínűséggel programhiba van a dolog mögött. Készíts egy egyszerű programot tesztéppen, ami az indulás után teleírja a kijelzőt és kész. Ha ekkor is ilyen halványan látszódnak nevezett karakterek, mérj valamivel a kijelző vezérlőlábain feszültséget. Ha az nem stabil 5 vagy 0 V, akkor a kijelző folyamatosan kap vezérlést szándékod ellenére.

Ha ez így nem működik, próbáld ki azt, hogy kétszer egymás után teleírod a kijelzőt, majd azután nem csinálsz semmit.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) lelkes amatőr válasza Bakman hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Itt egy videó a kiíratásról.
Alant meg a program: (kicsit furcsán tördel itt)
Amikor a wait jön, akkor tűnik el a bal felső rész. (feszmérés: 4,98 Volt)

  1. USER_VAR_STRICT                 ' Force variable declaration
  2.  
  3. TASK MAIN                                       ' Begin task MAIN
  4. LONG X, Y                                               ' X/Y position
  5.   INSTALL_DEVICE #1, "LCD1.TDD" ' install LCD
  6.  
  7.   LOOP 999999999                                ' many loops
  8.     PRINT #1, "<1>";                            ' clear screen
  9.     PRINT #1, "<1BH>s<0><0F0H>LCD characters"   ' <ESC>s<0> = use LCD ROM chars
  10.     FOR X = 0A0h TO 0A0h+3*20-1 ' from $A0 to $DB (160 to 219)
  11.       PRINT #1, CHR$(X);                        ' write 3x20 characters subsequently to LCD
  12.       WAIT_DURATION 150                 ' wait a bit
  13.     NEXT                                                ' next character
  14.     WAIT_DURATION 2000                  ' wait 2 seconds
  15.  
  16.     PRINT #1, "<1>";                            ' clear screen
  17.     PRINT #1, "<1BH>s<1><0F0H>Driver PI chars"  ' <ESC>s<1> = programmable char set
  18.     FOR X = 0A0h TO 0A0h+3*20-1 ' from $A0 to $DB (160 to 219)
  19.       PRINT #1, CHR$(X);                        ' write 3x20 characters subsequently to LCD
  20.       WAIT_DURATION 150                 ' wait a bit
  21.     NEXT                                                ' next character
  22.     WAIT_DURATION 2000                  ' wait 2 seconds
  23.   ENDLOOP                                               ' many loops
  24. END                                                     ' ende of task MAIN
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017

HDV_0015.mp4
    
(#) ktamas66 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Ez valami programhiba lesz, ha megfigyeled minden sorváltásnál megvillan az első 8 karakter.
(#) lelkes amatőr válasza ktamas66 hozzászólására (») Aug 23, 2017 /
 
Ez a tesztprogram a gyári telepítőlemezen volt, semmit se változtattam rajta.
Majd este próbálkozom még vele, addig is köszönöm mindenkinek a segíteni akarást.
(#) elektroncso hozzászólása Szept 6, 2017 /
 
Sziasztok.
Egy nagyon buta kérdésem volna hozzátok. Van egy 2x16-os LCD-m, típusa:GDM1602A. A háttérvilágítása 12V-ról menne, mekkora előtét ellenállást érdemes elé tenni? A háttérvilágítást egy fényérzékelő kapcsolná be sötétben. Mekkora előtét ellenállást kell elé tenni? Hiába nézem az adatlapot, nem találom, hogy hány mA-es a háttérvilágítás LED-e. A kis általános LED-eknél 10mA-rel szokok számolni általában, de itt ötletem sincs.
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2017
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Az adatlapban (több különbözőben is megnézem) tényleg eléggé el van nagyolva a téma...
Okosok szerint 56 Ohm, ha nem akarsz gondolkozni.
Óvatos duhajként, én, soros ellenálláson keresztül fokozatosan növelném a feszültséget a labortápomról, és figyelném az eredményt. Ha kék a háttérvilágítás, akkor az okosok okossága okos is lehet
Kevesebb sokszor jobb, nem kell hogy a LED vagy LCD háttér vakítson...
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2017
(#) uniman válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Itt azt írják, hogy 4,2 V / 280 mA-es a LED-es háttérvilágítása...
(#) uniman válasza Gafly hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Nekem úgy tűnik, hogy ott az 56 Ohm-ot mintha az 5V-tal kapcsolatban említenék...
(#) Gafly válasza uniman hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Én az általad linkelt adatlapban 160mA Max-ot látok...
És valóban 5V-ra 56Ohm-ot írnak.

Viszont sokkal ügyesebben keresel adatlapot, mint én
(#) granpa válasza uniman hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
"LED ratings: 4.2-4.4 V. 160 mA" Én ezt látom.
(#) elektroncso válasza Gafly hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat mindenkinek!
Akkor először 50mA-rel próbálom ki, ha esetleg szükséges akkor 100mA-rel. Nem célom a vakítás, egy műszer kijelzőjének a háttérvilágítása lesz, mert ha este lámpánál dolgozok, az íróasztali lámpa fényköréből kiesik a polcon a műszer, nem látom a számokat.
(#) Robin2 válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
A fényérzékelős dolgot nem azt mondom, hogy felejtsd el, de elötte mindenképp próbáld ki. Nekem volt szerencsém olyan kijelzőhöz, hogy háttérvilágítás nélkül szinte láthatatlan volt rajta a tartalom, zöld-feketénél még csakcsak, de kék-fehérnél nem láttam semmit rajta. Inkább azt tanácsolnám, hogy a nappali nagy fényt, szabályozd le estére, hogy ne vakitson.

Az elötétellenállást próbálgatással tudod belőni, fix értékekkel vagy egy potival.
(nálam simán elment a 3,3V-ról, ellenállás nélkül, kellemes fénnyel, nem követendő példa )
(#) Bakman válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Vannak egy LED-es és több LED-es háttérvilágítások. Fényképed van a kijelzőről?
(#) elektroncso válasza Robin2 hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Jelen pillanatban háttérvilágítás nélkül megy, ha világos van a műhelyben tökéletesen olvasható, csak sötétben nem.
(#) elektroncso válasza Bakman hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Ezt nem tudom. Talán egy LED-es. Be van építve és most nem hozzáférhető.
(#) Bakman válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Az egy LED-es viszonylag könnyen felismerhető, a kijelző keret jobb vagy bal oldalán szép nagy plexi darab van, amibe be van süllyesztve egy LED. A több LED-es háttérvilágítása egyenletesebb, cserébe nagyobb a fogysztása.

5 V tápfeszültség mellett az egy LED-es változatnál 330 Ohm/1 W ellenállással, a több LED-es változatnál 10 Ohm/1 W-ossal szoktam számolni. Egy egyszerű szabályozható tápegységgel ellenőrizhető a szükséges áram.
(#) nagym6 válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 6, 2017 /
 
Ha nem elemes táplálású, akkor mehet folyamatosan a háttérfény, nem kellene ki-be kapcsolással bonyolítani. Vannak már ilyen kijelzők pár mA háttérfénnyel, ezek tönkremennek 50 mA-nál, jobb 5 mA-el kezdeni. Hihetetlen, de 4x20 kijelző erősen világít 5 mA háttérfény fogyasztással.
(#) lelkes amatőr válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 14, 2017 /
 
Kicsit túlfutott már a téma, de érdekességképpen megosztom a tapasztalatomat:
Tegnap kezembe került egy másik 4*20-as kijelző azonos típus, azonos panelszám, ugyanazzal a programmal hibátlanul jelenik meg rajta minden.
Ezek szerint ekkora gyártási szórással készülnek.

CAM_0244.JPG
    
(#) wbt válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Szept 15, 2017 /
 
Vagy egyszerűen selejt (uC-ben RAM-ban cellazárlat), pedig már mindenféle dologra gondoltunk, csak hibás kijelzőre nem. Nekem egy vezérlőbe belecsapott a villám (ugyan ilyen 4x20-as LCD-t használtam), minden meghalt, de próbaképp (biztos kevés tápot kap) megküldték 12V-al aksirol a panelt. Nem lett jó, csere. Itthon szétbont, valami sugallatra LCD kipróbál. Tökéletesen működött. Vannak furcsa dolgok...
Következő: »»   54 / 71
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem