Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   15 / 141
(#) HeZ válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Az Általad kinézett Optoflash 5W-os LED ajánlott meghajtó árama 1,2 A. Mivel negatív a hőfoktényezője, nomeg gondolom maximális fényerőn akarod használni, áramgenerátorral illik meghajtani és hűtőbordára szerelten szabad üzemeltetni.
Cél IC-k pl: AX2002, MCP73871, MP2607.
Ezek nagy hatásfokú, egyszerű, olcsó, kapcsolóüzemű, fényerő szabályozási lehetőséggel rendelkező áramgenerátorok.
Létezik egyszerűbb, disszipatív meghajtás is, de az sok áramot pazarol, sok hőt termel, nem használható ki a maximális fényerő, ezekért power LED-ekhez nem ajánlom.
(#) norbika78 válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Üdv Barátom
Ebből mi lesz Gáborom??
Valami discofény?
(#) gaboca323f válasza HeZ hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Üdv!

Ezeket az IC-ket hol lehet beszerezni? A hestore, sos, hq-ban sem talátam egyiket sem.
A fényerőszabályozás nem fontos, és a hűtést is meg tudom oldani, a (közel) maximális fényerő viszont számít.
Lényegében semmi extra funkciót nem szeretnék, csak annyit, hogy ha megkapja a 12 voltot (esetleg 5öt) akkor világítson rendesen.
(#) gaboca323f válasza norbika78 hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Discoféééény?? Az meg micsoda? Nem szoktam én olyanokat csinálni.
(#) HeZ válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
AX2002: DealExtreme (www.dealextreme.com, Hong-Kong), szerelt áramkör, kb 2$;
MCP73871: ChipCad (www.chipcad.hu) nettó 350 ft, bementi feszültség: 4,5-6V;
kész áramkör (fejlesztő demó): MCP73871DM-VPCC vagy MCP73871EV, nettó 3900 ft.
MP2607: ChipCad, nettó 460 ft, bemeneti feszültség: 4,5-12V.
(#) HeZ válasza HeZ hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Nem sikerült módosítani az előző hozzászólásomat:
Eh, összekevertem két dolgot: MCP73871 és MP2607 Li-Ion töltők, bár áramgenerátorok
Ezek között válogathatsz:
www.chipcad.hu, Árlista - Termékek - Alkatrészek - Monolithic Power Systems - LED meghajtók.
Pl: MP2481, nettó 280 ft, katalógus.
Ez az IC 12V-tal táplálva akár 3 sorbakötött Optoflash 5W-os LED-et is meg tud hajtani 1,2 A-rel (12V>3 LED*3,4V).
(#) gaboca323f válasza HeZ hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Üdv!

Felhívtam őket, beszéltem egy emberkével, ő is azt mondta, hogy az mp2607 az töltő
Van viszont komplett kész áramkörük is 2000ft+áfáért.
Ha nem lesz más megoldás, akkor lehet rendelek belőle.
Titokban azt reméltem amugy, hogy meg lehet oldani valami ellenállásos módszerrel is.

Köszi a segítséget!
(#) HeZ válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Leírom még egyszer (eltűnt a módosító hozzászólásom):
lehet ellenállással is meghajtani LED-et.
DE: az Optoflash 5W-os LED katalógusa alapján: az ajánlott 1,2 A áramnál a nyitófeszültsége 3,4-4 V közötti, 100 fok Celsius felett csökkenteni kell az áramot, 100 fok Celsiusnál a fényereje lecsökken 70%-ra a 20 fok Celsiushoz képest, a hőmérséklet-nyitófeszültség jelleggörbét nem tartalmazza ez a doksi.
Ezen gyártási szórások miatt nagy a bizonytalanság az ellenállásos meghajtásnál, azaz könnyen tönkremehet a LED-ed (megsül vagy 1,5 A fölé megy az áram). HA bevállalsz fényerő csökkenést, akkor 12 V tápnál: (12 V-3,4 V)/1,2 A=7,17 Ohm-os (E12, 10% tűrésű sorból: 8.2 Ohm, E24, 5%-ból: 7,5 Ohm), teljesítménye: 8.2 Ohm*1,2 A=10 W (vagy 7,5*1,2=9 W).
Ekkor a tápodnak stabil 12V-ot és legalább 14,4W-ot kell leadnia, amiből kb 5W-nyi hőt a LED-ed termel, 10 W-ot az előtét ellenállásod fűt el.
5 V tápfeszültségnél: (5-3,4)/1,2=1,33 -> E12 ->1,5 Ohm, 2 W, E24 -> 1,3 Ohm, 2W.
Ez drága, pazarló, kis hatékonyságú meghajtási mód. Előtét ellenállásos meghajtást csak kis áramú LED-eknél használunk (kb 20mA-ig).
(#) Sir-Nyeteg válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Ha ideiglenesen akarod megoldani az áramgenerátort, vagy nem zavar a hatásfok romlás, akkor használj LM317-et áramgenerátoros kapcsolásban. Egy darab 1ohm-os ellenállással (2W) kell kiegészíteni az IC-t, azaz 2db alkatrészből lehet építeni áramgenerátort.
Cserébe ez is fűt elég rendesen, de pl teszthez, vagy időszakos használathoz tökéletes!
Jah, és szerintem lapul a fiókban, ha nem, akkor 100ft alatt van az ára.
(#) gaboca323f válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Üdv!

Folyamatos üzem lenne, discofényben. Ha hűtéssel elviseli akkor jó lenne az is nekem.
(#) zoka hozzászólása Júl 2, 2011 /
 
Üdv!
Nem tudjátok, létezik 2A-es LED meghajtó IC ?
Vagy ha nem, akkor 2db 1A-est lehet 1 közös ellenállásról ("mono" potival) vezérelni?

A LED-eket a kapcsolásuktól függően 1 vagy 2A-re tudom bekötni. A feszültség 12V lenne (1A-nél) vagy 6 V (2A-nél). Tehát az 1A is megoldható, de a 2A-re mégis azért lenne szükség, mert így kisebb feszültségről mehet, ami az elemek szempontjából lenne érdekes.

Az lenne a jó, ha egyetlen ellenállás értékének a változtatásával 0-tól maximumig lehessen állítani az áramot.
Illetve akár egy egyszerű nyomógombbal is be lehessen kapcsolni az IC-t (addig világítana a lámpa amíg tartom a nyomógombot, tehát nem az elem vezetékeit (2A-t) szakítja meg, hanem csak ilyen néhány mA-es jelet).

Nekem csak IC típusokra lenne szükségem (1 vagy 2A-es) LED meghajtó IC-kre. Sajnos nagyon nehéz ezeket beszerezni. Látom már itt több típust is linkeltetek, mégis jó lenne, ha általatok ismert típusokat tudnátok nekem összegyűjteni. Nagyon megköszönném.

Üdv: zoka
(#) laszlokunstar válasza zoka hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Ha egyszerűen és gyorsan akarod Recom RCD-24-1.00 -vel 1A-ig szabályozhatod az áramot, 4,5-36V között működik. Nem egy olcsó IC.
Nézz szét Skory weblapján itt pl. a 2. kapcsolás is akár jó lehet neked. Ha ki/be akarod kapcsolni, a nyomógombot a táp felőli oldalra tedd, ne a LED áramát szakítsd meg!
(#) zoka válasza laszlokunstar hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Hello! Tényleg nem olcsó, de egész jó ötletek vannak Skory weblapján is. Ha több időm lesz, belenézek jobban
Köszi!
(#) HeZ válasza zoka hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
HA vennéd a fáradtságot és körülnéznél itt:
www.chipcad.hu, Árlista - Termékek - Alkatrészek - Monolithic Power Systems - LED meghajtók
(ahogy írtam már csütörtökön is), láthatnál sokféle áramgenerátoros LED meghajtót, sokféle árammal, amik fényerő szabályozhatóak, olcsók, beszerezhetőek, kevés külső alkatrészt igényelnek, jó hatásfokúak.
Ötleteket tudok adni, időt és fáradtságot nem (ezekszerint nem olvastad el az általam ajánlott IC leírását sem, amiből minden kérdésedre találtál VOLNA választ...).
(#) pet520 hozzászólása Júl 5, 2011 /
 
Tudnátok abban segíteni hogy hol tudok cree ledet vásárolni magyar országon?Chipcad-et hívtam ők már nem forgalmazzák ,Sos-nél nincsen amit szeretnék,Farnell-nél van de kb 3000huf a led és 7000 a szállítás.
Az új xml sorozatból szeretnék vásárolni.

Ez lenne ami érdekel:http://www.cree.com/products/pdf/XLampXM-L.pdf
(#) zopl válasza pet520 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Itthon tudtommal nem forgalmaz senki, mivel a CREE nem foglalkozik kis tétellel újabban. (1000-2000 db alatt...)
A ChipCad sem adott el eleget és emiatt estek ki a forgalmazásból.

Én most rendeltem a LED-Tech -től.
Led Tech oldala

Paypal-os fizetés, rendben volt minden.

Egyedüli problémám volt velük, h Magyarország-ra rosszul számolja a webshop-juk a postaköltséget. Telefonon egyeztettem velük, mondták, h valóban így van, küldjem el email-ben. Így 10 EUR volt a postaköltség.
(#) pet520 válasza zopl hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
köszönöm,megpróbálom őket
(#) pet520 válasza pet520 hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Na meg is rendeltem a Led-tech-től 2db ledet.Mindkettő igen nagy áramú.3 és 5 amper a max. áramfelvétel.Ehhez milyen áramgenerátort lehet csinálni?
Bár az érdekes hogy nemrég vettem egy led lenser p17 lámpát és abban is csak egy ellenállás van.Mégis 5 év garit adnak rá.

http://www.led-tech.de/de/High-Power-LEDs-Luminus/SST-Serie/LUMINUS...7.html

http://www.led-tech.de/de/High-Power-LEDs-Cree/CREE-XM-Serie/CREE-X...0.html
(#) bbalazs_ válasza pet520 hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Ranezesre stepdownt. De mekkora feszrol akarod hajtani?
Altalaban stepdown, aztan annak a sense vezeteket egy muv.erositorol hajtod, aminek a bemente egy, a leddel sorba kotott kis erteku ellenallason eso feszultseg.
mondjuk lm2679
(#) bbalazs_ válasza pet520 hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Latom, maximalisan ki akarod hajtani oket, de szerintem ez nem helyes. A maximalis megengedett aram kozeleben nagyon gyorsan oregszik, erosen melegszik es a hatasfoka durvan csokken.
Ha valaminek 1.7A a tipikus arama, szerintem durva haromszoros arammal hajtani...
(#) pet520 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Nem szeretném maxon használni.Kb 70%-ra gondoltam ami szerintem még hosszútávon működik.Néztem tesztet pl a cree ledről és igaz hogy csak láthatóan de kb 2A-től felfelé már nem nőtt a fényerő.(bár ezt lehet nem jól láttam)
Sajnos amit leírtál nekem kínai.Nem ez a szakmám
A táp 3db góliát elem,de van pl lítium góliát elemem(nem akku)ami 3.6voltos.Azt szeretném hogy kívülről a lámpa gyári maradjon.
(#) zoka válasza HeZ hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Teljesen igazad van, ha lesz kicsit több időm, megnézem őket. Köszönöm a segítséget!
Üdv!
(#) pet520 hozzászólása Júl 15, 2011 /
 
Na megérkeztek a ledek a led-tech-től.
Kipróbáltam az SST-50-et.De valamit nem igazán értek.A fényerő kicsit gyengébb mint a gyári p17 lámpa.Ezt nagyon furcsának tartom mivel a gyári lámpa 220 lumenes,ez a led meg min.500 lumen.
Mivel a gyári lámpában is csak egy előtét ellenállás van én is evvel próbáltam.Ki is számoltam hogy ha a nyitófeszültség 3.4v és max 4 ampert akarok a ledre engedni akkor 4,5 voltos tápfesz mellett 0,27 ohm kell.Először 1 ohmot raktam elé biztos ami biztos és egy labortápról adtam neki az áramot.A feszültséget beállítottam 4,5 voltra,majd az áramot elkezdtem feltekerni nulláról.Az folt a furcsa hogy 4 amper fölé ment simán az áramfelvétel.Végül több variáció után 5 ohm kerűlt a led elé.Igy mértem 3,7 ampert.
Valamit nagyon elszámoltam??
(#) bbalazs_ válasza pet520 hozzászólására (») Júl 16, 2011 /
 
Szerintem valamit elmertel.
Ha 4.5V es 5 Ohm eseten at tudtal rajta engedni 3A aramot, akkor ez atirna a fizika alapjait.

Valoszinunek tartom, hogy a feszultseg jocskan 15V felett volt mar...
Az egyszeru labortapok tobbsege nem tud ekkora aramot adni. Ha mutatos muszert nezel, biztos, hogy a jo skalaerteket nezted?

Egyebkent a LEDet arammal kellene meghajtani, az az osszehasonlitasi alap. Ra van irva (legalabb az adatlapjara), hogy mekkora aramot visel el hosszabb ideig.
(#) john94 hozzászólása Júl 16, 2011 /
 
Hello!
Már régóta gondolkoztam rajta,de most inkább megkérdezem.
Egy ilyen LED (5W) elég erős lenne a Simson-ba?
(Vagy esetleg több)
(#) bbalazs_ válasza john94 hozzászólására (») Júl 16, 2011 /
 
Esetleg tobb.
De igazabol nem ezen mulik, hanem, hogy elfogadjak-e a hivatalos szervek. Ha nem torodsz ezzel, akkor szabad a palya. De inkabb egy, erosebbet tennek a helyedben a konnyebb fokuszalhatosag miatt. A huteserol viszont gondoskodnod kell.

A regi, egyszeru izzo miert nem jo?
(#) john94 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 16, 2011 /
 
Azért gondoltam a LED-re,mert talán erősebb és szebb a fénye,mint az égőé.
De most megnéztem ennek a LED-nek az árát és inkább lehet,hogy tényleg marad a "sima" égő.
(#) pet520 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 16, 2011 /
 
Igen valamit biztos nem jól mértem,csak nem akartam tönkretenni a ledet mert nem két forint.
A labortáp 10 ampert tud 40 volton.
Nem a feszültséget növeltem(azt beállítottam fix 4,5 voltra) hanem a kimeneti áramot szabályoztam.Digit műszert is rákötöttem,de valamit biztos benéztem.
Erről a ledről van szó
http://www.led-tech.de/produkt-pdf/luminus/pds_001345_rev_03_sst_50...on.pdf
Tudom hogy áramgenerátor kellene hozzá,de egyenlőre csak a fényerőt szeretném látni hogy mit lehet belőle kihozni.
Ma újra mérem a dolgokat.
(#) pet520 válasza john94 hozzászólására (») Júl 16, 2011 /
 
Én maradnék a normál izzónál.Ha belerakod a ledet valószínű hogy a fénycsóva sem lesz megfelelő mivel az a foncsor teljesen máshoz készült.
Nem tudom milyen izzó kell a simóba de pl az osramnak a night braker izzói szép fehéres fényt adnak és a fényerő is jobb mint a normál halogén izzóké.Bár ez sem olcsó.
(#) john94 válasza pet520 hozzászólására (») Júl 16, 2011 /
 
Tényleg maradok akkor a sima égőnél,mert nem ér annyit az egész,amennyibe kerülnének a LED-ek.
Meg,ha jól tudom,akkor a LED-ek nem szórják úgy a fényt sem,mint a sima izzók.

Köszönöm a válaszokat mindkettőtöknek!
Következő: »»   15 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem