Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   1 / 171
(#) zenetom hozzászólása Jan 20, 2008 /
 
Sziasztok!
Csináltam egy nagyon egyszerű tápegységet a LED-shine-hoz, az lenne a kérdésem hogy a kondi elé kell-e az az 1ohmos ellenállás, mert a suliban a hardver tanár ugy tanította, hogy kell.


Ha kell akkor miért, ha nem akkor miért nem
Előre is köszönöm
(#) zenetom válasza zenetom hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
(#) Thomas10100 válasza zenetom hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
Helló!

Nem kell az ellenállás, de a polaritást forditva szokás jelölni a kimeneten.
(#) ferci válasza zenetom hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
A tanárod a bekapcsolási áramlökés ( üres kondi ) korlátozására gondolt, de ez ritka alkalmazás.
Megnöveli a táp belső ellenállását, azért nem ajánlatos, főleg amper nagyságrendű áramoknál....
(#) valve válasza zenetom hozzászólására (») Jan 20, 2008 / 6
 
Szia,

A bekapcsolás pillanatában megjelenő áramtüske korlátozására van,.. Az-az ellenállás korlátozza a kondenzátoron átfolyó áramot, és védi a hálózati biztósítót a kiolvadástól a bekapcsolás pillanatában,.. (ha nagy fogyasztó lenne a tápon,..) De nyugodtan kihagyhatod,..

Ha párhuzamosan lenne téve az elkóval akkor a kondenzátort söntölné, hogy mikor lekapcsolod a fogyasztót akkor néhány másodperc alatt kisütné a kondenzátort, ha nincs terhelése a fogyasztónak,..
(#) zenetom válasza valve hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
Köszi mindenkinek a gyors választ, ki is szedtem az ellenállást
(#) valve válasza zenetom hozzászólására (») Jan 21, 2008 /
 
Nagyon szivesen,.. (köszi a pontot is). Amgy ha söntölni akarod az elkót akkor kb egy ~1kohm -os ellenállást szoktak tenni párhuzamosan a kondival,.. (egy kolléga hívta fel a figyelmem arra, hogy:
"Ha párhuzamosan lenne téve" ez félreérthető, esetleg valaki azt az 1ohm -os ellenállást rakja párhuzamosan az elkóval,..)
(#) zenetom válasza zenetom hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
lenne még egy kérdésem... a táp nem sima trafóból van, hanem ennek 3 kivezetése van, tom mi a neve, csak most nem jut az eszembe, naszóval csak 2 kimenetet kötöttem be a graetz-ba, meg beraktam egy kondit is puffernek meg hogy simitsa a lüktető egyenfeszkót...
Azt szeretném megkérdezni, hogy nem baj hogy csak a 2 vezetéket kötöttem be, így is leadja a 14 voltot, ami nekem tökéletes (LED-shine-hoz kéne).
A képen rajta van, hogy kötöttem be
(#) kobold válasza zenetom hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Csapolt szekunder tekercsű a trafód, általában ott használják, ahol +/- kimeneti feszültségekre is szükség van.
Ha elbírja így az áramköröd terhelését, nyugodtan hagyhatod. Ha a későbbiekben gyengének bizonyulna, azaz nem tud elég áramot biztosítani, a két fehér ágat tedd a Graetz-re, a középső kéket meg hagyd szabadon (csak vigyázz, mert a kimeneti feszültség is magasabb lesz, a szabályzódnak bírnia kell).
(#) hbal hozzászólása Feb 10, 2008 /
 
Semmilyen probléma nem származik abból, ha nem használod azt a kivezetést.
(#) zenetom válasza hbal hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
köszi szépen!
(#) Dióda hozzászólása Feb 19, 2008 /
 
Nos eléggé sok tápegységi kérdéses topic-ot átolvastam de eggyikben sem találtam meg a nekem megfelelőt.
A kérdésem az lenne hogy kellene nekem 1,5V akármilyen feszből de legyen 5V vagy 12V így egyszerűbb a dolog. Addig el is jutottam hogy az LM317 erre megfelel. De az a problémám hogy eddig max ezt az ic-t ha hibás volt cseréltem, ergo nem foglalkoztam a tudásával vagy a kapcsolásával.
Nézegetem az adatlapját de nem jövök rá hogy konkrétan hogy lehet rávenni hogy pont 1,5V-ot adjon.
Valaki megszánhatna egy kis infóval eme fejtörés közepette.
(#) potyo válasza Dióda hozzászólására (») Feb 19, 2008 /
 
Van ott az adatlapban egy képlet, miszerint Vout=Vref*(1+R2/R1)

A Vref az fixen 1,25V, R1-re veszünk mondjuk 270ohm-ot, akkor a fenti képletből R2-re adódik 54ohm. Ilyet boltban nem kapsz, ezért 56ohm-ot teszel.
(#) Medve válasza potyo hozzászólására (») Feb 20, 2008 /
 
Ám ezek az értékek szórnak, igy célszerű egy 100 Ohmos trimmerrel beállítani. Ha van kedved kiszeded, leméred és helyettesítheted fixszel. Én egy "mérőáramkört" építettem erre a célra.
(#) Vacok hozzászólása Feb 22, 2008 /
 
Sziasztok!
Ha ebbe a tápegységbe beteszek egy nagyteljesítményű áteresztő tranzisztor az IC után, és egy nagyobb biztosítékot, akkor ki fog bírni 2A-t? És helyes is ez a megoldás így?
(#) Imi65 válasza Vacok hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Ez a tápegység túlfeszültség védett. Ha a kimenet túllépi a beállított határt a tirisztor nyit, és kiolvasztja a biztosítót. Az áram növelésének módja nem az, hogy az IC után teszünk tranzisztort, hanem az IC-t meg kell "patkolni" teljesítménytranzisztorral. Erre találsz megfelelő rajzokat a neten.
(#) potyo válasza Vacok hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Ha 2A kell, akkor köss párhuzamosan két LM317-et. Ahogy méregettem, az LM317 belső áramkorlátja épp 2A környékén szokott működésbe lépni, de a gyári specifikáció 1,5A-t ad meg, szóval válogatni kellene a 2A felett korlátozó példányokat. Ha kettőt párhuzamosan kötsz, akkor minimum 3A-ed lesz.
(#) Vacok válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
A tranzisztorral való "megpatkolás" az a mellékelt megoldással kivitelezhető?
Persze a tranzisztor a biztosíték után kötve, csak elrontottam.
(#) PCB válasza Vacok hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Szia !

Inkább igy kösd a tranyót.

Üdv!

lm317.gif
    
(#) fongab válasza Vacok hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Ha javasolhatom, akkor inkább így.
(#) Imi65 válasza fongab hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Hát, így ne! Ez úgy működik,ha azIC-n eső fesz meghaladja a 0,6V-ot (és miért ne haladná meg?), akkor a tranzisztor kinyit, és kiengedi a stabilizálatlan feszültséget, ami a beállított értéket meghaladja, kinyit a tirisztor, és kiolvad a bizti. Biztos, hogy ezt szeretnéd?
(#) PCB válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Szia !

Ráadásul ennél egyszerübb kapcsolással is ugyanezt az eredményt lehet elérni. Ha már LM317 van az áramkörben, erre az IC-re van egyszerűbb és jó kapcsolás is.

Üdv!
(#) Imi65 válasza PCB hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
A TE kapcsolásod jó, nem tudom a túlfeszvédelemre feltétlen szükség van-e?
(#) fongab válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Bocsi de most nézve a tranzisztor se jó. NPN kellene.
És abba is igazad van, ha elkezd nyitni, nincs ami lezárja.
Felületes voltam, elnézést.
A 184945 kapcsolás így rossz ne építsd meg.A 184945 kapcsolást töröltem,.. szabi83
(#) fongab válasza fongab hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
szabi83 Köszönöm
(#) Vacok válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Nos, tehát, ha az általam felrakott tápegységet kiegészítem a PCB által felrakott rajzon látható tranzisztorokkal, akkor a kapcsolás ki fog bírni 2A-t? Mert a túlfeszültségvédelemre szükség lenne.
(#) Imi65 válasza Vacok hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Abban az esetben csak az áteresztőn múlik mennyi a terhelhetőség. Egy dologról nem szabad megfelejtkezni, hogy az ilyen "patkolt" stab IC-nek nem lesz túláramvédelme, de arra ott a bizti.
(#) PCB válasza Vacok hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Szia !

Ne azt egészitsd ki szerintem, hanem rakd össze ezt.
(csatolt)

Nem kell sokat gondolkodni szerencsére, mert a gyártók mindjárt adnak ötleteket a termékükhöz, igy ez talán a legideálisabb.

Üdv!
(#) Vacok válasza PCB hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Ezen ugye jól látom, hogy van túláramvédelem, és túlfeszültség védelem is?
(#) PCB válasza Vacok hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Szia !

Igen.
Következő: »»   1 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem